Emekli Yönetici
18 Eylül 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
24 üye
Görüntülenme
Toplam: 108 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Merhaba,

Bir süredir aynı düzende kullandığım bir mağara sinema odam var. Artık odayı bir üst seviyeye taşımak istiyorum. Mevcut durumda ses sistemi Klipsch THX Ultra 7.2, avr Anthem 1120, görüntü Samsung 82" 4K Tv ve kendi çapımda yerli malzemeler ile akustik düzenleme, duvarlarda, zeminde ses yalıtımı var.

Uzun yıllar projeksiyon kullandıktan sonra iki sene önce 82" 4K Tv'ye geçmiştim. Şimdi hevesimi aldığım için tekrar projeksiyona dönmek istiyorum. Projeksiyona geçerken perdeyi 135" alacağım için, oda genişliği 4 metre olduğundan hoparlörleri perdenin arkasına yerleştirmem gerekecek. Bu nedenle perdenin ses geçirir transparan olması gerekiyor.

Bunları yaparken odanın akustik düzenlemesini de biraz bütçe ayırıp daha profesyonel yapmak istiyorum.

Bayağı bir süredir forumu takip edemediğim için güncel olarak kimler forumu takip ediyor, son dönemde benimkine benzer projeleri kim yaptı bilmiyorum. Eskiden olsa uzun süre yabancı forumlarda araştırma yapardım ama artık o kadar vaktim olmadığı için daha hazır bilgiler ve çözümler ile biraz daha yüksek maliyeti çok dert etmeden ilerlemem gerekiyor.

İlk planda aklıma gelen sorular :

1. Projeksiyon olarak native 4K olmayan bir projeksiyon mu tercih etmeliyim, yoksa daha üst seviye Full HD projeksiyon mu ?

2. Ses geçiren transparan perde, hoparlörler ve belki ekipmanlar için rack olarak kullanacağım düzeneği kime yaptırabilirim ? Tabi kendim çizip bir marangoza yaptırabilirim ama bu konuya kafa yormuş olanlar varsa mevcut üzerinde çalışılmış bilgiler ile hareket etmek isterim.

3. Akustik düzenleme için Türker Talayman'a proje yaptıracak kadar bütçe ayıramam, sonuçta profesyonel salon işletmeyeceğim. Ama yerli ve kendime göre yaptığım akustik düzenleme yerine daha profesyonel orta bütçeli akustik düzenlemeyi kime, hangi malzemeler ile yaptırabilirim ?

Aklımdakileri yazdım, bakalım forumdan görüşler gelirse yolumu ona göre çizeceğim. Eğer buradan ışık bulamazsam mecburen yabancı forumlara yazacağım.

Merhaba,

25 yıllık döküm petekler ile yeni Eca panel radyatörler arasında denkleştirme, dönüşüm hesabı yapılması mümkün müdür ? Merkezi sistem ile ısınan apartmanda ısı giderlerinin paylaşımı için soruyorum. Bazı dairelerde sadece döküm petek, bazılarında sadece panel radyatör, bazılarında her ikisinden de var.

Yeni Eca panel radyatörlerin kalori değeri bulunabilir ama eski döküm petekler için böyle bir doküman internette göremedim.

Eca panel radyatör 22/PKKP yükseklik 60 cm. diyelim.
Döküm peteklerin her bir dilim genişliği 6 cm. derinliği 14 cm. yüksekliği 60 cm.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Merhaba,

HTPC ile kullandığım i5 4670k işlemcim var, OC yapmadım.
Ekran kartım şimdilik 1080 ti.
4k 60hz oyun oynayayım diyorum 4K tv’ye ama sanıyorum ekran kartı 2080 ti olması gerekecek.

Daha yeni nesil işlemcilere bakıyorum, OC’dan anlamadığım için i7 8700 alayım diyorum ama nedense 6. Nesil ve 7.nesil i7 işlemciler 6700 ve 7700 2.el fiyatları çok yüksek.

1950 TL’ye sıfır Türkiye garantili 8700 varken, 2.el 7700 fiyatları 300 tl aşağısına isteniyor.

Acaba bunun sebebi, 6700 ve 7700 ile 8.nesil 8700 arasında ciddi performans farkı olmaması mıdır ?

Veya 8.nesil’in yeni ana kart gerektirmesi midir ?

HTPC ve 4k 60hz ultra mega full ayarda oyun için diyelim 2080 ti aldım, hangi işlemci dar Boğaz yapmaz ?

