Şimdi Ara

Stereo amfi önerisi (Mevcut sistem için) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
2
Favori
8.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kursun_

Neticede hepsi birbiri ile uyumlu cihazlar.

Audio Technica AT-LP3:

İyi denilebilecek bir pikap. Belt drive... Ama neticede bir AT-LP5 veya AT-LP 140 değil...

Sony Str-Dh190:

Stereo amfi konusunda Sony ilk akla gelen firma değil.

Diğerleri daha mı iyi? Neticede hepsi AB sınıfı çalışan cihazlar.

Radyo ve bt olması avantaj mı?

Cihazın arkasına bakın. Hoparlör terminalleri ucuz klips tipi kötü terminaller...

Bu tür terminaller genellikle receiver'larda (radyolu amfi) bulunur.

Dolayısı ile radyosu olması belki bir avantaj. Ama aynı zamanda dezavantaj.

Polk T15:

Hoparlör konusu tamamen bir zevk işi. Herkesin kulağı duyar ve beklentileri farklıdır.

Bu nedenle hoparlör dinlenmeden alınmamalı.

Tekrar neticeye dönersek üçü de birbiri ile uyumlu, aynı seviyede cihazlar...

ilginize tesekkür ederim; bu fiyatlarda önerinizi de almak isterdim en azından amfi ile ilgili olarak.

• navigator_ N kullanıcısına yanıt

AB sınıfı çalışan bir amfi almak isteyene Yamaha A-S301, A-S501, A-S701 serisi entegre amfilerden birini önerebilirdim. Ancak şu an dövizin yüksekliği nedeni ile A-S301'in fiyatı bile amfiye ayırmayı düşündüğünüz fiyatın iki katına yakın.

• herkese selam , Elimde Denon X6400H ÜST seviye sinema amfisi mevcut . hoparlör olarakta Yeni seri Focal Chora 826 mevcut ...

Arkadaşlar bu amfinin yerine Yamaha R-N803D Stereo receiver yada yamaha A-s801 stereo amfi değiştirmeye değermi ... Denon üst seviye bir AVR .Ses kalitesinde belirgin fark oluşurmu . benim bahsettiğim yüksek ses seviyesi değil ses detayı ve kalitesi . belirgin ve almaya değecek bir fark oluştururmu

KONU İLE İLGİLİ YARDIMCI OLABİLECEK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKURLER ..

• okanbyt kullanıcısına yanıt

Selamlar,

Öncelikle elinizdeki AVR oldukça iyi bir cihaz. Detay ve netlik açısından bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Müziği multich stereo modunda keyifle dinletir.Hele ki Focal ile kullanıyorsanız bence çok tatmin eder.Chora 826 cidden sınıfının ilerisinde çalıyor. Kendim de kullandım.

AMAAA:) müzikte hacim ve soundstage arıyorsanız elbette ne beklediğinizi bilememekle beraber sizi tatmin etmemesi normal.Sonuçta ana işi stereo müzik üretmek değil.AVR'yi hangi ses modu ile kullansanız da sonuç hep eleştiriye açık olacaktır.Bu açıdan müziği dikkatli dinlemeler ve hifi standartları açısından tecrübe etmek istiyorsanız her zaman stereo amfi öndedir.

Bence elinizde o cihazı tutun ve bütçeniz doğrultusunda ayrıca bir stereo amfi alın. Sonuçta elinizdeki kule hoparlörleri avr cihazın arkasındaki preout özelliğini kullanarak stereo bir amfide de ortak kullanabilirsiniz. "Ha sinemadan vazgeçip artık stereo bir sistem kuracaksanız ona göre önerilerim olur. " Sinema grubunu elden çıkaracağınız paraya bu saydıklarınızın çok üstünde bir stereo amfi alırsınız. Bu bahsettiğiniz seriler kesmez sizi o durumda.

Son olarak Yamaha R-N803D Stereo receiver harika bir cihaz. Network özellikleri sayesinde müzik kaynağı açısından seçenek yaratmış oluyor. İnanın üstüne bir seri çıktı mı biliyorum ama arkadaşımda var ve harika.

• drax* kullanıcısına yanıt

----" Müzikte hacim ve soundstage " dediğiniz nedir ? açabilirmisiniz , bu yamaha R-N803D bir receiver .. stereo amfi gibi sonuç veriyormu ? (mesela A-S801 arasında nasıl fark vardır ) ....

--- son olarakta , Cambridge Audio CXA61 yada Cambridge Audio CXA81 stereo amfiyi inceliyorum . mesela CXA61 olan ile Yamaha A-S801 - R-N803D bu üçü arasında ne düşünürsünüz ???

