Şimdi Ara

Teknoloji Fakültelerinden Mezun Olanlara Mühendis Unvanı Verilemeyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
4
Favori
4.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Teknoloji fakültelerinin mühendislik programlarından mezun olanlara mühendislik unvanı verilmesine ilişkin Yükseköğretim Kurulu kararının yürütmesi durduruldu.

Danıştay Sekizinci Daire, TMMOB tarafından açılan davada ara karar vererek, Yükseköğretim Yürütme Kurulu`nun 24.07.2013 tarih ve 23 sayılı "Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi bünyesinde yer alan aynı isimli mühendislik programlarının birbiri ile eşdeğer olduğu ve teknoloji fakültelerinin mühendislik programlarından mezun olanların ilgili dalın mühendisi unvanını kullanacakları" şeklindeki kararının yürütmesini durdurdu.

Kaynak:http://tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=9887&tipi=2

EDIT:
    quote:

İMZA YETKİSİ

Değerli öğrencilerimiz ve öğrenci adaylarımız;
    13 Haziran tarihinde TMMOB tarafindan yapılan, Teknoloji Fakültelerinden mezun olanlara mühendislik ünvanı verilmesine ilişkin Yükseköğretim Kurulu kararının yürütmesinin durdurulduğuna ilişkin yazının kaydadeğer bir yanı bulunmamaktadır. 2 gün boyunca Danıştay 8. Mahkemesinin bu şekilde bir karar alıp almadığını araştırdık. Bu şekilde bir mahkeme kararı bulunmamaktadır. Danıştay'ın Teknoloji Fakültesi ile ilgili verdiği tek karar; 2013 yılındaki, Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi bünyesinde yer alan aynı isimli mühendislik programlarının birbiri ile eşdeğer olduğu ve teknoloji fakültelerinin mühendislik programlarından mezun olanların ilgili dalın mühendisi unvanını kullanacakları yönündedir. TMMOB tarafından her yıl bu zamanlarda benzer karalama kampanyaları yürütülmekte ve özellikle tercih aşamasındaki adayları Teknoloji Fakültesinden uzaklaştırmaya çalışılmaktadır. Bu beyhude çabaları Teknoloji Fakültelerinin başarısını bir kez daha ortaya koymaktadır. Uygulamalı mühendis kavramını Türkiye'ye yerleştiren Teknoloji Fakülteleri karşısında eskimiş eğitim sistemlerini güncellemek yerine karalama kampanyalarına başvurmaktadırlar. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerimiz gittikleri iş yeri eğitimlerinde standart mühendislik fakültesi öğrencilerinden daha iyi olduklarını göstermişler ve bir çok öğrencimiz henüz mezun olmadan saygın otomotiv kuruluşlarından iş teklifi almışlardır. Bu başarı karşısında gözleri korkan çeşitli mühendis odalarının tek amacı kendi iş sahalarına girecek donanımlı Teknoloji Fakültesi Mühendislerini engellemektir. Devletin resmi bir kurumu dışındaki bu gibi odaların asılsız haberlerine kulak asmamanızı rica ederiz.
    Saygıyla duyurulur.

Gazi Üniversitesi
    Teknoloji Fakültesi
    Otomotiv Mühendisliği Bölümü

İmza Kampanyası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RockMafia -- 15 Haziran 2014; 21:16:57 >

• İyi ki mtok gitmemisim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim kaç tane arkadaşım gitmişti nasıl olsa aynı diye taklaya mı geldiler şimdi.
    bide imza yetkisi de alınmışsa al sana mühenisimsi işsiz..
  • Okumayın şu bölümlerde deniliyor hala millet tercih ediyor. Sayısal okuyup bunu seçen mi dersin, pratik öğreneceğim deyip koskoca müh. fakültesini istemeyen mi dersin...
    Benim de iki arkadaşım var yazık olmuş.
  • Peki bu karara gore mtok a gidenler ne olacak ? Sonucta bunlar muhendis olacagiz diye gittiler.

Mtok makina muhendisligi ile muhendislik fakultesi makina muhendisligi arasinda ne gibi farklar var ?

