M

Yüzbaşı
16 Ekim 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 77 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar elimde 100 Euro civarı bir para var üstünde biraz eklerim vs 2500 e kadar çıkarım büyük ihtimal ve bu bütçe ile ekran kartı hariç bile olsa yeni bir sistem dizemem gibi duruyor
Evet eski farkındayım ama sanırım şu anda oynamak istediğim birçok oyunu oynayacaktır.

Aklımda Asus veya gigabyte marka h55 yada p55 bir anakart var ancak p55 çok pahalı büyük ihtimal bir h55m alacağım (kasama ATX sığmıyor) model önerisi varsa alabilirim
Fiyatı 500/600 arası

İşlemci olarak 200/250 TL arasında Xeon 3440 veya 3450 almak istiyorum.

Ram: elimde 4gb 1600 MHz Kingston ram var yanında birde Kingston 2gb 1333mhz ram var
Ancak ben 25 lira fazla verip sogutuculu ve 1800+ hızlarda bir ram almak istiyorum.
Ram minimum 8gb olacak . 4gb i 200 TL civarında bende 8gb alma niyetindeyim.

Psu elimde var ancak en az 10 yıllık ve 400w gerçek verebildiği 354 diye hatırlıyorum.
Bunu değiştirip 600w ve korumaları iyi olan bir PSU istiyorum ilerisindede kullanmak için.

Kasa elimde 3 tane falan matx destekleyen kasa var 1atx var ancak onu kullanma konusunda çok kararsızım. Kesinlikle kaliteli ama çok ağır ve parçalarını söküp takmak normalden çok daha zahmetli yeni alma niyetinde değilim çok çok uyguna bulmazsam.

Depolama:
Elimde 1 adet 640gb 1 320 ve birkaç tane 200 ve 160 ve 80gb harddisk var hepsi eski.
SSD takmak istiyorum ve çok fiyat farkı yoksa M2 olmasini istiyorum dönüştürücü ile PCI X1 ile takarım fiyat farkı çoksa sata SSD olacak.

Soğutucu:
Kasamda tek fan var 9cm yada varsa 7cm falan yani baya küçük ve başka fan yeride yok gibi.
İşlemci soğutucu olarak Xeon takacağım için gerekecek gibi duruyor ve almışken ömür boyu kullanmalik birşeyler arıyorum ama 300tl nin uzerine çıkma niyetinde değilim. Çıkarsam 34 e sport modeli vardı onu alabilirim ama sanmıyorum.

Ekran kartı elimde 2gb rx550 128 bit var 0 almıştım zamanında bunu satmayı düşünmuyorum çünkü satsam yerine birşey koyamam.

Ekstra mümkünse bir wifi+Bluetooth kartı takmak istiyorum evde bir tane wifi kartı var ama hakkında pek bilgim yok zaten bana asıl gereken Bluetooth ama olmasada olur.

Bu saydığım herşeyi 2.el alacağım diğer türlü bütçe yetmeyecek ve yetse dahi artık sıfır yok.

Onun dışında yenisini alınca satabilecegim bir sistem var elimde özelliklerini yazayım.

Gigabyte g31m s2l
Core 2 Quad Q8300
2+2 Kingston 667 MHz DDR2 ram
Bunları satabilirim diğerlerini kullanabileceğim için kalsın

Bana önerisi olanlar ve böyle birşey yapmak ne kadar mantıklı bunlar hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum unutmayın DDR2 bir sistem kullanıyorum ve elimdeki ekran kartı bu sistemde sorun çıkarabiliyor hdmı bile takınca sorun çıkarıyor bazen VGA dönüştürücü ile kullanıyorum.

