Şimdi Ara

Teknoparklar 20 milyar $’lık ihracat yaptı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 11 milyar liralık ciro ve 20 milyar dolarlık ihracat rakamı ile teknoparklar meyvelerini vermeye başladı. Tükiye’de Teknoparklar, vergi mükellefi şirketlerin teknoparktaki yazılım ve Ar-Ge ye dayalı faaliyetlerinden elde ettikleri kazançların, faaliyete başlanılan tarihten bağımsız olmak üzere, 31.12.2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulması gibi çok sayıda kolaylıklar sağlıyor. Bunun yanı sıra Teknopark’ta çalışan araştırmacı, yazılımcı ve Ar-Ge personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesna olma, Teknopark’ta faaliyet gösterecek girişimciler, kazançlarının Gelir veya Kurumlar Vergisi’nden istisna bulunduğu süre içerisinde, Teknopark’ta üretecekleri sistem yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetleri Katma Değer Vergisi’nden (KDV) muaf olma gibi avantajlara sahip. Teknoparkların günümüzdeki rolüne dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Önümüzdeki süreçte Türkiye, geleneksel olduğu sektörlerde katma değeri yüksek ürünler üretecek ama özellikle hedef odaklı yaklaşımı güçlü ve gelişmekte olduğumuz alanlara kaydıracağız. Şuanda teknoparklardan yapılan ihracat 20 milyar doları geçti. Artık burada iyi bir noktaya geldik. Sanayimizde teknoloji bilinci oluştu. Sanayi ile teknolojiyi birleştirecek üniversite sanayi arasındaki iş birliğini güçlendirecek ara yüzü oluşturmak gerekiyor. Bu da teknoloji transfer ofisi. Teknoloji transfer ofislerinin (TTO) anlamı bilgiyi teknolojiye dönüştürmek demektir. TÜBİTAK olarak teknoloji transferlerini destekliyoruz” şeklindeki sözleriyle güçlü bir ekonomi haline gelme aşamasında Teknoparkların önemine vurgu yaptı.

Özlü, teknokentler sayesinde projelerin somut çıktılara dönüştürüleceğini, katma değeri yüksek, yerli, milli ürünlerinin sayısı ve çeşidinin daha da artacağını vurgulayarak, "Staj yapacak öğrenciler için de teknoparklar önemli bir alternatif sunuyor. Bu şekilde gençlerimiz mezuniyetten önce bilinçli ve araştırma odaklı, ne istediğini bilen bakış açısıyla sektöre adım atabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

kaynaklar:
    http://www.haberturk.com/milli-uretime-teknoparklar-damga-vuracak-1851477-ekonomi
    http://www.cyberpark.com.tr/List/ListItem/10328?lid=190
    https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/06/25/teknokentte-ar-geden-15-milyar-tl-geldi

• 11 milyar ciro 20 milyar ihracat

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kara para mı aklıyorlar 20milyar dolarlık ihracat ve 11 milyar lira ciro nasıl oluyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Reza Zarrap galiba Teknopark'da , cironun iki katı kar etmişler :D
  • Ilkokul 4 matematik diyorum sadece. Sallamanin da bir adabi vardir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ben sadece domates satıyoruz sanıyordum.
  • Rakamlar doğruysa güzel, çok güzel.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Donanimhaber'in kitlesinin hastasiyim. Herkes her konuda hic bilgisi ve tecrubesi olmadigi halde gonul rahatligi ile fikir beyan edebiliyor, zerre cekinmiyor bundan.

Teknokentlerde ( itu, yildiz ) 10 yildan fazla calistim, birden fazla teknokent destekli projede farkli gorevlerde yer aldim. O yuzden bir kac sey soyleyecebilecek kadar bilgi ve tecrubem var sanirim. Oncelikle yazidaki ciro/ihracat rakami hata olabilir, yanlis bilgi olabilir emin degilim o konuya deginmeyecegim.

Teknokentler belki de Turkiye'de koy enstitulerinden sonra yapilmis en faydali kurumlardan birisiydi ( gecmis zaman eki kullaniyorum, mevcut uygulamalarda bir suru yanlislar var onlari da bildigim kadariyla anlatmaya calisacagim )

