Şimdi Ara

TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.254
Cevap
27
Favori
327.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnternette yaşadığım kopma sıkıntısı nedeniyle uzun zamandır düşündüğüm bu modemi dün aldım, ancak kopma sorunum çözülmedi nedense... yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim şu başlıktahttp://forum.donanimhaber.com/m_47312836/mpage_1/f_/key_//tm.htm#47312836

Bu arada modem hoşuma gitti, 3 katlı evin en alt katındayım, orta katta cep telefonu ile bağlandım, 3 sinyalin 3'ü de çekiyordu...

Ancak anlamadığım birşey oldu, 192.168.1.1'den girdiğimde modemin menüsü TÜRKÇE değil İNGİLİZCEydi...
  • telefon kablosunu da degistirin, bilgisayara format atmanin bir artisi olmaz.
    arayuzu ingilizce olmasi ilginc, kullanim klavuzu ve kutunun uzerinde Turkce ibareler var mi? turkiyede satilan w8961n ler turkce olmali.
    Bir diger konu , firmware'iwww.tp-link.com.tr adresinden alip ethernet kablosu ile cihaza baglanip guncelleme yaparsaniz turkce hale getirmis olursunuz.

kopma sorunu icin splitter mutlaka kullanmalisiniz. bir de modeme telnet ile baglanip

wan adsl fwversion
    wan tcif show fw
    wan adsl c
    wan adsl p
    wan adsl l n
    wan adsl l f

sonuclarini yazarsaniz bulmaya calisiriz nedenini.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn

telefon kablosunu da degistirin, bilgisayara format atmanin bir artisi olmaz.
    arayuzu ingilizce olmasi ilginc, kullanim klavuzu ve kutunun uzerinde Turkce ibareler var mi? turkiyede satilan w8961n ler turkce olmali.
    Bir diger konu , firmware'iwww.tp-link.com.tr adresinden alip ethernet kablosu ile cihaza baglanip guncelleme yaparsaniz turkce hale getirmis olursunuz.

kopma sorunu icin splitter mutlaka kullanmalisiniz. bir de modeme telnet ile baglanip

wan adsl fwversion
    wan tcif show fw
    wan adsl c
    wan adsl p
    wan adsl l n
    wan adsl l f

sonuclarini yazarsaniz bulmaya calisiriz nedenini.

Kurulumu Türkçe gerçekleştirdim aslında, ama arayüze girdiğimde ingilizceydi....kutu vakumlu poşetliydi, yani ilk ben açtım sanıyorum...neyse Türkçe olmaması çok sorun değil....

Kabloyu değiştirip deneyeceğim bu akşam, ama önce Telnet ile modeme bağlanmanın ne şekilde yapıldığını öğreneyim ve bu bağlantıyı sağlayarak belirttiğiniz değerleri buraya yazayım..

Çok teşekkürler...
  • putty.exe indirin calistirin, telnet secin protokol olarak IP olarak 192.168.1.1 yazin
    sifre sordugunda web arayuz icin tanimladiginiz sifreyi ( default sifre="admin") yazip girin. sonrasinda komutlari calistirin.
  • slmlar,

bende quake 4 portlu modem var. ps3 ile ethernet üzerinden bağlanıyorum. oyun oynarken beni oyundan atıyor ve bağlantım kopuyor. PS3ü tekrar kapatıp açmak gerekiyor. Test ettim. Eğer wireless bağlantı ile ps3e bağlanırsam bağlantı kopmasını yaşamıyorum. ama bir yavaşlık sözkonusu. sanırım modemin ethernetinde problem var. Sizce başka bir şey olabilirmi?

amacım sizlere bu başlık altında bunu sormak değildi sadece. bu modemi araştırdım. özellikleri, sizlerin detaylı yorumları bu modeli almamda çok etkili. Airties RT 211 alacaktım ancak bir modeme 150 Tl vermek çok geldi. Sizce bu modemi alsam yukarıda bahsettiğim sıkıntıları yaşarmıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oasisngn

putty.exe indirin calistirin, telnet secin protokol olarak IP olarak 192.168.1.1 yazin
    sifre sordugunda web arayuz icin tanimladiginiz sifreyi ( default sifre="admin") yazip girin. sonrasinda komutlari calistirin.

