Şimdi Ara

(TOPLANDI) Oyun için sistem tavsiyesi lütfen (Asus Tuf 3070 ti kullanılacak) (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
252
Cevap
0
Favori
6.488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mert Ali C

M2 SSD Ler için özel slot var zaten sizinki de M2 o yüzden siz anakarttaki ilk slota monte etmeniz gerekiyor

Kasadaki SSD slotları Sata SSD Ler için onlarda en fazla 500-500 okuma yazma hızı oluyor sata olduğu için sata kablosu ile bağlanır boyutlari ise 2.5 inç yani harddiskin bir küçük boyu yani laptoplardaki harddisk boyutunda

HDD bildiğiniz klâsik harddisk zaten sata kablolari ile bağlanır

Çok teşekkür ederim. Doğru tahmin etmişim.

• Corsair HX750 80+ Platinium 750W, bu modeli aldıysan 2x 8 pin mevcut olduğu gözüküyor,

Güç Miktarı: 750W

Verimlilik: 80+ Platinum

Kablo Durumu: Full Modüler

Fan Boyutu: 140mm, zero rpm

Boyutlar: 150 x 86 x 180mm

EPS12V Bağlantısı: 2 adet

PCIe Bağlantısı: 4 adet

SATA Bağlantısı: 16 adet

PATA Bağlantısı: 4 adet

psu nun kablolarının varyasyonları olabiliyor, (4+4) + (4+4) yada (8)+(4+4) şeklinde,

satın alırken "psu tier list" yazıp güncel kalite sıralaması bulabilirsiniz. 2. pin i takmana gerek yok gibi düşünmeyin reddit testlerde %5 performansı etkilediğini, anlık donmalar yarattığını okumuştum.

edit: Yazdığını yanlış anlamışım msj düzelttim.

Senin yapman gereken (4+4) ve (4) girişlerini takman, bir tanesi boşta kalacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lecnotr -- 9 Eylül 2021; 11:3:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lecnotr

Corsair HX750 80+ Platinium 750W, bu modeli aldıysan 2x 8 pin mevcut olduğu gözüküyor,

Güç Miktarı: 750W

Verimlilik: 80+ Platinum

Kablo Durumu: Full Modüler

Fan Boyutu: 140mm, zero rpm

Boyutlar: 150 x 86 x 180mm

EPS12V Bağlantısı: 2 adet

PCIe Bağlantısı: 4 adet

SATA Bağlantısı: 16 adet

PATA Bağlantısı: 4 adet

psu nun kablolarının varyasyonları olabiliyor, (4+4) + (4+4) yada (8)+(4+4) şeklinde,

satın alırken "psu tier list" yazıp güncel kalite sıralaması bulabilirsiniz. 2. pin i takmana gerek yok gibi düşünmeyin reddit testlerde %5 performansı etkilediğini, anlık donmalar yarattığını okumuştum.

edit: Yazdığını yanlış anlamışım msj düzelttim.

Senin yapman gereken (4+4) ve (4) girişlerini takman, bir tanesi boşta kalacak.

Teşekkürler. O zaman diyelim katkısı olmasa da takmanın bir eksisi olmaz değil mi?

• Kabloyu takmanın + sı olur eksisi olmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Mert Ali C Hocam tekrardan selamlar. Tek bir sıkıntı hariç iyi haberlerle geldim :))) Biraz uzun oldu. Sıkıntıyı aşağıya yazdım.

--------

Sistemi nihayet bu haftasonu kurdum. Önce anakarta usbden güncelleme yaptım (yalın anakarta yani parçaları takmadan). Sıkıntısız 6 dakikada falan tamamlandı.

Geçen hafta anakartın soketleri, diğer parçaların kullanım klavuzları videolar falan güzelce çalışmıştım, gerektiğinde notlar alıp şemalar çizmiştim. Neyse anakart bios güncellemesinden sonra montaja geçtim. Aklımda soru işareti olan yerlerde netten arastırıp emin olmaya çalıştım. Sonra kablolama vs geçtim. Tüm işlemler bitti kapattıp çalıştırdım. Hersey güzel tüm fanlar, rgbler çalıştı. Siyah ekranda yazılar cıktı ilk. Ya setup yap ya default ayarlarla çık devam et gibi birsey yazdı, devam et dedim. Biosa geldi. Ramlarin hızını açma işlemini yaptım. Biraz biosa bakındım hardware monitör vs, çok hoş yapmışlar bazı yerleri. İşlemci 35-40 derece civarı. Sonralarda daha çok kırka yakındı. Anakart ondan daha düşük.