Mantigi, kurulma sebebi aslinda cok basit. Universitelere kampus icerisinde teknoloji firmalarinin calisacabilecegi vergi muafiyeti ( bu da detayli bir konu, onu da bildigim kadariyla aciklayacagim ) olan alanlarin kurulmasina izin verildi. Bu sayede cok beylik bir laf olan ozel sektor - universite is birligi yapilacakti.
    Teknokentte yer alabilmek icin sirketlerin bazi kosullari saglamasi lazim. Oncelikle teknokent jurisine projeyi, plani sunum hocalardan onay almaniz lazim. Bu projelerin de belirli kriterlere gore puanlamasi var. En basitinden, yaptiginiz is ozgun mu, Turkiye icin bir faydasi var mi vs diye. Ardindan bu kriterlere gore yeterli puani topladiysaniz projeniz onaylaniyor ve teknokentte ofis acabiliyorsunuz. Onaylanmis projenin ve bu projeyi kullanan diger projelerin kdv muafiyeti var. Bu sirket acisindan vergi avantaji. Ardindan hem calisan hem de isveren hatirladigim kadariyla vergi odemiyor. Kisaca brut masasiniz neredeyse net maasiniza esit ( sgk kesintileri var ).
    Surekli olarak Turkiye'nin yuksek teknolojili urunlere yonelmesini, bunlari ihrac etmesini konusuyor insanlar ki teknokentlerde bu yapildi.

Tabi ki Turkiye'deki her yerde/sistemde oldugu gibi bu konu da sahane sekilde suistimal edildi.
    En basta ofis kiralari cok ucuk. Itu teknokentte ofis kirasi maslaktaki en pahali plazadan fazlaydi. Universiteler madem vergi veremeyeceksin o zaman bize para vereceksin diyor.
    Ardindan projenin onaylanmasi asamasi. Bizzat hocalari yurtdisi seyahatine goturmuslugum var. Bununla beraber hic katki yapmadigi halde projeden danismanlik maasi alan hoca/asistanlar alisilagelmis durum. Isini gercekten iyi yapmaya calisan hoca/asistanlar var tabi ki onlar baska.
    Yurtdisinda bu tarz vergi muafiyeti olan yerler kulucka merkezi gibi calisir. Atiyorum super bir projeniz vardir, onaylanir, yatirim vs. alirsiniz ama size derler ki 5 yil icinde kar etmeye basladiktan sonra ( atiyorum 2 yil ustu uste ) size derler ki, artik bizim destegimize ihtiyacin yok, hadi sen git baskalarina verecegiz yerini/muafiyetlerini. Fakat bizdeki teknokentlere bakiyoruz ericsson, vestel, vodafone, is bankasi gibi sirketler bir kac kati kapatmis durumda. Hatta turk telekom icin itu'de ayri bina yapildi. Bu seviyede sirketlerin yerine girisimcilere yer verilmesi gerekiyor. Bu arada bu sirketlerin butun projeleri teknokent onayli degil. Atiyorum her 2 yilda bir teknokentte bir proje sunuluyor, onaylaniyor ve orada kalmaya devam ediyorlar.

Universitelerin icindeki teknokentlerin disinda sonradan cikan bir yasa ile sirketlerin kendilerine ait vergi muafiyeti olan alanlar kurmalarina izin verilmisti. Belirli sayida ar-ge personeliniz varsa bu izni alabiliyordunuz. Benim hatirladigim turkcell ve airties'in boyle ofisleri var.

Neyse, ozet gecmek gerekirsek teknokentler gercekten de yuksek teknoloji ihracatina olanak saglayan yerler. Bizzat icinde yillarca bulundum, tecrube ettim. Diger yandan Turkiye'de her yerde oldugu gibi bu alanda da inanilmaz bir yozlasma mevcut.

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    Sizi bulmuşken sorayım.
    Bu yozlaşmanın önüne nasıl geçilebilir?
    Aksaklıkların giderilmesi için bu konuyu ilgili bakanlık, rektörlük herneyse onlara aktaralım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

Donanimhaber'in kitlesinin hastasiyim. Herkes her konuda hic bilgisi ve tecrubesi olmadigi halde gonul rahatligi ile fikir beyan edebiliyor, zerre cekinmiyor bundan.

Teknokentlerde ( itu, yildiz ) 10 yildan fazla calistim, birden fazla teknokent destekli projede farkli gorevlerde yer aldim. O yuzden bir kac sey soyleyecebilecek kadar bilgi ve tecrubem var sanirim. Oncelikle yazidaki ciro/ihracat rakami hata olabilir, yanlis bilgi olabilir emin degilim o konuya deginmeyecegim.