Sağolasın...bu işlemleri bağlantı koptuğu an mı yapmam gerekiyor acaba?
  • Söylemiş olduğunuz değerler şu şekilde...doğal olarak ben birşey anlamadım...internet kesik değilken bu komutları çalıştırdım...

TP-Link td-w8961nd kablosuz 802.11n 4 port modem
  • 20 dakikadir sorun yok goruluyor hatta da sorun yok, degerler iyi. 2 mbit sorunsuz oturmus

web arayuzdeki status > device info > downstream/upstream baslikli yeri de yazar misiniz.
    splittersiz baglanmis paralel telefon ya da kablosuz telefon gibi bir etken olabilir bu hattan dusmenize neden.
  • himmm 20 dakikayı nerde gördüğünü anladım, 7 dakika önce düşmüştüm, tekrar değerleri aldım ve orada ben de gördüm 7 dakikayı...

Şimdi Telefon hattı eve, duvardaki bir telefon prizine giriyor...prizden splitter'e kablo çektim...splitterden bir kablo ile modeme, bir kablo ile de arada bir ayraç kullanarak iki adet telefona hat gidiyor...

dün gece duvardaki hatta direk modeme gelen kabloyu bağladım ve internette yine kopma yaşadım...sorun splitterda değil...bu cepte...

sorun modemde değil, modemi yeni değiştirdim...bu da cepte...

sorun kabloda olabilir, ama şu anda başka kablo ile deneyemiyorum çünkü ev 3 katlı uzun bir kablo almalıyım...sorun kabloda olsa 2-3 senedir sorun yok da şimdi mi oldu o da ayrı bir konu...

sormuş olduğun değerleri şu şekilde...galiva CRC hatayı gösteriyor...

Downstream Upstream
    SNR Margin : 40.7 12.3 db
    Line Attenuation : 9.2 5.3 db
    Data Rate : 2048 797 kbps
    POWER : 18.5 11.3 dbm
    CRC : 0 1
  • SNR cok yuksek ( yuksek iyi). santral ile aranizda 1 bina mi var :)
    bence kesin ya telefon geldiginde, ya sokaktan kamyon telefon hattinin uzerinden gectiginde,ya da kalitesizkablo nedeniyle sorun yasiyorsunuz. telefon hatti kaldirmiyor ya da parazit var gibi bir sorun degil sizinkisi ( belki santraldeki cihazlar sorun cikariyor bile olabilir) komsulara sormak lazim onlarda da kopma oluyor mu diye.
  • Kablosuz çekim alanını genişletmek için WA901ND Access Point siparişi verdim. Haftasonu kurulumu yaptıktan sonra performansı hakkında bilgi veririm.

Bu arada Tp-link müşteri hizmetlerini aradım ve W8961ND router'ın çekim alanını genişletmek için ikinci bir W8961ND mi alayım, yoksa WA901ND access point mi alayım diye sordum. En iyi performansın W8961D Router + WA901ND AP ile WDS kullanarak alınacağını söylediler. Aslında araştıracak çok şey var ama vaktim olmadığı için en kolayıma gelen pratik çözümlerle işimi görmeye bakıyorum.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • benim de bitenekadardan aldigim 300 mbit destekli usb adaptorum geldi bugun.
    sonuc:

zaten daha fazlasi olamaz cunku bu adaptoru kullanarak indirdigim dosya 100 mbit ile modeme bagli PC uzerinde duruyor.
    802.11n ile ethernet hizina ulastik ( hatta limitine takildik) elimde baska yuksek hizli adaptor olmadigi icin 300 mbit kablosuzdan 300 mbit kablosuza dosya transferi test edemiyorum.

aldigim adaptorun linki
    http://www.bitenekadar.com/index.cfm?fuseaction=urunlerimiz.detay&id=10761&b=3-Km-Mesafe-USB-Kablosuz-Ag-Adaptoru:-cift-Anten

re:signore
    calisir calisir.
    AP almaniz daha iyi cunku modem ozellikleri 1 yerde lazim size. ap geldiginde iki tarafta WDS ayarlarini yapmaniz gerekecek. yaptiktan sonraa nasil yaptiginizi yazarsaniz ilerde belki bize de lazim olur.
    kolay gelsin.
  • Zamanında iki bina arasında kablosuz ağ kurma düşüncem ile ilgili bu konuyu açmıştım. O zamandan beri aklımda ama, kendimi ikna edemediğim için yeteri kadar üzerine eğilemedim.

