Şimdi Ara

(TOPLANDI) Oyun için sistem tavsiyesi lütfen (Asus Tuf 3070 ti kullanılacak) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
252
Cevap
0
Favori
6.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @Mert Ali C Hocam aşağıda linkini attıgım incelemede Lancool II Mesh için arkadaş kablolama kötü demiş. Bir de üste radyatör takmak sıkıntı anladıgım. Hacim olarak bana çok uygun değil sanırım. Bi bakabilir misiniz incelemeye.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/lian-li-lancool-ii-mesh-incelemesi.1428288/

"Bir yere kadar çok rahattım ancak sonradan resmen daraldım. SSD, PSU ve HDD montajı inanılmaz kolaydı. Ama switch bağlantıları ve USB 3.0 bağlantıları tam bir eziyetti. Kesinlikle bir tasarım hatası olmalı. USB 3.0 kablosunu 90 derece kırmadan o boşluğa sokmanızın imkanı yok. Ama ben onu yapmak istemedim. Hem kabloya zararlı, hem de tam USB 3.0 girişinin üzerinde 1 tane kondansatör var, kablonun çok bükülmesi durumunda kondansatörün yamulma riskini göze alamadım. Kesinlikle berbat bir tasarım var anakart bağlantılarında."

Ayrıca incelemeyi yapan arkadaş 8. sayfada şöyle sıralamış.

4000d airflow < Lan cool ii mesh < P500A mesh

Asus Tuf 501'e bakayım dedim hakkaten ön tarafı hava akışı için kötü geldi sadece yanlarda ızgara var, bi de ön paneli cam da yapmamışlar kapalı. Mesh yok akışı azaltıyor bari temperl icam yap rgb fanlar gözüksün. O da yok. Anlam veremedim.

Şimdilik hem hava akışı hem genişlik kriterlerim önde olmak üzere araştırmaya devam ediyorum..

• muhtemelen M kullanıcısına yanıt
    Kontrolcü anakartta giriş yoksa bile ışıkları kısıtlı bir şekilde de olsa kontrol etmeye yarıyor ki sizin anakartiniza var bu giriş o yüzden çokta önemli değil sizin için.
    RGB her LED aynı renk yanıyor yani tek renk olur fanlar yanıp sönme gibi efektler olabilir örneğin MSI Forge 100R ve 100M modellerine bakın
    ARGB ise bir fanda birden fazla renk olabilir buda daha çok çeşit demek ve animasyonlar da olabilir beyazdan pembeye geçiş veya gökkuşağı gibi
    RGB girişi birkaç istisna dışında her anakartta var
    ARGB girişi çoğu b450 anakartta yok o yüzden bana kontrolcü gerekecek ve almak istemiyorum demiştim
    ARGB girişleri 3 pin 5v iken RGB girişleri 4 pin 12v yanlış bağlarsanız anakart yada fanlar zarar görür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert Ali C -- 29 Ağustos 2021; 16:42:48 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Baktım resimlerde de belli üste radyatör takmak sorun olabilir ancak arkadaş ta yapamamış olabilir ayrıca bu durum anakarta da bağlı
    Kablolama konusunda ya arkadaş yapamamış yada kasa gerçekten kablolama açısından kötü
    Arkadaşın yaptığı sıralama doğru olabilir hava akışı tarafında lancool ii mesh 1-2 derece daha soğuk olsa da montaj kısmı zorlayabilir ama genede güzel kasa
    Asus iyi olmadığını düşünüyorum hava akışı konusunda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert Ali C -- 29 Ağustos 2021; 16:45:25 >
  • Teşekkürler...

• @Mert Ali C Hocam şöyle bi konu açtım kasa tavsiyesi için. Hem diğer arkadaslarda görürler, buraya o kesimin hepsi bakmaz belki dedim.

https://forum.donanimhaber.com/acil-kasa-tavsiyesi-lutfen-phanteks-p500a-drgb-vs-cooler-m-td500-vs-corsair-5000d--150351615

• @Mert Ali C Hocam tekrardan rahatsız ediyorum ama Phanteks P500A Drgb'yi alıyorum?

Tamamsa en uyun burada buldum:

https://www.qp.com.tr/phanteks-eclipse-p500a-drgb-temperli-cam-mesh-on-panel-mid-tower-atx-bilgisayar-kasasi

Bir de birsey daha isteyecektim yukarıdaki linkte bi de mesela buradaki yorumlarda birseylerden bahsetmişler, ayar çekmişler bağlantı vs, bana şunu şöyle yap diyeceğiniz yer var mı kasayla ilgili herhangi bi konuda olabilir?:)

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=11125

(Beyaz kasalar hoşuma gidiyor tekrar buna da bakıp beyazını alacagım sanırım)

Montajladigim sistemlerin hepsi eski yeni nesil bir sistem montajı yapmadım bir önerim yok o yüzden aklıma birşey gelirse yazarım sizde sorabilirsiniz

• @Mert Ali C Hocam dün akşam Corsair 5000D siparişi verdim. Önümüzdeki bir iki gün kalan parçalara bakmam sanırım, haftasonu kasa çok arastırdım yordu biraz :P Önden bi sorayım dursun dedim, müsait oldugunuzda cevaplarsanız size zahmet, acelesi yok dediğim gibi.

