Şimdi Ara

TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.253
Cevap
27
Favori
327.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • walla söze nasıl başlasam bilemiyorum oasisngn Bey elinize sağlık benı bugun buyuk bır dertten kurtardınız dun wireles modemim arızalandı bu urun ile inka markasının bir ürünü var ikisini bir arastırayım dedım ama artık bu yazdıklarınızı bu anlatımınızın uzerine arastırmaktan vaz gectim yarın gidip almaya karar verdım :) tekrardan teşekkürler verdiğiniz bilgiler cok aydınlatıcı oldu...
  • Ben de burdaki inceleme üzerine bu modemi aldım arkadaşlar. Gayet güzel. 4096 mb. bağlantı hızım var. Laptop da kablosuz bağlantı hızı 4 mbiti çok rahat görüyor. Herkese tavsiye ederim.

İncelemeyi yapan arkadaşa da çok teşekkürler !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi highbrow -- 11 Mart 2011; 15:11:08 >
  • Airties RT210 modemim artık sapıtmaya başladı. Sanırım bu airtiesların bir ömrü var. Herkesde aynı sorun oluyor. 2-5 yıl arasında kullanılan airties modemler cortluyor.

Bende bu modemden vatanda indirim günü olduğu an alacam. Pusuda bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virtual Reality -- 14 Mart 2011; 18:29:03 >
  • arkadaslar bendede tp 8961 modem var buna yıne tp lınk 14 db lık antenını takabılırmıyım bu modem kac db lık antenı desteklıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker_xxx

Airties RT210 modemim artık sapıtmaya başladı. Sanırım bu airtiesların bir ömrü var. Herkesde aynı sorun oluyor. 2-5 yıl arasında kullanılan airties modemler cortluyor.

elektronik aletlerin omru vardir ama bu genelde capasitorlerin islevini kaybetmesi, lehimlerin asiri sicak nedeniyle eriyip kisa devreye neden olmasi gibi 1(calisir) ya da 0(calismaz) sonuca neden olan sorunlar olabilir, zamanla kotu calisma diye birsey olmaz diye dusunuyorum. ama sonucta ortada kotu performans sorununuz var...

bence kirlenme nedeniyle havalandirma kanallarinin kapanmasi nedeniyle cihazin icinde yuksek isi olusmasi bu bahsettiginiz kotu performansa neden olabilir. onerilen sicaklik ustunde cihaz dogru calismayabiliriz. bence modemi temizleyerek buz'a yatirip sonucu test eder misiniz, belki faydasi olabilir ve daha fazla elektronik coplugune donusturmeden evleri bir cozum bulmus olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasisngn -- 14 Mart 2011; 21:21:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn

quote:

Orijinalden alıntı: ilker_xxx

Airties RT210 modemim artık sapıtmaya başladı. Sanırım bu airtiesların bir ömrü var. Herkesde aynı sorun oluyor. 2-5 yıl arasında kullanılan airties modemler cortluyor.

elektronik aletlerin omru vardir ama bu genelde capasitorlerin islevini kaybetmesi, lehimlerin asiri sicak nedeniyle eriyip kisa devreye neden olmasi gibi 1(calisir) ya da 0(calismaz) sonuca neden olan sorunlar olabilir, zamanla kotu calisma diye birsey olmaz diye dusunuyorum. ama sonucta ortada kotu performans sorununuz var...

bence kirlenme nedeniyle havalandirma kanallarinin kapanmasi nedeniyle cihazin icinde yuksek isi olusmasi bu bahsettiginiz kotu performansa neden olabilir. onerilen sicaklik ustunde cihaz dogru calismayabiliriz. bence modemi temizleyerek buz'a yatirip sonucu test eder misiniz, belki faydasi olabilir ve daha fazla elektronik coplugune donusturmeden evleri bir cozum bulmus olursunuz.

Elektronik cihazlara ya açlışır ya çalışmaz diye kısıtlama yapmak yanlış olur.

Elektronik devreleri bazen bir şehir gibi düşünmek gerekir. Devrenin belli bir bölümünde olan arıza diğer bölümlerini etkilemeyebilir.

Atıyorum benim airties modemin ethernet portlarından birinin hemen dibindeki devre elemanlarında veya lehimlerde ufak bir sıkıntı olabilir ve bu cihazın belli bir süre kullanıldığında tamamına yansıyabilir.
    Bunun gibi daha bir çok örnek verilebilir.
    Örneiğin bir dvd playerda dvd rom buzular bilir ama o dvd playerın usb girişinden oynatma özelliği varsa takar belleği oynatırsınız. Aynı şekilde direk anakarta bağlı usb girişinde bir sıkıntı olabilir ama bu cihazın genelini etkilemeyebilir.

