Şimdi Ara

Temel Kotil: “Milli Muharip Uçak 2025’te ilk uçuşunu yapacak ve 2029’da envantere girecek” (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
2
Favori
4.078
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Vaktinde teknoloji transferi de teklif edilen Typhoon projesine de katılsak çok daha iyiydi bence. İngiltere'nin F-35 testlerinde uçağın İngiliz pilotların bilgileriyle aktifleşmeme sorunu da oluşmuştu diye hatırlıyorum. Oradan da bir ters düşme var. Amerikan pilotu tanımıştı sistem sadece, öyle test edebilmişlerdi. Tüm dünyada kullanım için Amerikan uydusundan onay zorunlu diye biliyorum. Tabi sipariş iptallerinin asıl sebebi bu değil, savunma harcamalarını kesmek orası ayrı.

• özel kurum olması hiçbirşey değiştirmez.Silahları özel kurumlar üretiyor zaten ama hükümet izni olmadan satışlar mümkün değil.ingilizler zarar vermeyecekse yardım etmez.

• sadace hahahaha diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: pars.42

ne bütçe var ne teknoloji.20 ay önce altay tankı bitecekti.yerli otomobil 2010 dan beri yapılamadı.6-7 kere doğalgaz bulundu ama bi türlü yeryüzüne çıkamadı.atak helikopteri motoru dışardan gelen agusta vestland çakması.togg italyan pininfarina kopyası.2003 ten beri sürekli petrol ve doğalgaz bulunuyor ama nedense bir türlü çıkmıyor.Kadir inanır bey alın size liste kaynaklarıyla beraber https://www.evrensel.net/haber/412165/2003ten-bu-yana-en-az-30-kez-petrol-ve-dogal-gaz-kesfi-haberi-servis-edildi

Hazır bir teknolojimiz yoksa o vakit hiç uğraşmayalım mi?

Yada şöyle sorayim

Hiç uğraşmaz isek teknoloji nasıl gelişecek?

Önceden ortada tank yoktu şimdi sadece motoru yok

Önceden ortada helikopter yoktu şu an sadece motoru eksik

Önceden ortada araba yoktu şimdi yavaş yavaş fabrikası kuruluyor

Önceden heron alıp kazık yemiştik şimdi biz satıyoruz iha siha

Önceden hss sistemimiz hiç yoktu şimdi alçak ve orta irtifa sistemlerimiz var

Önceden hava hava füzemiz yoktu şimdi var

Önceden tomahawk vardı şimdi atmaca var

Önceden seyir füzemiz yoktu şimdi Som var

Önceden elektronik harp sistemlerimiz yoktu şimdi koral var

Önceden eğitim uçağımız yoktu şimdi hürkuş var

Önceden tüfegimiz bile alman g3 ü idi şimdi mpt 76 var

Önceden savasgemilerini dışarıdan alırdık şimdi biz üretiyoruz hatta ihraç ediyoruz

Önceden denizlati üretimimiz yoktu şimdi var

Önceden keskin nişancı tüfeği bile dışarıdan gelirdi şimdi var

Önceden denizde petrol gaz arayamazdık sismik araştırma gemilerimiz yoktu şimdi var

Önceden deniz sondajı yapamıyorduk şimdi yapıyoruz

Önceden denizde bir nane bulamıyorduk şimdi bulduğumuzu nasıl cıkartırız diye düşünüyoruz

Önceden biz uzaya roket göndermeyi hayal edemezken şimdi 130 km uzay sınırına kadar sonda roketleri gönderebiliyoruz

Önceden nüfuz edici bombalarımız yoktu ve satmıyorlardı da şimdi var

Önceden akıllı bomba kiti dahi yoktu şimdi var

.....

Önceden sizin gibiler hep vardı maalesef ki halen var.