----benim amacım yüksek ses değil .. yukarda bahsettiğim gibi DENON X6400H AVR ile stereo müzik için bunun yanında bir stereo amfi alınırsa göreceli ciddi bir stereo müzik deneyemi elde edebilirmiyiz .. yoksa fark vardır ama extra 10-15 bin arası vermeye değmez daha önce buna benzer tecrubelerimiz oldu diyebiliyorumusunuz ..

yardımlarınız için şimdiden teşekkurler .

Valla saydığınız Cambridge Audio ürünlerini dinlemedim.Yanlış birşey söylemeyeyim.

Diğer ikisi birbirinden tamamen farklı olsa da- yazdıklarınızdan sizi tanımaya çalıştığım kadarı ile -sizi tatmin edecek olan ikisi de değil. Yamaha grubunda stereo amfi olarak en az 1100 serisi size oh be iyi ki stereo amfi olayına girmişim dedirtecek.Yamaha serilerinde dananın kuyruğunun kopmaya başladığı yer bu cihaz. Ama fiyatları malum.Ben mesela Yamaha AS-2100 kullanıyorum.

Diğer konu için:İlla birini seçeceksek " R-N803D bir receiver olmasına rağmen 801 kadar iyi sonuç veriyor". İçlerindeki çoğu bileşen aynı bu arada. Dac olarak 801 bir tık üstte, onu belirtmeden geçmeyeyim.

Network özelliklerine ihtiyacınız varsa 803D, yoksa Yamaha A-S801 derim.

Diyelim ki stereo amfiyi seçtiniz.

Müziklerinizi nereden çalacaksınız?

Plak dinliyormusunuz?

plak dinlemiyorum hepsi dijital ortam olacak ..stream üzerinden genelde kullanmayı düşünüyorum . (tidal ,spotify ,youtubemusic vb .. )

Stereo amfi alırsanız nasıl yapacaksınız bunu. Telefonu mu bağlayacaksınız amfiye

PC ile usb veya optik . telefonda aptxHD mevcut ( olursa cambridge cxa61 de mevcut bluetooth ile aptx codec ) .. olmadı sony tv de streamout var sıkıştırmasız PCM olarak optikten verebiliyor ..

yani 3 tane seçeneğim var .

• quote:

Orijinalden alıntı: drax*

Selamlar,

Öncelikle elinizdeki AVR oldukça iyi bir cihaz. Detay ve netlik açısından bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Müziği multich stereo modunda keyifle dinletir.Hele ki Focal ile kullanıyorsanız bence çok tatmin eder.Chora 826 cidden sınıfının ilerisinde çalıyor. Kendim de kullandım.

AMAAA:) müzikte hacim ve soundstage arıyorsanız elbette ne beklediğinizi bilememekle beraber sizi tatmin etmemesi normal.Sonuçta ana işi stereo müzik üretmek değil.AVR'yi hangi ses modu ile kullansanız da sonuç hep eleştiriye açık olacaktır.Bu açıdan müziği dikkatli dinlemeler ve hifi standartları açısından tecrübe etmek istiyorsanız her zaman stereo amfi öndedir.

Bence elinizde o cihazı tutun ve bütçeniz doğrultusunda ayrıca bir stereo amfi alın. Sonuçta elinizdeki kule hoparlörleri avr cihazın arkasındaki preout özelliğini kullanarak stereo bir amfide de ortak kullanabilirsiniz. "Ha sinemadan vazgeçip artık stereo bir sistem kuracaksanız ona göre önerilerim olur. " Sinema grubunu elden çıkaracağınız paraya bu saydıklarınızın çok üstünde bir stereo amfi alırsınız. Bu bahsettiğiniz seriler kesmez sizi o durumda.