0 çalışmaz 1 çalışır gibi kısıtlama yapmak yanlış bence
    Çalışır yada çalışmaz sadece digital yayınlarda olur. Digital tv kanalları ya görüntü gelir ya gelmez. Arası yoktur. HDMI, DVI ve OPTİK kablolar ya 1 çalışır ya 0 çalışmaz denebilir. Ama elektronik devreler için bunu demek yanlıştır.

Benim bilgisayarda anakartta tutarsızlık vardı. Her açtığımda sigorta attırıyordu powersublaydan sandım. Değiştridim düzelmedi. Daha sonra Ana kartı değiştirdim eski powersublayıda geri takdım düzeldi. O gün bugündür sigorta atmıyor. Yani eski anakartım çalışıyordu ama zaman zaman sigorta attırıyordu şimdiki attırmıyor.
    Muhtemelen anakart firmasının hatası içindeki bir devre elemanı hatalı yada ömrünü tamamlamış yada devre kökten tasarım hatası ile üretildi.

Airties mühendislerininde aynı şekilde kasıtlı veya kasıtsız modem devrelerini hatalı ürettiklerinden artık şüphem yok. Herkesdemi aynısı olur arkadaş zamanı gelen airties bozuluyor. Bozulmasa yavaşlıyor hattan düşüyor vs...

• selamlar arkadaşlar,

benim eski modem rahmetli olunca hızlı bir arayışa geçtim ve en sonunda bu modemi almış bulundum, evdeki hattım ttnet'in 8 mbit'e kadar olan paketi, bundan önceki kablolu modemimden download yaparken bayaa hızlı yapıyordu, şimdi bu modem üzerinden indirme yaparken du meter'dan görebildiğim kadarıyla max. 224 kb/s görebiliyorum, önceki durumları 370-400 arası bişeylerdi. bir noktada yanlış mı yaptım anlayamadığımdan sizlerden destek isteyeyim dedim.

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oysho

arkadaslar bendede tp 8961 modem var buna yıne tp lınk 14 db lık antenını takabılırmıyım bu modem kac db lık antenı desteklıyor.

diye sordum ama yanıt alamadım bilen yokmu arkadaslar yaa bekliyoruum.
  • Arkadaslar exa, eksen gibi sitelerde W8961N modelini bulabiliyorum. Bu konuda incelemesi yapilan modemden farkli mi oluyor acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: extraordinariuss

selamlar arkadaşlar,

benim eski modem rahmetli olunca hızlı bir arayışa geçtim ve en sonunda bu modemi almış bulundum, evdeki hattım ttnet'in 8 mbit'e kadar olan paketi, bundan önceki kablolu modemimden download yaparken bayaa hızlı yapıyordu, şimdi bu modem üzerinden indirme yaparken du meter'dan görebildiğim kadarıyla max. 224 kb/s görebiliyorum, önceki durumları 370-400 arası bişeylerdi. bir noktada yanlış mı yaptım anlayamadığımdan sizlerden destek isteyeyim dedim.

Teşekkürler.

modem status ekranindan hattin kac mbit oturduguna bakmaniz lazim, 224 tam olarak 2 mbit oturmus bir hattin max hizini gosteriyor. splitter bagli degil mi?

quote:

Orijinalden alıntı: ZiveR

Arkadaslar exa, eksen gibi sitelerde W8961N modelini bulabiliyorum. Bu konuda incelemesi yapilan modemden farkli mi oluyor acaba ?

evet ayni model.

quote:

Orijinalden alıntı: oysho

arkadaslar bendede tp 8961 modem var buna yıne tp lınk 14 db lık antenını takabılırmıyım bu modem kac db lık antenı desteklıyor.

max desteklenen anten diye birey benim bildigim yok, anten dbi degeri ne kadar kayip olacagini gosterir ( yuksek deger daha az kayip). tp link antenler icin forumda biraz arastirin isterseniz cok basarili bulmuyorlardi ama sizin bahsettiginiz model mi bilemiyorum.

