Yüzbaşı
16 Temmuz 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme
Toplam: 1894 (Bu ay: 3)
Gönderileri

Merhabalar arkadaşlar,


Bu konu aranızda m*kina mühendisliği düşünen garibanlara yardım amacıyla açılmıştır. Forumda ruhları gezinen farklı m*kina öğrencileri veya gazileri de yardımcı olabilir.


Öncelikle bölümün ders kapsamına bakmak lazım.

Dersler farklı anabilim dalına ayrılabilir. Bunlar:

- Mekanik,

- Termodinamik ve Isı Transferi,

- İklimlendirme,

- Konstrüksiyon,

- Hidromekanik,

- Enerji,

- Kontrol,

- Otomotiv,

- İmalat,

- Malzeme.


Bunların bazıları birbirine çok yakındır. Örneğin mekanik, konstrüksiyon, kontrol, otomotiv ve termo-ısı, iklimlendirme, enerji ve otomotiv birbirlerine çok yakın anabilim dallarıdır. En geç 3. sınıfın ortasında hangisine daha çok yakın olduğunuza karar verip ona göre seçmeli derslerinizi ve stajlarınızı ayarlamanız gerekecektir. (Ben şahsen ısı alanına yöneldim. Hem derslerimi burdan seçtim, hem stajlarımı burda yaptım, hem bu alanda çalışıyorum ve yüksek lisansımı da bu alanda yapacağım.)


Bunlar hakkında biraz detaya inecek olursak:


- Mekanik:

Statik ve dinamik ve biraz da mukavemet üzerine yoğunlaşmıştır. Lise mekaniğinin bayağı ilerletilmiş ve üst versiyonudur.


- Termodinamik ve ısı transferi:

Termodinamik; sıcaklık, basınç, hacim, entalpi, entropi, ekserji, verim gibi kavramlara bakan bilim dalıdır. Bunların birbiri ile bağlantısına ve birbirine göre değişimlerine bakar. Isı transferi ise sıcaklık değişimleri ile ısının bir maddeden başka maddelere ve vice versa geçişine bakar.


- İklimlendirme:

Termodinamik, ısı transferi, akışkanlar mekaniği gibi derslerin havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerine uyarlanmış versiyonudur. Klima sektörü tamamen bu anabilim dalına bağlıdır.


- Konstrüksiyon:

Bence ısı transferi ile birlikte en baba anabilim dalıdır. Mukavemet, statik, m*kina elemanları, m*kina dinamiği gibi derslere bakar. Herhangi bir katı elemanın tasarımı bu alabilim dalından sorulur. Bol bol analiz yapılır. Bu analizler yorulma dayanımı, sehim, termal deformasyon gibi analizler olabilir.


- Hidromekanik:

Sıvıların hareketini ve bu hareketten en fazla verim veya ihtiyaç duyulan kuvvet nasıl karşılanır onunla ilgilenir. Akışkanlar mekaniği ve turbo m*kinalar gibi derslerin babasıdır.


- Enerji:

Hidromekaniğin sadece sıvılara değil, aynı zamanda gazlara ve katılara da uyarlanmış halidir. Enerji miktarını, verimi ve fiyatları optizimize etmekle yükümlüdür.


- Kontrol:

Bu anabilim dalı m*kinaya en uzak anabilim dalıdır. Elektronikçilere daha yakındır. Devrelerle, sensörlerle uğraşırlar.


- Otomotiv:

Bildiğiniz otomotiv işte. Arabadan tıra, kamyondan trene, greyderden beko-lodera kadar bütün motorlu araçlara bakar.


- İmalat:

Herhangi bir tasarımın gerçeğe geçirilmesinde rol oynar. Bana kalırsa en önemli anabilim dalıdır, çünkü imalatı yapılamayan hiçbir tasarımın değeri yoktur.


- Malzeme:

Önü açık ara en açık anabilim dalıdır. Dünyamızda gerçekleştirilemeyen bütün hayaller ve projeler malzeme sınırlarından dolayı gerçekleştirilemez. Kısacası malzeme her zaman bottleneck oluşturur.Ders kapsamına baktığımıza göre iş imkanlarına bakabiliriz. M*kinacılar çok farklı alanlarda kendi işiyle uğraşabilirler. Bunlar örneğin:


- Savunma sanayi (SS),

- Otomotiv sektörü,

- Enerji sektörü,

- İmalat sektörü,

- Beyaz eşya sektörü gibi sektörler olabilir. Bu sektörlere örnek verelim:


- Savunma sanayi (SS):

Aselsan, Roketsan, TAİ, Havelsan, Baykar gibi şirketler örnek verilebilir. Piyasada açık ara en yüksek başlangıç maaşını veren şirketlerdir. Yoruculardır fakat TR şartlarında hakkını en çok veren şirketlerdir.


