Şimdi Ara

Temel Kotil: “Milli Muharip Uçak 2025’te ilk uçuşunu yapacak ve 2029’da envantere girecek” (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
2
Favori
4.078
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
    ..senin niye bu kadar zoruna gitti ki? 10 sene test edilmeli imiş! bunun bir standardı mı var? Sırf muhalif olacağım diye yapılan her iyi şeye karşı acaip bir güruh var ülkede!

• Hacı ben inanmıyorum.

Geçen sene Türkiye gaz çıkarıyordu ????

• heheheh bunlar çok komik ve çok güzel dalga geçiyorlar halk ile :D  

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-39A3D5E9A

Tüm iş son cümlende yatıyor zaten yerli diye PR'ı yapıldığı için böyle eleştiriyoruz hani yerli ve milli demeseler hükümet projesi olmasa gram umrumda olmaz herşeyi ithal olsun banane ne yaparsa yapsın nasıl olsa bize dokunan birşey olmucak.

Senin mantığında tuhaf her malzeme en iyisi olması lazım insanları güvenmesi ve alması için diyorsun ee tamamda motor,batarya hepsi yüksek kalite bilinen markalardan olursa araba ucuz olmaz ki zaten minimum 60bin dolar olucağını biliyoruz elektrikli arabalarda vergi arttırıldığınıda biliyoruz sağlık bakımından iyi olan zengin biri bu arabayı alırmı ? 10bin-20bin dolar fazla verir mercedes,volvo,bmw alır.

Ssangyong' iyi bir örnek kaliteli arabalar yapmasına mercedes motoru kullanmasına rağmen hiçbirzaman mercedes kadar satamaz ki ssangyong'da boş bir marka değil tarihi var korede zırhlı askeri araçlar kamyonlar üreten kaliteli çelik kullanan bir marka.

Alıntıları Göster
    Arabanın ucuz olmayacağı zaten belli hocam dediğim kalitede yapılırsa. Ama bence hedef kitle devlet büyükleri ve akpli yandaş yalaka zenginler zaten. Bunlar alacak kesin. Tayyip Erdoğan alıcam dediyse parası olan yalakalarının almama şansı var mı? Böylece aracı insanlar yolda gördükçe sorun sıkıntı durumuna göre tercih edecek veya etmeyecek onu zaman gösterecek. Ümit edelim ki araçlar sorunsuz olsun( sorunsuz olması için de bilindik firmalardan batarya tasarım vs alınması gerekiyor ilk etapta) fiyatı Mercedes volvo ya göre 10 20 bin dolar değil de daha ucuz olsun ki 300 400 bin lira verip 3008 qq sportage vs alan adamlar da tercihlerini bu araçtan yana kullansın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ama yine dediğim gibi hocam. Bi plan proje var buna destek çıkmak gerekiyor. İyi bişey çıkması için ümit etmemiz gerek. Bi yerden başlamak gerekiyor yanlış mıyım?

Dizel ya da benzinli araç yapılacak denseydi de o zaman çağ dışı diye kötülenecekti. Yapılacak nükleer santraller güneş panellerinden üretilecek elektrik de düşünülerek elektrikli araç üretmek en mantıklısıydı bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: dobermann

Ama yine dediğim gibi hocam. Bi plan proje var buna destek çıkmak gerekiyor. İyi bişey çıkması için ümit etmemiz gerek. Bi yerden başlamak gerekiyor yanlış mıyım?

Dizel ya da benzinli araç yapılacak denseydi de o zaman çağ dışı diye kötülenecekti. Yapılacak nükleer santraller güneş panellerinden üretilecek elektrik de düşünülerek elektrikli araç üretmek en mantıklısıydı bence.

Avrupada ve Anerikada en az 2030'a kadar benzinli arabalar üretilip satılmaya devam edilecek nesi çağ dışı?

Türkiyede o 2060'a kadar sürer nüfusun yarısından fazlasının fakir olduğu ülkede kim elektrki araba alıcak sıfır clio bile zor alıyor millet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 18 Mart 2021; 22:50:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daha ağustos ayındaki haberlerde yerli savaş uçağının motoru 2029'da hazır olacağı yazılmıştı.

İşte de linki...

https://www.savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/Milli-Muharip-Ucak-in-motorunda-hedef-2029

Motoru üretmeden o uçağa ne takıp ta uçuracaklar?

Bu işler öyle oluverecek işler değil. Elde mevcut bir uçak teknolojisi, motor teknolojisi yok. Bi birikim yok daha...

Hadi üretimi tamamladın da bunların test süreci de uzun zaman alacak. Yer testleri, hava testleri...