Teknokentler belki de Turkiye'de koy enstitulerinden sonra yapilmis en faydali kurumlardan birisiydi ( gecmis zaman eki kullaniyorum, mevcut uygulamalarda bir suru yanlislar var onlari da bildigim kadariyla anlatmaya calisacagim )

Mantigi, kurulma sebebi aslinda cok basit. Universitelere kampus icerisinde teknoloji firmalarinin calisacabilecegi vergi muafiyeti ( bu da detayli bir konu, onu da bildigim kadariyla aciklayacagim ) olan alanlarin kurulmasina izin verildi. Bu sayede cok beylik bir laf olan ozel sektor - universite is birligi yapilacakti.
    Teknokentte yer alabilmek icin sirketlerin bazi kosullari saglamasi lazim. Oncelikle teknokent jurisine projeyi, plani sunum hocalardan onay almaniz lazim. Bu projelerin de belirli kriterlere gore puanlamasi var. En basitinden, yaptiginiz is ozgun mu, Turkiye icin bir faydasi var mi vs diye. Ardindan bu kriterlere gore yeterli puani topladiysaniz projeniz onaylaniyor ve teknokentte ofis acabiliyorsunuz. Onaylanmis projenin ve bu projeyi kullanan diger projelerin kdv muafiyeti var. Bu sirket acisindan vergi avantaji. Ardindan hem calisan hem de isveren hatirladigim kadariyla vergi odemiyor. Kisaca brut masasiniz neredeyse net maasiniza esit ( sgk kesintileri var ).
    Surekli olarak Turkiye'nin yuksek teknolojili urunlere yonelmesini, bunlari ihrac etmesini konusuyor insanlar ki teknokentlerde bu yapildi.

Tabi ki Turkiye'deki her yerde/sistemde oldugu gibi bu konu da sahane sekilde suistimal edildi.
    En basta ofis kiralari cok ucuk. Itu teknokentte ofis kirasi maslaktaki en pahali plazadan fazlaydi. Universiteler madem vergi veremeyeceksin o zaman bize para vereceksin diyor.
    Ardindan projenin onaylanmasi asamasi. Bizzat hocalari yurtdisi seyahatine goturmuslugum var. Bununla beraber hic katki yapmadigi halde projeden danismanlik maasi alan hoca/asistanlar alisilagelmis durum. Isini gercekten iyi yapmaya calisan hoca/asistanlar var tabi ki onlar baska.
    Yurtdisinda bu tarz vergi muafiyeti olan yerler kulucka merkezi gibi calisir. Atiyorum super bir projeniz vardir, onaylanir, yatirim vs. alirsiniz ama size derler ki 5 yil icinde kar etmeye basladiktan sonra ( atiyorum 2 yil ustu uste ) size derler ki, artik bizim destegimize ihtiyacin yok, hadi sen git baskalarina verecegiz yerini/muafiyetlerini. Fakat bizdeki teknokentlere bakiyoruz ericsson, vestel, vodafone, is bankasi gibi sirketler bir kac kati kapatmis durumda. Hatta turk telekom icin itu'de ayri bina yapildi. Bu seviyede sirketlerin yerine girisimcilere yer verilmesi gerekiyor. Bu arada bu sirketlerin butun projeleri teknokent onayli degil. Atiyorum her 2 yilda bir teknokentte bir proje sunuluyor, onaylaniyor ve orada kalmaya devam ediyorlar.

Universitelerin icindeki teknokentlerin disinda sonradan cikan bir yasa ile sirketlerin kendilerine ait vergi muafiyeti olan alanlar kurmalarina izin verilmisti. Belirli sayida ar-ge personeliniz varsa bu izni alabiliyordunuz. Benim hatirladigim turkcell ve airties'in boyle ofisleri var.

Neyse, ozet gecmek gerekirsek teknokentler gercekten de yuksek teknoloji ihracatina olanak saglayan yerler. Bizzat icinde yillarca bulundum, tecrube ettim. Diger yandan Turkiye'de her yerde oldugu gibi bu alanda da inanilmaz bir yozlasma mevcut.

Hocam hani diyorlar ya çip üretemiyoruz, belki de üreteceğiz, ama sizin dediğiniz gibi suistimaller var.

• quote:

Orijinalden alıntı: gençkurt

quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

Donanimhaber'in kitlesinin hastasiyim. Herkes her konuda hic bilgisi ve tecrubesi olmadigi halde gonul rahatligi ile fikir beyan edebiliyor, zerre cekinmiyor bundan.

Hocam hani diyorlar ya çip üretemiyoruz, belki de üreteceğiz, ama sizin dediğiniz gibi suistimaller var.

Ektronik tarafindan pek anlamiyorum ama cip ( cpu, gpu gibi kompleks cipler ) uretmek icin muazzam bir altyapi ve yatirim maliyeti var. Know-how, patent vs. kismi ise bambaska bir hikaye. Misal yazida da bahsettigim Turk sirketi olan airties ciplerini kendisi tasarliyor, uretimi Cin'de yaptiriyor.
    Kaldi ki cip, uretimin en ust seviyelirinden birisi. Ona gelene kadar Turkiye'nin uretebilecegi/uretmesi gereken bir suru temel ihtiyac var.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.