- Otomotiv sektörü:

Otosan, Otokar, Tofaş, TOGG, Karsan, Temsa, Hidromek gibi şirketler örnek verilebilir. Görüldüğü üzere hepsi araba değil, aynı zamanda otobüs, tır, kamyon ve iş m*kinaları şirketleri de vardır. SS haricinde en çok maaş buralardadır.


- Enerji sektörü:

Tüpraş, Sabancı, Zorlu Enerji gibi şirketler örnek verilebilir. Bu şirketler gazdan kömüre, jeotermal sistemlerden barajlara kadar çok geniş bir alana bakar. Maaşları otomotivten daha düşüktür ve yoruculardır.


- İmalat sektörü:

Belli bazı şirketlere parça üretmekle yükümlüdür. Uzak durulması gereken, adam s*ken para vermeyen şirketlerdir. Bildiğiniz taşeron şirketlerdir işte.


- Beyaz eşya sektörü:

Arçelik, Vestel, Bosch gibi şirketlerdir. Tahmin edildiği üzere beyaz eşya tasarımı ve üretiminden sorumludurlar. İşte kafa çok rahattır çünkü inovasyon düşüktür, malzeme masrafından kısmak en çok önem verilen konulardır. Maaşları idare eder.Şimdi ise asıl en önemli bölüme geçelim: bölümün ta kendisine. Bu bölümü nerede okuduğunuza göre çok değişir. Örneğin ODTÜ, İTÜ, YTÜ gibi teknik üniversitelerde okuyacaksanız ruhunuzu şimdiden teslim edin ve hocalara biat edin. Kaba etiniz paramparça edilecek. Kaldığınız ders sayısını dahi hatırlamayacaksınız. Sabahlara kadar ödev yapıp ders çalışacaksınız. 4 senede bitirebilirsiniz fakat bu sebepten dolayı ortalamanız düşecektir ve öğrencilik hayatından bişey anlamayacaksınız. Ancak mezun olduktan sonra eğer yabancı diliniz de iyiyse ve şansınız yaver giderse istediğiniz sektörde çalışabilirsiniz. Yurt dışı imkanlarınız da çok iyi olacak. Herşey tecrübeden, girişkenlikten ve yabancı dilden geçer.


Kısacası pişman olacaksanız bu bölümü yazmayın. Sadece istiyorsanız yazın. Bölüm bittikten sonra ise daha rahat edeceksiniz onun garantisini verebilirim.- Kendi tecrübelerime göre bu bölüm hangi okullarda okunur?


Eğer ben teknik açıdan süper olmak istiyorum, girdiğim şirkette teknik açıdan çok başarılı olmak istiyorum derseniz teknik üniversiteleri tercih edin. Bu okullarda teorik eğitim ağır basar ve teknik olmayan okullara kıyasla çok daha fazla teorik bilginiz olur. Stajlarda ve part-time tarzı işlerde de teorik bilginizi pratik bilgiyle taçlandırabilirsiniz. AR-GE alanında çalışacan mühendislerin çok büyük bir kısmı ODTÜ, İTÜ veya YTÜ mezunudur (Hacettepe, Boğaziçi, Gazi gibi okullardan mezunlar da vardır fakat daha nadirdir).

Eğer ben teorik bilgi yerine daha fazla sosyal yeteneklerimi geliştirmek istiyorum derseniz Hacettepe, Boğaziçi, Ankara, İstanbul gibi okullarda okuyabilirsiniz. Fakat bu teknik okullardan mezun olup da sosyal olamazsınız anlamına gelmez. Örneğin ODTÜ gayet de sosyalleşebileceğiniz bir ortama sahip.


Bir m*kina mühendisliği tier list oluşturacak olursak: (Bu tier ilk duruma göre, yani teknik bilgiye göre yapılmıştır)


SS - ODTÜ, İTÜ

S - YTÜ

A - Boğaziçi, Hacettepe, Gazi

B - Ankara, İstanbul vs.


Boğaziçi'nin A olmasının sebebi müfredatıdır. İnceleyenler dediğimi anlayacaktır.


Sorularınızı cevaplayabilirim. Konuyu bol bol uplayalım.

