Şimdi Ara

(TAÜ Çift Diploma) Türkiye'de lisans okuyup Alman diplomasına sahip olmak (TAÜ)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
6
Favori
5.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • --Merhaba,Türk Alman Üniversitesinin bir değişim programından bahsetmek istedim.
  Aşağıdaki ekran resminde detayları görebilirsiniz ben genel olarak bahsedeyim,

  Artılar
  +Başarılı bir şekilde 10 ay geçirdiğiniz durumda hem TAÜ ' hem de TU Berlinin(alman üniversitesi bölümünüze göredeğişiklik gösterebilir.) diplomasına sahip oluyorsunuz
  +Program DAAD(türkiye YÖK'ü diyebiliriz) ve YÖK tarafından yapılan anlaşmayla gerçekleştiriliyor.
  +Her fakültenin kendi ortak üniversitesi var.
  +En az 3 dönem TAÜ'de tamamladıktan sonra programa başvurabiliyorsunuz.
  +Uluslararası geçerliliğe sahip bir dil belgesine sahip olmanız gerekiyor.
  + Öğrenciler için burs gayet yeterli sağlanıyor.

  Eksiler
  -Henüz maalesef her bölüm için yok,çünkü Berlin Teknik Üniversitesi gelen öğrenciler değerlendirip bölümleri çift diploma programlarına dahil edilip edilemeyeceğine nihai kararı alıyor,şu an olan bölümler aslında en önce açılmış bölümler (takriben 2014-2015 de ilk öğrencileri aldılar) kendi bölümüm EE'ye 3 sene içinde gelicek deniliyor:
  1-Endüstri Müh(TU Berlin=QS 2021,159),
  2-Mekatronik Müh (TU Berlin=QS 2021,159),
  3-Malzeme Bilimleri ve Teknolojileri(TU Darmstadt=QS 2021,269),
  4-İşletme (Bielefeld Üniversitesi =QS,801-1000, sosyoloji alanında QS=100-150)
  -
  (TAÜ Çift Diploma) Türkiye'de lisans okuyup Alman diplomasına sahip olmak (TAÜ)
  --Aşağıda gidenlerin sayısını görebilirsiniz örnek olarak Makine Mühendisliğini verdim.Bir de şunu eklemekte fayda var, bu dönem makine bölümü 22 kişiydi, yani eğer çalışırsanız şansınız yüksek.

  (TAÜ Çift Diploma) Türkiye'de lisans okuyup Alman diplomasına sahip olmak (TAÜ)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neomargusausmatrix -- 23 Temmuz 2021; 18:47:38 > • Hazırlık ile ilgili de bir konu açmayı planlıyorum yakında .tercih zamanı için yerimizi alalım

 • Sıralamalar 2019-->2020

  Endüstri 30721-->26.184

  Mekatronik 34100-->29.317

  Malzeme 99329-->82.875

  İşletme 48493-->20.679

 • Almanca zor dil ya

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • hocam bir yıl ingilizce bir yıl almanca hazırlık görülüyor diye duydum da doğru mu bu ya da herkes 1 yıl almaca mı ?

 • RamseyBolton kullanıcısına yanıt
  Kesinlikle hocam, ama eğer taü öğretmenlerinin programına uyup, derse düzenli katılım gösterip, ödevleri aksatmayıp düzenli çalışırsanız, geçilmeyecek zorlukta değil ama şunu da söylemek lazım yaklaşık1000 kişi başlandı şu an c1 de 500 civarı kişi var hiç bir kur kalmadan gelen  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neomargusausmatrix -- 29 Haziran 2021; 23:14:12 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Yok hocam bu yazın sonunda lisansa geçeceklere İngilizce Yeterlilik sınavı uygulanıp lisans eğitiminde dersler yanında İngilizce eğitim veriliyor. 4 yılın sonunda Almanca ~c1 İngilizce ~b2 seviyelerinde mezun oluyorsunuz.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Burs gayet yeterli sağlanıyor derken ne kadarlık bir hibeyi kastediyorsunuz ? Çünkü Yök + Daad 350-400 euro veriyor ve bu para Almanya için çok yetersiz. Erasmusta bile 600 euro hibe veriliyor ve yetersiz geliyor.


