Şimdi Ara

Taksi Çıkması Alan - Kullanan Var mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
55
Cevap
0
Favori
28.172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir tanıdık farkında olmadan taksi çıkması bir araç almış. Arabada hiç bir sorun yok. gayette temizdi.Tek sorun taksi çıkması olması.
    Taksi çıkması araç almanın çok büyütüldüğünü düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiredWarrioR

Geçen hafta güneşli de taksiye bindim 2011 model accent era daha aracı alalı 1 - 2 ay oldu dedi taksici kilometreye baktım 300.000

çipli eradır o , bayır aşağı bir saniyeliğine ışık hızına çıkmıştır, o zaman yapmıştır o km'yi, o yüzden eralarda km olayına fazla takılmamak lazım...
  • Ben sana şunu söyleyeyim taksilerin çoğu hor kullanılmış ve bakım isteyen bir araç benimde taksim var biliyorum motoru bitene kadar sürerim sonra satarım fakat motoru bitmemiş bulup güzel bir bakım ile adam edilen araçlar var.
  • quote:

Geçen hafta güneşli de taksiye bindim 2011 model accent era daha aracı alalı 1 - 2 ay oldu dedi taksici kilometreye baktım 300.000

Adam şehirlerarası taksicilik mi yapmış. Heralde saatte 200 km hız yapmıştır da. 24 saatte 4800 km.

Offf. Yine olmuyor bee.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 31 Mart 2011; 16:42:26 >

• aslında iki tip taksici var. taksiyi kiralık kullanan ve taksinin sahibi olup aynı zamanda şoförlüğünü yapan. taksinin asıl sahibi olanlar aracına gözü gibi bakar. her sabah kaputunu açar, arabasını takip eder.

sonuçta ekmek teknesi onu yolun ortasında bırakmasını istemez.

birçok kişisel arabanın aksine taksilerin yağı tam zamanında değiştirilir. her zaman doğru lastik kullanılır. suyuna düzenli bakılır. elektrik aksamı düzenli takp edilir. ateşleme sistemi aynı şekilde düzenli takip edilir. en düzgün gaz ayarı yapılmış lpg li araçlar genelde taksilerdir.

doğru çok kilometre yaparlar.

fiyatları sanıldığı kadar da düşük değildir. taksiden çıkma bir araç 2 bin tl emsallerinden daha düşük fiyata satılır. bu fiyatta hemen hemen yaklaşık olarak komple boya parasıdır zaten.

ben olsam böyle önyargılar beslemem. artık teknoloji var. bir test merkezine aracı götürüp 50 tl verin. size neyi var neyi yok söylesinler. bazen çok temiz taksilere de rastlarsınız.

bazende öyle şahıs arabaları vardır ki 40 bin kilometrede inim inim inletilmiştir. kasislerin üstünden uçarak, çukurlara ise vura vura kullanılmış, bir kez olsun kaputu açılıp bir eksiği var mı diye balkılmamış, 100 bin kilometrede motor yenilemeye girmiştir. ancak hiçbir taksi göremezsiniz ki 100 binde motor yenilemeye girsin çünkü kullanan adamların hayatı bu araçlar ve işi biliyorlar. araçlarını da düşünüldüğü gibi ezmezler. insan bindiği dalı kesmez.

kiralık taksi kullananları bilemem tabi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Hadi km yi falan geçtim.Bi de düşünsene kapıları binlerce kez açılıp kapanıyor, içine giren çıkan belli değil.

Bende aynısı diyecektim, km'ye fazla takılmam zaten kullandığım araçların hepsi 100bini devirmiş dizel araçlardı, hiç sorun yaşamadım.
  • azer bülbül gibi gidersin yolda titreye titreye her anda arıza cıkacakgibi kuş agzında yüregin olur yaşanacak bir hayat degil be...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra
    İstanbul trafiğinde 700 bin km yapmış bir aracın sağlıklı yürüyebileceğine inanıyorsanız alın.
    Millet 80 bindeki dizelden kaçıyor kilometre yüksek diye siz dünyanın etrafını 20 kere dolaşmış araca niyet ediyorsunuz

o zaman şu mantık yola çıkıyor.700bin yapmış aracı 400bin de iken satın alacak olsaydı arkadaş, sen alma diyecektin...ancak 300 bin daha km yapabilme kapasitesi varmış. demekki km ye göre yargılamak saçma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Lion King~ -- 31 Mart 2011; 19:40:52 >
  • 8000 bin çok vereceklerde 3-4 e al derim...