Son olarak Yamaha R-N803D Stereo receiver harika bir cihaz. Network özellikleri sayesinde müzik kaynağı açısından seçenek yaratmış oluyor. İnanın üstüne bir seri çıktı mı biliyorum ama arkadaşımda var ve harika.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okanbyt -- 31 Mayıs 2021; 12:28:25 >
    • AV receiver ile stereo dinlemez bir şehir efsanesidir. Amfi tasarlayıcıları "hadi bugün AV receiver amfisi tasarlayalım" diye işe başlamaz. Amfi amfidir. Kaldı ki AV receiver 5-10+ kanal için tasarlanmasına rağmen stereo dinlerken sadece 2 kanalının kullanılması bir avantajdır.
    • Seslerin düşük volümde cansız çıkması amfinin veya hoparlörün kusuru değil, insan kulağının kusurudur. Bu konuda araştırma yapmak isterseniz Fletcher-Munson olarak aratabilirsiniz. İnsan kulağı düşük ses volümlerinde baslara büyük oranda, tizlere de bir miktar sağırdır.
    • Cihazların volüm kontrol pozisyonlarını %50, %100 gibi, mukayese etmek tamamen anlamsızdır. Bu tamamen tasarımcısının düşüncelerine bağlıdır. Bazı tasarımcılar amfilerinin tecrübesiz kullanıcılar elinde clipping'e girmesini istemez ve ancak %100 konumda maksimum sese ulaşılmasını sağlar. Bazı tasarımcılar ise amfi volüm kontrollarının %50 konumunda maksimum ses alınacak şekilde ayarlar. Bir cihazın diğerinden güçlü olduğunu göstermez.
  • Konuya epeydir yazan olmamış fakat benim de kafama takılan birkaç sorun var. Elimde Denon x2400h avr ve front olarak Klipsch rb-35, center r-25c, surround r15m ve r-100sw subwoofer şeklinde kullandığım bir sistem var. Sinemada genel olarak memnunum fakat müzikte beklediğim hayranlığı bir türlü tam olarak alamadım. Öncelikle ileride tavan hoparlörü de alacağımdan dolayı iyice güç ihtiyacı artacak ve zaten müzik için farklı bir arayışa girdiğimden dolayı ben bu amfiyi değiştirmek istiyorum. (Bir de rb-35'ler her ne kadar raf tipi de olsa oldukça büyük ve ağır hoparlörler. Onları da ilana koydum. Onların yerine rp-500m falan alıp daha şık bir görüntü elde etmek istiyorum.) Neyse şimdi amfi için önümdeki seçenekler şunlar:

1) Yalnızca daha güçlü ve üst segment bir avr alıp müzik performansını denemek. Tatmin olursam onunla dwvam etmek.

2) En azından frontlar için preout çıkışı olan bir avr alıp, üstüne de "ht volume bypass" özelliği barındıran bir stereo amfi alarak müziği stereo amfiden, filmi ise avrden (stereo amfiyi power amp olarak kullanarak frontları sürmek ve volume bypass özelliği sayesinde tek kumandadan işi halletmek) dinlemek.

3) Denon avryi değiştirmemek veya heyecan olsun diye benzer segment aynı değerde bir avr alıp üstüne "ht volume bypass" özelliği olmayan bir stereo amfi alarak banana pluglı kabloları üşenmeden müzik dinleyeceğim zaman sök tak yapmak. Yani normal zamanda avr ile standart atmos kurulum olacak. Müzik dinleyeceksem frontların kabloları hızlıca söküp stereodan gelen kabloları takacağım.

Marka model bazında çok abartı fiyatlar olmayacak şekilde ne gibi önerileriniz olur? Audiophile kadar hassas ve mükemmeli aramıyorsam da, dinlediğim zaman yine de etkilenmek istiyorum. Mesela şu anki sistemimde özellikle baslar çok etkileyici geliyor bana mest oluyorum. Bazı şarkılarda duruma göre mid ve tizler de güzel. Ama her şarkı ve her senaryo için aynı şeyi söyleyemeceğim. Bazı karışık enstrümanlı ve yoğun müziklerde sanki hafiften sesler birbirine girip bozuluyor gibi hissediyorum.

Bir de stereo amfinin volume bypass özelliği olması şu an bana şart gibi geliyor. Eğer aynı front hoparlörleri aynı anda kablo sök tak yapmadan hem avr ile hem stereo amfi ile kullanmak istiyorsam bu özellik mecbur olmalı gibi geldi bana. (Pioneer'larda p.amp. direct in, Yamaha'larda Main in falan diye geçen girişler) Eğer bu volume bypass özelliği yoksa bu kez film izlerken ben sesi açtığımda power amp olarak kullandığım stereo amfiye hükmedemeyeceğim ve sesi ayriyetten oradan da açmam gerekecek frontlar için. Hadi açtım bile desen bu sefer aynı oranda ve diğer hoparlörler ile dengeli bir şekilde nasıl ayarlayabilirim ki? Bir yanlışım veya anlamadığım bir nokta varsa düzeltirseniz sevinirim.

