Yarbay
01 Ekim 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme
Toplam: 695 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonunu onayladı.BM, Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonuna onay verdi

15 üyeli BMGK'de düzenlenen ABD ve Ekvador'un kaleme aldığı karar tasarısı için düzenlenen oylamada, 13 ülke "evet" oyu verirken, Rusya ve Çin çekimser oy kullandı.


Kabul edilen kararda, Haiti hükümeti ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in çağrısı üzerine onaylanan Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonunun, Haiti'nin güvenliğine katkıda bulunacağı bildirildi.


Kararda, misyonun Haiti Ulusal Polis gücüne destek sağlayacağı belirtilirken, şimdilik 1 yıllık süre verilen misyonun Haiti hükümetiyle yakından işbirliği yürüterek "gerekli adımları" atacağı kaydedildi.


Kenya'ya misyona öncülük yapma teklifi için teşekkür edilen kararda, ülkelere ve örgütlere katılım sağlanması çağrısında bulunuldu.


BM misyonu değil


BM yetkisi altında ancak bir BM Barış Gücü olmayacak misyona, Kenya'nın yanı sıra Bahama Adaları, Jamaika, Antigua ve Barbuda destek sağlayacağını duyurdu.


Haiti hükümetinin yanı sıra Guterres, geçen yıl yaptığı çağrıda BMGK üyeleri ve katkı sağlayan tüm ülkelere Haiti Ulusal Polisine destek vermek için çok uluslu bir güç kurmaları çağrısında bulunmuştu.


Haiti halkının "bir kabus" içinde yaşamaya mahkum edildiğini belirten Guterres, ülkedeki insani durumun korkunç boyutlara geldiğini dile getirmişti.


Söz konusu çok uluslu gücün BM'nin siyasi ya da askeri gücü olmayacağının altını çizen Guterres, üye ülkeler tarafından oluşturulan "dirençli bir güvenlik gücünün" Haiti polisine destek sağlayacağını kaydetmişti.


BM, Haiti'ye ilişkin hazırladığı raporda çete şiddeti sonucu ocak ile haziran ayları arasında 3 bin 500 kişinin öldürüldüğünü, çok sayıda kaçırma olayı yaşandığını duyurmuştu.BM, Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonuna onay verdi
BM, Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonuna onay verdiwww.aa.com.tr
BM, Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonuna onay verdi
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/bm-haiti-icin-cok-uluslu-guvenlik-destek-misyonuna-onay-verdi/3006353

Slovakya’da yarışı önde tamamlayan Fico kampanya boyunca Ukrayna'ya askeri yardımı sona erdirilmesi vadinden bulunmuştu.


Slovakya’da düzenlenen genel seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre, “Rusya yanlısı” eski Başbakan Robert Fico önde tamamladı.


Bununla birlikte Fico’nun Meclis’te çoğunluğu sağlayıp, hükümeti kurabilmesi için başka bir partiyle koalisyona gitmesi gerekiyor.


Seçim öncesi anketlerde daha şanslı gösterilen Batı yanlısı liberal eğilimli Yenilikçi Slovakya Partisi (Progressive Slovakia) seçim yarışında ikinci sırayı aldı.


Fico seçim kampanyası boyunca Ukrayna'ya askeri yardımı sona erdirilmesi vadinden bulunmuştu.


5 buçuk milyon nüfuslu Slovakya'da seçimlere 25 parti ve ittifak katıldı.


AB seçim sonuçlarını nasıl karşılayacak?


Seçimlerde Rusya yanlısı partinin birinci çıkmasının, AB üyelerini ciddi bir şekilde rahatsız etmesi bekleniyor.


Seçimlerde ilk sırayı alan Fico’nun SMER-SSD Partisi yüzde 23.37, ikinci sıradaki Liberal Parti yüzde 16.86 ve HLAS Partisi ise yüzde 15 oranında oy aldı.


Fico'nun sol eğilimli olduğu iddiasında olan partisi AB’ye göre “daha milliyetçi ve sosyal açıdan muhafazakar” bir tablo çiziyor.


Liberal eğilimli Yenilikçi Slovakya Partisi ise çevre ve LGBTI ve insan hakları alanında Brüksel’e daha yakın dururken, Rus işgaline karşı Ukrayna’ya daha fazla destek veriyor.


https://tr.euronews.com/2023/10/01/slovakyada-secimleri-rusya-yanlisi-aday-kazandi-koalisyon-olmadan-hukumet-kurulamayacak

Doksanlı yıllardan itibaren öncelikle Doğu Avrupa’nın ve dünyanın pek çok ülkesinin siyasi çehresinin değişmesinde önemli rol oynayan Açık Toplum Vakfı ve kuruluşlarının Avrupa’dan çekileceği açıklandı.


Karara göre vakıflar kademeli bir şekilde küçülecek ve 2024 yılında da Avrupa’daki faaliyetlerine tamamen son verecek.


