Şimdi Ara

Toyota Corolla 96 Model XLI Benzinli Yağ Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
5.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

96 model Toyota Corolla XLI 1.6 Benzinli araç için uygun motor yağı ve antifiriz tavsiye eder misiniz?

Açıkçası şimdiye kadar hep serviste yapılıyordu hangi yağı veya antifirizi koyuyorlar bakmıyordum.

Şimdi bulunduğum yerde servis yok kendim yapacağım veya yaptıracağım için internetten alacağım

• Kmsine ve motorun durumuna göre 5w-30 ya da 10w-40 koyulabilir muhtemelen ama ezbere konuşmayalım,kitapçığında net olarak yazar hangi viskozitenin uygun olduğu.Yetkili servislerin kaliteli bir yağ kullandıklarına bugüne kadar şahit olmadım.Koyacağınız yağ mutlaka TAM SENTETİK olsun.Liqui Moly,Motul ve Shell’in tam sentetik yağları piyasadaki en iyi yağlardandır,kendim 3 markayı da kullandım.Shell f/ p olarak en iyisi,LM en kalitelisi bana göre.Motul ise ikisinin arasında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PoloClassic75

Kmsine ve motorun durumuna göre 5w-30 ya da 10w-40 koyulabilir muhtemelen ama ezbere konuşmayalım,kitapçığında net olarak yazar hangi viskozitenin uygun olduğu.Yetkili servislerin kaliteli bir yağ kullandıklarına bugüne kadar şahit olmadım.Koyacağınız yağ mutlaka TAM SENTETİK olsun.Liqui Moly,Motul ve Shell’in tam sentetik yağları piyasadaki en iyi yağlardandır,kendim 3 markayı da kullandım.Shell f/ p olarak en iyisi,LM en kalitelisi bana göre.Motul ise ikisinin arasında.

araç 50.000 km'de fazla kullanılmadı. Eski yağ değişim kartını buldum 10-40 koymuşlar daha önce

Yağ üreticilerinin sitelerinden sorguladığımda 5-30 çıkıyor tavsiye olarak

10-40 tam sentetik yok galiba gördüğüm kadarıyla yarı sentetik

5-30 koydurmanın bir sakıncası olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: CARNIVALE

araç 50.000 km'de fazla kullanılmadı. Eski yağ değişim kartını buldum 10-40 koymuşlar daha önce

Yağ üreticilerinin sitelerinden sorguladığımda 5-30 çıkıyor tavsiye olarak

10-40 tam sentetik yok galiba gördüğüm kadarıyla yarı sentetik

5-30 koydurmanın bir sakıncası olur mu?

Alıntıları Göster

Günümüzde çoğu servis aracın karşıladığı yağ spesifikasyonlarına bakmaksızın kalitesiz 10w-40 yağı koyup geçiyorlar.Örnek vermek gerekirse,bizim 2011 model Terios aracımız var yıllardır yetkili servis bakımlıydı,taa ki bakımda koydukları yağı öğrenene kadar.Bizim arabada tamamen Toyota'nın izleri var motor olsun,aracın içi dışı olsun.10w-40 yarı sentetik bir yağ koymuş geçmişler yıllardır,arabanın istediği yağ ise 0w-20 ya da 5w-30.. Yıllardır 10w-40 koyulduğu için tabii bir anda 0w-20 ye geçmedik,Motul X Clean EFE 5w-30 Tam sentetik koyduk.Sonuç gerçekten şaşırtıcı,motorun sesi,devirlenme karakteri bariz değişti,daha rahat çalışmaya başladı.O gün bu gündür yetkili servise götürmüyoruz,kendi aracımda da aynı şekilde yarı sentetik 10w-30 yağ kullanmışlar yıllardır,aracın istediği yağ ise 5w-20...Japon,Kore araçları,motor teknolojileri sebebiyle çoktan çok daha ince yağlar kullanmaya başladılar lakin bizim cahil ustalarımız bunun farkında değiller.Sizin araç 10w-40 ile uzun süre çalıştıysa ve yol yaptıysa motor yatakları ve segmanlar bu yağa alışabiliyor,daha ince bir yağa geçtiğinizde ise yağ eksiltiyorlar.5w-30 a geçmek elbette motoru rahatlatır,ama ilk defa koyacağınız için ilk bir kaç km yağda eksiltme yapıp yapmadığını gözlemleyin,eğer yoksa kullanmanızın bir sakıncası olmayacaktır.Yağınızın tam sentetik olduğundan emin olun.