bi kere o araçların piskolojisi bozuk her şeyden önce..

zaten iş yapacak durumda olsa sahipleri satmaz sonuçta albea satıp model yükseltmiyorlarkı yine gidip albea alıyorlar..
  • quote:

Gerçek mı yav. 2-3 ayda 300.000 imkansız geliyor bana
    3 ay desek 3ay=92 gün
    92gün/24 saat= 2.208saat
    Hiç kontaği kapatmıyor varsayalim ve hız sabit
    100 km/h olsa
    2.209x100 = 220.800 eder

YANİ 3 ayda 300.000 mümkün değil 6 aylık taksidir en az
  • quote:

Orijinalden alıntı: polimex

quote:

3 ay desek 3ay=92 gün
    92gün/24 saat= 2.208saat
    100 km/h olsa
    2.209x100 = 220.800 eder

Adam 30 bini 300 bin görmüş olmasın.

Gerçek olduğunu düşünsenize her yıl 2 milyon km yapar ve her yıl en az iki araba alması lazım ya da 3 kere motor açtırması lazım. Artık arka koltukta bir adet de usta taşıması lazım. 2 güne bir balata değişikliği, yağ değişikliği çok gerek olur usta, müşteri beklerken bu işleri yapar

• quote:

quote:

3 ay desek 3ay=92 gün
    92gün/24 saat= 2.208saat
    100 km/h olsa
    2.209x100 = 220.800 eder

30.000 falandır.Ankarada taksiler yılda 70-80bin km yapar (ulus)

• Arkadaş biz 30 yıldan fazla taksi işi yaptık..
    Bir sürü çıkma vardı, niye hiç birini kullanmadık sence?
    Geçen yıl 2005 dizel symbol 8.500 liraya gitti (450.000 KMde)..
    Kendime bırakmayı asla düşünmedim.. Gittim sıfır km accent aldım.. Şu an 1.600 km'de.. Kız gibi..

Çıkmaların neredeyse hepsi bitik arabalardır.. Dökülmeye ve sorun çıkartmaya başladığı için satılmıştır.. İşe yarar olsa taksici niye durup dururken 25.000 TL verip yeni araba alsın ki?

Tabi ben istanbul için konuşuyorum.. küçük şehirlerde taksilerin durumu farklı olabilir..

Ekleme:
    İstanbulda da taksiler yılda 100-130 bin arası yaparlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 31 Mart 2011; 21:36:02 >
  • iyide adam alıcam dememişki zaten :) bence çok güzel bir konu bir çok kişinin hislerinin sorusu bu...

bi arabaya piskolojik olarak kötü başlarsan öylede gider :) iki zangırdamaya aman yarabbi neler oluyor diye bakarsın :) o yüzden diken üstünde oturmak yerine az daha biriktirip daha temiz yada daha farklı modellere bakmak lazım...
  • şuan ikinci bir araç alma niyetim yok. Ancak ciddi olarak merak ettiğim bir konu. Diyoruz ki koltuk döşemeleri berbattır, e iyi maliyetini ekleyelim. Diyelim ki motor bitmiş, yenileme parasını ekleyelim. Diyelim ki lastik, diyelim ki direksiyon, diyelim ki ön düzen... Millet pertten araç topluyor ve ciddi paralar kazanıyor. Kaldı ki taksi çıkması dediğimiz araç gidiyor yani iyi ya da kötü yürür halde. Ayrıca şasesi üzerinde darbe olmama ihtimali perte göre daha yüksek yani araç bütünlüğü korunmuş halde. İçimizde mutlaka sanayide çalışanlar vardır. Dese ki motoru şu kadara yapılır, boyası şu kadar falan. Sahibinden.com a baktım 14 bine ya taksi çıkması var ya da pert araç var. Ancak 8bine direk tamiri yapılmamış taksi çıkması alıp adam gibi ustalara kendimiz yaptırsak yani 8 bin bütçeyle değil yine 14bin bütçeyle bu işi yapmayı düşünsek 18 binlik araç kadar temizi elde etmiş olur muyuz? Kaldı ki 18 bine alıp pert olduğunu veya dökük olduğunu sonradan öğrenen çok kişi var. Taksi çıkmasının ne olduğu iyi kötü belli. 4 bin karla durumunu bildiğimiz bir araç sahibi olur muyuz? Kaldı ki aracın döşemesine varana kadar yeni yaptıracağımız için oldukça uzun süre binme ( en az 5 yıl ) şansımız da olmaz mı? Ayrıca bu iş için dizel mi mantıklı olur benzinli mi?