Kararın açıklanmasına paralel olarak Open Society kuruluşunun Avrupa’daki üç büyük merkezi olan Londra, Berlin ve Barcelona’da işten çıkarmaların başladığı da açıklandı.


George Soros tarafından kurulan vakıfların Avrupa’yı neden terk ettiğiyse pek açık değil.


Açıklamalarda bir yandan kurumun uzun vadeli stratejik amaçlarında radikal değişikliklere gidildiği, Avrupa yerine dünyanın farklı bölgelerine ağırlık verileceği, bu nedenle de mali kaynaklara gereksinim olduğu vurgulanırken; bir yandan da Avrupa Birliği’nin Açık Toplum vakfının öngördüğü amaçlara merkezi olarak kaynak ayırdığı, dolayısıyla Soros vakıflarına Avrupa’da çok gereksinim kalmadığının da altı çiziliyor.


Ancak yorumcular Soros vakıflarının Avrupa’yı terk etmesinin ardında bazı Avrupa ülkelerinde ve özellikle Doğu Avrupa’da Açık Toplum Vakfı’na karşı hükümetler düzeyinde yükselen muhalefet olduğuna da dikkat çekiyorlar.


90'lı yıllarda Doğu Bloku ülkelerinde hukuk devleti ve demokratik bir toplumsal yapı oluşması faaliyetlerine çok büyük kaynaklar ayıran Açık Toplum Vakfı’nın strateji değişikliğinde, “Soros İmparatorluğu” olarak adlandırılan Soros’un fonlarının idaresinin ağırlıklı olarak George Soros’un oğlu Alexander Soros’a devredilmesinin payının büyük olduğu vurgulanıyor.


Oğul Alexander'ın etkisi


Aralık ayında Açık Toplum Vakfı’nın yönetimini resmen devralan 37 yaşındaki Alexander Soros, vakıfların faaliyetlerinde yeni bazı amaçların öne çıkacağının işaretini vermişti.


Bunlar arasında en önemlileri de seçmen hakları, kürtajın desteklenmesi ve kadın erkek eşitliğine ağırlık verilmesi idi.


Alexander Soros bundan böyle Avrupa’ya, küresel sorunların içinde tuttuğu yer kadar önem verileceğini de kendisiyle yapılan bir röportajda vurgulamıştı.


2. Dünya Savaşı sonrasında Macaristan’ı terk eden bir Macar Yahudi ailesi çocuğu olan ve daha sonra mali spekülasyonlarla 25 milyar dolarlık bir mali güce sahip olan George Soros’un vakıf faaliyetleri demokratik hakların ve azınlık haklarının genişletilmesini hedefliyor ve bu yüzden de belli kesimler tarafından desteklenmesine rağmen, ülkelere siyasi müdahalede bulundukları, ulusal çıkarları zedeledikleri iddialarıyla da eleştiriliyordu.bbc news türkçe
George Soros’un vakıfları Avrupa’dan çekiliyor - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/articles/cpez3g0l2qxo

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz’ün, 22 Kasım’da yapılacak erken genel seçime, iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin lideri olarak girmesi kesinleşti.


Seçimleri kazanması durumunda Ankara doğumlu Yeşilgöz’ün, Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olmasının yolu da açılmış oldu.


Ülkenin en büyük partisi liberal sağ eğilimli VVD’de, Genel Başkan ve Başbakan Mark Rutte, iltica planı krizi nedeniyle hükümetin düşmesinin ardından siyaseti bırakma kararı almıştı.


VVD yetkili kurulları ile örgütler, Rutte’nin yerine oy birliği ile Yeşilgöz’ü aday gösterdi.


Parti içinden farklı isimlerin de adaylık sinyali vermesi üzerine, yönetim tarafından 13 Ağustos’a kadar süre tanındı.


Ancak Pazar geceyarısına kadar VVD Genel Başkanlığı için herhangi bir başvuru olmadı. Böylece tek aday olan Dilan Yeşilgöz’ün liderliği kesinleşmiş oldu.


Yeşilgöz, VVD liderliğinin kesinleşmesini, "büyük bir onur" olarak değerlendirdi.


Büyük bir enerjiyle çalışmaya başlayacağını ve yapacak çok şeyleri bulunduğunu vurgulayan Yeşilgöz, “Birlikte ve Hollanda için fikirlerimizle, bu seçimlerde en büyük parti olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.


Yeşilgöz, 22 Kasım Çarşamba yapılacak erken genel seçimde, VVD’nin Başbakan adayı olarak yarışacak.


VVD’nin seçimden birinci çıkması durumunda, 46 yaşındaki Ankara doğumlu politikacıya Hollanda’nın ilk kadın Başbakanı olma yolu açılacak.


İltica politikası


İlk kez 2017'de Hollanda Temsilciler Meclis’ne seçilen Yeşilgöz, Ekonomik İşler ve İklim Politikası’ndan sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu.


Yeşilgöz, geçen yıl yapılan seçimlerin ardında da hükümette Güvenlik ve Adalet Bakanı olarak yer aldı.