Mtoktan mezun olanin durumu ne olacak simdi ? Teknik ogretmen filan ?

• Oh be sevindim. Duzcedeyim gaziye ve kocaeline yetiyordu enerji muhendisliği puanım. Teknoloji diye yazmadım ta gittim kayseriye ebesinin nikahına iyikide kayseriye gitmişim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olması gereken bu mühendisler okuyan işsiz olmamalı. Dünyanın tek akıllısı da mtok yazanlar zaten di mi? Benim mühendis kardeşimi mağdur ederken nerdeydiniz siz

• Hobaa,yok böyle bi ülke
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyinn31

Peki bu karara gore mtok a gidenler ne olacak ? Sonucta bunlar muhendis olacagiz diye gittiler.

Mtok makina muhendisligi ile muhendislik fakultesi makina muhendisligi arasinda ne gibi farklar var ?

Önceden fark yoktu uygulama fazlasi vardı mtokta mühendislikte daha teoriydi mtok a göre. Artık mühendis değiller ne olacaklar onu da bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ceess

quote:

Peki bu karara gore mtok a gidenler ne olacak ? Sonucta bunlar muhendis olacagiz diye gittiler.

Önceden fark yoktu uygulama fazlasi vardı mtokta mühendislikte daha teoriydi mtok a göre. Artık mühendis değiller ne olacaklar onu da bilmiyorum.

Pratik acisindan aslinda guzel bir uygulamaymis. Sonucta muhendislik teorik olarak degil pratik olarak pekistirilmeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Don Quilote

Olması gereken bu mühendisler okuyan işsiz olmamalı. Dünyanın tek akıllısı da mtok yazanlar zaten di mi? Benim mühendis kardeşimi mağdur ederken nerdeydiniz siz

Kim mağdur ediyor senin kardeşini?
  • quote:

quote:

quote:

Pratik acisindan aslinda guzel bir uygulamaymis. Sonucta muhendislik teorik olarak degil pratik olarak pekistirilmeli.

Düşük puanla mühendis oluyorlardi , ondan oldu zaten elini atsan mühendis. Değer biçilmesi gerek muhendise.

• quote:

Orijinalden alıntı: lethalforce

quote:

Olması gereken bu mühendisler okuyan işsiz olmamalı. Dünyanın tek akıllısı da mtok yazanlar zaten di mi? Benim mühendis kardeşimi mağdur ederken nerdeydiniz siz

Kim mağdur ediyor senin kardeşini?

Mühendislik fakültesi kazanacak puanı yapan kardeşimi mtokla bir tutanlar

• olması gereken bu zaten.anasını satayım ülkede sınava giren mühendis olacak nerdeyse.Ama gazide okuycam diye teknoloji fak. giden arkadaşıma yazık oldu. :)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Düşük puanla mühendis oluyorlardi , ondan oldu zaten elini atsan mühendis. Değer biçilmesi gerek muhendise.

Puan acisindan tabi bir adaletsizlik oluyor ama o pratik olayini genel anlamda soyledim hocam..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyinn31 -- 14 Haziran 2014; 0:50:22 >

• Şimdi ne olacak bu kadar okuyan kişi?
  • mühendislik kafa işidir pratik vs. hikaye pratik ustanın işi.. hala daha bu mantıkta diretenler var. yüksek okulda 4 sene pratik yaparsın ama iyi bir mühendis 1 senede çok daha donanımlı hale gelir zaten büyük firmalar da işe alırken ilk etapta çok bişey beklemez sadece yatırım yapılacak kafası var mı ona bakar. o kafayı kendisi doldurur.

odtü ile sıradan üniversiteleri kıyaslamayın odtüden çıkana iş teklifi gelir diğeri çalışacak iş bulamaz .

sonuç olarak karara sevindim olması gerekende buydu.
  • İyiki yazmamışım, anam babam dalga geçiyordu tercih etmedim diye
  • Oh be çok şükür. Allahtan itaat etmeyen birileri var hala şu ülkede

Ayrıca +rep don kilot kardeşim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenerliso -- 14 Haziran 2014; 1:42:48 >
  • quote:

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.