----------

Neyse sıkıntıma geçeyim. Ne yazık ki lian li galahad aio 360 soğutucudan tıkırtı gibi "kırik kırik" gibi, hani eskimiş notebooklardan ses gelir ya harddiskin iğnesinin diske sürtmesi mi diyeyim öyle bir ses var. Fanlar sesli çalısınca o sesi duymuyorsun tabi ama normal kullanımda rahatsız edici. Nette arastırdım. Redditte aynı sıkıntıdan baslık açılmış ve baska yasayanlar da varmış. Demek ki şans işi bu modelde.

(İlk kullanımda Sıvı soğutucu içinde kalan baloncuklar mı ne olur onlar yapar sonra gecer diye baska modellerden de duymuştum)

Pompa fanını hızını düşürüp çözenler varmış. Araştırdıgım üzere pompa hızı fullde çalışması sağlıklı. O yüzden bunu geçtim.

İşin ilginci denmişki orta fana dokunup fanı dururunca geciyor, denedim hakkaten de öyle oldu.

Biri youtubeda bir saat fullde çalıstırdım geçti demiş, aynı sesten mi muzdarip bilmiyorum. Redditteki başlıkta da biri program kullanarak ısı vs birseyler yapmış geçti demiş.

Sonuç olarak bu aksam biraz daha kullanırım, sesin gececeğini sanmıyorum, iade edeceğim sanırım. Zaten fanları da sesli çalısıyor. Kasa için sessiz olsun diye corsair ml120 fanlar aldım 4 adet, ki hakkaten sesleri makul seviyede. Bunun fanlarının sesli olması işi bozdu.

İade işlemini sağ salim tamamlayabilirsem, corsair h150i elite capellix düşünüyorum. Hem diğer fanlarla uyumlu olur, icue yazılımından 7 fanı birden kontrol ederim, ışık efektleri filan güzel çalısır sanırım.

Sizden ricam h150i elite capellix nasıldır bi de siz arastırabilir biraz bakınabilir misiniz?

Valla çok iyi oldu bu toplama işi hem zevkliymiş de :)) Çok sağolun..

• muhtemelen M kullanıcısına yanıt
    H150i elite capellix iyi bir seçim sessiz ve yazılımdan kontrol olayı açısından 3800x olan bir testte 75 dereceleri görmesi beni bir düşündürdü ama zaten 280mm olan modelmiş ve oyunlarda 50-60 derece civarında geziyormuş buda yeterli gibi üzeceğini sanmıyorum
    Toplama işi zevklidir ilgi oldumu çok eğleniyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert Ali C -- 14 Eylül 2021; 1:48:39 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

H150i elite capellix iyi bir seçim sessiz ve yazılımdan kontrol olayı açısından 3800x olan bir testte 75 dereceleri görmesi beni bir düşündürdü ama zaten 280mm olan modelmiş ve oyunlarda 50-60 derece civarında geziyormuş buda yeterli gibi üzeceğini sanmıyorum
    Toplama işi zevklidir ilgi oldumu çok eğleniyorsun

Sağol Mertçim (TOPLANDI) Oyun için sistem tavsiyesi lütfen (Asus Tuf 3070 ti kullanılacak)  Akşama kuracagım windowsu, gerisi allah kerim artık ses geçmezse çok geçmeden iade yolu gözükecek :D

Bu arada eğer soğutucuyu değiştirirsem yeni aldıgımı takmadan önce eski macunu silip mi koysam yoksa silmeden direk taksam mı bilgin var mı? Hani kullanmış olsam macun eskise tamam sileyim diyecegim ama bundaki dezavantajı iki macun üst üste kalın gelmesi olur belki??

İkisini üst üste sürme kalın olur eskisi de kullanılabilir yeni olduğu için soğutma performansı düşünce yenisini sıkabilirsiniz yada eskiyi silip direk yeniyi de kullanabilirsiniz

• quote:

İkisini üst üste sürme kalın olur eskisi de kullanılabilir yeni olduğu için soğutma performansı düşünce yenisini sıkabilirsiniz yada eskiyi silip direk yeniyi de kullanabilirsiniz

H150i nin macunu hazır sürülü geliyormuş keske lian li de öyle olsaydı hatta. O zaman silip takarım artık.

Merhaba aynı sıvı soğutma bende de mevcut. Her hangi bir sorun yaşamadım belirtiğiniz gibi.