Yeşilgöz, yeni hükümet kurulana kadar bu görevine devam edecek.


Seçimlerin en önemli gündem maddelerinden biri de, Yeşilgöz’ün bakanlığının sorumlu olduğu iltica ve göç konusu olacak.


Kendisi de iltica yoluyla Hollanda’ya gelen Yeşilgöz’ün partisi tarafından hazırlanan katı iltica planı, koalisyon hükümetinin düşmesine yol açmıştı.


VVD tarafından hazırlanan plan, savaş mültecilerine aile birleşimini sınırlamayı ve çatışmalar bitikten sonra bu kişilerin ülkelerine geri gönderilmesini içeriyor.


Hükümetin küçük ortağı Hıristiyan Birliği Partisi (CU) ile Demokratlar 66 Partisi’nin (D66) plana karşı çıkması üzerine hükümet düşmüştü.


Katı göç ve iltica politikası nedeniyle sağ seçmenin VVD’nin desteğini devam ettirmesi bekleniyor.


VVD, kamuoyu yoklamalarında yeni kurulan Çiftçi Vatandaş Haraketi Partisi (BBB) ile birlikte ilk sıralarda yer alıyor.


Dilan Yeşilgöz kimdir?


Dilan Yeşilgöz, Türk kökenli bir anne ile Kürt kökenli bir babanın çocuğu olarak 1977 yılında Ankara’da dünyaya geldi.


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bünyesinde sendikacılık yapan babası Yücel Yeşilgöz, 12 Eylül askeri darbesi sonrası Hollanda’ya kaçarak sığınma talebinde bulundu.


Dilan Yeşilgöz de 1984 yılında annesi ve kız kardeşiyle birlikte önce tekneyle Yunanistan'ın Kos adasına, oradan da Hollanda’ya geldi.


Amsterdam Özgür Üniversitesi’nde sosyal bilimler eğitimi alan Yeşilgöz, sağlık sektörü yöneticisi Rene Zegerius ile evli.bbc news türkçe
Dilan Yeşilgöz: Ankara doğumlu siyasetçinin parti liderliği kesinleşti, Hollanda'nın ilk kadın başbakanı olabilir - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/articles/cz9392np12vo

IŞİD, örgütün liderinin öldürüldüğünü doğruladıIŞİD, örgütün lideri Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi'nin öldüğünü doğruladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Nisan'da El Kureyşi'nin Türk istihbarat güçleri tarafından öldürüldüğünü söylemişti.


Erdoğan, “MİT DAEŞ’in sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı şahsı uzun süredir takip ediyordu. Bu şahıs, Milli İstihbarat Teşkilatımızın dün Suriye'de gerçekleştirdiği bir operasyonla etkisiz hale getirildi" demişti.


Anadolu Ajansı (AA), o dönem yaptığı bir haberde, MİT'in Suriye'de 4 saatlik operasyonla Kureyşi'yi etkisiz hale getirdiğini, Kureyşi'nin yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattığını yazmıştı.


IŞİD sözcüsü, örgütle bağlantılı Telegram kanallarında yayımlanan ses kaydında, Kureyşi'nin İdlib'de Hayat Tahrir El-Şam örgütüyle "doğrudan çatışmalarda öldüğünü" söyledi.


Sözcü, El Kureyşi'nin tam olarak ne zaman öldürüldüğü hakkında ayrıntı vermedi ve öldürülen liderin yerine Ebu Hafs El Haşimi El Kureyşi'nin geldiğini belirtti.


Sözcü ayrıca, İdlib vilayetinde silahlı muhaliflerin elindeki bölgeleri kontrol eden Hayat Tahrir El-Şam örgütünün IŞİD liderini öldürdükten sonra cesedini Türkiye'ye teslim ettiğini savundu.


HTŞ, IŞİD liderini hedef alan herhangi bir operasyonu üstlenmedi.


IŞİD, HTŞ'yi Ankara'nın çıkarları doğrultusunda çalışmakla suçluyor.bbc news türkçe
IŞİD, örgütün liderinin öldürüldüğünü doğruladı - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/articles/c89rwy3d3rzo

Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Kararların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesi büyük ölçüde yeniden şekillendi. Genelkurmay Başkanlığına, II. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak getirildi. Genelkurmay II. Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Ziya Cemal Kadıoğlu da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise değişiklik yaşanmadı. Kararlar kapsamında TSK’da bir de ilk yaşandı. TSK’da ilk kez kadın general ataması yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Kurmay Albay Gökçen Fırat, YAŞ kararları kapsamında tuğamiralliğe terfi ettirildi.Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki terfi ve atamaların belirlendiği Yüksek Askeri Şura toplantısı gerçekleşti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen toplantı 3 saat sürdü.


Toplantıda alınan kararlarla, TSK'nın komuta kademesinde köklü değişiklikler oldu.


METİN GÜRAK GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA GETİRİLDİ


Yaşar Güler’in Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığına kimin atanacağı merak ediliyordu.


