Şimdi Ara

Trafik Sigortası Karşı Tarafın Tamamını Öder mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
10.597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçen gün kaza yaptık. Suçlu tamamen biziz.
    İki araçta da sigorta vardı ayrıca karşı tarafın kaskosu vardı.
    Benim sigorta şirketinin (ray sigorta) teminat bedeli araç başına 33bin TL.
    Karşı taraftaki araç Cmax tı. Araçta çok ciddi hasar yoktu sol çamurluk tarafı gitti ama airbagler açıldı.
    Şimdi ben karşı taraf ile ilgili bir şey öder miyim? Mesala karşı tarafın aracı perte çıkartırlarsa nasıl olur?
    Kendi aracımını kendim yaptıracağım zaten ama derdim karşı taraf ile ilgili prosedur nasıl oluyor.

• Bu 33.000TL olan maddi ödenek limitini ek poliçe ile 2.5Milyon TL'ye kadar çıkarabiliyorsunuz. Günümüzde trafikteki araçların bedelleri artık 100-200bin TL'yi kolaylıkla geçmeye başladı, imkanı olan trafik sigortası yaptırırken ek poliçe ile maddi teminatı yükseltsin, minimum 250bin TL ve üzeri bir teminat koydurun. Belki 100-200TL fazla ödersiniz ama ilerde bi spor araca vurduğunuzda veya zincirleme kazaya sebep olduğunuzda dizinizi dövmekten iyidir.

33bin TL gerçekten komik bi rakam kalıyor günümüz araç fiyatlarına baktığınızda.
  • Öncelikle geçmiş olsun

Sigortanız karşı tarafa ait aracın tamir edilmesi durumunda 33000 tl ye kadar olan kısmını öder. Tamir ücreti daha yüksek olursa üstünü diğer aracın kaskosu öder daha sonra sizden rücu eder.(ister.)

Eksper aracın perte ayrılmasını uygun görürse aracın piyasa değeri belirlenir ve kazalı halde satılacağı fiyat belirlenir aradaki fark 33000 tl üstü ise kalanı siz ödersiniz.

Örneğin aracın piyasası 70.000
    kazalı halde edeceği 30.000
    sigortanızın karşılayacağı 33.000

sizin cebinizden çıkacak olan ücret 7.000

Kısacası karşı tarafın hasarının/zaranın 33000 tl üstü sizde istenir.
    tekrar geçmiş olsun umarım herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmazsınız.
  • Bu 33.000TL olan maddi ödenek limitini ek poliçe ile 2.5Milyon TL'ye kadar çıkarabiliyorsunuz. Günümüzde trafikteki araçların bedelleri artık 100-200bin TL'yi kolaylıkla geçmeye başladı, imkanı olan trafik sigortası yaptırırken ek poliçe ile maddi teminatı yükseltsin, minimum 250bin TL ve üzeri bir teminat koydurun. Belki 100-200TL fazla ödersiniz ama ilerde bi spor araca vurduğunuzda veya zincirleme kazaya sebep olduğunuzda dizinizi dövmekten iyidir.

33bin TL gerçekten komik bi rakam kalıyor günümüz araç fiyatlarına baktığınızda.
  • Öncelikle geçmiş olsun ,

Trafik sigortasının ödeme koşulunu her sene aralık ayında devlet açıklamaktadır.

Bu sene için belirtilen koşullu ödeme tutarı 33.000 TL'dir. Bu tutarın üzerinde kalan kısımları kaskonuz , kaskonuz yoksa siz karşılamak durumunda kalırsınız.

Bu nedenle biz poliçe yapmadan önce teminatları belirtme ihtiyacı duymaktayız.Ayrıca ek poliçeler ile kaskonuz olmadan ek teminatlar satın alabilirsiniz.
  • Trafik sigortam var kusurlu ben isem olayda kasıt alkol yoksa karşı tarafın sigortası arabamı yaptırabilirmiyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gndz78 G kullanıcısına yanıt
    Hayır yaptıramazsınız.

Kaskonuz olması gerekir.
  • Aracınızı amaç dışı kullanmanız halinde meydana gelen hasarlar,
    Ehliyeti olmayan ya da yeterli ehliyeti olmayan herhangi bir kişinin aracınızı kullanıp sebep olduğu hasarlar,
    Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yasal alkol limitini aşan ya da uyuşturucu madde kullanarak aracınızı kullanan sürücünün aracınıza verdiği hasarlar,
    Aracınızı kullanan sürücünün kaza yaptıktan sonra olay yerini terk etmesinden kaynaklı hasarlar,
    Aracınızın ruhsatında belirtilen yolcu ya da yük sınırını aşan fazla yolcu ya da yük taşınmasından dolayı aracınızda meydana gelen hasarlar,
    Meydana gelen kazada, oluşan hasarla kaza yerinin uyumsuz olması,
    Aracınızın bakımsızlıktan ya da eskimesinden dolayı meydana gelen hasarlar

sigorta şirketi bu durumu sebeb gösterip size ödeme yapmayı reddeder Rededilen kasko ve trafik tazminat dosyaları yapmanız gereken mutlaka profesyonel yardım almak olmalıdır.

• Bakur72 kullanıcısına yanıt
    Aynı durum benim başıma geldi karsi tarafin 63 bin hasari cikti 33 bin sigortam karşıladı kalan 27 bin benden talep ediyorlar aam bunu üzerime hiç bir şey olansa dahi alabilirler mi veya sonuç ne elde edebilirler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mehmetkorkmaz27

Aynı durum benim başıma geldi karsi tarafin 63 bin hasari cikti 33 bin sigortam karşıladı kalan 27 bin benden talep ediyorlar aam bunu üzerime hiç bir şey olansa dahi alabilirler mi veya sonuç ne elde edebilirler
    arabaya el koyar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.