WA901 AP'ye kuvvetli (hatta outdoor) bir anten taksam, karşı tarafa da Tp-link AP alıp ona da kuvvetli bir anten taksam, acaba erişim sağlarmıyım diye düşünüyorum ama arada biraz mesafe ve birkaç duvar olacağı için TP-link cihazlara anten takmakla olmaz herhalde bu iş
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • bende sonunda snr margin değerlerimi stabil hale getirdim, telefon kutusundan gelen kabloları değiştirdim şimdi değerler stabil,kopma olmuyo nihayet
    gönderme alma
    snr margin 24.8 21.1
    hat zayıflaması 15.2 8.7
    veri oranı 2048 509
    güç 17.4 11.3
    crc 58 401

bu değerlerle 8mbite kadar tarifesine geçsem sizce 8 mbiti sorunsuz alabilirmiyim, yada en fazla kaç mbit hız alabilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkimya

bende sonunda snr margin değerlerimi stabil hale getirdim, telefon kutusundan gelen kabloları değiştirdim şimdi değerler stabil,kopma olmuyo nihayet
    gönderme alma
    snr margin 24.8 21.1
    hat zayıflaması 15.2 8.7
    veri oranı 2048 509
    güç 17.4 11.3
    crc 58 401

bu değerlerle 8mbite kadar tarifesine geçsem sizce 8 mbiti sorunsuz alabilirmiyim, yada en fazla kaç mbit hız alabilirim?

evet zayiflama degerleri dusmus snr de dusmus. su an kullandiginiz servis kotali degilse bunda kalmanizi oneririm, cunku digerine gecince adil kullanim gibi seyleri devreye sokabiliyor TT. 2 mbit olsun limitsiz ( gercek limitsiz) olsun.
    bu arada crc hatalari olmasi halen hatta bazi sorunlar oldugunu gosterir ama kopma olmadan modem duzeltiyor sanirim durumu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: signore

Zamanında iki bina arasında kablosuz ağ kurma düşüncem ile ilgili bu konuyu açmıştım. O zamandan beri aklımda ama, kendimi ikna edemediğim için yeteri kadar üzerine eğilemedim.

WA901 AP'ye kuvvetli (hatta outdoor) bir anten taksam, karşı tarafa da Tp-link AP alıp ona da kuvvetli bir anten taksam, acaba erişim sağlarmıyım diye düşünüyorum ama arada biraz mesafe ve birkaç duvar olacağı için TP-link cihazlara anten takmakla olmaz herhalde bu iş

aslinda ben adaptoru outdoor uzun mesafe icin almadim, uzerindeki 2x6dBi Anten icin aldim. onlari taktim simdi modem'e. onceki testleri yaptigim yerlerdeki cekisi karsılastırdım. tam bir hayal kırıklığı. 2.9 mbyte/sec gordugum yerde su an 2.4 mbyte/sec ortalama goruyorum, kendi anteni daha iyi cekiyor 3dbi olmasina ragmen ( ya da aldigim microsonic okadar da basarili degil) daha iyi sonuc verdi....
    tp-link dogru secim... microsonic.... IH IH.
    neyse simdilik benden bu kadar salep icip soguk alginligindan kurtulma vakti :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasisngn -- 9 Mart 2011; 23:01:12 >
  • telefon kutusundan gelen kabloda bir ek var crc ler ondan kaynaklı olabilir mi acaba? ttnet arıza ekipleri teşrif ederlerse o kabloyu değiştirtçem,şimdilik kopmalar kesildi ama tarifemi değiştirmeyi düşünüyorum, netlimitsiz plus tarifesini düşünüyorum online işlem merkezinden bakınca bu tarife adsl2+ olarak görünüyor, normal net limitsiz tarifeleri adsl olarak görünürkün bu adsl2+ olarak görünüyor, acaba netlimitsiz tarifesiyle aynı tarife sadece kotasımı farklı (100gb)yoksa gerçekten adsl2+ olarak mı veriyor bağlantıyı bu tarife, eğer adsl2+ olarak veriyorsa sanırım sorunsuz olarak 8 mbit bağlantı alabilirim diye düşünüyorum, kullanan varmı bu tarifeyi yada bilgisi olan?
  • kopmaları ne yaptıysam engelleyemedim...bakalım telekom ne yapacak...