Genelkurmay Başkanlığı’na II. Ordu Komutanı Metin Gürak atandı.


İKİ KUVVET KOMUTANI EMEKLİYE SEVK EDİLDİ


Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda da değişiklikler oldu.


Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever yaş haddi nedeniyle, Hava Kuvvetleri Komutanı Atilla Gülan ise kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.


Deniz Kuvvetleri Komutanı Ercüment Tatlıoğlu, görevine devam edecek.


BAYRAKTAROĞLU VE KADIOĞLU KUVVET KOMUTANI OLDU


YAŞ toplantısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu’nun getirilmesi kararlaştırıldı.


Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ise Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu getirildi.


TSK'DA BİR İLK YAŞANDI


Atamalarla birlikte dikkat çekici bir terfi de yaşandı.


Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ilk defa kadın general ataması yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Kurmay Albay Gökçen Fırat, YAŞ kararları kapsamında tuğamiralliğe terfi ettirildi.


Fırat daha önce Türkiye’nin ilk savaş gemisi komutanlığı görevini de yapmıştı


365 ALBAYIN GÖREV SÜRELERİ 2 YIL UZATILDI


30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.


24 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 365 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatıldı.


2 general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2023'ten, 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2023'ten geçerli olarak emekliye sevk edildi.


Halen 266 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla 286 olacak.


TERFİLER


30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanlığından korgeneraller İrfan Özsert ve Kemal Yeni orgeneralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral İsmail Güneykaya orgeneralliğe; Kara Kuvvetleri Komutanlığından tümgeneraller Zorlu Topaloğlu, Sezai Öztürk ve Mustafa Oğuz korgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tümamiral İbrahim Özdem Koçer koramiralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığından tümgeneraller Erdoğan Gür ve İsmail Üner korgeneralliğe terfi ettirildi.


Kara Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Burhan Aktaş, Mehmet Özeren, Özkan Ulutaş, Mehmet Yasin Kalın, Faruk Metin, Mehmet Cafer Aksoytürk, Ertan İnaltekin, Subutay Adaş, Murat Ataç, Hurşit Ağırcan, Mücahit Zorlutuna, Ahmet İbiş, Hakan Tunç ve Osman Alp tümgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından tuğamiraller Mehmet Baybars Küçükatay, Alper Yeniel, İsmail Güldoğan, Refik Levent Tezcan, Ramazan Özoğul ve Hüseyin Tığlı tümamiralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Kemal Turan, Hayrettin Koca ve Ertunç Ertufanlı tümgeneralliğe yükseltildi.


KADROSUZLUK NEDENİYLE EMEKLİYE SEVK EDİLENLER


Normal bekleme süresini tamamlayarak, kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen general ve amiraller şöyle:


“Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Korgeneral Yavuz Türkgenci ve Sinan Yayla, Tümgeneral Selami Arslan, Tuğgeneral Ahmet Kasa, Alper Eser, Hikmet Yokarıbaş, Zekeriya Yalçın, Oğuz Baykal ve Mustafa Üstün,


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğamiral Bülent Turan, Yavuz Kılıç, Fikret Esin, Mustafa Turhan Ecevit, Semih Ozangüç, İmran Alparslan Demirbilek, Fuat Gedik ve Ramis Akın,


Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Tümgeneral Olcay Yılmaz, Tuğgeneral Necati Gündüz, Bülent Çetin, Tansel Çokuysal ve Durmuş Aydemir.”


BEKLEME SÜRESİNİ TAMAMLAMADAN EMEKLİ EDİLENLER


Normal bekleme süresini tamamlamadan kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen isimler ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Korgeneral Yılmaz Yıldırım, Tümgeneral Halil Soysal ve Rafet Kılıç, Tuğgeneral Zafer Uğur, Hasan Paçalı, Mehmet Ateş, Erkan Karan, Abdülkadir Fehmi Bilgin, Ender Güner, Mehmet Kurugül, Burak Asal ve Abdülkadir Akturan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Koramiral Aydın Şirin, Tuğamiral Nejat İnanır ve Burak Akçay, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Tuğgeneral Mustafa Tarkan Gümüş, Ercan Erzincan ve Selahattin Akalp oldu.


Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlanan listeye göre, bir üst rütbeye yükseltilen general/amiral ve albaylar şöyle sıralandı:


Kara Kuvvetleri Komutanlığı


Orgeneralliğe Terfi Ettirilen Korgeneraller


- İrfan Özsert


- Kemal Yeni


Korgeneralliğe Yükseltilen Tümgeneraller


- Zorlu Topaloğlu


- Sezai Öztürk


- Mustafa Oğuz


Tümgeneralliğe Terfi Ettirilen Tuğgeneraller


- Burhan Aktaş


- Mehmet Özeren


- Özkan Ulutaş


- Mehmet Yasin Kalın


- Faruk Metin


- Mehmet Cafer Aksoytürk


- Ertan İnaltekin


- Subutay Adaş


- Murat Ataç


- Hurşit Ağırcan


- Mücahit Zorlutuna


- Ahmet İbiş


- Hakan Tunç


- Osman Alp


Tuğgeneralliğe Terfi Ettirilen Albaylar


- Şükrü Bilir


- Ferudun Bircan


- Şener Kopal


- Barbaros Dağlı


- İsmail Özcan


- Abdullah Soydemir


- Serkan Bircan


- Murat Yeşilköy


- Üzeyir Durmuş


- Ersin Dinçer


- Bahattin Karademir


- Özkan Şenol


- Mustafa Büyükköroğlu


- Erhan Yeşil


- Barış Terzibaş


- Mustafa Samancı


- Kemal Çakıroğlu


- Ahmet Aşık


- Ahmet Yaşar Dener


- Ufuk Hilmi Orhan


- Ümit Yücelen


- Bülent Tarhan


- Mesut Koçak


- Gaffar Gören


- Ozan Nas


- Turgut Muhammet Çalışkanlar


- Muharrem Eminoğlu


- Ahmet Hatip


- Mehmet Açık


- Ahmet Uğurlu


- Serdar Konak


- Mustafa Yeter


- Erdoğan Çetin


- Coşkun Çelik


- Murat Çatak


- Erdoğan Çatal


- Yunus Gündüz


- Mustafa Sadi Kahyaoğlu


- Hakan Bora Budak


- Hakan Kesgin


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı


Koramiralliğe Yükseltilen Tümamiral


- İbrahim Özdem Koçer


Tümamiralliğe yükseltilen Tuğamiraller


- Mehmet Baybars Küçükatay


- Alper Yeniel


- İsmail Güldoğan


- Refik Levent Tezcan


- Ramazan Özoğul


- Hüseyin Tığlı


Tuğamiralliğe Terfi Ettirilen Albaylar


- Erhan Akbayrak


- Gökçen Fırat


- Koray Vural


- Kenan Kaan Türkkan


- Ali Tuna Baysal


- Eren Günay


- Zeki Aktürk


- Hamdi Abanoz


- Salim Kalender


- Cemalettin Çiftçi


Hava Kuvvetleri Komutanlığı


Orgeneralliğe Yükseltilen Korgeneral


- İsmail Güneykaya


Korgeneralliğe Yükseltilen Tümgeneraller


- Erdoğan Gür


- İsmail Üner


Tümgeneralliğe Yükseltilen Tuğgeneraller


- Kemal Turan


- Hayrettin Koca


- Ertunç Ertufanlı


Tuğgeneralliğe Terfi Ettirilen Albaylar


- Kemal Güleç


- Yusuf Karuk


- Hasan Volkan Güleryüz


- Ahmet Seyfi Selçuk


- Ali Kamil Taşlıcalı


- Levent Eğren


- Cuma Göktürk


- Samet Yüksel


- Kadir Bahadır Harmankaya


- Mustafa Kemal Pektaş


- Mustafa Baş


- İbrahim Galın


- Halil Hilmi Öz


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ORDUMUZ VE MİLLETİMİZ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YAŞ kararlarının açıklanmasının ardından sosyal medyada bir paylaşım yaptı.


Erdoğan paylaşımında, "Yüksek Askeri Şura kararlarının kahraman ordumuz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ülkemize eşsiz hizmetlerde bulunan tüm komutanlarımıza şükranlarımı sunuyor, yeni görev tevdi edilenlere Allah'tan muvaffakiyetler niyaz ediyorum." ifadelerini kullandı.www.ntv.com.tr
TSK’nın yeni komuta kademesi belli oldu | Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral Metin Gürak atandı
https://www.ntv.com.tr/turkiye/tsknin-yeni-komuta-kademesi-belli-oldu-genelkurmay-baskanligina-orgeneralmetin-gurak-atandi,S8kt5N6NXUeIUcfE61zDmA

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, 40 yıldır devam ettiği başbakanlık görevinden istifa etti. Başbakanlık görevini Hun Sen'in oğlu Hun Manet devralacak.


Kamboçya Başbakanı Hun Sen, görevinden istifa ettiğini ve yerine oğlu Hun Manet'in getirileceğini duyurdu.


Başbakan Hun Sen, yaklaşık 40 yıldır devam ettiği başbakanlık görevinden istifa duyurusunu Kamboçya Halk Partisinin (CPP) 23 Temmuz'da gerçekleşen seçimleri kazanmasının ardından yaptı.


CPP lideri Hun Sen, başbakanlık görevinden 3 hafta içinde ayrılacağını ve görevi oğlu Hun Manet'in devralacağını açıkladı.


Hun Sen, oğlunun başbakanlık görevine Kamboçya Ulusal Seçim Komitesinin nihai seçim sonuçlarını yayımlamasının ardından başlayacağını belirtti.


SENATO BAŞKANI OLMASI BEKLENİYOR


Başbakan Hun Sen, televizyonda yayınlanan açıklamasında, kararından Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni'yi haberdar ettiğini ve kralın da hemfikir olduğunu aktardı.