• Cevabın için teşekkürler oasisngn,

Modem arayüzünden bakınca aşağıdaki görünüyor;
    Veri Oranı : 2048 512 kbps

Ancak ilginç olan eski kablolu bağlantımda hotfile hesabımdan dosya çekerken gayet tatminkar hızlar elde ediyordum, şimdi neden böyle olduğunu anlayamadım, bir öneriniz mevcut mudur acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: extraordinariuss

Cevabın için teşekkürler oasisngn,

Modem arayüzünden bakınca aşağıdaki görünüyor;
    Veri Oranı : 2048 512 kbps

Ancak ilginç olan eski kablolu bağlantımda hotfile hesabımdan dosya çekerken gayet tatminkar hızlar elde ediyordum, şimdi neden böyle olduğunu anlayamadım, bir öneriniz mevcut mudur acaba?

tam tahmin ettigim gibi, 2 mbit'e indirmisler sizin hattin hizini ( muhtemelen ya kota asimi nedeniyle ya da hat kopmasi yasanmasin diye) bence telefon edip ariza kaydi birakip oturabilen daha yuksek bir hiza ayarlatin hizinizi eger aldiginiz hiz bu degilse. modemin yapabilecegi birsey yok teori ve pratikte 1 kbyte daha fazlasi olamaz isp bu hiza sizi sinirladiginda. modemi degistirseniz bile eski modemi kullansaniz bile isp bu siniri koymus...onlar duzeltmeli.

• hattım 8mbit'e kadar olan seçenekti, ben türk telekom ile görüşüp konuyu onlara da aktarayım. Tekrar teşekkürler yardımların için.
  • bende bu modemden aldım gayet memnunum. hatta linksys wag320n modelini geri iade edip bunu aldım. birde tplink 8dbi anten taktım.

ancak bu modeme """"voip özellikli router"""" hangi marka model takmayı tavsiye edersiniz? ve nerde bulurum bu voip routerları?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cabriyo -- 17 Mart 2011; 19:11:45 >
  • Bu modem Windows 7 Home Basic'i destekliyor mu destekliyorsada bazı modemlerde olduğu gibi Windows 7 li notebooklarda resetleme olayı varmı

Bahsedilen modem bu değilmi almayı düşünüyorumda
    http://www.hepsiburada.com/Liste/tp-link-td-8961nd-300mbps-wireless-n-adsl2-modem/ProductDetails.aspx?productId=bd100932&categoryId=3009801

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KMLGR -- 17 Mart 2011; 21:09:18 >
  • W8961 modemin kablosuz çekim alanını genişletmeki çin WA901 Access Point aldığımı söylemiştim. Bazı denemeler yaptım. aşağıdaki başlıklar altında görüşlerimi yazacağım.

Kanal Bant Genişliği hakkında
    Ben de bu değeri @oasisngn önerisi üzerine daha iyi çekim mesafesi için 20Mhz olarak ayarlamıştım. Fakat WA901 AP'nin arayüzünde şöyle bir ayrıntı gördüm. Eğer "20 Mhz" seçersem, hemen altındaki bağlantı hızı seçekleri arasında maks. 130 mpbs. gösteriyor. Fakat eğer 20/40Mhz seçersem, o zaman bağlantı hızı maks. 300 Mpbs olarak seçilebiliyor. Aynı hız sınırlaması W8961 modem için de geçerli mi bilemiyorum.

Hız denemeleri
    İlk gün yaptığım denemelerde, n-draft destekli HP dizüstü ile modemin 30 cm. uzağında bile, modeme ethernet ile bağlı bilgisayardan ağ üzerinden dosya çekerken kablosuz en fazla 2-3 MB/sn. hızlar görebilmiştim. Bu arada ne oldu bilmiyorum ama artık %66 sinyalle (modemle aramda engel olmadan 4 metre mesafeden) ortalama 7-8 MB/sn. hızda, üst katta (ara bir duvar bir tavan varken 6-7 metre mesafeden) %35 sinyalle ortalama 3,5-4 MB/sn. hızda transfer yapabiliyorum.

WA901 AP ile WDS ve Universal Repeater Denemeleri
    İlk önce kendim biraz uğraştım. AP'nin menüsünde modu Access Point olarak ayarlayıp, aynı sayfada WDS kutucuğunu işaretledim ve Survey (arama) yapıp W8961 modemi bulmasını sağladım. W8961'in arayüzünde de WDS'yi aktif hale getirdim ve WA901'in mac adresini girdim. Sonuç olarak elimden geldiğince, biraz internette de araştırma yaparak, WDS'yi ayarlamaya çalıştım ama sonuç alamadım.

Gerçi hala WDS'nin tam olarak ne yaptığını anlamış değilim. WA901 AP'yi bu şekilde kurunca ve aynı SSID'yi verince, ikinci bir ağ olarak yayın yaptı. Bu ikinci ağa manuel bağlandığımda da bu sefer W8961'in internetine erişemedim.

