Şimdi Ara

Tanrıda ki insani özellikler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Tanrıyı bir dünya canlısına benzetmek islama göre ve diğer dinlere göre yanlıştır. İslam dininin kendi kitabından örnek verecek olursak,

Allah herkesi aynı anda görebilir ve işitebilir.

Bu özellikler hayvanlarda da bir eşşektede veya insandada bulunabiliyor.

Diğer birşey tanrı yarattığı meyvenin tadını biliyorsa buda bir insan ve hayvanın özelliğidir tad almak. Tatlı veya acı mesela şarap tadını bilmesi cennete koyması.

Semayı elinin üzerinde tutuyorsa tanrının yarattığı canlılar gibi eli var demekki.

Okuma ve yazma özelliği insani bir özelliktir tanrı hem okuma hemde yazma biliyor hatta islam tanrısı arapça konuşarak ayet indiriyor buda bir dünya canlısında bulunan özellikler.

Tanrının bir yere hareket etmesi için ayaklara veya kanatlara ihtiyacı var eğer havada asılı kalıp düz bir şekilde hareket etmiyorsa.

Daha sayamadığım çok fazla şey var. Bu durumda yarattığı hiç bir şeye benzemeyen tanrının - Görmesi, duyması, tat alması, konuşması, elini kullanması normal birşey mi ?

Bu özellikelerini kendi kitabından çözebiliyoruz bilmediklerimiz de fazla tanrı oturur mu oturmuyorsa uçuyor mu uçmuyorsa havada asılı mı kalıyor ? Tanrı bir yere yürüyerek mi gidiyor yada ışınlanıyor mu eğer boşlukta asılı kalmıyorsa bir yere temas etmek zorunda bunu ayakları ile mi yoksa ona özgü başka bir organ ile mi yapıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ev Terliği -- 19 Temmuz 2016; 1:30:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tanrının sıfatları boş ver, daha var olduğunu bilmiyoruz.

Tanrının birincil tanımı "yoktan var eden"dir.
    Fakat fiziğe göre yoktan var olunamaz. Her şey hep vardı.
    Şuan bilim insanları "yok" veya "hiç" nedir onu araştırıyor.
    Sen önce yokluk/hiçliğin tanımını yap ve 21yy bilim adamlarına anlat, nobel ödülü senindir.
    Aksi taktirde yokluk ne bilmezken, "yoktan var eden" birşeye sıfat yükleme çabasından vazgeç.
  • farklı bakış açıları türetilebilir.

mesela müslüman biri tanrıdaki insan özellikleri değil ,insanlardaki tanrı özellikleri diyebilir buna.

Sema el muhabbetine hiç girme.. kuran şiirsel yazıldığı için yok gerçek anlamı o değil falan fistan diye başlıyorlar zırlamay. hani diyorum ya gerçek islam konusunda net bir şey yok.isteyen ayeti hadisi seçip işine geldiği gibi yorumlayabiliyor. el muhabbetine de insanlar anlasında diye o şekilde benzetme yapılmıştır der .
  • Sıfatların taşması durumu var.Araştırabilirsin

El ayetini olduğu gibi anlamak selefileri işidir.Ateist selefilerden olmayın sorgulayın az biraz
  • Bildiğim kadarıyla buna Antropomorfizm, yani İnsan biçimcilik deniliyor. Peki nedir bu?

quote:

Antropomorfizm ya da insan biçimcilik, insanî vasıfların başka bir varlığa atfedilmesidir. Eski Yunan dinlerinde antropomorfizm, Homeros ve Hesiodos'un tanrıları insan gibi anlatmasıyla başladı.
    Kaynak

Homeros- ve Hesiodos'un mitolojik tanrıları, insanlar gibi; düşünürler, kıskanırlar, sinirlenirler ve birbirlerinin ayaklarını kaydırırlar. Bu anlayışın nedeni, Yunanlıların her şeyi canlı, devimli biçimli düşünme eğilimleridir ve ilkel canlıcılığın izlerini taşır.
    Antropomorfizm'in örnekleri ilahi dinlerde de görülür. Örneğin Hristiyanlığın andians tarikatı, kutsal kitaptaki sözlerin gerçek anlamıyla anlaşılmasını önerir ve örneğin tanrının eli deyimini etki anlamında değil insanlardaki al anlamında anlar. Müslümanlık ve Yahudilik' de bu örtülü bir biçimde gerçekleşmiştir.