Merhabalar yüce DH ahalisi, adamkararsız arkadaşım özelden çok istediği için açıyorum bu konuyu. Önceden de açmıştım ama o zaman 2. sınıf yeni bitmişti, şimdi mezun sayılabilecek biri olarak güncellenmiş halini açıyorum.


Bazı önemli noktalar var, bu önemli noktalara emek harcamanız gerek. bu noktaları önemine göre sıralayacağım.


- Yabancı dil aşırı önemli, çoğu kurumsal ya da uluslararası şirketin en önemli kriteri ingilizcedir. ingilizceniz olmadıktan sonra 4 ortalama yapsanız bile bir önemi yoktur. almancanız olursa da çok önemli bir bonusunuz olur; bosch, mercedes, man, rexroth gibi şirketlerde baya bi öne geçersiniz.


- Nerede staj yaptığınız çok önemli, zira son sınıfta uzun dönem staj yapıyorsanız ve oradan memnunsanız çok yüksek bir ihtimal (kendi tecrübelerime göre) orada çalışmaya başlıyorsunuz. ayrıca bir sene uzun dönem staj yapan kişiler bu şirketler tarafından yeni mezun olarak değil de bir yıl tecrübeli mühendis olarak değerlendirilir. bütün uzun dönem stajer alan kurumlara başvurun, illa ki birinden kabul alırsınız. bu çok önemli bir nokta.


- edit: çok önemli bir noktayı unutmuşum. hasan hüseyin erdem hocamın dediği bir laf vardır. mühendislik iş değil güç derdi. bu laf şu anlama gelir: herkes eninde sonunda bir işi yapar, ancak önemli olan o işi ne kadar sürede yapabildiğiniz. bu çok önemli bir nokta. önemli olan iş değil, güçtür. bu yüzden temel bilgisayar programlarını (excel, word, matlab'ın temel kısımları) iyice öğrenin, gücünüzü arttırır.


- Erasmusa gitmek. Özellikle almanya'ya gidenler kendini çok iyi satabilir. almancanız olmasa bile varmış gibi satabilirsiniz çünkü sektörde almanca bilen insan yok. Ayrıca farklı kültürler görmek, farklı insanlar tanımak insanın vizyonunu ve kişiliğini geliştirir.


- Okuduğunuz okul. İstanbul mühendislik piyasasında itü, ytü ve boğaziçi mezunları kapış kapış gider. Sebebi ise bu okulların mezunlarının her yerde ve her rütbede olması. Ankara piyasasında da odtü, hacettepe, bilkent ve gazi bu durumdadır. Her yerde aynı okuldan mezun kişiler bulabileceğiniz için teklif alma ihtimaliniz artar. Sırf bu sebepten dolayı eski ve köklü okulları tercih etmenizde fayda var.


- Ortalamanız da bazı şirketlerde çok önemli, savunma sanayi ve ford otosan gibi şirketler minimum bir ortalama sınırı koyar. teknik üniversitelerde ortalama yapmak makinada gerçekten zordur. zaten bu okullarda yapılacak max ortalamayı 4 değil de 3,5 kabul etmeniz akıl sağlığınız açısından daha yararlı olur.


- Okul kulüplerinde/topluluklarında iyi mühendisliğin yapıldığı yerlerde takılın. oradaki tecrübeniz de hem network hem de tecrübe açısından çok önemlidir. şirketler kulüplerde iş yapan öğrencileri çok sever.


- Network yapın. Ne kadar çok kişi tanırsanız iş bulmanız o kadar kolaylaşır ya da ihtiyacınız olan birşeyi yaptırmanız o kadar kolay olur. Ayrıca herhangi bir bilgiye erişmeniz de hem kolaylaşır hem de önceden mümkün değilse mümkünleşir.


Önemli sanılan ama aslında o kadar da önemli olmayan noktalar:


- Çizim programları. Solid/NX/Catia/Creo gibi programları mühendisler değil teknikerler kullanır, çünkü mühendislikle alakası yoktur. Yıllardır hiçbir çalıştığım kurumda hiç çizim programı kullanmadım.


- Ortalamanız. Üstteki kısıma tamamen aksi bir tavsiye olsa da, ortalamadan çok daha önemli noktalar vardır. Ortalama, mesleksel gelişim, kişisel hayat ve yabancı dil öğrenmesi arasındaki dengeyi iyi kurun. Bunlardan herhangi birisinin aksaması diğerlerini tamamen yok eder.