• quote:

Günümüzde çoğu servis aracın karşıladığı yağ spesifikasyonlarına bakmaksızın kalitesiz 10w-40 yağı koyup geçiyorlar.Örnek vermek gerekirse,bizim 2011 model Terios aracımız var yıllardır yetkili servis bakımlıydı,taa ki bakımda koydukları yağı öğrenene kadar.Bizim arabada tamamen Toyota'nın izleri var motor olsun,aracın içi dışı olsun.10w-40 yarı sentetik bir yağ koymuş geçmişler yıllardır,arabanın istediği yağ ise 0w-20 ya da 5w-30.. Yıllardır 10w-40 koyulduğu için tabii bir anda 0w-20 ye geçmedik,Motul X Clean EFE 5w-30 Tam sentetik koyduk.Sonuç gerçekten şaşırtıcı,motorun sesi,devirlenme karakteri bariz değişti,daha rahat çalışmaya başladı.O gün bu gündür yetkili servise götürmüyoruz,kendi aracımda da aynı şekilde yarı sentetik 10w-30 yağ kullanmışlar yıllardır,aracın istediği yağ ise 5w-20...Japon,Kore araçları,motor teknolojileri sebebiyle çoktan çok daha ince yağlar kullanmaya başladılar lakin bizim cahil ustalarımız bunun farkında değiller.Sizin araç 10w-40 ile uzun süre çalıştıysa ve yol yaptıysa motor yatakları ve segmanlar bu yağa alışabiliyor,daha ince bir yağa geçtiğinizde ise yağ eksiltiyorlar.5w-30 a geçmek elbette motoru rahatlatır,ama ilk defa koyacağınız için ilk bir kaç km yağda eksiltme yapıp yapmadığını gözlemleyin,eğer yoksa kullanmanızın bir sakıncası olmayacaktır.Yağınızın tam sentetik olduğundan emin olun.

Alıntıları Göster

aracın kitapçığını bulup oradan baktım ama hiçbir şey anlamadım açıkçası kitapçıkta tavsiye edilen yağ nedir hocam siz anlayabiliyorsanız resmi aşağıda:

https://store.donanimhaber.com/0b/0d/f1/0b0df159ec113e3a49678e24c0a49d13.jpg

• quote:

Orijinalden alıntı: CARNIVALE

aracın kitapçığını bulup oradan baktım ama hiçbir şey anlamadım açıkçası kitapçıkta tavsiye edilen yağ nedir hocam siz anlayabiliyorsanız resmi aşağıda:

https://store.donanimhaber.com/0b/0d/f1/0b0df159ec113e3a49678e24c0a49d13.jpg

Alıntıları Göster

hocam günler önce yazmıştım lakin gitmemiş.Aracınız için 5w-30 yağ uygun.Tam sentetik olmasına dikkat ederek kullanabilirsiniz.

• quote:

hocam günler önce yazmıştım lakin gitmemiş.Aracınız için 5w-30 yağ uygun.Tam sentetik olmasına dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Alıntıları Göster

çok teşekkürler üstadım

• Merhaba
    Toyota Corolla xli 1994 model
    260.000 km de bu araç için usta 10w40 yağ kullanmıştı . Sizce uygunmu tekrardan bakım zamanı geldi. Hangi yağı tavsiye edersiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aKsaçlı.

Merhaba
    Toyota Corolla xli 1994 model
    260.000 km de bu araç için usta 10w40 yağ kullanmıştı . Sizce uygunmu tekrardan bakım zamanı geldi. Hangi yağı tavsiye edersiniz ?

Hocam 260 bin km boyunca 10w 40 kullanıldıysa piston yatakları conta vs ona alışmıştır,5w-30 ülkemiz için hem çok daha uygun hem de tam sentetik seçeneği var lakin bu dediğinden dolayı yağ eksiltme problemi yaşayabilirsiniz,deneyimlemek lazım.

• Teşekkürler yorumunuz için.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.