Downstream Upstream
    SNR Margin : 13.0 8.0 db
    Line Attenuation : 17.0 25.0 db
    Data Rate : 8000 704 kbps
    POWER : 19.5 12.0 dbm
    CRC : 57 35
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkimya

telefon kutusundan gelen kabloda bir ek var crc ler ondan kaynaklı olabilir mi acaba? ttnet arıza ekipleri teşrif ederlerse o kabloyu değiştirtçem,şimdilik kopmalar kesildi ama tarifemi değiştirmeyi düşünüyorum, netlimitsiz plus tarifesini düşünüyorum online işlem merkezinden bakınca bu tarife adsl2+ olarak görünüyor, normal net limitsiz tarifeleri adsl olarak görünürkün bu adsl2+ olarak görünüyor, acaba netlimitsiz tarifesiyle aynı tarife sadece kotasımı farklı (100gb)yoksa gerçekten adsl2+ olarak mı veriyor bağlantıyı bu tarife, eğer adsl2+ olarak veriyorsa sanırım sorunsuz olarak 8 mbit bağlantı alabilirim diye düşünüyorum, kullanan varmı bu tarifeyi yada bilgisi olan?

tarifelerden bihaberim o yuzden yardimci olamayacagim ama
    yapi marketlerde

bunun gibi iki tarafi disi baglanti aparatlari mevcut, kablolara bantlayarak ek yapmak yerine bu tur aparatlar kullanmak sinyal kaybini engelleyebilirsiniz. bulursaniz deneyiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasisngn -- 9 Mart 2011; 23:25:10 >
  • 8 mbit sinirli /sinirsiz'a gectiginizde hattinizin kopmasi (splitter/ paralel/ kablosuz telefon duzenlemelerini yaptiginiz halde kopmasi)
    1. santralden uzak olmaniza
    2. bina ici tesisatin basarisiz olduguna
    3. santralde belki gunde 100 defa yaptiklari kablo sarma/baglanti isleminin ( kablolari sarmal bir yapida pinlere geciriyorlardi en son gordugumde) hatali olmasi ve temazsizlik yapmasina

bagli olabilir.
    bunlara oncelik ve olasilik verecek olursak santral kaynakli sorun olmasi (3. madde) ihtimali %0.0000000000

santralden uzakligi kontrol etme sansiniz google maps yardimi ile mevcut santralinizin yerini biliyorsaniz. eger 1 km den uzak iseniz 8 mbit ve vdsl bence hayal. 800 metre otede oldugu halde santralim vdsl'e gecemedim gecen sene 12 mbit oturuyordu max. belki bizim bina ici kablolama sorunludur bilmiyorum olcum yapildi ama birsey bulunamadi. su an 8 mbit de max 12 mbit olabiliyor. santrale 2-3 km otedeki ne yapsin?

tek duzeltebileceginiz bina ici kablolama ki onu da zaten TT yapmaz, TT duzenlemez. sadece olcum yapar, bir dis kapinin yakinindaki noktadan sinyal azalmasini bir de sizin evin icindeki prizdeki sinyali kontrol eder size bilgi verir o kadar. bunu modemi kapi girisine takip siz de snr degerlerine bakarak yapabilirsiniz zaten usenmemek lazim herseyi devletten beklememek lazim
    zira onlar icin telefon cevir sesi geliyorsa sorun yoktur mutlaka yetismeleri gereken bir musteri bir isleri vardir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oasisngn -- 9 Mart 2011; 23:41:55 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.