Şimdi Ara

Teknikerler ve Teknisyenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sadece kimler olduğunu merak etmiştim hepsine selamlar

• mesela ben... ... Size de selamlar...
  • bi soru tekniker ve teknisyenler yani mektepliler mi ? veya kalfalıktan gelen arkadaşlar mı daha doğrudur bu sektörde
  • COK OKUYAN MI , ÇOK GEZEN Mİ

BİR TEKNİKER OLARAK nacizane fikrim., her iş dalında bu böyledir; işi yıllarca yapan daha bilgilidir... okul bazı yollar gösterebilir ama..teknik dalında işleri temelden yetişenler daha ii yaparlar..
    ii günler dilerim arkadaşlar
  • selamlar... Ben yarı alaylı yarı mektepli biri olarak şunu söyleyebilirim.... Meslekten yetişenlerin daha bilgili olduğu hususuna bir yere kadar katılıyorum. Ancak mektepli bir meslektaşın alaylı arkadaşlara yetişip , onu geçme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Çünkü (istisna alaylı arkadaşlarımı tenzih ederim... ) meslekten yetişen birçok arkadaşımız yeniliğe pek açık değil. Bildiği doğrulardan hiç bir şekilde taviz vermiyor. Bazı yeniliklerden haberi olmadığı veya kendini yenileyemediği için hala eski klasik yöntemler ile idare etmeye çalışıyor ve maalesef ve birçok yerde tıkanıyor. Veya teoride çok zayıf olduğundan birçok basit hesap konularında mektepli arkadaşlara ihtiyaç duyuyor veya saatlerce deneme-yanılma yöntemiyle işi bitirmeye çabalıyor. Bu da çok mantıklı oluyor mu acaba... Burada anlattığım olayı sık sık yaşıyoruz maalesef. Teori ile pratik arasındaki fark malum... Ama hiç teorisiz pratik de çok anlamlı olmuyor. İdeal olanı bece pratik eğitimin hakkıyla verilerek teoride işini görebilecek bilgiye sahip teknik kadro... Ancak bu yakın geleceğimizde biraz uzak gibi görünüyor... Saygılarımla...

• teknisyen meslek lisesi bitirmis kisidir tekniker 2 yillik meslek yuksek okulu okumus kimsedir

ben untayk arkadasimiza katilmiyorum cünkü okula giden insan kendini okula adamis basari ile bitirmek istiyor ama ciraktan yetisen insan bu isi kucuklukten beri biliyor piyasada ne turlu insanlarla karsilasmiz sorunu cozup cozmemek onemli degil bunu karsidakine iyi aciklamak onemli illakisorun cozulecekse ciraktan yetisen insan piyasada cok insan tanir kendi cozemedigini ona sorar ama okuyan insan yanliz matematik fizik ... bilir bunlar karin doyurmaz isi kagit uzerinde yapabilirsin okul bir anahtardir kapiyi acar gereklidir okumayin demiyorum ama ciraktan yetisen daha bilgilidir omrunu o ise adamis vakit kaymetmemis piyasayi taniyor her turlu insanla muhabbeti var okul okursan yuksek maasla ise girersin ama bisiyden anlamazsin her ortamda bilmedigin bellidir.
  • selamlar... arkadaşım benim de anlatmak istediğim zaten aynı şey.... Birçok şeyi birilerine sorma ihtiyacı duyulması. Peki ilk olarak üretilebilecek bir konuda kime danışılacak... Ayrıca , piyasayı tanımak ve iş bilmek meselesini aslında şöyle değerlendirmek gerekmez mi : Okul hayatını çıkın ve çıraklıktan işe başlayan bir arkadaşımızın mesela 10 yıllık bilgisi ile , okul çıkışından sonra 10 yılını meslekte geçiren bir arkadaşımızın bilgi birikimini oranlamak ... Benim anlatmak istediğim durum bu idi. Yoksa okulda verilen bilgilerle gerçek hayata başlayan mektepli bir arkadaşımız ( şayet kendisini yetiştirmedi ise !!! ) tabii ki meslekten yetişen bir arkadaşla yarışamaz.Bu da gayet normaldir. Benim demem şu idi ki okuyan bir arkadaşın mesleğe adaptasyonunun çok daha hızlı ve ne yaptığını bilerek olacağını anlatmak idi. Ayrıca piyasada çalışan arkadaşlarımız da bilirler ki bir teknik elemandan , kimse işi anlatmasını beklemez... Sorunu veya işi çözmesini bekler. Bu kişi ister alaylı , ister mektepli olsun. Benim şahsi fikrimce ikisi ayrılmaz bir bütündür. Bir elmanın iki yarısı gibidir ve birbirlerine bir üstünlüğü değil , birlikteliği ile düşünülmelidir. Saygılarımla...

