Şimdi Ara

Sürekli yeni fabrikalar açılsa işsizliği minimuma indirmez mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
746
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni açılan fabrikalar var mı takip etmiyorum da foruma bakılırsa herkes bundan şikayetçi

İktidar veya yeni iktidar gelirse onlar yeni bir çok fabrika açsalar işsizliğe %kaç faydası olur?

• işsizliğin en önemli faktörü "istihdam alanlarının yetersizliği"dir.

Elbette fabrikalar bu alanda istihdamı artırırken işsizlik yüzdesini aşşağı çeker ama hem ülke gereksinimlerini karşılayacak hemde yeni teknolojik ürünleri çıkaracak bazı ciddi fabrikalar için "dış sermyayenin ülkemize para yatırması" şarttır zira biz 1980den beri liberal ekonomi modeli ile yaşıyoruz ve liberal ekonomide dış sermaye yatırım yapmaz ise devletin kendi öz kaynakları ile yatırım yapmaya çalışmak boşa kürek sallamaya benzer,zaten dış ve iç borç yükü ile fabrika açılması ve yönetilmesi çok zor devlet nezlinde,özelleştirme olgusuda bu noktada devreye ancak yanlış özelleştirmelerde devlete zarar veren bir başka konu.

Türkiye'nin en büyük açığı olan "üretim" konusunu aşabilmek için yabancı yatırımcıları ülkemize çekmemiz zaruri ancak yabancı yatırımcınında ülkemize yatırım yapması için siyasi ortamın onlara güven vermesi ve yatırdıkları paranın riske girmeyeceğinin garantisini almaları lazım.Şuan ülkenin önde gelen türk iş adamlarının fabrikaları bedavadan çalışan suriyeli göçmenlerle dolu çünkü suriyeliler az para ve hiçbir sosyal güvenlik garantileri olmadan ve de hiç bir şekilde "grev hakları" olmadığı içinde türk emekçilerine göre daha cazip ve kullanışlı insan olarak görülüyor.Zaten suriyedeki savaşın bitmemesini isteyen en önemli toplulukda bu zengin ve ceplerini düşünen iş adamlarımız maaelsef.
  • Sadece fabrika açmak yetmez bu fabrikaların bölgelere göre dagilip uygun yerlere yapılması ve ulaşımın kolaylaştırılması lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • işsizliğin en önemli faktörü "istihdam alanlarının yetersizliği"dir.

Elbette fabrikalar bu alanda istihdamı artırırken işsizlik yüzdesini aşşağı çeker ama hem ülke gereksinimlerini karşılayacak hemde yeni teknolojik ürünleri çıkaracak bazı ciddi fabrikalar için "dış sermyayenin ülkemize para yatırması" şarttır zira biz 1980den beri liberal ekonomi modeli ile yaşıyoruz ve liberal ekonomide dış sermaye yatırım yapmaz ise devletin kendi öz kaynakları ile yatırım yapmaya çalışmak boşa kürek sallamaya benzer,zaten dış ve iç borç yükü ile fabrika açılması ve yönetilmesi çok zor devlet nezlinde,özelleştirme olgusuda bu noktada devreye ancak yanlış özelleştirmelerde devlete zarar veren bir başka konu.

Türkiye'nin en büyük açığı olan "üretim" konusunu aşabilmek için yabancı yatırımcıları ülkemize çekmemiz zaruri ancak yabancı yatırımcınında ülkemize yatırım yapması için siyasi ortamın onlara güven vermesi ve yatırdıkları paranın riske girmeyeceğinin garantisini almaları lazım.Şuan ülkenin önde gelen türk iş adamlarının fabrikaları bedavadan çalışan suriyeli göçmenlerle dolu çünkü suriyeliler az para ve hiçbir sosyal güvenlik garantileri olmadan ve de hiç bir şekilde "grev hakları" olmadığı içinde türk emekçilerine göre daha cazip ve kullanışlı insan olarak görülüyor.Zaten suriyedeki savaşın bitmemesini isteyen en önemli toplulukda bu zengin ve ceplerini düşünen iş adamlarımız maaelsef.

• Ülkedeki tek sorun işsizlik değil, hatta işsizlik bir sonuç. İstersen milyon tane fabrika aç, ihraç edemeyeceksen hiçbir işe yaramaz çünkü milletin alım gücü düştü. Para yok; üç beş gerzeğin avm, cep telefonu, otomobile bakıp ekonomi yorumu yaptığı ülkede yakın bir gelecekte umut da yok

• Arz talep oranina ve alim gucune gore fabrika acilmasi lazim. Yoksa sokaktaki devamli kepenk kapatan esnaftan ne farki olacak? Ac 10 tane fabrika, 10000 isci al, e sonra ne olacak? Neyi uretip kime satacaksin?
  • Şuan halihazırda üretilen bir ürünü daha ucuza daha kaliteli üretebileceksen fabrika açarsın. Kafana göre açarsan ürettiğin ürün satmaz ve batarsın.
  • Önemli olan fabraika açmak değil . Önemli olan o fabrikaların rekabetçi ve karlı bir biçimde ürettiği ürünleri satıp kendi jendini sürdürebilmesi.