Fanları isterseniz başka bir model fan ile değiştirebilirsiniz. Çıkan fanlarıda satarsınız alıcısı rahat çıkacaktır.

Onun dışında montaj yaparken iyi dengelemek gerekiyor Lian li de ses yalıtımı için, full yükte ses seviyesi 60 dB lerde oluyor. Ama çoğu zaman %20-30 çalışıyorlar bende;

3800X ile kullanıyorum. Windows boşta 30 derecelerde yükte 60-65civarında.

Macun konusunda işinizi hiç riske atmayın. Silin güzelce temiz bir macun çekin. Nokta olarak yapmak yerinede macunu ince ve düzgün bir şekilde yayarsanız daha iyi olucaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: StamP0fRadiation

Merhaba aynı sıvı soğutma bende de mevcut. Her hangi bir sorun yaşamadım belirtiğiniz gibi.

Fanları isterseniz başka bir model fan ile değiştirebilirsiniz. Çıkan fanlarıda satarsınız alıcısı rahat çıkacaktır.

Onun dışında montaj yaparken iyi dengelemek gerekiyor Lian li de ses yalıtımı için, full yükte ses seviyesi 60 dB lerde oluyor. Ama çoğu zaman %20-30 çalışıyorlar bende;

3800X ile kullanıyorum. Windows boşta 30 derecelerde yükte 60-65civarında.

Macun konusunda işinizi hiç riske atmayın. Silin güzelce temiz bir macun çekin. Nokta olarak yapmak yerinede macunu ince ve düzgün bir şekilde yayarsanız daha iyi olucaktır.

Çok teşekkür ederim.

"krilik krilik" ses geçmedi hala. Hava kabarcığı falan sanırım, fanları teker teker parmağımla durdurdum ses tam geçmedi. Boştayken duyuluyor, yükte zaten duyulmuyor ya da rahatsız etmiyor da değişim talep edeceğim sanırım 14 gün geçmeden. İçime sinmeyecek hertürlü yeni aldıgım ürün nasıl olsa.

Şeyi tam anlayamadım hocam "montaj yaparken iyi dengelemek gerekiyor Lian li de ses yalıtımı için" dediğinizi.

5800xde kullanıyorum, genelde 39 derece civarı bende :/ Cpu socket temperature 34 diyor ama. Macunu dediğiniz gibi bir ara iyi bir macun alıp uygulayayım en iyisi. Ya da değişirse daha dikkat ederim.

Edit: Ha bi de corsairi h150i arastırdım, pompa sesinden cok şikayet var. Bendeki modelden vazgeçmeyeceğim, yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım :D pompanın ince motor sesi gibi sesine bu krılk sesi tercih ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhtemelen -- 16 Eylül 2021; 0:58:41 >

Fanlar için hocam, fanların montajı çok fark ettiriyor. Benimde gözüme takılmıştı o yorumlar. Fanları düzgün bir şekilde montajladım o yüzden ben her hangi bir sorun oluşmadı.

Bahsettiğiniz ses, hortumların çıktığı tarafın tersindeyse, (benim kasadaki gibi) yani hortumlar sağ taraftan çıkıyor ve ses sol köşeden geliyorsa hava kabarcı olması çok muhtemel, benimde çok nadir hava kabarcığı sesi geliyor. Onun için bir kaç ayar var ama ben zaten kulaklık kullandığım için çok önemsemedim. 9 fan+ 3 fan da ekran kartında olunca zaten ses seviyesi 28 dB-32 dB arasında değişiyor benim kasanın.

5800x içinde sıcaklıkların biraz yüksek olması normaldir, 5000 serisinde en fazla ısınan işlemci kendisi. Onun için güzel bir fan eğrisi yaparsanız rahat rahat kullanabilirsiniz.

Benim pompa 3000-3200 RPM arasında çalışıyor. Fanlar işlemci sıcaklığına bağlı hareket ediyor.

Bu da benim kasanın son durumu, Orta kısımdaki metali çıkartmadım böyle daha hoş geliyor diye gözüme.

(TOPLANDI) Oyun için sistem tavsiyesi lütfen (Asus Tuf 3070 ti kullanılacak)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StamP0fRadiation -- 16 Eylül 2021; 13:43:15 >

• quote:

Fanlar için hocam, fanların montajı çok fark ettiriyor. Benimde gözüme takılmıştı o yorumlar. Fanları düzgün bir şekilde montajladım o yüzden ben her hangi bir sorun oluşmadı.