İslam'da ise:
    quote:

İslâm toplumunda Allah inancının belirli değişimler geçirdiği, Örneğin Kur'an ve hadislerde Gökyüzünde Arş'(Koltuk)ta oturan ve Allah'ın eli, yüzü, karnı, bacağı gibi belirli insani sıfat ve tanımlamalar taşıyan bir Allah inancının daha sonra kelamcılar tarafından sorgulandığı, bu kapsamda farklı görüş ve mezheplerin ortaya çıktığı görülür. Kur'an’da Allah'ın 99 ismi arasında verilen intikam alan, sabırlı olan gibi bazı isimler ile (yemin etme, beddua etme, hikâyeler anlatma, kendisine dostlar ve düşmanlar edinme gibi) bazı fiiller Kişisel tanrı olarak tanımlanan ve Tanrı’ya insanî sıfatlar atfeden diğer örneklerdir.

Şahsi olarak bu durum, benim agnostik tutum sergileyişimin önemli sebeplerindendir.

• Öfke, vicdan, adaletlilik, acıma, bağışlama hep Tanrı özellikleridir.
  • Fanus icindeki bir balikla iletisime geciceksen onun diline translate edip onun algisina gore ayar vermen gerekir.

Sen atomlarla sohbet edemiyorsan senin eksikligindir. Ama Yaradan isterse atomlada konuşur onun algisina göre, galaxy ile de.

Allah azze ve celle kelime sıfatlarından herşeye gücü yeten diye alırsak, bambaska bir iletisim aracın olsa O'da sana göre translate edecektir.

Bedenin et değilde gaz olsa, gaz molekülleri ile seninle iletisime gececektir. Yani örneklendirilebilir aklıma bu geldi.

Ama insansın elin var ayağın var dilin var gözün var. Kodunu bilemedigin bir dalga boyu ile iletisim olsa karanlık madde gibi bedeninden geçip gidiyor ya öyle birşey farzet neye gerek olurdu.

Seninle iletişime gecemez ve bu acizlik diyebilirdik. Ama herşye gücü yeten için seninle senin olduğun kavramlar ile iletişime gecmesi, yok kadar birşey olsanda zerreden evrene herşey ile teması olabilecek mutlak var olan için kadiri mutlak deriz ya demekki degilmiş kendini anlatamamis biz birsey anlamadik diyebilirdik. Ama aksine ufacik canli da olsak, bizimle iletisimini kisitlayacak bir durum yok. Zerreden evrene herseye gucu yeten icin bizimle iletisime gecemezse zaten Allah kelimesine aykiri bir durum. O yüzden konustugumuz ile konusur isittigimiz ile isitir.

Ingilizce biliyorum ama ingiliz değilim.Tabi daha derin bir mevzu ama aklima gelen bu.

• Şu konu yaratma ile yaratılan arasında ki farkı çok iyi gösteriyor ...

Bu kadar sığ düşünceye sahipsiniz..her hangi bir arabaya bakıp ,bunu yapan insanların acaba kaç tekerligi var rengi nedir? Kac kapılı insanlar diye dusunuyormusun ? Senin dusunsene Gore arabayı yapanlarda ,araba özelliklerini taşıyan kişiler..ama halbuki alakası bile olmayan şeyler.