• Ben meslek lisesi elektronik ardından MYO elektrik okudum 28 yaşındayım bu arada ise otomasyon, elektronik ve elektrik sektöründe sağda solda çalıştım ama piyasadan yetişen adamlar daha çok işin görünen kısmı yada iş bitsin paramızı alalım zihniyetiyle çalışıyorlar buda bizim gibi adamların da ortak sorunu olabiliyor işin teknik değilde biraz daha mali yönüyle ilgileniyorlar
  • Deneyim bilgiden daha etkili sonuç veriyor...
  • BENCE İŞİN TAMİR BOYUTUNDA ALAYLI KİŞİ DAHA BAŞARILI OLACAKTIR. ANCAK ÜRETİME GEÇİŞ YAPILDIĞINDA TEORİK BİLGİLER MECBUREN BİRAZ DAHA ÖN PLANA GEÇMEKTE. DOLAYISIYLA MEKTEPLİ DAHA LAZIM GELMEKTE. AMA ALAYLININ YABANCI DİLİ VE ARAŞTIRMA YETENEĞİ VARSA O DA AYNI İŞLERİ KISMEN YAPABİLİR. ARKADAŞLAR BU BİR TAKIM OYUNU UNUTMAYIN. BENCE BİRİ DEVREYİ TASARLAR DİĞERİ İSE GERÇEKLER. BİR BAŞKASI İSE TAMİR EDER. ALAYLI VEYA MEKTEPLİ OLMAK TAM BİR TEKNİK LEMAN OLMAK İÇİN BENCE YETER KOŞUL DEĞİL. BELKİ SADECE GEREK KOŞUL OLABİLİR. (?)

İDEAL ADAMI SÖYLÜYORUM;

MESLEK (VEYA TEKNİK MESLEK) LİSESİ --> MESLEK YÜKSEK OKULU---> DİKEY GEÇİŞ---> MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ----> BELKİ YÜKSEK LİSANS

BÖYLE BİR ARKADAŞIM VAR. HARBİ AZMETTİ ADAM. ŞİMDİ GEBZE YTE'DE BİLİM ADAMI OLDU :) DEVREYİ TASARLIYOR TEKNİSYEN ARKADAŞI DEVRE ŞEMASINDAN PCB ŞEMAYI HAZIRLAYIP BASKI DEVREYİ ASİTLE FALAN YAPIP, LEHİMLEYİP ÖNÜNE KOYUYOR. BİZİMKİSİ ÇALIŞTIRIYOR. BİR BAŞKASI DA TEST EDİYOR.
    HERKESE BAŞARILAR DİLERİM...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karakanat -- 28 Ocak 2005, 21:21:29 >

• ben yarıda kaldım tamamlayamadım çok zor yatay geçiş bol zamanın olması gerekiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: sonmezhasan

ben yarıda kaldım tamamlayamadım çok zor yatay geçiş bol zamanın olması gerekiyor

KASANI SEVER ALLAH !

HERKESE ÖNCE SAĞLIK SIHHAT TABİ Kİ...
  • yatay geçişde en zor heralde matamatik falan oluyordur?
  • Çok kastım zaten olmadı yırttık
    quote:

Orjinalden alıntı: karakanat

quote:

ben yarıda kaldım tamamlayamadım çok zor yatay geçiş bol zamanın olması gerekiyor

KASANI SEVER ALLAH !

HERKESE ÖNCE SAĞLIK SIHHAT TABİ Kİ...
  • bence bu konu tartışılmaz bile.
  • tartışılmaz yani nedir???????
    quote:

Orjinalden alıntı: bay_x

bence bu konu tartışılmaz bile.
  • Her İkiside Az Çok Bişiler Bilir Siz Boşverin Gerisini....
  • devre şemalarını çizen teknikerlere çizdiği devrede arıza var al yap desen yaparlar fakat küçüklükten yetişmiş teknisyenler kadar hızlı ve güzel yapamazlar, teknisyenlerede desenki sen yoktan bi devre şeması yap yaparlar fakat teknikerler kadar hızlı olmaz, yani herkes kendi işini yapsınki daha verimli olsunlar...
  • ben hem meslek lisesi hemde meslek yüksek okulu okudum meslek liselerinde verilen eğitim daha iyi bence 2 senede hiç bişi öğretemiyorlar MYO larda şişirme eğitim var genelde işi meslek lisesinden kalma pratikle götürüyorsun 28 yaşında yım lise 2. sınıftan beri çalışıyorum hep aynı sektörde çok iyi ustaların dışındaki kalfalar özellikle elektrikcilerin çoğu tesisatcı yani duvar kırıp kablo çekme ustalığı fazla bir bilgi yok hangisi kablo kesiti hesaplamayı biliyor ve elektronik malzemelerin çalışma pirensiplerine bilen usta kalfa nerde tv tamircisi adama bi kart ver tamir edemez ama teknisyen veya tekniker teknik veya teorik olarak çok daha bilgili olduğu için iş sadece pratik kazanmaya kalıyor oda en fazla 2 sene sürüyor.............
  • quote:

ben hem meslek lisesi hemde meslek yüksek okulu okudum meslek liselerinde verilen eğitim daha iyi bence 2 senede hiç bişi öğretemiyorlar MYO larda şişirme eğitim var genelde işi meslek lisesinden kalma pratikle götürüyorsun 28 yaşında yım lise 2. sınıftan beri çalışıyorum hep aynı sektörde çok iyi ustaların dışındaki kalfalar özellikle elektrikcilerin çoğu tesisatcı yani duvar kırıp kablo çekme ustalığı fazla bir bilgi yok hangisi kablo kesiti hesaplamayı biliyor ve elektronik malzemelerin çalışma pirensiplerine bilen usta kalfa nerde tv tamircisi adama bi kart ver tamir edemez ama teknisyen veya tekniker teknik veya teorik olarak çok daha bilgili olduğu için iş sadece pratik kazanmaya kalıyor oda en fazla 2 sene sürüyor.............

İşte dostum tartışılmaz diye kastım bu sende biliyorsunki acıbir kayıp artık...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.