Şimdi Ara

TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir Kullanıcı, 5 Masaüstü Kullanıcı
27.412
Cevap
693
Favori
1.543.024
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Yurt Dışı Fırsatlar - Konu Dışı >> TÜM GÜMRÜK PROBLEMLERİ, PTT UPS DHL TNT FEDEX AMEREX USPS CHINA POST ATATÜRK HAVALİMANI TOPKAPI
Giriş
    1868 Mesaj
    2 ay once hobbyking.com dan aldigim 179.50 dolarlik drone, ups ile gumrukte takildi.gumruk memuru, drone kisisel esya degil, ithalat yapilmasi gerekir diye sonuc geldi elime.
    Ben bunu kabul etmeyerek kargoyu almadim.
    Bimer'e gumruk mevzuatinida iceren ve mevzuata aykiri davranan gumruk memuru hakkinda sikayetci oldum.
    1.5 ay sonra sonuc geldi. Gumruk mudurlugu heyet olusturarak kargomu incelemis ve sonucunda benim hakli oldugum %20 vergiyle alabilecegimi belirten evraklari hem yazili hemde sozlu aldim. Dahada guzeli mevzuata aykiri davranan,kafasina gore takilan gumruk memuru hakinda inceleme baslatilmasi.
    Hemen bimerden gelen evraklari ups'e ilettim. Dun mail
    Geldi ve benden vergi ucreti 110, ardiye ucreti 200 lira istediler. Ben bunada itiraz ettim ve bugun ardiye ucreti alinmayacagina dair mail geldi.

Ozel kargo sirketlerinin ve kafasina gore is yapan memurlarin hakkindan bimer gelmis oldu. Bimerden arayan bayan her durumda yardimci oldu. Ozellikle kafasina gore is yapan memurlari sikayet edebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Binbaşı
    1413 Mesaj

hakkınızı aradığınız için sizi tebrik ederim. droneları artık kayıt yapılması gerekir diyerek takıyorlar.
    |
    |
    tuilde kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Merhaba Hocam Alibaba üzerinden bir teknoloji firmasıyla görüşüyorum, DJI Phantom 3 Professional tarzı ürünler üretiyor , büyük yatırımları var sektörde söz sahibi bir firma fiyatta herşeyi anlaştık, TR piyasasını denicez.

Ürün Bedeli 499 USD
    Adet : 2
    Kargo Ücreti(DHL)= 168 USD
    Ağırlık = 2*4kg = 8kg
    Toplam(CIF) = 1166 USD

Ürün gümrüğe takılcak farkındayım, GTİP Koudu (8520.80 ya da 8802.11) herhalikarda %20 Gümrük vergisi oluşcak.

Gümrük Vergisi(20%) :233 USD
    DHL Ardiye = 83 USD

Bunun haricinde eksra DHL ne talep edebilir tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinrim.
    Şahis firmam yada Ticari bir şirketim henüz yok ürün teslimatında sorun yaşarmıyım ?

Veya Hızlı Taşımacılık kargo firmalarının masraflarını nasıl azaltabilirim ?
    Maliyet= 1482 USD

Yardımlarınızı bekliyorum,

• Binbaşı
    1080 Mesaj

vatandaşımızın iyi niyetini suistimal eden memurlar cezasını çekmeli . memurlar işi iyice abarttılar fiyatını belirleyemediği her şeye uçuk vergiler çıkarmaya başladılar ,sanki devletle ortak çalışıyorlar otur aşağı işini yap bıktıysan istifa et git ,silah zoruylamı yaptırıyorlar bu işi sana .ben sanmıyorumki dünyanın hiç bir ülkesinde böyle yasaklı işine göre vergi çıkaran ülke yoktur..
    |
    |
    tuilde kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

@difference06: şahsınız adına gelebilir. lakin ki ikisi bir arada gelirse büyük ihtimal ticari olarak değerlendirilecek. masraf olarak vergi ve ardiye yanında müşavirlik bedeli de istenecek. ardiye bedeli işlem süresine göre daha yüksek çıkabilir.

@termomen: madem muafiyet var uygula; muafiyet yoksa oranı belli; iste ödeme belgesini hesapla. belge olunca 3dk'sını almaz hocam.
    |
    |
    Bahsedilenler: termomen , difference06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Zaten ticari olarak gözükmesi vergiyi ortaya çıkarmıyor mu Gümrük Vergisi'ne kabulum bunun haricinde ne gibi vergi olabilirki

DHL Ardiye Ücreti 1 gün kalırsa 238TL 20 Gün kalırsa 280TL bunuda göze aldım diyelim , Gümrük Müşavirlik Bededilini DHL mi talep edecek bu konuda fiyat bilgisi olan var mı?

Ürünlerin CE ve benzeri sertifikaları var, DHL benım adıma Tüm resmi işlemleri devralacakmı iş bana mı kalıyor gerekli evrak teslimatı haricinde_
    |
    |
    Bahsedilenler: recruit1

hayır hocam. ürün bedeli de muafiyeti geçtiğinden; şahsi olarak geldiğinde maktu %20 vergi uygulanacaktı. ancak şahsi gönderide vergi uygulansa bile kategori 3 kapsamında masraflarınız biraz daha düşük olabilecekti. ticaride gümrüğün tutumuna göre kalite kontrol sertifikası, shgm'ye kayıt vs istenebilir. ancak arada dhl olduğundan; istenilen belgeleri verdiğinizde işlemleri sizin adınıza hallederler. tüm masrafları da dhl'e ödersiniz.
    |
    |
    difference06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    "kalite kontrol sertifikası, shgm'ye kayıt" bu işlemler oluşursa DHL ücret talep edebilir mi? Veya Ürün siparişi öncesi bunu nasıl teyit edebilirim? Tüm masraflardan kastınıız yüzdesel olarak kaç aralığında dır en azından bir tecrübeniz varsa yüzde kaçı göze almalıyım CIF üzerinden?

