Şimdi Ara

TANIDIĞINIZ EN BİLGE KİŞİ KİMDİR? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
1
Favori
2.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Adam sadece geçmişteki şeyleri değil, şu anki zamanın bilimini de çok sıkı takip ediyor, hem de başkasının dinlediği şeylerden değil bire bir kendi deneyimliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

Celal Şengör.
    Adam sadece geçmişteki şeyleri değil, şu anki zamanın bilimini de çok sıkı takip ediyor, hem de başkasının dinlediği şeylerden değil bire bir kendi deneyimliyor.
    Bilgili olmakla bilge olmak ayni sey degil bence

Yine de celal hocada bilgelik de var

• quote:

Celal Şengör.
    Herakleitos'la Celal Şengör'ü birbirine çok benzetiyorum. İkisi de olağanüstü derece elitist, ikisi de akıl ve doğa arasında bir uyum kurulmasıyla yaşamın akılla yönetilebileceğine inanıyor. İkisi de bulundukları toplumda söylemleriyle çok dikkat ve ayrıca tepki çekiyor. Celal Şengör gördüğüm kadarıyla Miletli Anaksimander'e bayılıyor ama antikitedeki karşılığı herhalde Efesli Herakleitos olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Damat
  • Malcolm x and farakkhan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şahin K.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Herakleitos'la Celal Şengör'ü birbirine çok benzetiyorum. İkisi de olağanüstü derece elitist, ikisi de akıl ve doğa arasında bir uyum kurulmasıyla yaşamın akılla yönetilebileceğine inanıyor. İkisi de bulundukları toplumda söylemleriyle çok dikkat ve ayrıca tepki çekiyor. Celal Şengör gördüğüm kadarıyla Miletli Anaksimander'e bayılıyor ama antikitedeki karşılığı herhalde Efesli Herakleitos olur.

Alıntıları Göster
    Evet, bilimin büyüsü kitabında çok bahsediyor ama bahsedilmeyecek gibi de değil adam.
    Burada Herakleitos'u yorumlamdı.

https://www.youtube.com/watch?v=82LiHwgdMrc

• Batman The Dark Knight Rises'daki kuyudaki kör dayı. Hayatımı değiştirdi
  • Gugılsama
  • Ben
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alarak

Batman The Dark Knight Rises'daki kuyudaki kör dayı. Hayatımı değiştirdi
    Hoaydaaa

Nasil değiştirdi

Şu korku hakkindaki konusmasi degil mi

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Hoaydaaa

Nasil değiştirdi

Şu korku hakkindaki konusmasi degil mi

Alıntıları Göster
    evt
  • Alex de souza

• Bilge sözlük anlamı: her şeyi bildiği gibi, bildiği şeyleri de iyi ve sağlam bilen, bilgisini kendisi ve başkaları için en yararlı bir biçimde kullanabilen, iyi ahlaklı, olgun kimse.

Son dönemlerde kendisine olan desteğim azalsa bile.
    TANIDIĞINIZ EN BİLGE KİŞİ KİMDİR?

• Aydemir akbaş

• Cemre Demirel moruq, illumanti din tasarruf falan bak dinle Ayn rund ne demiş

• Allah

• Kendim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Evet, bilimin büyüsü kitabında çok bahsediyor ama bahsedilmeyecek gibi de değil adam.
    Burada Herakleitos'u yorumlamdı.

https://www.youtube.com/watch?v=82LiHwgdMrc

Alıntıları Göster
    İzledim. Gördüğüm en iyi Herakleitos yorumlarından birisini yapmış. Herakleitos yalnız Stephen Hawking'in de kitaplarında dediği gibi terminoloji yoksunluğundan (buna karşı logosu hayal ederek ve delicesine vurgulayarak bir savaş verdiği bellidir, hayat ve evren onun için bir savaştır, bu mesela onun tanrısal - kozmik tanıklığında herkes için geçerli olan kaçınılmaz bir gerçekliktir) ve özellikle de zamanının insanlarının ortak bir terminolojiye sahip olmamasından çok çekiyor. Herakleitos'un zamanında fizikçiler (physkoi) bile orta bir yol tuturamamış ve dağınık spekülasyonlar içinde kaybolmuştu en azından insanoğlu Leukkippos ve Demokritos'a yani mantıkçı ve matematikçi okulların zihinsel itirazlarıyla Herakleitos'un düzenli değişen ama görelilik üreten evren modelini barıştıran birbirine göre sonsuz devinen sonsuz sayıda atom ve sonsuz boşluk kuramını elde edene kadar kadar derli toplu bir terminolojiye sahip su gibi anlaşılabilir, çarpılmaya kapalı bir kuram elde edemedi. Herakleitos'un karanlıklığı (o skotenos) terminolojik suffer'ından geliyor. Herakleitos bir öncü, protofizikçi. Referansları günlük konseptlerle, terimlerle sınırlıydı. Bugün -loji kelimesine temel olan logos onun zamanında yasa, söz, akıl, ölçü gibi çeşitli karşılıkları olan çok anlamlı sıradan bir terimdi. Buna mukabil Şengör ne diyor? Profesyonel, kaç asırlık emeğin ürünü bir terim olan referans sistemi. Herhangi bir fizikçi bunu kapar. Ama ben bir söz veya ölçü veya akıl var ki kimseler anlamıyor diye söylensem hakikaten kimse beni fazla anlamaz, dediğimin üstünde durmaz bile. Üstüne varsa eğer benim yer yer parıldıyan kızgınlığıma, politik söylemlerime takılırlar. Neyse ki fizik şu an gelişkin bir bilim dalı, Einstein'i bir sosyalist veya aktivist olarak değil oransal sabiti uzay zaman yerine ışık hızı olarak belirleyen, uzay zamanı ışık hızına göre bir değişken yapan olarak biliyoruz. Çağında ama Herakleitos'un bizim için öncü olan bu fizikçiliği hakkıyla irdelenmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nat Alianovna -- 1 Mayıs 2020; 19:41:18 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.