1-Yer sorunu olmayacağı için sıvı soğutucuda dediğiniz modellerden (artict gibi birseydi adına bakarım) birini alayım mı? Kasa büyük oldugundan Muhtemelen 280mm olan o ilk modelde radyatör kalınlığından, anakart ve ram vs kurtarır sanırım. Yine arastırırım tabi. Sormak istediğim o modellerden alayım değil mi? (Başka var mı yine çok tercih edilen iyilerden?)

2-Hani aynı ekosistem olsun muhabbeti vardı ilk sorduğumda konuşulmuştu, parçaları aynı markadan almak dah iyiydi Fan, rgb vs kontrol açısından daha iyi oluyordu doğru anladıysam, biraz açar mısınız o konuyu? Şimdi o olay sadece kasa+fan için midir yoksa kasa+fan+sıvı soğutucu mu?

(Şimdi ben corsairin fanlarını kullanmayacagım baska fan alacagım için o olaya gerek kalmadı mı acaba)

3-Fanlara geldi sıra. Fanlarda en baba markalar ne acaba.. Hem az ses hem performans hem rgb beraber..

• Aldığınız kasa güzel sorun yok.

2- ekosistem olayı şöyle örneğin Corsair fan sıvı soğutma kasa vs olunca hepsini tek bir uygulamadan kontrol edebilirsin bu sadece kasada da değil mouse kalvye ve kulaklıkta da böyle hepsini farklı marka alırsan hepsi için tek tek programlarını yüklemen gerekir ama hepsi aynı marka olursa tek program yeterli olur
    3- fan olarak birkaç model araştıririm boş zamanlarımda

• Fan önerisi olarak silverstone air blazer 120R var beyaz modelinin ismide 120RW ancak sesi fazla olabilir onun dışında ARGB olup 120mm olupda 94CFM verebilen başka bir fan görmedim performans olarak çok iyi 120-150TL arası fiyatı da çok iyi ama ses konusunda sesli olabilir araştırmak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: Mert Ali C

Fan önerisi olarak silverstone air blazer 120R var beyaz modelinin ismide 120RW ancak sesi fazla olabilir onun dışında ARGB olup 120mm olupda 94CFM verebilen başka bir fan görmedim performans olarak çok iyi 120-150TL arası fiyatı da çok iyi ama ses konusunda sesli olabilir araştırmak lazım

Teşekkür ederim listeye alıyorum.

• @Mert Ali C Kalan iki adet ürünü de aşağıdaki başlıkta sordum bakalım hocam rast getire:))

Biraz içimi dökeyim. Valla şey de hoşuma gitmedi bu süreç zarfında ama, siz az fiyatlı sistem toplamaya çalışıyormuşsunuz, ben yüksek bütçeli parçalar bakındım tavsiye istedim oh ne güzel.. Gerçi benim de tercih meselesi çok param oldugundan değil daha çok olan paramı hobi olarak buna ayırmam ama yine de ortada pcye ayrılan bi bütçe var. Neyse yine de aklıma gelince habire tavsiye sorarken konuyu sıcak tutmuş olurken vs aklıma geldi. Onu düşünmezsiniz dedim sonra, biraz da samimiyete güvenerekten sordum.

Ayrıca zamanınızı da verdiniz benim için bakınırken, belki siz de bu sistem toplama işiyle ilgili bilmediğiniz birseyler öğreniyorsunuzdur arastırırken diye düşünüp kendimi avuttum.

https://forum.donanimhaber.com/fan-sivi-sogutucu-tavsiyesi-5800x-corsair-5000d-tuf3070ti--150420955

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhtemelen -- 3 Eylül 2021; 23:27:54 >

Kafanıza takmanız gereken birşey değil bu zaten bende dediğiniz gibi öğreniyorum.
    O arada bugün arkadaşın fanı taktım genel olarak sistemden fan sesi değilde hava sesi gibi bir ses duydum ses olarak sesli çalıştığı doğru ancak soğutma olarak arkadaşımın kasasının kendi fanı ile karşılaştırınca bariz bir hava akışı farkı var çok daha iyi hava veriyor ve RGB si de gayet güzel
    Tek eksi yani ses onun dışında söylendiği gibi gayet iyi bir fan
    Hatta şöyle diyeyim benim alacağım anakartta ARGB girişi yok diye RGB fan mi alsam diye düşünüyordum ancak o fanı görünce ARGB almaya karar kıldım anakarttan da kontrol etmeyiveririm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert Ali C -- 3 Eylül 2021; 23:35:13 >
  • quote:

Kafanıza takmanız gereken birşey değil bu zaten bende dediğiniz gibi öğreniyorum.
    O arada bugün arkadaşın fanı taktım genel olarak sistemden fan sesi değilde hava sesi gibi bir ses duydum ses olarak sesli çalıştığı doğru ancak soğutma olarak arkadaşımın kasasının kendi fanı ile karşılaştırınca bariz bir hava akışı farkı var çok daha iyi hava veriyor ve RGB si de gayet güzel
    Tek eksi yani ses onun dışında söylendiği gibi gayet iyi bir fan
    Hatta şöyle diyeyim benim alacağım anakartta ARGB girişi yok diye RGB fan mi alsam diye düşünüyordum ancak o fanı görünce ARGB almaya karar kıldım anakarttan da kontrol etmeyiveririm

Bahsettiğiniz silverstone air blazer 120R modeli sanırım değil mi? Az önce şu konuda bir arkadaş Corsair ml120 modelini önerdi. Bi de ona bakayım öyleyse.

https://forum.donanimhaber.com/hava-sogutma-kasa-arayanlara-mujde-geldi-phanteks-500a-lancool-ii-mesh-corsair-4000d-cm-td500--145359567-14?fromNewEditor=true#

Evet airblazer modelinden bahsettim ml 120 de önerilen bir fan 47.3 cfm değeri varmış
    Benim aldığım fan sesli ancak soğutması iyi ml120 kullanmadım bilmiyorum

• quote:

Evet airblazer modelinden bahsettim ml 120 de önerilen bir fan 47.3 cfm değeri varmış
    Benim aldığım fan sesli ancak soğutması iyi ml120 kullanmadım bilmiyorum

Evet 94 cfm nere 47.3 cfm nere :) Bi bakınayım nette.

• @Mert Ali C Hocam corsair ml120 pro rgb modeli içime sindi onu alacağım sessiz olması sebebi ile. Soğutma olarak işimi göreceğini düşünüyorum.

ML120 fanları anladıgım üzere eski tip 4 pinli yani 3 pinli değil. Şimdi 3lü pack alacagım ki içinden kontrolcü de çıksın. Benim anakartımın argb bağlantı girişi yeni tip yanli 3 pinli olmalı (varsayımda bulundum)? Fanları inceleme videolarına baktım kutu içeriğinde rgb kontolcü ve node pro diye bi parça var ikisini de kullanıyoruz bağlantı için. Sormak istediğim ben benim anakarttaki argbyi kullanamasam da bu 3packi alırsam birsey değişmiyor değil mi?

Ürün:

https://www.incehesap.com/corsair-ml120-pro-co-9050076-ww-120mm-rgb-led-3-lu-kasa-fani-fiyati-44546/

Parçaları gösteren videolardan biri. 7:45'de bağlantıyı güzelce anlatmış. Benim sistemde sıkıntı olmuyor değil mi kullanabilirim?

https://www.youtube.com/watch?v=OUQJtbwbqMQ&list=RDCMUCYoVFIBpw0gA4mCTryktU6Q&index=1

• @Mert Ali C Arctic 280mm sıgar mı diye araştırırken bakın ne buldum bu kadar da olmaz:)) Aşağıdaki adamın topladığı sistemde Anakart aynı, Ramler aynı, arctic 280mm takmış tamam, kasa da corsair 4000D :D:D Üstelik sonrasında ml120 fanlar alıp takmış. Benim kasanın yüksekliği 5,5 cm daha fazla demek ki hayli hayli sığar arctic 280. (EDİT: Benim kasanın 6 cm yükseklik payı nereye doğru tam bilmiyorum. Kasayı az önce ilk defa açıp baktım Anakartın üst tarafına gelecek vidalar ile tavan arasında çok fazla fark yok 6 7 cm max, yani pay asagıda olabilir)

Bi de son fotoğraftaki sarı kablolar ne yav..

https://pcpartpicker.com/b/sCTCmG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhtemelen -- 4 Eylül 2021; 15:59:44 >

Dışardayım şu anda musayit olunca bakacağım

• quote:

Dışardayım şu anda musayit olunca bakacağım

Hiç önemli değil ne zaman müsait olursanız. Evden Pc basında yazsanız daha iyi olabilir çok sey sordum.

İki konu daha ekleyeyim kafama takılan:

-Pcpartpicker sitesinde parçaları yazdım şöyle bir uyarı var. Anladığıma göre bazı AMD B550 chipsetli anakartlarda Vermeer CPU kullanabilmek için bios güncellemesi gerekebilir. Ve bu bios güncellemesini yapabilmek için de eski bioslarla uyumlu eski bir Cpu gerekebilirmiş. Hass.. :D (Bios güncellemsi yapmak tehlikeli, elektrikler giderse anakart bozulabilir diye duydum.)

https://tr.pcpartpicker.com/list/#compatibility_notes

-Kasa arkasına takılacak egzos fanını da 1 adet ml120 alsam mı ki?

-Arctic 280 ile 360 arasındayım (soğutma olarak hangisi daha iyi net birsey bulamadım, iki tarafa da iyi diyen vardı). 360 alsam ve rgbli olanını alsam diğer fanlarla renk efekt vs olarak paralel calıstırabilir miyim acaba? Ayrıca arctic yerine corsair sıvı soğutmalara da mı baksam ama fiyat olarak daha pahalılar sanırım. Arctic gibi f/p olmayabilir.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.