İşin içinden çıkamayınca Tp-Link desteğe email gönderdim ve amacımın kablosuz çekim alanını genişletmek olduğunu söyledim. Bana hiç WDS'den bahsetmeden doğrudan WA901'nin çalışma modunu "Universal Repeater" (universal tekrarlayıcı) olarak ayarlamamı önerdiler ve ayarları için rehber gönderdiler. Bunun üzerine ben WDS ile "Universal Repeater" modlarının farkını sordum ve aldığım cevap şu oldu :
    quote:

İkisi de benzerdir. Ufak nüans farkları mevcuttur. Birisi kablosuz köprüleme WDS yapar diğeri sinyal tekrarlama. WDS ile ayarlar her iki tarafta da (Modem (verici)-Ap(alıcı)) yapılmalıdır. Bunlar arasında köprüleme yapılacak cihazın MAC adresinin girilmesi, aynı kanalda yayın yapan SSID tanımları gibi ayarlar vardır. WDS ile kablosuz bağlantı yapacak AP’de farklı SSID de kullanabilirsiniz. Bu cihaz bir taraftan kablosuz olarak modem SSID’si ile köprülenecek, bir taraftan da SSID yayını yapacaktır. WDS marka, model, chipsetten bağımsız değildir. Örneğin, Biz WDS adıyla farklı bir algoritma kullanırken, ZyXEL aynı isimle farklı bir algoritma, Airties mesh adını verdikleri tamamen farklı bir yapı kullanabilir. WDS’i iki aynı cihazda kullanabilirsiniz ya da WDS özellikli 8961,8960,8951 modemlerimiz ile APlerimiz arası kullanabilirsiniz. Fakat Airties’ın bir modemi ile bizim bir AP’mizin WPS yapacağı garnati edilemez. Universal repeater ise tamamen farklı bir çalışma yapısıdır. Bir tarafta normal bir bilgisayarın ağ adaptörü gibi istemci olarak kablosuz cihaza bağlanır. Diğer tarafta bu sinyali alıp güçlendirerek tekrarlar. Kendisi bir ağ yayını yapmaz. UR modda verici tarafında herhangi bir ayar yapılmasına gerek yoktur. Kablosuz sinyali yayınlaması ve şifrelemesi olması zaten bu kablosuz cihazda standard ayarlardır ve bu ayarlar yeterlidir.

Bu bilgiye ilave olarak, WA901 AP'nin menüsünde "Universal Repeater" haricinde sadece "Repeater" modu da gördüğüm için bu ki modun farkını sordum, aldığım cevap :
    quote:

Repeater özelliğini de kullanabilirsiniz. Zira hem kurulum açısından daha karışıktır hem de modemimiz Trenchip, AP ise Atheros chipsetini kullandığı için olası bir uyumsuzluk bağlantı ihtimalini tehlikeye düşürür.

Bu cevaba şaşırdım biraz, çünkü modem de AP de TP-LINK marka olmasına rağmen, Repeater değil, cihaz marka-modelinden bağımsız olan Universal Repeater modunu kullanmam gerekiyor.

Neyse, ilk amacım bir şekilde W8961 ile WA901 arasında kablosuz ağ kurmak olduğu için WDS'nin çok peşine düşmedim ve bana "Universal Repeater" modunun kurulum rehberi gönderildiği için önce onu deneyip sonuçları görmek istedim ve tatmin etmezse o zaman WDS'nin peşine düşerim diye düşündüm.

Universal Repeater olarak ayarlayınca WA901 sinyal tekrarlayıcı oldu ve aynı SSID ile yayın yapmaya başladı. Üst kattaki dizüstü WA901'e sinyal gücü mükemmel olarak bağlandı. Fakat ağ üzerinden dosya transferinde çok iyileşme elde edemedim. Zaten dizüstü aynı yerdeyken ve sadece W8961 modem açıkken 3,5 -4 MB/sn. hızlara ulaşıyordum, belirgin bir iyileşme elde edemedim.

Açıkcası W8961 modem ile WA901 AP'nin antenlerini karşılaştırınca arada fark var. WA901'de 3 anten var ama, boyutlarına bakınca, W8961 anteni 3dbi ise WA901 anteni herhalde 1-1,5 dbi civarıdır.