Bi uygunsuzluk durumunda belki de sil baştan olacak. Türkiye'de Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan en gelişmiş uçak F-16 lar amerikanın kaç yıllık uçak teknoloji birikimine rağmen projesi 1969 larda başlatılıp, 1973 lerde ilk prototipinin üretimi ve bunun da ilk testlerinin 1974 de başlatılması...değişikliklerle düzeltmelerle ancak 1978 lerden itibaren aktif üretimi başlatıldı...

2014 lerde haberlere konu olan yerli otomobillerimizi 2017 den beri yollarda göremedik...

Yıl 2021 hala yerli otomobilimiz yollarda değilken dahası hiç bir uçak teknolojisi birikimimiz yok iken 2029 da muharip jet uçaklarımızın envantere gireceğinden bahsediliyor.

Keşke verilen sözler yerine getirilse de her şey vaat edilen tarihte yapılmış olsa...

Keşke dışa bağımlı olmadan kendi savunma sanayimizi geliştirmiş olsak...

Biraz daha gerçekçi olmak lazım...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-39A3D5E9A

Avrupada ve Anerikada en az 2030'a kadar benzinli arabalar üretilip satılmaya devam edilecek nesi çağ dışı?

Türkiyede o 2060'a kadar sürer nüfusun yarısından fazlasının fakir olduğu ülkede kim elektrki araba alıcak sıfır clio bile zor alıyor millet

Alıntıları Göster
    2030 a kaç sene kaldı hocam? Fabrikanın kurulup seri üretime geçmesi zaten 2023 2025 en az.

Araç fiyatları hakkında birşey diyemem bütçe meselesi. Snaa bana pahalı geliyor ama son 10 yılın en yüksek satışları gerçekleşti ilk 3 ay bazında. Öyle ya da böyle alıyor millet. Sıfır araç teklifi alanlar konusuna bakıyorum çatır çatır araç alıyor insanlar buna bende anlam veremiyorum. Bi yandan araç almayın diyorlar bi yandan peynir ekmek gibi araç satılıyor.

Geleceği düşünmek gerek biraz. Bence gelecek elektrikli araçlarda. 2030 a kadar bu araç çıkar oturur ve şarj altyapısı da gelişirse mecburen herkes elerktirikli araçlara yönelecek öyle ya da böyle. Yapılan yatırımın meyveleri 2030 dan sonra alınacak. Bunun için de bi yerden başlanması gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadobay

Daha ağustos ayındaki haberlerde yerli savaş uçağının motoru 2029'da hazır olacağı yazılmıştı.

İşte de linki...

https://www.savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/Milli-Muharip-Ucak-in-motorunda-hedef-2029

Motoru üretmeden o uçağa ne takıp ta uçuracaklar?

Bu işler öyle oluverecek işler değil. Elde mevcut bir uçak teknolojisi, motor teknolojisi yok. Bi birikim yok daha...

Hadi üretimi tamamladın da bunların test süreci de uzun zaman alacak. Yer testleri, hava testleri...

Bi uygunsuzluk durumunda belki de sil baştan olacak. Türkiye'de Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan en gelişmiş uçak F-16 lar amerikanın kaç yıllık uçak teknoloji birikimine rağmen projesi 1969 larda başlatılıp, 1973 lerde ilk prototipinin üretimi ve bunun da ilk testlerinin 1974 de başlatılması...değişikliklerle düzeltmelerle ancak 1978 lerden itibaren aktif üretimi başlatıldı...

2014 lerde haberlere konu olan yerli otomobillerimizi 2017 den beri yollarda göremedik...

Yıl 2021 hala yerli otomobilimiz yollarda değilken dahası hiç bir uçak teknolojisi birikimimiz yok iken 2029 da muharip jet uçaklarımızın envantere gireceğinden bahsediliyor.

Keşke verilen sözler yerine getirilse de her şey vaat edilen tarihte yapılmış olsa...

Keşke dışa bağımlı olmadan kendi savunma sanayimizi geliştirmiş olsak...

Biraz daha gerçekçi olmak lazım...

Peki ne olsun istersiniz hocam? Nası bi yol izlemeliyiz. Verilen süreler siyasi olabilir ama bi yerden başlamak gerekiyor değil mi? Yani bi anda uçak üretecek kapasitemiz yok belli. Zamanla olacak işler bunlar. Yoksa uçak teknolojisi çok eski zamanında geri kaldık bu işlerden herkesin malumu.

• Temel Kotil dediğiniz adam 10 koruma ile gezip her ay çıkıp 202X’de uçağımız göklerde demek. Tek yaptığı bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: dobermann

Peki ne olsun istersiniz hocam? Nası bi yol izlemeliyiz. Verilen süreler siyasi olabilir ama bi yerden başlamak gerekiyor değil mi? Yani bi anda uçak üretecek kapasitemiz yok belli. Zamanla olacak işler bunlar. Yoksa uçak teknolojisi çok eski zamanında geri kaldık bu işlerden herkesin malumu.