Stereo amfi işinden umutluyum. Seste kayda değer fark yaratacağını umuyorum. Bir de ben genel olarak tüm şarkılarımı bluetooth ile bağlanarak dinliyorum. Yani ekstradan bir de network player al vs. bir ton cihaz kalabalığı yaratmak da istemiyorum. Yamaha rn-602 veya Pioneer sx-n30 vs. gibi hem network özellikleri olan hem de hoparlör çıkışı olan bir entegre amfi olsun istiyorum. Eğer Yamaha as-700 tarzı bir stereo amfi alırsam bu kez de bluetoothla veya internete bağlanıp çalmak için bir cihaz daha gerekecek iyicd çetrefilleşecek olay. Biraz kafam karışık nasıl bir düzen kurayım diye. Müziklerimi plaktan falan dinlemiyorum. Cd player falan da istemiyorum. Tidal'a abone olurum oradan dinlerim. Kayıplı falan da olsa bluetoothla bağlanıp Youtube Music kullanırım. En fazla flac olarak indirip usbden dinlerim ama ekstra cihaz istemiyorum.

Bana en makul gelen 3 numaralı seçenek gibi geliyor. Tonla para bayılıp volume bypasslı bir stereo amfi ve preout çıkışlı bir avr alsam bile kesin bir sorun olur bağlantıda kanser olurum problem yaşarım, uyumsuzluk olur gibi geliyor. En temizi üşenmeyip kablo sök tak yapıp iki ayrı sistem gibime geliyor. Hem böylece alabileceğim amfi ve avr yelpazesi de genişlemiş oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maclarens90 kullanıcısına yanıt

Kablo sök-tak yapmak onarımı oldukça pahalı bir arıza ile sonlanabilir.

Zaten uzun vadede bu eziyete katlanmak istemeyip sistemi kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

Bu nedenle şöyle bir anahtarlama aleti almanızda yarar var:

https://www.aliexpress.com/item/1005002635490920.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5b3a7fa5ZFh7X8&algo_pvid=9824fd32-dc62-43e7-93bd-f55c28d05b7e&algo_exp_id=9824fd32-dc62-43e7-93bd-f55c28d05b7e-15

• Kursun_ kullanıcısına yanıt

Haklısınız. Eğer çift amfili ve ayrı iki sistem olarak kullanacak olursam böyle bir cihaz iyi olur. Kalitede bir düşmeye sebep olmaz di mi bu tarz bir cihaz?

Pasif bir devre olması nedeniyle alet üzerindeki anahtar sağlıklı kontak sağladığı takdirde böyle bir cihaz kalitede düşmeye neden olmaz.

Diğer taraftan banana plug'ların da ne derece sağlıklı kontakt sağladığı da şüphelidir.

Sözünü ettiğim konu kontaklarda iç direnç oluşmasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 23 Haziran 2021; 10:58:30 >

Anladım teşekkürler. Bir de şunu sormak istiyorum. Beğendiğim stereo amfiler var ama bluetooth, usb, ethernet girişi vs. gibi özellikleri yok mesela. Fazla özelliği olmayan düz fakat kaliteli ses veren bir stereo amfi alsam ve sadece rca girişi yaparak ses alabilecek olsam, bu cihazı akıllı bir dijital cihazla beslemem gerekecek. Tidal, Deezer ya da usb, internet üzerinden bir medya playerdan aktarmam gerekecek. Bu medya player veya network player artık her neyse ne kadara patlar? Ve bu media playerın içindeki DAC'ın kalitesi mi önemli hale gelir? Yani bir ton para bayılıp stereo amfi + network cihazı alsam bu sefer network cihazının içindeki DAC dandik diye sesi iyi alamazsam yine sıkıntı. Eğer ki optik girişi olan bir stereo amfi alırsam ve optik kablo ile bağlarsam bu kez stereo amfinin DAC'ı mı işler sesi? Öyle olursa sanırım kaliteli alabilirim.

Valla nasıl çıkacağım bu işten çözemedim. Sanki 15.000 harcayıp tatmin etmeyen bir ses de alabilirim; 5000 harcayıp gayet mutlu edebilecek tek bir cihaz da olabilirmiş gibi geliyor. Sadece hangisinin benim için doğru seçenek olduğunu çözemedim. Eli yüzü düzgün network playerlar 3-4 bin lira gibi. 4-5 bin de amfiye versem az da para harcamamış olacağım. Onun yerine direkt 8-10 bin lira network özellikli bir stereo amfi daha makul geliyor.

Öncelikle bluetooth'a bu kadar öncelik vermemenizi öneririm. Bluetooth'un yüksek kaliteli ses aktarımı için yeterli bant genişliği yoktur.

Piyasada optik, koaksiyel girişli, dahili DAC'lı ancak Tidal vs desteklemeyen, yani player özelliği olmayan uygun fiyatlı stereo amfiler bol. (Örneğin Yamaha A-S700 gibi)

Amfide network player özelliği ve Tidal, vs desteği isterseniz oldukça pahalı başka bir segment karşımıza çıkıyor.