Bahsettiğiniz ses, hortumların çıktığı tarafın tersindeyse, (benim kasadaki gibi) yani hortumlar sağ taraftan çıkıyor ve ses sol köşeden geliyorsa hava kabarcı olması çok muhtemel, benimde çok nadir hava kabarcığı sesi geliyor. Onun için bir kaç ayar var ama ben zaten kulaklık kullandığım için çok önemsemedim. 9 fan+ 3 fan da ekran kartında olunca zaten ses seviyesi 28 dB-32 dB arasında değişiyor benim kasanın.

5800x içinde sıcaklıkların biraz yüksek olması normaldir, 5000 serisinde en fazla ısınan işlemci kendisi. Onun için güzel bir fan eğrisi yaparsanız rahat rahat kullanabilirsiniz.

Benim pompa 3000-3200 RPM arasında çalışıyor. Fanlar işlemci sıcaklığına bağlı hareket ediyor.

Bu da benim kasanın son durumu, Orta kısımdaki metali çıkartmadım böyle daha hoş geliyor diye gözüme.

Çok güzel şık duruyor sisteminiz hayırlı olsun. Orta metal konusuna katılıyorum daha hoş duruyor öyle ben de çıkarmadım :)

Sesi tekrar içini falan acıp bakacağım kaynağını bulmaya çalışacagım, geçerse çok iyi olur valla ugrasmam iade edip yeni alıp takmak ile.

Sadece pompa ve fanlara güç verip denerim yapabilirsem. Direkt psudan güç vererek. Ses pompadansa ya da değilse öyle anlasılır en azından.

Sey dikkatimi çekti bilginiz var mı, cpu ısınınca sadece sıvı soğutucunun fanlarının devri artıyor. 4 adet kasa fanları hep 950-1050rpm arasında. Tahminde bulunuyorum Anakart vs pek ısınmamış olup sadece cpu ısınıyorda mı kasa fanları oyüzden sallamıyor acaba? :D Kasa fanları tam olarak hangi sıcaklıga göre devrini ayarlıyor?

Ya bi de dün gece oyun indiriyordum uconnectten ve epicten. Oyunda değilim yani. İşlemci kendi kendine 50 dereceye cıktıgı oldu bir iki defa neden anlamadım download yaparken neden sıcaklık artarsa?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhtemelen -- 16 Eylül 2021; 17:33:30 >

Dediğim gibi 5800x ısınan bir işlemci ondan kaynaklı sıcaklıklar normal denebilir.

Soğutucuda testlere ve fiyata bakıldığında gayet f/p bir ürün bence. Benim alma sebeplerimden biri bu.

CPU sıcaklığına göre hareket için yanılmıyorsam CPU fan kısmına bağlı olması lazım fanların. Sizde sadece sıvı soğutma fanları cpu fan soketine bağlı olduğu için onların sıcaklıkları değişecektir. Buda gayet normal aslında. Bios veya anakart programı üzerinden diğer fanları belli bir seviyeye çekip öyle bırakabilirsiniz. CPU ısınıyorsa sıvı soğutma ilgilensin diye.

Birde eğer hava kabarcığı ise gelen ses, kasayı biraz sallarsanız radyatörün başka bir bölümüne geçiş yapacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam radyatörlerde bunlar için belli yerler var oralardan tahliye ediliyor bir süre sonra diye biliyorum.

Benim ses de kasayı geçenlerde temizlemiştim. Ondan sonra 1 2 kez duydum.

Yabancı forumlarda genelde POMPA yı full devirde kullanın ve kasayı sallayın gibi öneriler mevcut. Kimisi radyatörü sokup sallayın yazmış ama kasayı sallayarakda benzer işlem yapılabilir.

• quote:

Dediğim gibi 5800x ısınan bir işlemci ondan kaynaklı sıcaklıklar normal denebilir.

Soğutucuda testlere ve fiyata bakıldığında gayet f/p bir ürün bence. Benim alma sebeplerimden biri bu.

CPU sıcaklığına göre hareket için yanılmıyorsam CPU fan kısmına bağlı olması lazım fanların. Sizde sadece sıvı soğutma fanları cpu fan soketine bağlı olduğu için onların sıcaklıkları değişecektir. Buda gayet normal aslında. Bios veya anakart programı üzerinden diğer fanları belli bir seviyeye çekip öyle bırakabilirsiniz. CPU ısınıyorsa sıvı soğutma ilgilensin diye.