Son olarak 1 seçenek daha var ryzen 3 1200+ b450 yada a320 bir anakart alıp 8gb ram alabilirim bütçeyi çok hafif zorlar sadece yada işlemci için A8 9600 alicam 400tl daha ucuza o 400 ilede SSD alicam
Bir arkadaşım bilgisayar alacak ve bilgisi az bu konuda bu yüzden benden yardım istedi. Ve bana bir hazır sistem gösterdi ve fiyatına göre iyi gözüküyor alınır mı değiştirilmesi gereken bir yer varmı varsa nereler bunu öğrenmek istedim ne düşünüyorsunuz?
https://www.incehesap.com/thunder-v2-oyuncu-bilgisayari-fiyati-50188/

İşlemciyi 11400f olarak değiştirdik kasa ise gamepower warcry olacak bütçesi 16k civarı 17 yi geçmezse iyi olur. Harddisk sonradan alınabilir bir iki ay sonra.
Arkadaşlar ekran kartı birkaç aydan beridir dolapta yatıyordu 0 alınmıştı bir ay kadar önce taktım ve kullanmaya başladım ancak bugün aniden sık sık driver çökmeye başladı ilk LoL oynarken oldu hata mesajını bırakıyorum Alta

Bundan sonra stabil olmayan gpu kullanımı sebebiyle zaten kaldırıp yeniden yüklemek istedigim driver çökünce ddu ile kaldırdım ve geri yükledim
Yüklendikten sonra baktım güncellemesi var güncellemeyi yaparken tekrar çöktü ve daha sonra ise 4-5 defa çöküp ekran gitti şu anda durumun resmini bırakıyorum

Arkadaşlar mining işine gireceğiz ve Amazon de den 7000-7500 civarına RX5700XT buldum aynı fiyatlarda 2080 de var sipariş geçme konusunda sipariş etsek Türkiye'ye gelir mi gelmez mi bir sorun ölümü onu merak ediyorum ödeme ekranında adres seçince hata almadım ancak yeni ve 470 Euro ya 5700XT fazla ucuz gibi geldi o yüzden emin olmak istedim
Sistemim:
İşlemci: Q8300
Ram: 4GB DDR2 667mhz
Anakart: Gigabyte G31m s2l rev1.0
Ekran kartı: RX550 2GB 128bit

FPS drop yiyorum özellikle valorant oyununda oluyor bu gözlemlerime göre ekran kartı kullanımı çok değişken ve 0 a indiği gibi oyun donuyor ve ayrıca vuruş animasyonu skill kullanımı gibi durumlarda da kasmalar oluyor durumun önüne geçmek için FPS sabitledim ancak çokta birşey değişmedi bende minimum saat hızını arttırdım bir nebze düzeldi ama genede kullanım değişiyor
GTA 5 yükledim ve oynarken ilk açıldığında kasma oluyordu bir iki dakika bekleyince ekran kartı kullanımı 40-50 lere çıkıyor ve arada bir kullanım düşüyor düşüncede kasıyor ayrıca araçla giderken vs map geç yükleniyor
Kullanımı arttırmak için ne yapmam gerekiyor FPS 30 ve üstü yeterli kasmasin yeter stabil olduktan sonra 30 FPS e de okeyim
Ayrıca AMD Radeon software üzerinden kullanımlari görüntüle diyince valorantta 7 ile 15 arası w güç tüketiyor (GTA 5 de 25 w şu anda) bu yüzden besleme sorunu olduğunu sanmıyorum ancak sistem bilgilerine girince ekran kartı PCI express 3.0 X4 e bağlı olduğu yazıyor ancak PCI express 1.0 X16 ya bağlı

Kastiği an ekran kartının herşeyi düşüyor kullanımı Wat i VRAM MB ve MHz şu hepsi düşüyor anlık olarak
Kastiği an:

Normal:
Arkadaşlar 7-8 ay önce oyun oynamak için aldığım ekran kartını pek sık kullanmadım şimdiye kadar ve bu mining işine kafayı taktım biraz bu yüzden denemek istiyorum.
Ancak ekran kartı neredeyse hiç kullanılmadı dolapta durdu şu anda takılı olan sistem 2 çekirdekli işlemcili 667mhz 4gb DDR2 olan bir sistem (elimde Q8300 4 çekirdekli işlemci var)
Bununla oyun oynamak sistemi aşırı zorlar ama ekran kartını pek yormaz diye düşünüyorum (yormak gibi bir amacım da yok)
Ancak hesaplama sitesinde 9mh/s kazanıldığını gördüm ki bu da aylık 200 TL ye yakın birşey yapıyor buda lise 2 ye giden benim harçlığımı çıkarmam için yeterli
Kartı 600 TL ye almıştım (1k ya satıyorum şu anda) satmak yerine mining yapmalı mıyım?
Yapabilir miyim?
Dediğim gibi asıl amacım günlük kullanım ve oyun boş durmak yerine mining yapmak bu karta ne kadar zarar verir?
Arkadaşlar yeni ekran kartı almıştım Nisan da hala daha düzgün çalıştıramadım ilk olarak şunu söyleyeyim DDR2 ramli bir sistem ve o sistemde ekran kartı çalışıyor.

İlk sorunum şu DDR3 sistemin BIOS'una ulaşamıyorum şifresi var ve defalarca denedim çözemedim sorunu

HDMI kablosu ile görüntü alamamıştım hdmı to VGA ile görüntü almayı başardım

DDR3 olan sistemde görüntü geliyor ancak altta resmi olan şekilde Windows 10 açılış ekranında dönmesi gerekirken hareket etmiyor takılıyor

resmini çektiğim yerde biraz daha bekleyince tekrar resmini koyduğum şekilde monitör açık ancak görüntü siyah şekilde kalıyor 1-1.30 saat bekledim düzelmedi

Birkaç ay önce denedigim bir şeyi bir kez daha deniyeceğim oda şu; DDU ile tüm driverlari silip sonra kartı takacağım (daha önceden denemiştim işe yaramadı birdaha denicem)

DDR3 sisteme ilk geçtiğinde format atıp öyle takmıştım kartımı 2gb ram ile ekran kartım çalışıyordu 4gb daha sipariş ettim gelince taktım ve o Rami taktıktan sonra aynı Windows açılmama hatasını almaya başlamıştım o zamandan beri durum bu

Ekran kartı (yeni) biostar RX 550 2GB 128Bit
Ekran kartı (eski her türlü çalışıyor) powercolor HD4830 1GB 256bit
Anakart Fujitsu D3041 a-1 (DDR3)
Ram ikiside Kingston marka DDR3 1333mhz (aynı) 4+2GB (ramler calisiyor ayrı ayrı denedim ve teki takılı)
İşlemci Q8300
Power DDR3 400w DDR2 300w (ekran kartı 50w)

Çözümü olan tavsiyesi olan biri varsa yardımcı olabilir mi?
Arkadaşlar öncelikle sistemim şu:
Faxconn marka DDR3 1333mhz 4+4=8GB ram destekleyen bir anakart
İkiside Kingston marka biri 4gb biri 2gb 2 adet ram
Biostar marka RX550 2gb 128bit ekran kartı

Windows 10 Pro 64 bit

Sorunum şu ekran kartı ile 2gb olan Rami takınca hata sesi almadım görüntü gelmedi

4gb ram ile ekran kartını takınca 2 kısa bip sesi geliyor fanlar dönmeye başladıktan 10saniye sonra falan

6gb ram ile 4 ile aynı sorun

Ekran kartsız görüntü veriyor ve her türlü çalışıyor

Format atma amacım bu ekran kartını kullanmakti formattan önce HD4830 1gb kullandım 6 ram ile

Ekran kartını ilk aldığımda sistem 2gb ram ve ekran kartı ile çalışmıştı 4gb Rami takınca çalışmamaya başladı

Ramlerin yerini değiştirdim tek tek taktım format attım attıktan sonra onboard ile görüntü vardır ekran kartı takınca gitti