Öte yandan, görevinden istifa eden Hun Sen'in ülke yönetiminden uzaklaşmayarak, kariyerine senato başkanı olarak devam etmesi bekleniyor.


HUN MANET, GENEL KURMAY BAŞKANI OLARAK ATANMIŞTI


Başbakanlık görevini devralması planlanan Hun Manet, 20 Nisan 2023'te Genelkurmay Başkanı olarak atanmıştı.


CPP Merkez Komitesi, 24 Aralık 2021’de Hun Manet'i oy birliğiyle "geleceğin başbakanı" seçmişti


Kamboçya Ulusal Seçim Komitesinin resmi olmayan seçim sonuçlarına göre iktidardaki Kamboçya Halk Partisi meclisteki 125 koltuğun 120'sini kazandı.


Ulusal Seçim Komitesi, resmi seçim sonuçlarını 9 Ağustos ila 4 Eylül arasında açıklayacak.birgun.net
Kamboçya Başbakanı Hun Sen, 40 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti
https://www.birgun.net/haber/kambocya-basbakani-hun-sen-40-yildir-surdurdugu-gorevinden-istifa-etti-455979

Seçimlerden ne mevcut iktidardaki sol koalisyon ne de muhalefetteki sağ partiler meclis çoğunluğunu yakaladı. Ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi birinci parti çıksa da hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemedi.


İspanya'da yapılan erken genel seçimlerde, resmi rakamlara göre yüzde 96 açılan sandık oranı ile mevcut durumda iktidardaki sol da muhalefetteki sağ siyasi partiler de meclis çoğunluğunu elde edip hükümeti kuracak sonuç çıkaramadı.


İçişleri Bakanlığının verdiği rakamlarda, sandıkların yüzde 96'sının açılma oranına göre 350 sandalyeli mecliste en fazla milletvekili çıkaran siyasi parti 136 ile ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) oldu.


PP'nin olası bir hükümet için önünde tek seçenek aşırı sağ görüşlü Vox partisi ile koalisyon kurmaktı.


Ancak Vox ile PP'nin milletvekilleri sayısının toplamı 169'da kalırken, güvenoyu için gerekli olan 176 meclis çoğunluğuna ulaşamadı.


Aşırı sağcı Vox'un son seçimlerde 52 olan milletvekili sayısı bu seçimlerde 33'e geriledi.


Yaklaşık bir yıl önce PP'nin başkanlığına seçilen Alberto Nunez Feijoo, partisinin milletvekili sayısını 47 artırıp, seçimden birinci parti çıkmasını sağlasa da, mecliste Vox dışındaki diğer siyasi gruplardan destek alma olasılığı çok zor gözüküyor.


Bu seçimlerde kendisine şans vermeyen anketleri haksız çıkartan iktidardaki sol koalisyon ise çok az da olsa oylarını artırdı. Ama yine meclis çoğunluğunun gerisinde kaldı.


Son 3,5 yıldır mecliste azınlıkla iktidarda olan koalisyonun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) 122 ve küçük ortağı Unidas Podemos'un yerine alternatif olarak sol partilerin ittifakından kurulan Sumar partisi 31 milletvekili çıkardı.


PSOE ve Sumar'ın toplam milletvekili sayısı 153'te kaldı.


PSOE ve Sumar seçim kampanyası boyunca birbirlerini "doğal koalisyon ortağı" olarak tanımlarken, ayrılıkçı Bask ve Katalan siyasi partilerin (EH Bildu, PNV, ERC, JxCAT) dışarından destek vermesi halinde hükümetin kurulması ve şimdiki Başbakan Pedro Sanchez'in bu görevine 4 yıl daha devam etme olasılığı bulunuyor.


Ülkedeki siyasi takvim gereği 17 Ağustos'ta meclis ve senatonun açılması öngörülüyor.


Diğer yandan seçimlere katılım oranı yüzde 70 seviyesinde kaldı.


İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre 350 sandalyeli meclisteki milletvekili dağılımı şu şekilde oluştu: PP 136, PSOE 122, Vox 33, Sumar 31, Katalonya'da faaliyet gösteren partilerden Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 7, Katalonya için Birlik (JxCAT) 7, Bask bölgesinde faaliyet gösteren EH Bildu 6, Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 5, diğerleri 3.


Senato'daki 208 sandalyenin dağılımı: PP 109, PSOE 84, Sol ittifak 8, Bask Milliyetçi Partisi 4, diğerleri 3.


İspanya'da 10 Kasım 2019'da yapılan genel seçimlere göre 350 sandalyeli meclisteki milletvekili dağılımı şu şekildeydi: PSOE 120, PP 89, Vox 52, Unidas Podemos 26, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 13, Vatandaşlar (C's) 10, diğer siyasi partiler 40.www.aa.com.tr
İspanya'da sandıktan hükümeti kuracak sonuç çıkmadı
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ispanyada-sandiktan-hukumeti-kuracak-sonuc-cikmadi/2952659

Tayvan, Temmuz ayının başında Türkiye'den ithal edilen yumurtalarda kanserojen madde bulunduğunu tespit etti.