Alıntıları Göster

Bakınız kardeşim, ben de istiyorum kimseye muhtaç olmadan kendi yağımızla kavrulmayı, her şeyi ile kendi kendimize yeten bir ülke olmayı ama ortada da bi gerçek durum var.Türkiye bunu yapamaz edemez tutamaz başaramazcılardan değilim.

İlk yerli ihaların projeleri 2000 li yıllarda başlatılıp ilk prototipin üretimi ve test uçuşları ancak 2007-2008 li yıllarda yapılmışken, ilk iha/siha lara ilk yerli pistonlu motorların (pd170) üretimi ve yer testlerinin tamamlanıp hava testleri 2018 lerde ancak yapılabilmiş ve nihayetinde 2020 de seri üretimine başlanabilmişken, ortada önceden geliştirilmiş/üretilmiş/ kullanımda olan henüz bir jet motorumuz dahi yokken biraz gerçekçi olup ses hızının (1 mach=340m/sn) üzerinde 2 mach hıza yakın gövde dayanımına sahip bir uçak ve motorunun proje/üretim/test süreçlerinin de göz önünde bulundurulmasını, fakat bu tür haberlerin de seçim propagandası şekline getirilmemesini isterim. 

• quote:

Orijinalden alıntı: kadobay

Bakınız kardeşim, ben de istiyorum kimseye muhtaç olmadan kendi yağımızla kavrulmayı, her şeyi ile kendi kendimize yeten bir ülke olmayı ama ortada da bi gerçek durum var.Türkiye bunu yapamaz edemez tutamaz başaramazcılardan değilim.

İlk yerli ihaların projeleri 2000 li yıllarda başlatılıp ilk prototipin üretimi ve test uçuşları ancak 2007-2008 li yıllarda yapılmışken, ilk iha/siha lara ilk yerli pistonlu motorların (pd170) üretimi ve yer testlerinin tamamlanıp hava testleri 2018 lerde ancak yapılabilmiş ve nihayetinde 2020 de seri üretimine başlanabilmişken, ortada önceden geliştirilmiş/üretilmiş/ kullanımda olan henüz bir jet motorumuz dahi yokken biraz gerçekçi olup ses hızının (1 mach=340m/sn) üzerinde 2 mach hıza yakın gövde dayanımına sahip bir uçak ve motorunun proje/üretim/test süreçlerinin de göz önünde bulundurulmasını, fakat bu tür haberlerin de seçim propagandası şekline getirilmemesini isterim. 

Alıntıları Göster
    Haklısınız hocam ama emin olun iktidarda kim olursa olsun bu projeleri seçim için kullanacaktı. Buna pek takılmamak gerekiyor diye düşünüyorum

• konudaki çoğu yorumu okudum. 5. nesil bir savaş uçağı yapmak hiçte kolay birşey değil. amerika ve müttefiki ülkelerin f35 in geliştirilmesi için 450 milyar dolar civarı bir para harcadıklarını okumuştum. buna rağmen hala tam olarak sorunlarının tamamı çözülmüş değil. bizim gibi enerjisini yıllarca kendi iç meseleleri için harcamış bir ülkenin savaş uçağı yapabilmesi büyük başarı olur. ancak son 10-15 yıldır Türkiye kendisinden beklenenin çok daha üzerinde gelişme göstermiştir. savunma sanayi bunların başında geliyor. Türkiye'nin kendi uçağını yapmasının bir ihtiyaç olduğunu forumdaki herkes kabul ediyor fakat, "yok ne içtilerse bende ondan istiyorum...vb" sözlerle aklı sıra dalga geçenlerin de amacının ne olduğunu anlayamıyorum. vatandaş olarak bizim yapmamız gereken bu ülke menfaati için kim bir taş üzerine bir taş daha koyuyorsa ona destek olmaktır. gün gelecek bu iktidarda ömrünü tamamlayacak, önemli olan ülke olarak bilgi ve teknolojimizi üzerine koyarak daha da ileriye götürmektir...

• Şimdi anlamadığım husus 2025te ilk uçuşunu yapıyorsa neden 4 sene sonra envantere giriyor hadi 1 seneyi 2 seneyi anlarımda 4 sene nedir yapmış zaten ilk uçuşu

• Desteklemeyen vatan hayinidir.

• 2023 hayal de 2030 olsa super olur. Türkiye kendi uçağını üretmek zorunda. Alternatifini yok. Bu kolay olmayacak. Motoru yok denmiş de bu önemli değil. Kendi motorunu yapana kadar dışarıdan satın alırsın. Önemli olan gövde , yazılımlar ve elektronik sistemler.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.