Aynı anda görme işitme gibi özellikler insan ve hayvanlarda bulunur diye sacmalamışsın.bana ornek verirmisin kimler aynı anda herkesi gorup işitiyor.daha sen aynı anda arkanı bile görmüyorsun.tat almak dahil bütün duyu hisleri yaratılan özellikler ..yaratılan diyorum .

Okuma yazma konuşma bunlar insan oğluna iletişim yaratılmış durumlar .

• Onu bunu bilmem de umarım İslamda anlatıldığı gibi sadist değildir.

Şu ikisi Rableri hakkında tartışmaya girmiş iki hasımdır. O'nu inkar edenler için ateşten elbiseleri biçilmiştir. Başlarının üstünden kaynar su dökülür. (HAC/19)

Gömlekleri katrandandır ve yüzlerini ateş kaplar. (İBRAHİM/50)

Onlar için kuru bir dikenden başka yiyecek de yoktur.
    O da ne besler, ne de açlığı giderir. (ĞAŞİYE/6-7)

Ancak bir kaynar su ve irin (içecekler). (NEBE/24-25)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ev Terliği

Tanrıyı bir dünya canlısına benzetmek islama göre ve diğer dinlere göre yanlıştır. İslam dininin kendi kitabından örnek verecek olursak,

Allah herkesi aynı anda görebilir ve işitebilir.

Bu özellikler hayvanlarda da bir eşşektede veya insandada bulunabiliyor.

Diğer birşey tanrı yarattığı meyvenin tadını biliyorsa buda bir insan ve hayvanın özelliğidir tad almak. Tatlı veya acı mesela şarap tadını bilmesi cennete koyması.

Semayı elinin üzerinde tutuyorsa tanrının yarattığı canlılar gibi eli var demekki.

Okuma ve yazma özelliği insani bir özelliktir tanrı hem okuma hemde yazma biliyor hatta islam tanrısı arapça konuşarak ayet indiriyor buda bir dünya canlısında bulunan özellikler.

Tanrının bir yere hareket etmesi için ayaklara veya kanatlara ihtiyacı var eğer havada asılı kalıp düz bir şekilde hareket etmiyorsa.

Daha sayamadığım çok fazla şey var. Bu durumda yarattığı hiç bir şeye benzemeyen tanrının - Görmesi, duyması, tat alması, konuşması, elini kullanması normal birşey mi ?

Bu özellikelerini kendi kitabından çözebiliyoruz bilmediklerimiz de fazla tanrı oturur mu oturmuyorsa uçuyor mu uçmuyorsa havada asılı mı kalıyor ? Tanrı bir yere yürüyerek mi gidiyor yada ışınlanıyor mu eğer boşlukta asılı kalmıyorsa bir yere temas etmek zorunda bunu ayakları ile mi yoksa ona özgü başka bir organ ile mi yapıyor ?

Tanrı kelimesi bir şey ifade ediyor mu etmiyor mu, ediyorsa nasıl bir şey ifade ediyor bunu tartışalım mı? Böylece daha temelli ve sağlıklı gideriz.

• Bu durum bir şeyi değiştirmez ki?

Mesela fanus içindeki bir balığa "ben tanrıyım,bana inan ve bana secde et, et ki seni cennete koyayım,seni seveyim.Eğer secde etmezsen sana azap vardır,sinirlenirim ve seni yakarım!" dedim.Bu iletişim balığın anlayacağı gibi olacaktır fakat duygular değişmeyecektir.
    Ben balığa anlayacağı dil ile, titreşimle veya solungaçlar yoluyla mesajımı ilettim, ama bu benim solungaçlarım olduğu anlamına gelmez.Bu konuda haklı olabilirsin.Ancak duygularım var.Sinirleniyorum,merhamet ediyorum.

Yani sonuç olarak tanrının eli, kolu, bacağı, şekli bilinmeyebilir ancak insan gibi duyguları olduğu açık.