- Okuduğunuz okul. Yine ortalama gibi yukardakinin tam tersi bir tavsiye, çünkü gebze piyasasında çok başarılı kocaeli mezunları da görebilirsiniz. Bu demek oluyor ki iş tamamen kişinin kendinde bitiyor. Orta seviyeden bir okuldan da iyi bir mühendis olarak çıkabilirsiniz, sadece kendinizi kanıtlamanız daha uzun sürüp daha zor olacaktır.


Kaçınılması gereken noktalar:


- Dersleri salmak. Çünkü hem ortalamanız düşecek hem de okulunuz uzayacaktır. Bunun çok fazla kötü yönü var ancak bunları benim söylemem iyi bir şey olmaz, kendinizin fark edip önlem alması lazım ki öğrenim ve iş hayatınızda ders alabilin.


- Yabancı dil öğrenmekten kaçmak. Ömrünüzü bitirirsiniz.


- Hocalarla tartışmak, polemiğe girmek. Hem ömrünüzü tüketirsiniz, hem akademik kariyerinizin önüne taş koyarsınız hem de diğer hocalar da size bilenir. Asla yapmayın. He diyin geçin.


PİYASANIN DURUMU:


Piyasanın durumu benim gördüğüme göre iyi. Başlangıç maaşları 15-20k civarında geziniyor fakat iş bulması zor değil. Staj bulması iş bulmasından daha zor bunun garantisini verebilirim size. Bazı kişiler size makina okumayın, iş yok falan derse kendi iş bulamadığı için söylüyordur bunu. Ben dahil bütün arkadaşlarım çalışmaya başladık bile, ki ben daha mezun olmadım.


BÖLÜMÜN ZORLUĞU:


Bölüm zor arkadaşlar. Hani cidden çükünüzden tavana asacaklar sizi bundan kaçış yok. Ancak bu bölümde mecbur bu. Çok fazla bilgiye aynı anda sahip olmanız gerekiyor çünkü. Ama bir şekilde bitiyor, gerekirse 6 senede bitse bile bitiyor.
Başka yazılması gereken bir şey varsa aşşa yazın eklerim. Yazan arkadaşlara allah kurtarsın diyorum ve kolay gelsin diyorum. Geçmiş olsun.

gerçekten istiyor musunuz? yoksa sırf başka bi alan okumak istemediğiniz için mi istiyorsunuz? ayrıca seçeceğiniz mühendisliği de tamamen emin olmadan seçmeyin. unutmayın ki mühendisliklerin hiçbiri kolay bölümler değildir. en az 4 seneniz buralarda (büyük ihtimalle) sürünerek geçecek. kendinize saygınız ve sevginiz varsa yapmak istediğinize emin olmadığınız şeyler yapmayın. bütün hayatınız bu bölüm etrafında şekillenecek.


düşünmeden taşınmadan hareket etmeyin. benden size bi "abi" tavsiyesi.

Selamlar, beni tanıyan tanır. YTÜ Makina Mühendisliği 3. Sınıfa geçtim. YTÜ, YTÜ Makina ve genel olarak makina müh. ile ilgili bilgi almak isteyenlere yardımcı olmak isterim. Başlıca şunlardan bahsedeceğim:
- YTÜ'nün kendisi
- YTÜ Makina Mühendisliği
- Makina mühendisliği genel olarak
- Makina Mühendisliğinin geleceği ve fırsatları

1. YTÜ
Bu okul genel olarak ülke şartlarında çok iyi ancak büyük sorunları da olan bir okul. Başlıca sorunları kampüs mevzuları ve yönetimin tutarsızlığı. Bazen mükemmel kararlar verip (bu sene yaz okulu açılması, davutpaşa ringlerin beleş olması ve arttırılması, yemeğe indirim gelmesi (2.25ten 1.90a düşmesi) bazen de salak salak hareketler yapması (millet bahçesi mevzusu, yeni kurulan bi üninin öğrencilerinin teknoparkta laba gelmesi gibi). Ama istanbul piyasasında inanılmaz bir etkiye sahiptir. Zaten İstanbul piyasasının yarısı itü ve ytü mezunu. Bu size her yerde fayda sağlar (ülke içinde tabii ki).
İmkanlar ise fena değil. Davutpaşa'da yüzme havuzu var, spor salonları var, halı saha var, kafeler, lokantalar falan var. Yani vakit geçiyor bi şekilde. Kütüphanesi de ufak olmasına rağmen vize ve final haftaları dışında gayet yeterli oluyor. Zaten yıldız'da da kütüphane var, makinacılar ve mimarların vazgeçilmez mekanıdır kendileri.