(Yazma ihtiyacı hissettim. Yoktu derken kendi üretimimiz olarak yazdım. Yanlış anlaşılmasın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihtiyar.gamer -- 16 Mart 2021; 13:29:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ihtiyar.gamer İ kullanıcısına yanıt

Hepsi yapılsın isterim ,ama siyasi rant için yalanlara tahammül edemiyorum.tekrar yazmamak için kendi yazımı kopyala yapıştı yapıyorum.aşağıyı dikkatle okuyun lütfen

"ilim gökden inmez ,tahsil edilir.Ben 47 yaşında makina mühendisiyim.Bugün tank üreten ülkelerin çoğu ,bu işe 1930 lu 1940 lı yıllarda başladılar.Altay tankı denen tank k2 black panther çakması.yollarda gördüğün doğan,şahin otolar fiat regeta.murat 124=fiat 124 ,murat 131=fiat 131.Tank üretmek için en az 10 yıllık ar-ge lazım.Taşıma suyla değirmen dönmez.motorunu üretemiyorsan ne tank ne helikopter ne uçak üretemezsin o motor için istediği fiyatı çeker göndermez isterse ambargo koyar gene göndermez.tank yapmayı bisiklet yapmak gibimi sanıyorsunuz.Çabuk Üretmek için üretim teknolojisini tamamen almak lazım fakat sana vermezler.Dünyada ilk 400 e giremeyen doğru dürüst bilim üretemeyen eksi netle öğrenci alan üniversitelerinle hiçbir yere gidemezsin.Bu işler ciddiyet ister 207 üniversite yerine adam gibi eğitim veren hazineden bol kaynak alan 27 tane üniversite türkiyeyi kalkındırmaya yeter.benim isyanım Siyasi rant için şunu üretiyoruz bunu üretiyoruz yalanlarına."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pars.42 -- 16 Mart 2021; 14:41:19 >

• pars.42 kullanıcısına yanıt
    tamam makina mühendisisiniz de konuya yazdıklarınıza bakıyoruz uçağın süreciyle ilgili hiçbir şeyden haberiniz yok. süreç balon olsun olmasın da olayın ingiliz şirketle beraber geliştirilmesinden bile bihaber olup bunu belirteni uyuşturucu kullanmakla itham etmissiniz. normal biri olsa neyse de ülkenin makina mühendisi bile bu durumdaysa vay halimize. hem konu içinde devamlı cıvıyan sizin gibiler, hem de devamlı haklı görünmek isteyen yine sizler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşım F-16 ,f-22 vesaire argesi kaç yıl sürdü biliyormusunuz.hemde daha önce uçak üreten kurumlar olduğu halde.

• pars.42 kullanıcısına yanıt
    F-16 programı 69 yılında başlatıldı, 74 yılında ilk uçuşunu yaptı, 78 yılında hizmete girdi.
    Dünyanın en gelişmiş, başka ülkelere satışı yasak olan F-22 uçağınınsa çalışmaları 86 yılında 2 farklı grup tarafından başlatıldı. İlk prototip YF-22 90 yılında ilk uçuşunu yaptı. 91 yılında ise YF-22 prototipini üreten grup projenin üstlenicisi seçildi. Sonrası tekrardan ArGe süreci ve 97 yılında ilk uçuşu içeriyor. Hizmete giriş 2005.
    Yani 4-5 yıl içinde dünyanın en başarılı uçakları ilk uçuşlarını gerçekleştirmiş.
    Nasıl makine mühendisiysek öğrenmek için soru soruyoruz herhalde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Schtroumpf Grognon -- 16 Mart 2021; 16:10:14 >
  • Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt
    Katılsaymışız keşke. F-35 çok uzadı daha işi çok, çok pahalı bir sürü şey var dediğiniz gibi tehditte eskisi gibi çok canlı değil. ABD kendi yapıyor diye bir yere kadar finanse eder.