Tayvan’ın Türkiye’den satın aldığı yumurtalarda kanserojen madde bulunması ülkede gündem oldu…


127 ton yumurta satın alan hükümetin Tarım Bakanı Chen Chi-chung, Türkiye’den satın alınan yumurtalarda yasaklı bir madde olan nitrofurans izine rastlandığını açıkladı. Chi-chung, “Hükümet Türk tedarikçiden anlaşma kapsamında bunu telafi etmesi için talepte bulunacak” dedi.


Temmuz ayının başında kontrol edilen yumurtaların hepsinin imha edildiği açıklanırken Tayvan Gıda ve İlaç Dairesi bunların yerel piyasaya sürülmediğini de duyurdu.


TÜRKİYE’DEN ALIMLAR DURDURULDU


Tayvan hükümeti adına Türk yetkililerle iletişime geçecek Tayvan Ulusal Hayvancılık Endütrisi Kurumu CEO’su Peter Chen, ülkenin yaklaşık 160 bin dolar zararda olduğunu açıkladı. Chen, “Türkiye’den satın alımlar Haziran sonunda durduruldu ve hükümet ABD’den ithal etmeye yöneldi” dedi.


Ülkede yaşanan yumurta krizi sonrasında Tayvan, aralarında Türkiye’nin de olduğu Brezilya, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland’dan yumurta almaya başlamıştı. Tayvan hükümetinin ABD, Avustralya ve Japonya’dan yumurta almaya devam ettiği de belirtildi.Türkiye ve Mısır arasında 2021’de başlayan ancak ağır adımlarla ilerleyen normalleşme sürecinde bugün önemli bir adım atıldı. İki ülke dışişleri bakanlıkları ortak bir açıklama yaparak, diplomatik ilişkilerin yeniden büyükelçi düzeyine çıkarıldığını duyurdu.


Türkiye Kahire Büyükelçisi olarak halen aynı başkentte maslahatgüzar olarak görev yapan Salih Mutlu Şen’i, Mısır da aynı şekilde maslahatgüzar Amr Elhamamy’i Ankara Büyükelçisi adayı olarak gösterdi.


Açıklamada, göze çarpan iki unsurdan ilki, “İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesi, iki ülke Cumhurbaşkanlarının aldığı karar uyarınca uygulamaya konulmuştur” ifadesiyle yansıtılan, Ankara-Kahire normalleşmesinin cumhurbaşkanları düzeyinde yönetilen bir sürece dönüştürülmüş olması.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Kasım 2022’de Katar’da düzenlenen Dünya Kupası'nın açılışı sırasında Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad es-Sani’nin aracılığıyla ilk kez bir araya gelmişler ve kısa bir görüşme gerçekleştirmişlerdi.


Normalleşme sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılmasında kilit rol oynayan bu görüşme sonrasında, dışişleri bakanlıkları yeniden süreci hızlandıracak adımları atmışlardı.


İkinci unsur ise karşılıklı büyükelçi atama adımıyla ilişkilerin normalleştirilmesi ve karşılıklı çıkarlar doğrultusunda geliştirilmesi hedefinin altını çiziyor olması. Ortak açıklamanın ardından taraflardan yapılan açıklamalar da bu hedefin altını çiziyor.


Bundan sonraki adımlar neler?


Büyükelçilerin atanmasıyla ilgili süreç Erdoğan-Sisi görüşmesinin ardından başlamış ancak siyasi ve teknik nedenlerden dolayı hemen tamamlanamamıştı.


Türkiye’de yaşanan seçim süreci de önemli bir gecikme nedeni olmuştu.


Bugün yapılan ortak açıklama ile tarafların karşılıklı olarak büyükelçi adaylarına “agreman” (Bir devletin diplomatik misyon üyelerini yabancı bir ülkeden kabul etme anlaşması) verdiği ve güven mektuplarının cumhurbaşkanlarına sunmalarının ardından sürecin tamamlanacağı mesajı veriliyor.


Diplomatik kaynaklara göre, bundan sonraki süreçte Ankara-Mısır yol haritasında üç önemli konu başlığı bulunuyor.


Bunların başında 2013’den bu yana kopuk olan ikili ilişkilerin konu-konu, başlık-başlık yeniden ele alınması, aradan geçen sürede yaşanan iletişimsizliğin giderilmesi ve aranın kapatılması geliyor.


İki ülke dışişleri bakanlıklarının eşgüdümünde yürütülecek bu çalışmalarda siyasi diyaloğun yeniden düzenli bir şekilde tesis edilmesi, güvenlik, savunma, ikili ticaret ve ulaştırma gibi birçok konuda yeniden temasların başlatılması hedeflenecek.Diplomatik kaynaklar, 10 yıl aradan sonra bu dosyaların yeniden açılmasının yeni ve yoğun bir çalışma süreci gerektireceğinin altını çiziyor.