Yurt: Kızlar için davutpaşanın direk meydanında yurt var. Erkekler ise davutpaşanın tam sınırında ama içinde resmiyette KYK'ya ama gerçekte okula ve öğrencilere bağlı olan bir yurt var. Burası kalabileceğiniz en rahat yurtlardan biri, hem fiziksel hem de kafa açısından.

2. YTÜ Makina Mühendisliği
İşte gelelim en sevdiğim kısıma. Sadece bana göre değil, aynı zamanda çoğu çalışan ve piyasaya hakim insana göre burası ülkenin en iyi 3 makina mühendisliğinden biridir (odtü ve itüden sonra). Ders yükü çok ağırdır, sınavlar zordur, ortalamalar düşüktür ancak eğitimi bana kalırsa gayet iyidir. Zaten bu kadar labı ve aleti çok yerde bulamazsınız. Mezunları iyi yerlerdedir, linkedinden bakabilirsiniz. Yaklaşık olarak %11 %12 si falan yurtdışında iyi ülkelerde (Almanya, ABD, UK, Kanada, Hollanda gibi ülkeler), Türkiye'de olanlar da ford otosan, mercedes-türk gibi iyi yerlerde. Ancak mezun olması zordur, 4 senede bitireni kutlarlar burada. Ortalamanız 2.5 üstü ise vay iyiymiş gibi tepkiler gelir, herkesin ortalaması düşüktür çünkü. Ayrıca makina fakültesi yıldız kampüsündedir, sarmaşıklı binada okursunuz ve B blok 5. kat amfi balkonlarında mis gibi boğaz manzaranız da vardır.

Kulüpler: Racing, REK, Maktek gibi kulüpler makina mühendisliği öğrencileri tarafından kurulmuş olup ülke ve dünya çapında gayet başarılı işler yapmaktadırlar.

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ
Burada bi kere şunu ayırt etmek lazım: Eski teknik üniversitelerdeki (ODTÜ,İTÜ,YTÜ,KTÜ) makina mühendisliği diğer okullardaki makina mühendisliğinden çok farklıdır. Bu okullarda neredeyse her dersin 2 si detaylı bir şekilde alınırken ve çok fazla ders varken, diğer okullarda bu derslerin bazılarının birincisi bile yoktur, ve olan dersler de daha yüzeysel ve kolaydır. Yani gerçekten kalifiye mühendis olmak istiyorsanız buralardan çıkmak şart gibi.
Bu bölüm aşırı detaylıdır, çok fazla dalı vardır. Mesela ısı-proses (termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferi gibi), konstrüksiyon, imalat, malzeme, makina teorisi, mekanik (statik, dinamik, mukavemet), otomotiv (motorlar, termodinamik), enerji ve unuttuğum daha pek çok alan gibi. Uzmanlaşmak şarttır bu bölümde, yoksa iş yapamazsınız. Bu da demek oluyor ki hem lisansta bir alana yöneleceksiniz hem de opsiyonel olarak master yapacaksınız.

Önemli detay: Bu bölüm zor bir bölüm olduğu için çok fazla kalifiye eleman çıkmaz. Eğer siz işinizde iyi olursanız ve sosyal zekanız da güçlüyse çok sağlam paralar kazanırsınız.

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİNİN GELECEĞİ
Bazı bilgisayarcı ve elektronikçiler der ki: "Makina yakında inşaat gibi ölecek, yazılmaz." Bu tabii ki de dünya tarihinin en büyük yalanıdır, makina mühendisliğinin bitmesi imkansızdır. Kim o dişlileri çarkları cıvataları imal edecek, kim ısı kayıplarını, sıcaklık değişimlerini, mukavemet hesaplarını, verim hesaplarını yapacak? Bunları çoğunlukla ancak makinacılar yapar. Yani birisi size bu bölüm ölü derse gülün ve "he mk cengcisi seni" diyin ve geçin.

Yurt dışı mevzuları: Burayı kısa keseceğim. Eğer ingilizceniz iyiyse ve kalifiye elemansanız yurt dışında çok rahat iş bulabilirsiniz, burada olduğu gibi orada da kalifiye eleman eksikliği var çünkü. Eğer almancanız da varsa ve kalifiye elemansanız direk Almanya, Avusturya, İsviçre, Liechtenstein gibi ülkelerde iş bulabilirsiniz. Bu ülkelerdeki üniler veya şirketler zaten doğru düzgün sizin hangi okuldan mezun olduğunuza bile bakmıyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eğer sorunuz varsa yazın, cevaplayabildiğim kadar cevaplarım.
bruh
1. mekanik fiziğiniz ve ısı bilginiz çok iyi olmalı. yoksa termo1,2 ısı1,2 mukavemet1,2 dinamik 1,2 statik gibi temel derslerde çok zorlanırsınız.