@rebellion
  • Tamam el ayak dedik tabiki ama örnek devam edebilir. İnsan kendinden olanı daha iyi anlamaz mı. Balina gibi kızsa, deniz gibi köpürse, taş gibi sevse neye yarar ben ne anlıycam ondan. Yaradıcı gibi hissetmenin doğa kanunları içinde ne gibi bir yeri olabilir. Ezellik nedir gibi sorular var. Yoktan var olmak var, yokluk nedir bilmiyoruz. Yokluk birşeyde olabilir belki bildiğimiz birşey ama bu evrende bu dünyada varoluşumuz yokluğu hatırlamıyor. Anne karnından öncesini bilmiyoruz, bilmediğimiz birşeyi bilemiyoruz. Kızmayı, sevmeyi biliyoruz ama. Yani elbette uç şeyler gibi görülebilir ama durum bu. Zaman balonu içindeyiz belirli bir kanunlar var. Sünnetullah diyoruz. Allah ol der olur ama O'nun OL'u ile bizim OL'umuz aynı değil izafiyet gibi düşünün vesaire. Belirli bir süreçlerin geçmesi bizi bağlar. Bu mantığa uydurmak değil, çekmek değil. Yoktan var eden ile aynı zaman dilimini yaşamak mümkün durmuyor zaten. Allah ile yarattığı arasında değil benzerlik fark var bile diyemeyiz. Nitekim hangi ayetti çıkaramadım ama Allah hiçbirşeye benzemez bile diyerek kafadan at diyor kısaca( şura suresi 11. ayet ama başka bir ayette okumuştum) Cismani bir kavram yükleyemeyiz , cismanilik insana olan translate. Yani Kuran çelişmiyor içinde ama insana da birşey öğütlenir iken insanın o öğüdü anlaması gerekiyor.

Allah'ın lanetlediği toplulukları konuşursak konu sayfalar tutar. Ama puzzle'a bakıp atıyorum tek parçasının açık olması ile buruşuk bir desen görsek duvar mı diye sorarız kendimize belki yada başka birşey. Ama puzzle açıla açıla uzunca bir hortum, geniş bir kulak ve 2 adet uzun dişler görürsek fil deriz. O yüzden genel bir kanıya varmak için resmi tamamen görmek gerekir kanaatindeyim.

Saygılar....

• İnsanın yaradılışındaki kesinlik bir anne ve babayı gerektirir. Kişisel anlamda kişi anne babasına benzemediği oranda ilahi olan kavramdan farklılaşır. İnanç inançsızlık başlığında kişinin farklı anlayışlara sahip olması kişinin ilahi kavramdan farkını gosterebilir.

Asi isyankarkişilikler bu açıdan ilahına benzemeyen kişilikleri gosterecektir.

Bu kişi anne babasına fizik beden olarak benzer ancak ruhsal olarak farklılaşarak ilahi kavramından ayrışır.

• Mitolojideki bir çok tanrıdan pek de farklı değildir islamın tanrısı. Hepsi aynı noktayı işaret eder aslında. Bu noktadan da uzak durmakta fayda vardır. İyisi mi biz işimize bakalım,nasılsa kesin olan tek şey bir gün hepimizin öleceğidir.
  • Bana simdi hemen abd de bir saat icinde ölmus kisilerin listesini ver. Isimlerinide listeye yaz. Hadi bakalim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Velev ki insani özellikleri var, neden olmasın? Tanrı'nın gücü her şeye yetiyorsa kendinden izler taşıyan canlılar yaratmaya da yeter. Belki okuma yazma tat alma görme vb esas onun özellikleridir ve biz ondan pay almışızdır

Kısaca bu durum hiçbir şeyi kanıtlamaz ya da çürütemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lokomatif Portakal

Öfke, vicdan, adaletlilik, acıma, bağışlama hep Tanrı özellikleridir.

Buna ek olarak, her ne kadar Tanrı'nın sahip olduğu "ruh"un mahiyetini bilmesek de Allah'ın insanlar gibi ruhu var.(Kuran'a göre Allah insana ruhundan üflemiştir.)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.