  Bir de bu seçilen kişilere ekstra mülakat yapıldığı ve kazananların çoğunun mülakatta elendiği söyleniyordu okuyan kişiler tarafından. Bunun doğruluğu nedir ?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-523C67B3C -- 29 Haziran 2021; 22:58:12 >
 • yani hazırlık almanca oluyor.duruma göre de normal 4 yılda ingilizce eğitimi veriliyor.

 • Hocam burs miktarının kesin miktarı için giden birine sorup size döneyim fakat gidenler den öyle çok da sıkıntı çeken yoktu benim gördüğüm
  -Mülakat için şunu diyebiliriz paylaştığım resimde 13 kişi makine den başvurmuş ilk eleme not ortalamasından oluyor, kalan aday (ilk 10) son mülakata girip ordan puan alınıyor %70 not ortalaması %30 mülakat puanı alınıyor ama çok kalma durumu olsaydı 13 kişiden 9 u belki seçilemezdi.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • sıralamalara bakınca bi 22kdan alan bir de 39kdan alan eee var.bunların farkı nedir? sitede aralarında bir fark göremedim de.

 • 1 yıl hazırlık Almanca lisans da ingilzice eğitimi
  Sıralama farkı alman liseleri için özel kontenjandan dolayı

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • taüde okuyup belki almanyaya gitme şansınız varken eğer taüden daha iyi eğitim veren bir okulda okursanız kendiniz almanyadaki okullara başvurup da gidebilirsiniz. zaten maddi imkanı bulduktan sonra 3 ortalama yapan aşşa yukarı herkes almanyada yüksek lisansa gidebilir, tabii ki de testdaf 4-5 civarı almancanız varsa.

 • Hocam güncel bir makine mühendisliği konusu açma planın var mı

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Belki derken neyi kastettiniz hocam farklı programlar var, eğer yüksek lisans için dediyseniz Mekatronik'in bir dönem mezunların 20 kişiden 10 u direk yüksek lisans a gitmişti.gidenlerden birinin ortalaması da 2.10 du Hannover Leibniz e kabul aldı.Ayrıca makinenin tu Dortmund la anlaşmalı burslu yüksek lisans programı vs ler de var.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • yok da sorun varsa özelden yaz vaktim olursa cevap yazarım

 • Hocam bursla ilgili biriyle konuştum, geçen senelerde aylık 500 Euro verilmiş. yurda 250 Euro gidiyormuş, aylık yemek masrafı ~90-100 Euro dedi. Kalanıyla da gezebilirsin vs dedi ayrıca şunu da ekledi gittiğiniz yere göre burs miktarlarını değiştirebiliyorlarmış DAAD o konuda hassas

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • neomargusausmatrix kullanıcısına yanıt

  Taü ' nün sitesinden burs miktarına baktım 250 euro + 1500 TL imiş burs. Yani birkaç sene önce 500 euro ' ya denk geliyor ancak TL değer kaybettiği için burs şuan 350-400 euro civarı. Yurt fiyatı normal ama eğer yurtta ücretsiz yemek vermiyorlarsa 90 euro yemek masrafı çok az. Çünkü Almanya ' ya erasmusa giden arkadaşlarımla konuştuğumda aylık en az 150-200 euro yemek masrafından bahsediyorlar. Tabi sizin bahsettiğiniz Almanyanın biraz daha küçük bir şehri ise bilmiyorum.

 • Hocam hazırlığı ilk yıl geçen yok diyorlar geçme oranı yüzde kaç?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bielefelde( 300k nüfus) gidenler için di hocam dediğim ama bu seneki YÖK bursu tam açıklanmadı büyük ihtimal arttırılar, yemek işi de eğer üniversitenin yemekhanesinde yemezse böyle bir masraf olabilir Mensa da her öğün 4 euro 3 çeşit veriyorlar.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neomargusausmatrix -- 8 Temmuz 2021; 14:11:46 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.