2. zorluğun zirvesi burasıdır. elektronik okuyanlar bile size acıyarak "makina mı okuyorsun, vah vah yazık" diyecek.

3. sosyal hayatınız kısıtlı olacak. hele ki 3.sınıfı bi görseniz ah ah.

4. mezun olduktan sonra istediğiniz neredeyse her işi yapabileceksiniz. piyasada çok makina mezunu olsa bile her zaman el üstünde tutulacaksınız, hele ki iyi bir okuldan mezun olduysanız ve yabancı diliniz iyiyse. erasmusu almanya, avusturya (özellikle tu wien) ve hollandada başarılı bir şekilde yaptıysanız.

5. makel adlı dersler vardır (dersler dememin sebebi 2 zorunlu 1 seçmeli olmasıdır), bu dersler sizin hayat felsefeniz olacak.

6. erasmus konusu önceden geçmişti ama yine de iyi okullarda ve makina konusunda ekol olan ülkelerde erasmus yapmak farzdır. yapanlara direk +9 makinacı puanı eklenecektir.

7. eski teknik üniversitelerde makina okumak demek hayatını hocaların eline teslim etmek ve kendini maddi dünyadan ayırmak demektir.

8. itü veya ytü'de okursanız istanbul piyasasının yarısı sizinle aynı okuldan mezun olmuş demektir.

9. odtü veya hacettepe'de okursanız savunma sanayisinin yarısı sizinle aynı okuldan mezun olmuş demektir.

10. yabancı dil farzdır. ingilizceyi (mümkünse ingiliz aksanı ile) çok iyi seviyede bilmek farz oğlu farzdır. almanca bilmek sizi direk +9 makinacı puanı ile ödüllendirir.

11. yurt dışına çıkmak bilgisayar mühendisliği ile birlikte en kolay ve efektif bölümdür. elinizi sallasanız avrupada bir yere düşersiniz.

12. başlangıç maaşı çok yüksek değildir, ancak çaba gösterirseniz ve başarılı olursanız maaşınız sınır tanımaz. paraya para demezsiniz.

13. kulüpler çok önemlidir, sebebi ise mühendisliğin gerçek tanımının makina mühendisliği olmasıdır. gerçek mühendisliği kulüplerde mezun olmadan öğrenirsiniz. iyi kulüplerde iyi işler yapmak sizi +9 ila +18 makinacı puanı ile ödüllendirir.

14. hocalar öğrenciyken çok acı çektikleri için size de acı çektirir. hocalara derslerde laf sokmak ve espiri yapmak farzdır. yapılmaması teklif dahi edilemez.

15. uçak mühendisi, endüstri mühendisi, havacılık mühendisi, mekatronik mühendisi, gemi inşaatı mühendisi gibi bölümler sizi babası olarak görür.

16. inşaat, elektrik, elektronik gibi bölümlerle hep en eskisi en önemlisi biziz gibi muhabbetlere gireceksiniz. eğer bir makinacı olarak en üste çıkmayı ve üstünlüğünüzü (haklı olarak) kabul ettirebilirseniz +9 makinacı puanı ile ödüllendirileceksiniz.

17. almanca demiş miydik? almanca neydi? çok önemliydi. aynısı ingilizce için de geçerli. (fark ettiyseniz almancayı ingilizcenin üstüne koydum sıralamda, sebebi var demek ki.)

18.
0-9 makina puanı = beta, noob makinacı
9-18 makina puanı = çırak makinacı
18-27 makina puanı = pro makinacı
27-36 makina puanı = lord makinacı
36-45 makina puanı = alfa, kral makinacı

alfa, kral makinacı seviyesine ulaşanlar türkiye'de mühendislik yapma adımını atlayarak direk almanyada mühendisliğe başlayabilirler.

sorusu olanlar sorabilir ve alfa, kral makinacı yolunda ilk adımını atabilirler.
Zoru seviyorsanız, ben hazırım getirin önüme giber atarım diyosanız gelin. Ancak ytü itü odtü gibi yerlerde makina okuyacaksanız etrafınızda tabanca bıçak falan bulundurmayın kafanıza sıkma ihtimaliniz vize ve final dönemleri çok artabilir. sinirlerime hakim olabilirim diyorsanız gelin. termo mukavemet bana koymaz derseniz gelin. kolay gelsin iyi çalışmalar arkadaşlar.
Buraya ytü hakkında duyduğunuz kötü şeyleri yazın. Ben de doğru olup olmadıklarını yazayım.
Madem tercih dönemi gelmek üzere, biz de başlayabiliriz artık bilgilendirmeye. Ben ytü makina 2. sınıfa geçtim bu sene, geçen sene girmiştim bölüme. Geçen sene forumdan yararlandığım için ben de bu sene foruma yardım etmek istedim. Önce okul sonra da bölümle ilgili bilgilendirmeler yapacağım.