Aynı kaynaklara göre, tarafların normalleşme açısından diğer alanlara göre en rahat olacakları alan ekonomi.


Kaynaklar, 2013’ten bu yana yaşanan siyasi gerilime karşın Ankara-Kahire arasındaki ticaret hacminin artmaya devam etmesi, özellikle Türk yatırımcılarının Mısır’a ilgisini kaybetmemesinin bu süreçte önemli olduğuna işaret ediyorlar.


Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da bugün Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile yaptığı basın toplantısı sırasında bir soru üzerine, atılan bu adımın normalleşme sürecinin önemli bir aşamasını olduğunu, bundan sonra da ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.


İlk ziyareti kim yapacak?İki ülke dışişleri bakanlıklarının bu süreçte üzerinde çalışacakları diğer en önemli konu ise cumhurbaşkanı düzeyinde resmi temasların gerçekleştirilmesi olacak.


Her iki başkent de ilk ziyaretin karşı taraf cumhurbaşkanınca gerçekleştirilmesi talebinde olduğunu saklamıyor. Erdoğan, Sisi’yi Sisi de Erdoğan’ı son dönemde yaptıkları telefon görüşmelerinde resmi davetlerini ilettiler.


Diplomatik kaynaklar, resmi ziyaretin bu sene sonuna kadar gerçekleşmesi olasılığına dikkat çekiyor ancak kimin kimi ziyaret edeceğinin ise hala müzakere aşamasında olduğunu kaydediyor.


2013 senesinde Mısır’ın demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Sisi tarafından devrilmesine en sert tepkiyi veren ve Kahire ile 10 sene temasa geçmeyen Erdoğan’ın Kahire’yi ziyaretinin özellikle Mısır liderliği açısından sembolik önemine dikkat çekiliyor.


Ziyaretin hangi başkentte olursa olsun Türkiye-Mısır ilişkilerinde tarihi bir dönüm noktası olacağı, ziyaret sırasında verilecek mesajların yanı sıra somut anlaşmaları ya da işbirliği hedeflerinin açıklanması gerekliliği de diplomatların altını çizdiği başka bir nokta.


Bölgesel konularda işbirliği beklentisi


Ankara-Kahire yol haritasının en önemli diğer başlığı bölgesel konular.


Konumları gereği Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’de iki büyük ve güçlü ülke olarak zaman zaman çatışma zaman zaman da işbirliği içinde olan Türkiye ve Mısır, yeni dönemde bölgesel diyaloğu da öne çıkartmayı hedefliyor.


Türkiye açısından en önemli konulardan biri Doğu Akdeniz olmaya devam edecek.


Mısır, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başını çektiği ve bölgedeki doğalgaz kaynaklarının çıkarılması ve pazarlanmasını amaçlayan East Med Gas Forum’da yer almayan Türkiye, Mısır ve İsrail ile ilişkilerini düzelterek bu tabloda yerini almak istiyor.


Türkiye, bu süreçte Libya ile deniz yetkilendirme anlaşmaları yaparak denge sağlamak istemiş ancak hem Yunanistan hem de Mısır’ın tepkisini çekmişti.


Doğu Akdeniz, Libya


Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarla Mısır ile Akdeniz’den kaynaklanan hak ve çıkarların korunması konusunu ele alabileceklerini kaydetmiş, Mısır’ın Türkiye ile deniz yetkilendirme anlaşması imzalamasının daha yararlı olacağını söylemişti.


Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile üçlü bir platform oluşturan Mısır ise bu konularda aceleci davranmak niyetinde değil.


Kahire, her iki ülkeye de Türkiye ile normalleşme sürecinin mevcut işbirliğini etkilemeyeceği mesajını verdi.


Mısır’ın radarında ise Libya yer alıyor.


Libya’da süren istikrasızlığı kendisi için en önemli ulusal güvenlik riski olarak gören Mısır, Türkiye’nin de aralarında olduğu yabancı güçlerin ülkeden çekilmesini istiyor.


Diplomatik kaynaklara göre, Ankara-Kahire hattında son dönemde yaşanan normalleşme, Libya diyaloğuna da yansıdı.


Tarafların birbirlerini daha iyi anladığı, çözüm yolları önermeye başladıklarını kaydeden kaynaklara göre, karşılıklı güvenin artmasıyla beraber başta Libya olmak üzere bölgesel konularda daha fazla anlayış birliği sağlanması olasılığı bulunuyor.bbc news türkçe
Türkiye ve Mısır, 10 yıl sonra büyükelçi atadı: Normalleşme sürecinde sırada hangi adımlar var? - BBC News Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/articles/clex0jepxveo
Hakkında
Konum: İstanbul, Bayrampaşa
Sistem ve Tercihleri
LOL
Janna
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 5 sa.
Mesaj Sayısı: 3.677
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 10.049
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 139.440 (Bu ay: 1.168)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 23.531 (Bu hafta: 4)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.