Birde eğer hava kabarcığı ise gelen ses, kasayı biraz sallarsanız radyatörün başka bir bölümüne geçiş yapacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam radyatörlerde bunlar için belli yerler var oralardan tahliye ediliyor bir süre sonra diye biliyorum.

Yabancı forumlarda genelde POMPA yı full devirde kullanın ve kasayı sallayın gibi öneriler mevcut. Kimisi radyatörü sokup sallayın yazmış ama kasayı sallayarakda benzer işlem yapılabilir.

Anladım ozaman çok da sıkıntı yokmuş fan hızlarında.

Teşekkür ederim sallamayı deneyeceğim.

Kasayı saklarken aman dikkat elinizdeki ekran kartı ağır kırılma vs olmasın sert hareketler yapmayın başka yönlere hafifçe eğerek yapın belli olur zaten

• quote:

Kasayı saklarken aman dikkat elinizdeki ekran kartı ağır kırılma vs olmasın sert hareketler yapmayın başka yönlere hafifçe eğerek yapın belli olur zaten

Okey, N11den metal ekran kartı tutucu da aldım sahi dememiştim, güzel baya 80 liraya falan geldi toplam. İşini yapıyor, öncesinde sarkıyordu. Çok yükseltmemeye çalıştım bu sefer de kartı tam ortalamaya çalıştım (TOPLANDI) Oyun için sistem tavsiyesi lütfen (Asus Tuf 3070 ti kullanılacak)  Tutucu oldugundan sallayınca sıkıntı olmaz sanırım sıkısık çümkü baya. Sallamaktan da kastım sağa sola yatırma gerçi.

Ya baloncuk ses sorunu için kasayı komple yana yatırıp kısa süreli çalıştırmayı denesem sıkıntı olmaz sanırım değil mi? Temperli cam tarafına değilde diğer tarafa hani, montaj yaparmış gibi, kasanın metal kapa yere değecek şekilde.

Olmaz sanırsam siz genede nazik davranın

• quote:

Ha birde ses çıkarması işi canımı sıktı ya.. Oyun oynarken vs duyulmuyor fan gürültüsü bastırıyor. Öyle çok bi ses de değil, birkaç sene sonra cıksa misal hiç kafay takmam, iade etme sansım olmasa kullanırsın hani, ama yeni aldıgım sıfır bi üründe olması can sıkıyor, temiz calıssın istiyor insan :/

Bakalım ugrasacagım gidecek, üzerine iade ya da değişim işlemi kolay olacak mı, yeni gelen üründe aynı sıkıntı hatta baska daha büyük bi ses sorunu olur mu hep sıkıntı.. Sıvı soğutma risk işi biraz tahminim, hep bu pompa sesi problemi yasayanlar var nette.. Bi de haftaya izin alırım evde oyun oynarım diyordum o da ertelendi ama sağlık olsun :P

• quote:

Bugün soğutucu radyatörünü ve fanları söküp çalıştırdım. Ses meğersem fanlardan geliyorumuş. Radyatörda hiç ses yok tertemiz radyatör ve pompa. Hatta fanlar yatay konumdayken geliyor. Üç fandan ikisinde daha bariz, birinde yok gibi.

Sanırım pazartesi değişim için şansımı deneyeceğim yollayacagım. O değil bi de değişim olunca yeni gelenin bu sefer radyatöründe baloncuk, pompa sesi vs olmasa bari.

Ürün bende kalsa senaryoları düşünüyorum:

-Radyatörü ön panele takmak istemem airflow açısından onu seçeneği direkt eliyorum.

-Radyatör ile kasa fanlarını değiştirip kullansam desem nasıl olur acaba.. Soğutucunun lian li fanları önde dikey olarak ses yapmaz ama bu sefer de radyatöre takacagım kasa fanlarım corsair oldugu için rgb vs olarak şimdiki gibi sağlıklı ve güzel olmaz sanırım.

-Kasam 5000d oldugu için kasanın yanında da yer var, hadi soğutucu yanda ve kasa önü fanları önde sığdı desem bu sefer de tavana egzos fanı görevi görmesi açısından ekstra fanlar alıp masraf yapmam lazım. Ya da kasadan çıkan iki fanı kullanırım ama onlar da ne kadar verimli olur artık..

Yorumu olanları beklerim :) @Mert Ali C

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhtemelen -- 18 Eylül 2021; 19:1:44 >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.