OKUL

- Bildiğiniz üzere okul eskisi gibi çok da iyi bir durumda değil. Cumhurbaşkanlığının yıldız kampüsüne el koymaya çalışması, rektörün davutpaşaya millet bahçesi yapacağız falan filan gibisinden saçmalaması, özellikle ee fakültesindeki hocaların bir kısmının fetö diye içeri alınması vs. gibi olaylar okulun imajını ve kalitesini ister istemez düşürdü. Fakat bu yine de özellikle mühendislik eğitiminde çok iyi bir okul olduğunu değiştirmez. Öyle ki makina fakültesindeki kulüpler genelde dünya geneli turnuvalarda hep derece yapıyorlar. Anladığınız üzere okul teorik değil de pratik açıdan çok iyi. Teorik kısım da yine de ortalamanın çok üstündedir.

DAVUTPAŞA KAMPÜSÜ

- Okulun sportif imkanları diğer iyi okullara göre biraz daha altta kalsa da yine de iyidir ve yeterlidir. Spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, halı sahalar, futbol sahası, koşu pisti derken zaten saydıklarınız yetiyor da artıyor.

- Yemekhane süperdir bana kalırsa, 2 tl ye alıyosunuz yemeğinizi ve isterseniz bol bol koyuyorlar. Haftada en az 2 et çıkar, çoğu yerde bulamazsınız bu fırsatı :)

- Yurt konusu sıkıntının başladığı yerlerden birisi. Okulda kız yurtları var, fakat bunlara girmek genelde torpile bağlı. Oğlan yurdu ise genel olarak (en az %95) yıldız öğrencisinden oluşuyor. Fakat burasının çıkması da uzun sürebilir eğer şanssız iseniz. Yurtlar ama bana kalırsa temiz ve sakin.

- Davutpaşa'nın konumu biraz ölüm kokuyor, fakat merkezilik açısından çok da kötü değil. Dağın tepesinde falan ise hiç değil. 4 metro durağı var okula giren ya da çok yakınından geçen (davutpaşa, esenler, terazidere, kocatepe)

- Kampüs biraz daha yeni olduğu için binalar ve lablar modern. Geniş bir alana sahip olduğu için sessiz sakin, temiz ve yazları da serin olur. O esinti kışın üşütür yazın ise şükrettirir.

- Kulüplerin çoğu buradadır, çok fazla kulüp vardır bu arada. Sinema kulübünden aesk'e kadar binbir çeşit kulüp bulabilirsiniz. Sosyallik konusunda sıkıntınız olmaz.

- Aklıma geldikçe davutpaşaya devam edeceğim.

YILDIZ KAMPÜSÜ

- Konum açısından ülkenin en iyi yeri denilebilir buraya. Barbaros bulvarında, hem Beşiktaş'a 6-7 dk yürüme mesafesi hem de Beşiktaş'ın kalabalıklığı yansımaz buraya.

- Çok güzeldir kendileri, fakat çok küçüktür ve sosyallik imkanı çok azdır (3 tane cafe var burada, başka da bişey yok). Sosyalliği Beşiktaş'ın içinde olmasıdır. O kadar.

- B blok 5.kat balkonlarında ders yokken çay sigaranın güzelliğinin farkına varırsınız o manzarayı görünce.

- Davutpaşa'dan buraya ring vardır saatte bir, fakat 4'te biter ve siz de hayata söversiniz. Trafik olmadıkça ve kaptan yavaş gitmedikçe davutpaşa'ya 20-25 dk sürer. Trafik olsa bile 45 dk'yı geçmez.

- Tarih kokar burası. O bile yeter zaten.

- Makina fakültesi (makina müh., endüstri müh. ve mekatronik müh.), mimarlık fakültesi ve gemi inşaatları fakültesi buradadır. Geri kalanı ise davutpaşa'dadır. Ona göre tercih yaptığınızda nerede olacağınızı bilin.