Birde o orayı kendi ekonomileri içinde yapsalar daha iyi dünya iyi durumda değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gun -- 16 Mart 2021; 16:24:1 >
  • Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt

daha önce f-14 ve evvelini üreten, parası ,teknolojisi , bilgi birikimi ve tecrübesi olan adamlar 5 yılda üretiyor.siz düşünün biz nasıl 2025 e ilk uçuşu yaparız.Üzüldüğüm şu sene 2025 olduğunda bu tartışmalar unutulup gidecek.5-6 yıl sonra unutulacaksa istediğin yalanı söyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pars.42 -- 16 Mart 2021; 18:2:55 >
  • Tr nin şu anda uçak üretecek bir gücü yok anlayın artık
  • Uyutmaya devam, kendimi bildim bileli bizim uçak göklerde.
  • Yürüüüü taş arabası, yemezler...

• 5. nesil bir savaş uçağının sıfırdan bu kadar kısa sürede yapılabileceğine ihtimal vermiyorum. yine de önemli olan böyle bir çalışmanın başlamış olması. yani biz artık bu yola girdik er yada geç bunu başarırız diye düşünüyorum... emeği geçen ve geçecek herkese teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: pars.42

ne bütçe var ne teknoloji.20 ay önce altay tankı bitecekti.yerli otomobil 2010 dan beri yapılamadı.6-7 kere doğalgaz bulundu ama bi türlü yeryüzüne çıkamadı.atak helikopteri motoru dışardan gelen agusta vestland çakması.togg italyan pininfarina kopyası.2003 ten beri sürekli petrol ve doğalgaz bulunuyor ama nedense bir türlü çıkmıyor.Kadir inanır bey alın size liste kaynaklarıyla beraber https://www.evrensel.net/haber/412165/2003ten-bu-yana-en-az-30-kez-petrol-ve-dogal-gaz-kesfi-haberi-servis-edildi

"Pininfarina kopyası" Onu düzeltmem gerek pininfarinanın o dizaynı herkes tarafından parayla alınabilir yapılabilir durumda bknz vietnam 3 sene önce üretti.

Türkiye pininfarinanın dizaynını satın aldı yani kopya olsa daha iyi ama kopya değil direk hazırcılık var hadi motoru,iç aksamı,bataryası hepsi ithal anlarız neticede yobaz bir hükümetin ürünü ama dizaynın yabancı olması üstüne üstlük zaten başka ülke tarafından üretilmiş olması komedidir.

Sonra volkswagende orda burda çalışan türk kökenlilerle övünürler tonla adam varken gidip dizayn satın almak nedir?

vay efendim avrupa pazarında satmak için sexy italyan dizaynı olması lazımmış bre kerizler sizin yaptığınız geleceği olmayan,marka güvenirliği olmayan toplama arabaya avrupada 50bin euro+ veren olabilirmi? aynı veya yakın paraya tonla alternatif varken.

Halk uyumaya devam etsin yerli ve milli masallarıyla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 17 Mart 2021; 12:2:18 >

• biri diyor milli uçak 2025 göklerde biri diyor Ruslardan alırız . kafalar karışık

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-39A3D5E9A

"Pininfarina kopyası" Onu düzeltmem gerek pininfarinanın o dizaynı herkes tarafından parayla alınabilir yapılabilir durumda bknz vietnam 3 sene önce üretti.

Türkiye pininfarinanın dizaynını satın aldı yani kopya olsa daha iyi ama kopya değil direk hazırcılık var hadi motoru,iç aksamı,bataryası hepsi ithal anlarız neticede yobaz bir hükümetin ürünü ama dizaynın yabancı olması üstüne üstlük zaten başka ülke tarafından üretilmiş olması komedidir.

Sonra volkswagende orda burda çalışan türk kökenlilerle övünürler tonla adam varken gidip dizayn satın almak nedir?

vay efendim avrupa pazarında satmak için sexy italyan dizaynı olması lazımmış bre kerizler sizin yaptığınız geleceği olmayan,marka güvenirliği olmayan toplama arabaya avrupada 50bin euro+ veren olabilirmi? aynı veya yakın paraya tonla alternatif varken.