Aç fabrika doldur milleti zararida halktan çıkar bu tüm toplumu fakurlestirur uzun vadede...

• Halk fabrika yerine cay ve keki seçtiginden o tren kacti moruq

edit:az önce kahve ve kek yedim ayıptır söylemesi halk o kadar da yanlış bir seçim yapmamış aslında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamza5806 -- 15 Temmuz 2019; 18:39:7 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Acilacak fabrikalar mutlaka agir sanayi otomotiv ve elektronik ustune olmali en onemliside kullanici elektronigi yani konserve fabrikasi cay fabrikasi basma fabrikasi bir halta yaramaz bunun yani sira ciddi bir sekilde yazilima onem verilmeli hatta uzay alaninda elektronik ekipmanlar uretilmeli bu fabrikalarin faydasi var

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fabrikayı açarsın açmasına da fabrika ürettiği malları satamazsa yine bir işe yaramaz.

• Fabrika açmak/işletmek devletin işi değildir.

Koskoca üniversite okumuş adamlarsınız ama boş boş ezbere konuşuyorsunuz. Ben utanıyorum sizin yerinize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Pink -- 15 Temmuz 2019; 15:16:8 >
  • Hayır sadece random fabrika açmak çok sığ bir durumdur . Şu an nüfusun inanılmaz yoğunlaştığı şehirlar var . Misal istanbul . Yüz ölçümü olarak küçük , nüfus olarak türkiyenin 1/5 i . Felaket bir oran ve bu oranın anormal derecede artışından ötürü de çarpık kentleşme , iş bulamama akabininde de kriminal olarak birtakım sıkıntılar yaratıyor . Sen türkiyedeki cazibeyi eşitlemek zorundasın . İş alanı , üniversite , fabrika açıyorsan çevresinde de ona yetecek konaklama alanları oluşturup o insanları tatmin ediceksin . Aynı zamanda bu ülke sadece düz işçinin işi açısından eksik değil . Kalifiye eleman konusunda da sıkıntı var . Her sene öğretmen alınmaya devam ediyor ama ihtiyaç yok . O zaman neden alıyorsun ? Üniversite eğitimi zorunluymuş gibi bir hava oluşmaya başladı millette . Devletin kadroları da acilen indirmesi gerekiyor .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1- Kişi başı milli geliri arttıracaksın.
    2- Mültecileri, Kaçak çalışmayı engelleyeceksin.
    3- Az vergi alacaksın.
    4- Nüfus artışını azaltacaksın.
    5- Metropole yatırım yaptırmayacaksın.

• Onemli olan talep olusturacak urunler uretip hem yurt icinde hemde yurt disinda satabilmen, yoksa cukur kazdir sonra doldurt ayni sey...
  • Mr. Pink kullanıcısına yanıt
    Eğitim kariyeri üzerinden gaza getirmeli masalları dinlediniz.

Şimdi sırada dünyadaki devlet fabrikalarının ve ne kadar parayı kontrol ettiklerinin uzun listesi var.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_government-owned_companies
  • Bölgesel guçler kendilerine rakip ister mi istemez o yüzden üretime değil tüketime dayalı kredi sözleşmelerle ülke ekonomisi kör hale getirildi.

• Fabrikalar direk gelir sağlamıyor. Ayrica issizlik düşerde millet 2000tl ile zor geçiniyor. O kadar işçi alırsan asgari ücret daha da düşer. Böylece ilk yıllarda çok zor bir süreç başlar ve erdoğan kesin olarak iktidarı kaybeder. Sonraki parti de ben yaptım der daha saçma olaylar oluşur. Ayrıca bizim ne fabrikamız olacak ? Düzgün bir fabrikalık işimiz yok. Olanı da yabancılar kullanıyor yine halk çekiyor.

Kısacası fabrika kurmak çok sıkıntılı. Ilk başta satilma nedeni zevk için değil elbet. Gelir sağlamıyor da kapatılıyor. Yani bu düşündüğün gibi değil.

• En son ne zaman bir fabrika açıldı ki ben hatırlamıyorum hele AKP zamanında bu hiç olmadı.Elde ne varsa özelleştirildi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MRTFR

Fabrikayı açarsın açmasına da fabrika ürettiği malları satamazsa yine bir işe yaramaz.
    Yapılacak şu ihtiyaç dahilinde fabrikalar açılmalı ama bunlara merkeze yakın değil nüfusun az olduğu bölgelerde bilerek yapılmalıki metropol şehirlerdeki nüfus yükü azaltılsın aynen bahsedilmiş istanbul ankarada nüfus çok fazla buralara ekstra fabrika açılması çok fazla esas fabrika açmak kadar diğer konuda nüfusu ülkeye homojen dağıtabilecek düzeyde planlı konumlandırma olmalı bölge bölge.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.