"kalite kontrol sertifikası, shgm'ye kayıt(Bildiğim kadarıyla TR'de kullanan sorumlıu)" bu işlemler oluşursa DHL ücret talep edebilir mi? Veya Ürün siparişi öncesi bunu nasıl teyit edebilirim? Tüm masraflardan kastınıız yüzdesel olarak kaç aralığında dır en azından bir tecrübeniz varsa yüzde kaçı göze almalıyım CIF üzerinden?
    |
    |
    Bahsedilenler: recruit1

Sag olun hocam. Gumruk memuru kayit yapirmasi lazim, kayit belgesiyle tekrar basvursun dese tamam kayit yapar tekrar gumruk sureci yurutulsun diye basvururdum. Ama memur direkt ithalat yapmam gerektigini soyledi. Benim ithalat islemleri icin gumrukcu tutmam lazim, noterden bir suru belge almam lazim bi dun ya para. 500 liralik drone icin ugrasmaya degmezdi.

|
    |
    recruit1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

eğer belgeler istenir ve siz de sunarsanız sadece bunun için ek bir ücret oluşmaz; müşavirlik kapsamında tahsil edilir. ancak bu işlemlerin ayrıca yapılması ve ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunmak gerekirse dhl sizi müşavirlik firmasına yönlendirebilir. haliyle masrafınız artar. bunu hemen teyit etmek isterseniz dhl veya bir gümrük müşavirlik firmasıyla görüşün derim. bu tip bir görüşmeyi baştan yapmak istemezseniz; bilgi edinme kapsamında idari başvuru da yapabilirsiniz. fakat ne kadar sürede cevap verirler bilemem. drone'lar için ce ve shgm'ye kayıt edilip edilmediğine ilişkin belgeler normalde aranması gereken belgeler arasında. ama memurun inisiyatifine göre istenmeyebilir. buna kesin bir cevap vermek güç. masraflar konusunda kesin bir oran vermek de güç. lakin ki toplamda bir ürün bedelini geçeceğini sanmıyorum. işinizi sağlama almak istiyorsanız yine taşıyıcıyla görüşmenizi tavsiye ederim.
    |
    |

• Binbaşı
    1413 Mesaj

hocam dikkat ederseniz gümrük memurunun tutumuna göre dedim. kullanan sorumlu ancak sizin de durumunuz tam arada yer alıyor. sizin adınıza bir gönderi olacağından; ticari olarak değerlendirilmesi ve ithalat rejimi uygulanması belgenin aranmayacağı anlamına gelmiyor.
    |
    |

CE belgesine firma sahip bu belgeyi bana yolladı, SHGM'ye kayıt noktasında herhangi bir mevzuata yada yönetmelike rastlamadım , fakat tek şu konuda kural var Drone kullanacak kişi SHGM kayıt yaptırıp plaka almak zorunda yoksa cezai müeddiesi var.

%20 Gümrük vergisi kesin var, Ardiye ücreti de talep edilcek bunlar hakkında bilgim var onun harici oluşabilcek masraf var mı hem DHL tarafından Hem devlet vergisi açısından?

@ tuilde bu konu hakkında yorumun ve izlemem yol açısından bi fikrin var mı?
    |
    |
    Bahsedilenler: tuilde , recruit1

Kargo gumrukte takildiginda, Siz islemleri 1-2 gun icinde hallederseniz ardiye ucreti talep edemez kargo sirketi.

Bence ozel kargo sirketiyle almayin. Devlet kargosuyla yollasinlar %20 vergisini verir sikinti yasamazsiniz. Ozel kargo sirketler ac gozluler. Nasil saha cok para kopartilrim derdindeler.

|
    |

hocam talimatı lütfen okuyunuz. eğer kalkış ağırlığınız 500gr üstündeyse iha0 kategorisine ait yükümlülükleriniz belli. uygunluk belgesi için ce yetmiyor. başka belgeler de istenmiş. şartlara bakınca şahıs olarak ithal edemezsiniz gibi duruyor.

talimat: http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/talimatlar/SHT-IHA.pdf

|
    |

quote:

2016-03-10 13:07 China (Abroad), track your shipment was shipped out of the country (out), The item was forwarded to the destination country (Otb)

2016-03-04 12:50 China (Abroad), track your shipment was shipped out of the country (out), The item was forwarded to the destination country (Otb)

2016-02-27 18:21 China (Abroad), track your shipment was shipped out of the country (out), The item was forwarded to the destination country (Otb)

2016-02-26 14:28 China (Abroad), track your shipment s activity, Receive the item from the customer (Otb)

Benim 6 adet siparişim sizinki gibi 4 5 gune bir yurt dışına sev ediliyor. Cin postasindan takip edince ise Guangzhou ya geliyor tekrar shenzhene dönüş yapıyor. 15-20 gündür bu sekilde.

|
    |
    nadir_en kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

arkadaşım bana Avusturya'dan ps4 gönderse herhangi bir gümrük problemi vs yaşarmıyım ?

Charles Spencer Chaplin
    (1889-1977)
HızlıCevap
Reklamlar
SEO
Bey Azura
SEO
son dakika
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.