Bağımsız cihaz olarak network player'ların fiyatı ucuz değil. Ancak gerek kullanım kolaylığı, gerekse desteklediği formatlar konusunda bazı sorunlar olabiliyor. Örneğin ben SACD ISO dinlemeyi tercih ediyorum. Ancak bunu destekleyen bir network player yok.

Daha önce bir mesajımda yazdığım gibi çok iyi bir AV receiver'ınız varsa bunun yerine bir stereo amfi almanız size büyük bir getiri sağlamayacaktır. Eğer hoparlörleriniz monitor klas ve alacağınız amfi gerçek Class-A değilse tabi...

Ancak şu detaya dikkat etmek lazım: Bir stereo amfiye $500 veriyorsanız aynı performansı $500'lık bir AV receiver'dan beklememek lazım. Biri 2 kanal amfili, diğeri 7+ kanal amfili... 7+Kanal amfiyi 2 kanal amfi maliyetine yapmak mümkün değil elbette.

Ben USB DAC girişi, preampli giriş ve çıkışı olan nispeten eski ama üst düzey bir AV receiver'ı (Pioneer SC-LX87) stereo'da preamp ve dijital girişlerde DAC olarak kullanıyorum. Zidoo Z9X media player'dan, USB Audio Player Pro yazılımı ile USB'den AV receiver'a bağlantı ile aldığım sesten oldukça mutluyum. Bu bakımdan AV receiver'da USB DAC girişi olmasının avantajına dikkat çekmek isterim. Pikap için AV receiver'ın dahili pho pre'sini kullanmayıp harici phono pre kullanıyorum. Stereo'da bir anahtarlama ile Class-A stereo power amfi kullanıyorum. Mamafih AV receiver'ın Class D çalışan kendi güçlü amfisinin sesi de oldukça iyi.

Dolayısı ile seçenekler bol. Karar vermek zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 23 Haziran 2021; 13:5:17 >

Evdeki eski bilgisayar parçalarından bir bilgisayar yaptım. Hifi ve wifi işini ilave olarak 170 liraya ikinci el 24 bit 192 khz dac lı PCI-e bir ses kartı, 50 liralık bir Bluetooth adaptörü ve indirimde 130 liraya wifi adaptörü alarak çözdüm. Giriş seviye AB sınıfı bir amfi kullanmama rağmen mükemmele yakın bir sonuç aldım. PC ekran olarak televizyona bağlı ancak müzik dinlerken koca televizyonu açmak yerine uzaktan kumanda olarak wifi üzerinden Spacedesk isimli bir programla telefon, tablet, laptop artık hangisi uygunsa bilgisayara bağlanıp oradan Tidal, internet radyosu, harddiskte kayıtlı 2 küsür TB müzik arşivine bağlanıp yönetilebiliyor. Bence çok keyifli bir setup oldu. Tek kötü yanı hazır bir network cihazına göre PC biraz fazla elektrik çeker.

• quote:

Orijinalden alıntı: ARroWCoLT

Evdeki eski bilgisayar parçalarından bir bilgisayar yaptım. Hifi ve wifi işini ilave olarak 170 liraya ikinci el 24 bit 192 khz dac lı PCI-e bir ses kartı, 50 liralık bir Bluetooth adaptörü ve indirimde 130 liraya wifi adaptörü alarak çözdüm. Giriş seviye AB sınıfı bir amfi kullanmama rağmen mükemmele yakın bir sonuç aldım. PC ekran olarak televizyona bağlı ancak müzik dinlerken koca televizyonu açmak yerine uzaktan kumanda olarak wifi üzerinden Spacedesk isimli bir programla telefon, tablet, laptop artık hangisi uygunsa bilgisayara bağlanıp oradan Tidal, internet radyosu, harddiskte kayıtlı 2 küsür TB müzik arşivine bağlanıp yönetilebiliyor. Bence çok keyifli bir setup oldu. Tek kötü yanı hazır bir network cihazına göre PC biraz fazla elektrik çeker.

Konuyu yanlış anladınız galiba...

Amaç ucuz ve dandik bir ses sistemi değil kaliteli bir ses sistemi oluşturmak.

Sanki benim için en mantıklı seçenek Yamaha r-n602 gibi duruyor. Hem her türlü bağlantısı var.Hem de yorumlara göre güzel bir performansı var gibi. Belki önemsiz ama tipi de çok hoşuma gidiyor. Yurtdışından arkadaşa getirtebilirsem avantajlı olur. Öbür türlü cihaz üstüne cihaz, bağlantı üstüne bağlantı gerekecek işin içinden çıkılmayacak. Kaliteli network playerlar da ucuz dedil dediğiniz gibi.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.