Merak ettiklerimin bir kısmı bunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX
    Forumda taksi çıkması alıp kullanan var mı? 7-8 bine albelar var, bir çok değişik modelin aracı yarı fiyatı civarı. Sadece merak ediyorum bu araçların adam olma ihtimali nedir? Astar - yüz ilişkisi ne durumdadır?

yillar once bir yakinim benden aldigi borc ile 6000 liraya bir sahin aldi.
    boyatip 10.000'e satacagim diyordu.
    bende o taksici 100 lira kar edecegini bilse boyatir satar bulasma ama istiyorsan sen bilirsin demistim.
    aldi , 1000 lira gibi bir paraya boyatti , 1500 lira civarida masraf yapti , sonra 4500 liraya satti...
  • quote:

quote:

3 ay desek 3ay=92 gün
    92gün/24 saat= 2.208saat
    100 km/h olsa
    2.209x100 = 220.800 eder

Olaya başka açıdan bakalım. 300000 km'nin 150000km'sini boş 150000km'sini doluyken yapmış olsa.
    150000*1,4=210 000 TL km ücreti
    Bir müşteriyi ortalama 15km götürse 10000 defa taksimetre açma ücreti
    10000*2.5=25 000TL taksimetre açma ücreti
    1-2 ayda 25000 TL2lik araba ile 235 000 TL ciro. İyi paraymış.

Konuya dönecek olursak taksi çıkması bir aracı bende tercih etmem. Km olayına genelde motor açısında çıkabilecek problemler olarak bakılıyor ama yapılan km boyunca kaç defa vites değiştirilmiştir, kaç defa debriyaja basılmıştır, bu sebeplerle kaç defa debriyaj baskı balata değişmiştir. Fren balataları diskleri değişmiştir. Yürür aksamla ilgili sorun çıkması muhtemel parçalar, değişimleri...
    Açılıp kapanan kapılar, sürekli elle tutulan kapı açma kolları, cam düğmeleri, klima kumandaları, radyo teyp vs...
    Kutsal olduğu için sadece el sürülen beton taşlar, sütunlar, yapılar zamanla aşınma yapıyor düşünsenize plastik aksamları, menteşeli kapıları...
    Yukarıda yazan arkadaşlara katılıyorum aracın daha yenecek ekmeği olsa 8000 liraya satıp 25000-30000 liraya niye yeni araç alsın taksici?

• var.

uzak dur 1 km yakınına bile yaklaşma ateşle oynarsın.
  • dostum tebrik ediyorum seni. sende doğru bi soru sormuşsun. bütçemizi 14bin'e sabitlesek 8binlik aracı alıp toplasak nasıl olacak? vaktimizde varsa azçok.. araştırmak lazım tabi. bide madem kimse almaya yanaşmıyor. kimler biniyor bu taksi çıkmalarına? taksiciler ortalama 2 yılda 1 yeniliyorlar. nerde bu kadar çıkma? binenler ne diyor son zamanlarda çıkma alan var mı??
  • quote:

Orijinalden alıntı: dekorasyonankara

fiyatları sanıldığı kadar da düşük değildir. taksiden çıkma bir araç 2 bin tl emsallerinden daha düşük fiyata satılır. bu fiyatta hemen hemen yaklaşık olarak komple boya parasıdır zaten.

ticaret amacıyla kullanılmış ve üzerinden yüz binlerce lira kazanılmış bir araç, emsallerinden 2 bin aşağı satılacak ha? komik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 355GTS -- 12 Nisan 2013; 18:15:59 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.