Alıntıları Göster
    İyi de mesela ırak kendi imkanları ile araç üretse dizaynı bataryası parçaları ıraklı firmalar tarafından tasarlanıp üretilse alır mısınız? Ben daha önce araba üretmemiş herşyini ilk etapta kendi yapsan bi firmadan hayatta araç almam.

Ama mesela bataryası dünyaca ünlü bir firma tarafından üretilen dizaynı dünyaca kabul görmüş bir firmadan çıkmış parçası bilinen markalarla üretilmiş bir arsç tercih ederim. En azından bi sorun yaşadığım vakit arsç üreticisi yardımcı olmasa bile o parçayı üreten kaliteli firmadan destek alabilrim. Togg ilk etapta ne kadar yabancı firmaların ürünleriyle üretilse o kadar iyi benim için. İlerde zaten yavaş yavaş sindire sindire parçalarda yerlilik oranı artacaktır. Hükümetin burda yanlışı yerli malı diye tutturması.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakanhan68

biri diyor milli uçak 2025 göklerde biri diyor Ruslardan alırız . kafalar karışık
    Yerli savaş uçağı üretilene kadar geçen sürede (10 yıl) bence de şu anki filomuzu yenilemeliyiz. 10 yıl bizi idare edecek şekilde filoyu çeşitlendirmeliyz diye düşünüyorum hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: dobermann

İyi de mesela ırak kendi imkanları ile araç üretse dizaynı bataryası parçaları ıraklı firmalar tarafından tasarlanıp üretilse alır mısınız? Ben daha önce araba üretmemiş herşyini ilk etapta kendi yapsan bi firmadan hayatta araç almam.

Ama mesela bataryası dünyaca ünlü bir firma tarafından üretilen dizaynı dünyaca kabul görmüş bir firmadan çıkmış parçası bilinen markalarla üretilmiş bir arsç tercih ederim. En azından bi sorun yaşadığım vakit arsç üreticisi yardımcı olmasa bile o parçayı üreten kaliteli firmadan destek alabilrim. Togg ilk etapta ne kadar yabancı firmaların ürünleriyle üretilse o kadar iyi benim için. İlerde zaten yavaş yavaş sindire sindire parçalarda yerlilik oranı artacaktır. Hükümetin burda yanlışı yerli malı diye tutturması.

Alıntıları Göster

Tüm iş son cümlende yatıyor zaten yerli diye PR'ı yapıldığı için böyle eleştiriyoruz hani yerli ve milli demeseler hükümet projesi olmasa gram umrumda olmaz herşeyi ithal olsun banane ne yaparsa yapsın nasıl olsa bize dokunan birşey olmucak.

Senin mantığında tuhaf her malzeme en iyisi olması lazım insanları güvenmesi ve alması için diyorsun ee tamamda motor,batarya hepsi yüksek kalite bilinen markalardan olursa araba ucuz olmaz ki zaten minimum 60bin dolar olucağını biliyoruz elektrikli arabalarda vergi arttırıldığınıda biliyoruz sağlık bakımından iyi olan zengin biri bu arabayı alırmı ? 10bin-20bin dolar fazla verir mercedes,volvo,bmw alır.

Ssangyong' iyi bir örnek kaliteli arabalar yapmasına mercedes motoru kullanmasına rağmen hiçbirzaman mercedes kadar satamaz ki ssangyong'da boş bir marka değil tarihi var korede zırhlı askeri araçlar kamyonlar üreten kaliteli çelik kullanan bir marka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 17 Mart 2021; 16:42:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-39A3D5E9A

Alıntıları Göster

"Yobaz hükümet"

Bu sözü yazmaktaki amacınız neydi?

Hani siyasilerden istediğinize istediğiniz hakareti yapıyorsunuz. O konuda ahlaki bir omurganız yok Onu anladık ta şimdi siyasiler kesmedi onların üzerinden dindar insanlara mi sardınız?

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.