Bu akşam, olmazsa haftasonu Universal Repeater modu ile daha detaylı denemeler yapacağım. Unutmazsam yarın WDS için de kurulum rehberi isteyeyim ki, haftasonu onu da kapsamlı şekilde denemiş olurum.

Şimdilik benden bu kadar.

• modem arayüz ayarlarının, internet indirme hızına etkisi mevcut mu peki? şuna tik koyarsan yarıya düşer, şunu seçersen normal hızına geri döner gibisinden?
  • ya arkadaşlar modemi kurdum kablosuzu da şifreledim 128 bit lik olanından...fakat kablosuz bağlanmıyor yapamadım ağ adresi alınıyor felan filan yazıyor sonra güvenlik doğrulaması felan yazıyor öyle kalıyor ...şifreyi kaldırdığımda ise sorunsuz kablosuza bağlanıyor
  • @signore
    bence AP'i modem'e daha yakin bir lokasyona konumlarsaniz ya da mesela merdiven bosluguna, daha iyi cozum olabilir.
    20 Mhz set edildiginde 150 mbit'e dusuyor max hiz, yani aslinda iki kanal degil tek kanal kullaniyor modem. ( zaten degil 300, 100 bile gormek zor oldugu icin az ama daha stabil baglanti icin 20 Mhz oneriyorum ve kullaniyorum). WDS ilginc bir teknoloji, bahsi gecen universal repeater ozelliginde sanirim AP paketleri acmiyor sadece sinyal genisletmesi yapiyor aldigini direct modem'e iletiyor icine bakmadan paketlerin. ben demistim demek istemiyorum ama halen ethernet kablosu diyorum :) gerci gordugunuz hizlar hd icin yeterli ama bir iki tutukluk bile olsa videoda mide bulandirmaya yeter.

WPA2-PSK secin arkadaslar eger bilgisayar kablosuz'a baglanmiyorsa kullandiginiz bilgisayara service pack ve diger windows yamalarini kurmayi ihmal etmeyin. guncel driverlari kullanin. Windows 7 ile kullaniyorum herhangi bir problem yasamadim.

• @oasisngn

Cevap için teşekkürler.

AP performansı hk
    Öncelikle AP ile ilgili beni rahatsız eden ilk şey, n-draft destekli dizüstü ile 4 MB/sn. hıza ulaşabildiğim noktaya AP'yi konumlandırdığım zaman hiç faydası olmuyor gibi ve dizüstü yine aynı hızlarda kablosuz transfer yapıyor. Benim beklentim, AP'nin antenlerinin daha güçlü olması ve modem ile yüksek hızda iletişim kurarak en azından iyileşme sağlaması.

Benzer şekilde n destekli dizüstü ile 2,5 MB/sn hıza ulaşabilirken, AP'yi mümkün olduğunca merdivene yakın veya sinyalin iyi olduğu noktada konumlandırmama rağmen, yine hızda artış sağlayamıyorum.

Kanal Bant Genişliği hk
    20Mhz ve 20/40Mhz farkı için daha detaylı denemeler yapacağım. Ancak dün yaptığım ilk denemede, n-draft destekli dizüstü %65 sinyal seviyesinde (arada duvar yokken) yine 8 MB/sn. hıza ulaştı. Diğer yandan haklısınız, zaten kablosuz 130-150 mbps hıza bile erişemiyoruz/ihtiyacımız olmuyor.

WDS ve Universal Repeater hk
    Her halükarda WDS performansını görmek istediğim için Tp-Link destek hattından bunun için de bir rehber isteyeceğim. Universal Repeater modunun sinyal gücünde artış sağlamadığını da belirteceğim. Gelecek cevabı ve sonuçları paylaşırım.

HD görüntüler izlenmesi hk
    Ethernet kablosu en sağlıklı çözüm ama tüm cihazlar kablosuz olduğundan (buna ipad, iphone gibi ethernet kullanamayacağım cihazlar da dahil), kablo kullanmak benim için olası bir seçenek değil. Zaten üst katta HD izleme işini çok ciddiye almıyorum, sadece seçenek olması için. Zira lcd tv'nin ve projeksiyonun olduğu sinema odası alt katta ve doğrudan HTPC üzerinden izleniyor.

Ayrıca mevcut durumda hiç takılma olmadan üst kattan n-draft ve n destekli dizüstüler ile 1080p dahi izleyebiliyorum. Benim amacım ise kapsamı alanını genişletip, modeme daha uzak noktalarda en fazla 720p görüntüleri takılma olmadan izleyebilmek, bu da çok zor değil gibi gözüküyor. Biraz daha uğraşayım...

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.