VGA ile takınca açılış ekranı vs gözüküyordu HD4830 ile ancak HD4830 a hdmı takınca Windows açılana kadar görüntü gelmiyor aldığından beri

Arkadaşlar ekran kartını Mart ayında aldım DDR2 sistemde çalışıyordu DDR3 e geçtim 2ram ile çalıştı 4 taktıktan sonra birdaha hiç gelmedi

Bios şifreli ve girilmiyor
Arkadaşlar gün içerisinde sürekli kulaklık takıyorum okula gitmediğim günler neredeyse tüm gün minimum 5-6 saat 10-12 saate kadar uzayabiliyor ve kullandığım kulaklıkların ikiside yakın zamanda bozulmaya başladı ve yeni bir kulaklık istiyorum. Aradığım kriterleri aşyağıya sıralayayım.

-Telefonda kullanılacak Bilgisayar ve telefon birlikte kullanmak için alacağım zaman HS70 Bluetooth versiyonu almayı düşünüyorum ancak şu anda o kadar para veremem bu yüzden kablolu bir kulakiçi yeterli.

-Malzeme kalitesi önemli çünkü genelde kabloları biryerlere takılıyor ve sertçe çekilip düştüğü oluyor önceki iki kulaklığımda kablodan dolayı düzgün çalışmıyor.

-Ses kalitesi önemli müzik dinlerken yüzümde bir gülümseme olsun istiyorum. Bass severim özellikle Sub'ları ancak kulaklık bass kulaklığı olmasına gerek yok dengeli bir kulaklığa ekolayzer ayarı ile de istediğim hale getirebilirim bundan önceki kulaklıklarıda aynı ayarı kullanarak kullanıyordum Bassları iyi yapıyor hoparlörde mecburen ayarı kapamam gerekiyor bass çok oluyor.

-Kablosuz istiyorum açıkçası ama pili dayanmıyor elimde bir tws kulaklık vardı şarz konusunda sıkıntı çekiyordum o yüzden kablolu arıyorum şu anda. Pili kuvvetli yaklaşık 8-10 saat gidebilecek bir kablosuz varsa bütçeme ve diğer kriterlere uygun onuda önerebilirsiniz.

-Okula vs giderken takacağım için taşınması kolay ve kapladığı yer az olsun istiyorum o yüzden kulaküstü düşünmüyorum kulağı tam kaplayan ve gerçekten çok daha iyi diyebileceğiniz kulaklıklar varsa önerebilirsiniz belki alabilirim.

-Bütçe 240-250TL civarında, kablosuz olursa 320TL ye kadar çıkabilirim ama kriterlere uygun olursa.

Aklımda KZ'nin modelleri var kablo değiştirme ve duruma göre Bluetooth'lu hale getirebilme olayı sebebiyle 240TL ye KZ ZSN PRO X modeli var ancak tiz ağırlıklı ve bassları zayıf bir kulaklık olduğu söyleniyor ekolayzer ayarı ile basslar toplanabilir mi bilmiyorum bilen varsa yazabilirmi?
Arkadaşlar başta mortar Max almak vardı aklımda ancak B550m pro VDH ile genel olarak aynı fiyat bandindalar ve vrm benzer diye biliyorum argb slotu M2 soğutucu vs gibi özellikler sebebiyle almışken bir kere alayım 5-6 sene kullanayım diyorum

B550m pro VDH ile Ryzen 5 2600 işlemcisini kullanabilirmiyim ikinci el alacağım 800-900 civarına satılıyor yoksa riske atmadan ryzen 3 3100 mü almalıyım bilmiyorum çok çekirdeğe ihtiyacım var oyun da oynuyorum ufak çaplı arada render da yapabilirim ve genelde 8-10 program açarım aynı anda o yüzden kararsızım r5 2600 ile BIOS güncellemesi yapmadığım taktirde kullanabileceğimi söyleyenler var ne düşünüyorsunuz?
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 11 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 4 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 593
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 248)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 114 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.