Teşekkürler cevaplar için.
Merhaba,

Ben 2005 yılından beri sadece Xbox kullandım ve kendim için yine Xbox kullanmaya devam edeceğim, aşağı yukarı herşeyini, kardeşlik vs. biliyorum.

Ancak PS konusunda hiç tecrübem yok ve yeğenime (belki kendime de) PS4 almam gerekiyor.

Açıkçası bu dönemde forumları saatlerce okuyacak, bilgi toplayacak vaktim yok. Forumdaşlardan rica etsem bu başlıkta bana önemli konularda yardım edebilir misiniz ? Hazır bilgiye konmak huyum değildir ama bu dönemde gerçekten öyle gerekiyor.

Aklıma gelen temel sorular :

1. Şu an en güncel PS4 versiyonu nedir ? Eğer arada çok fark yoksa 4K destekleyen versiyonunu tercih ederim (4K tv var) ama 1080p destekleyen alt model daha ekonomik ise (9-10 yaşında oynayacak) 4K ile 1080p farkını anlamayacaktır bile. Türkiye garantili olarak almam gerekiyor yine eğer arada yurtdışı ile ciddi fark yoksa. Ciddi fark varsa kendim de Avrupa'dan veya Uzakdoğu'dan alabilirim.

2. PS4 oyunları için Xbox'ta olduğu gibi kardeşlik yapılabiliyor mu ? Ben Xbox ile her oyunu ayrı bir Microsoft hesap ile alıyorum, sonra P1 ve P2 olarak ya kendim kullanıyorum, ya bir hakkını satıyorum. PS4 için böyle bir sistem var mı ?

3. PS4 oyunları yabancı marketlerden daha ekonomik fiyata alınabiliyor mu ? Mesela ben Xbox oyunları için dijital oyun fiyatlarını farklı ülke marketlerinden karşılaştırıyorum ve hangisi uygunsa oradan alıyorum.

4. Online oynama yeteneğini kaybetmeden, sonradan tabi ki orijinalini almak üzere, tam demo gibi oyunları indirip kurmak ve sınırlamasız oynamak mümkün müdür ? Jailbreak gibi. Nasıl yapılır diye sormuyorum, evet mümkün veya hayır değil demeniz yeterli. Mesela Xbox için hiçbir şekilde mümkün değil.

5. Sanal gerçeklik gözlüğünü destekleyen PS4 modelleri farklı mı oluyor ? Sanal gerçeklik oyunları yaygın mıdır, fiyatları nasıldır ? Sizce değer mi ?

6. PS4 ile online oyun oynamak için Xbox Live Gold üyelik gibi ücretli üyelik gerektiriyor mu ?

7. 15 yıl Xbox deneyiminden sonra PS4 hakkında bilmem gereken başka önemli bir ayrıntı var mı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,

Halen ayrılmış karanlık bir odada Panasonic AT6000 ve 120" sabit perde kullanıyorum.

4K projeksiyona geçme düşüncem vardı ama pek istediğim gibi modeller bulamadım. Bunun üzerine acaba 75-80" 4K Tv + Projeksiyona geçiş yapsam mı diye düşünüyorum. Yani 4K ve PC oyunları için Tv'yi kullanıp, film ve diziler için (duruma göre) projeksiyonu kullanabilirim.

Bunun için projeksiyon perdesini Tv'nin önüne indirmem gerekiyor. Tv'yi ya duvara asabilirim, o zaman perde ön hoparlörlerin arkasında kalır ve akustik perde almama gerek kalmaz. Ya da Tv'yi bana daha yakın olması için sehpanın üzerine koyarsam (40-50 cm kazanırım), perdeyi ön kule ve merkez hoparlörlerin önüne indirmem gerekir, o zaman akustik perde almam lazım.

Bu konuyu açma sebebim şu : Projeksiyonun, perde büyüklüğünden dolayı insanı sahnenin içine alması (immersive olması) avantajı var. Ama premium bir 4K Tv'nin de görüntü kalitesi, renkleri, siyahları çok daha başarılı olacaktır. Acaba 75-80" 4K Tv'yi yaklaşık 3,5 metreden izlesem, projeksiyondan sonra hiç içime sinmez mi diye şüphelerim var. Çünkü projeksiyon perdesi şu an 120" olmasına rağmen görüş alanımı tamamen kaplıyor tabi. Ama 75" Tv'nin genişliği 170 cm. olsa, soldan ve sağdan 110'ar cm. boşluk kalacak.