MASLAK KAMPÜSÜ

- Yıllardır kullanılmıyor ve kilitli.


EĞİTİMİ NASILDIR?

- Eğitimi gerçekten zordur ve yürek ister. Hele ki mühendisliklerde. Öyle 4 ortalama diye gelmeyin, bir bakmışsınız 3 ortalama için uğraşıyorsunuzdur. odtü itü boun gibi çok çalışkan öğrencilerin çoğunlukta değil azınlıkta olduğu bir yerdir. O yüzden sosyallik açısından çok iyidir. Ama yine de ben dersime çok çalışacam diyorsanız çalışırsınız, kimse karışmaz size.

- Pratik eğitimi gerçekten iyidir, hele ki makina fakültesi ve ee fakültesinde iseniz.

- Hocalar hiçbir zaman yardımdan çekinmez, sormanız yeterli olur. Alptekin hocayı bulun o size her şeyi ayarlar. :)

- İngilizcesi iyi değildir, doğru. Fakat kötü olduğu anlamına gelmez. Ben bilmiyorum atladığım için fakat hazırlığına iyi diyenler yüksek puanla geçtiler ama kötü diyenler de kaldı. Yani hazırlığın verimli olup olmayacağını belirleyecekler sizsiniz.

- Hazırlıkta genelde yurt dışından gelen yabancı hocalar vardır derslere giren. Türk hoca azmış diye duydum.

- Hazırlığı atlama sınavı zordur bence. Kolay diyenler de duydum, bana da zor gelmedi fakat bu zor olduğu gerçeğini değiştirmez. Bizim dönemimizde okulun %21 i falan atlamıştı hazırlığı. Ben de 89 ile geçmiştim.

- Mühendislik okumak isteyen varsa bence direk gelebilir. Eski bir teknik okul olmanın getirdiği büyük avantajlar vardır burada. Odtü itü tutmuyorsa yapılabilecek en iyi tercihtir çoğu alanda. Odtü itü tutuyorsa oraya gidin zaten
Sorularınız olursa yazın buraya, cevaplayabildiğim kadar cevaplamaya çalışacağım. Elbette başka yıldızlılar da damlar buraya.
- Genelde merkeze yakin yerlerde kalin; sincan, keciören, bala, haymana, etimesgut ve gölbasinin göle uzak olan kisimlarindan uzak durun.
- Arkadaslarinizla bulusacaksaniz ve illa bir avm olmak zorunda ise AnkaMAL'dan uzak durun. Ne kadar sonradan görme, comar insan varsa genelde ya ordadir ya da natavega'dadir (natavega allahin unuttugu yerde oldugu icin zaten gitmeyin)
- Avm'leri tavsiye etmem arkadaslarinizla bulusacaksaniz ya bahceli, ya kizilay, ya tunali ya da besevler/emek gibi yerlerde bulusun. Güzel mekanlar buradadir ve keko/kezo tipli insanlar neredeyse hic yoktur.
- Üniversitelerin icinde genellikle cok fazla cafe, restaurant gibi yerler bulunur, hele üniversiteler mahallesindekilerde iseniz (odtü, bilkent, hacettepe)
- Cok isiniz düsmedikce kizilaya cok gitmeyin, bir süre sonra bikarsiniz ve bütün Ankara böyleymis gibi düsünmeye baslarsiniz. Kalabaligi insani gercekten yorar ve biktirir kizilayin.
- Ev tutmak istiyorsaniz ve paraniz/bursunuz cok degilse (coktan kastim 2 ve üstü) kesinlikle bahceli, besevler emek tarafinda ev tutmayin. Hem cok kücük olurlar hem de kiralari 1 milyardan baslar (geneli 1.5 2 civari).
- Yurt konusunda cok bilgim yok ama balgat tarafinda iyi bir kyk yurdu vardi, okulunuz oralara yakin ise orayi tercih edebilirsiniz.
- Piknik/mangal türü isleri mogan tarafinda rahatlikla yapabilirsiniz (ama dikkat edin gölbasinda oldugu icin fazla comar olabilir)

Aklima baska seyler geldikce ekleyecegim.
Hakkında
Konum: Ankara, Gölbaşı
Forum İmzası:
BRUH
Sistem ve Tercihleri
Mobil cihaz
apple
Dünyadan Futbol
Ankaragücü
Sabit Disk
Seagate
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 6 sa.
Mesaj Sayısı: 251
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.984
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 32.021 (Bu ay: 607)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 3.334 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.