Bu arada eğer perdeyi hoparlörlerin önüne alırsam, boyutunu 120" yerine 135" yapabilirim (odanın genişliği 390 cm), ama izleme mesafem 3,5 metre civarında olur. O da biraz fazla mı büyük olur diye de düşünüyorum.

Ne dersiniz ?
1 yıldan uzun süre önce bu konuyu açmışım.

Evet kurlar yüksek biliyorum ama ben zaten döviz bozdurup aldığım için artık ciddi ciddi native 4K projeksiyon almayı düşünüyorum. Sinema için ayrılmış karanlık bir odam ve 120" perdem var. Şu an kullandığım cihaz emektar Panasonic AT6000. Artık 1080p'den 4K'ya geçiş yapayım diyorum, zamanı geldi.

Seçeceğim modeli Avrupa'da Amazon'dan alıp tam kdv iadesi alacağım, bu nedenle bana fiyatı değil Türkiye fiyatları gibi yüksek olmak, Avrupa fiyatından bile %20 aşağıya gelecek. Tabi gidip 10 bin Euro bir projeksiyona vermem ama, 2-3 bin Euro bütçeler sorun değil. Duruma göre belki biraz daha üzerine çıkabilirim.

Eğer native 4K projeksiyonları araştıran varsa öneri yapabilir mi ? Ağırlıklı sinema ve biraz da oyun için olacak ama online oyun oynayacağımı çok sanmıyorum, bu nedenle input lag çok önemli değil.
Merhaba,

Forumdaki konulara baktım ama 4K projeksiyonlar hakkında konu göremedim. Halen Panasonic AT6000 kullanıyorum. Uzun zamandır aklımda 4K projeksiyon cihazı almak var.

Başlıkta yazdığım Optoma cihazlar (UHD550X ile UHD60 birebir aynı cihaz) yurtdışında 2.000 USD seviyesinde ve yabancı forumlardaki konuları okuduğum zaman çok olumsuz yorum görmedim.

Pek oyun oynayan biri değilim ama güçlü bir HTPC kullandığım için 4K çözünürlük ile özellikle araba yarışı oyunları, 4K filmler/diziler, ayrıca 4K Tv yayınları (belki de maçlar) güzel olur diye düşünüyorum.

4K cihazları takip eden, araştırma yapmış olan, kullanan var mı acaba ?
Merhaba,

Turk.net ile kullanılmak üzere ethernet port'ları gigabit yani 1.000 mbps destekleyen en ucuz VDSL modem hangisidir ?

Biraz bakındım, genelde ethernet portları 100 mbps standart.

Teşekkürler.
Merhaba,

Digiturk hesap kesim tarihim 5 ocak. haftabaşında üyeliğimi iptal edeceğim ve normalde 4 günlük bir fatura ödemem lazım.

Ancak digiturk "ön ödeme" sistemi ile çalışıldığını ve 9 Ocak'ta iptal etsem veya dondursam bile 30 günlük tam fatura ödeyeceğimi söylüyor.

Bu acaba kanuna aykırı değil mi ? daha önce benzer sebeple BTK'ya veya Digiturk'e şikayet oluşturup sonuç elde eden oldu mu ?
Merhaba,

9.2 yüklü 6S cihazımda Reklam isimli bir kişi kaydı var, reklam için arayan tüm numaraları bu kişiye kaydediyorum. 70-80 kayıtlı numara var.

Bu kişiyi engelledim. Kişi özelliklerinde de "bu kişiyi engelleme" seçeneği gözüküyor, yani mevcut ayar kişinin engellenmesi.

Ancak buna rağmen Reklam kişisine kayıtlı numaralar beni arayabiliyorlar. Acaba fazla kişi kayıtlı olduğu için mi düzgün çalışmıyor yoksa gözden kaçırdığım bir ayar mı var, bilgisi olan var mı ?
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Lenovo Yoga 900
Otomobil
Mercedes
Mobil cihaz
Samsung Note 10 Plus
Operatör
Vodafone
ISS
TurkNet 75 mbps
Oyun Platformu
Xbox
Takım
Galatasaray
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 7 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 13.268
İkinci El Bölümü Mesajları: 591
Konularının görüntülenme sayısı: 2.828.095 (Bu ay: 1.582)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 295 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.