Şimdi Ara

Stereo amfi önerisi (Mevcut sistem için) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
2
Favori
8.237
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lhdc ile bağlanıyorum. Aptx hd den bir tık daha iyi gibi diyorlar. Maksimum hızı da 800-900 kbps civarı gözüküyor. İnternetten flac formatında indirdiğim müzikler evet 2450 kbps bit rate gözüküyor. Yani evet yüksek kaliteye çıkınca tam verim alınamıyor bluetooth ile. Lg eg920v oled tvim var. İndirdiğim flac müzikleri harici diske atıp, onu da tvye bağlayıp tvnin kendi oynatıcısından çaldığımda ses güzel ve temiz geliyor ama bu uygun bir durum mudur acaba? Sonuçta tv buna özel bir cihaz değil fakat bir şekilde oynatıyor müzikleri. (Tv amfiye optik kabloyla bağlı) Network playera bağlasam daha mı iyi ses çıkacak mesela merak ediyorum ama çok sanmıyorum değişeceğini.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt

Verdiğiniz tavsiyeler için teşekkürler. Blu tack denen malzeme oldukça da ucuz, hiç duymamıştım mesela bunu. Valla cd deck de hoş olur aslında. Biraz cd arşivi de yapılır plak gibi. Pikap işine bir ara heves ettim ama sonra vazgeçtim ya. Ona harcayacağım zaman, para ve enerjiyi dijital müziğe harcamaya karar verdim. Flac indirme işine girmeye başladım. Evet ses daha bir temiz ve detaylı geliyor hakikaten. Şimdilik harici disk ile tv üzerinden dinliyorum. Hocam hoparlörün altına şu tarz ürünler ne ölçüde etki eder acaba? Yani alsam aldığıma değer mi ki?

Stereo amfi önerisi (Mevcut sistem için)
    Stereo amfi önerisi (Mevcut sistem için)amazon
    Kendinden Yapışkanlı İzolasyon Ayakları - Hoparlörler, Elektronikler, Masa Üstleri, Dizüstü Bilgisayarlar ve Çekmeceler için 20'li Set 0,75" Silikon Yarımküre Tampon Ses Sönümleyici Kauçuk Ped
    https://www.amazon.com.tr/Kendinden-Yap%C4%B1%C5%9Fkanl%C4%B1-%C4%B0zolasyon-Ayaklar%C4%B1-Elektronikler/dp/B08KDM9QY3/ref=mp_s_a_1_2?crid=LMY4TZGJICA7&keywords=speaker+isolation+pad&qid=1647637491&sprefix=speaker+isolation+pad%2Caps%2C134&sr=8-2

• Bu arada Deezer hifi paketine yeniden bir şans vereyim deneyeyim dedim. Daha önce defalarca denememe rağmen fark görememiştim. Tv üzerindeki uygulamasından da, bluetoothtan da denedim. Youtube music ile 1 gr. fark yok. Aynı şarkıların aynı yerlerini dinliyorum tamamen aynı.

• Maclarens90 kullanıcısına yanıt

TV'niz flac destekliyorsa ve sinyali TV'ye çözdürmeyip harici DAC'ınıza veya Yamaha'ya dijital olarak aktarabiliyorsanız mesele yok.

Hoparlör kabinin altında bu tür malzeme kullanmanın başlıca iki amacı var.

Birincisi kabin titreşimlerini alttaki sehpadan izole etmek.

İkincisi bas hoparlörün şiddetli ileri geri hareketlerine karşı kabini sabitlemek.

Daha önce kullandığınız 2 cm sünger belki sehpadan izole ediyor ama kabin sıkı sabitlenmiyor, dengesizleşiyor.

Verdiğiniz link'te olduğu gibi kabini sehpaya topun ucu ile bastırmak da çok iyi bir fikir değil gibi geliyor bana.

Blu Tack'e istediğiniz şekli verebiliyorsunuz. Hamur gibi. Malzemeyi iyi tutuyor. Buna karşılık defalarca kullanılabiliyor.

Blu Tack'e alternatif olarak 3M silikon bantlar var. Kalınlığı ~3mm sanıyorum... 3'er cm.lik kesip kullanılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maclarens90

Lhdc ile bağlanıyorum. Aptx hd den bir tık daha iyi gibi diyorlar. Maksimum hızı da 800-900 kbps civarı gözüküyor. İnternetten flac formatında indirdiğim müzikler evet 2450 kbps bit rate gözüküyor. Yani evet yüksek kaliteye çıkınca tam verim alınamıyor bluetooth ile. Lg eg920v oled tvim var. İndirdiğim flac müzikleri harici diske atıp, onu da tvye bağlayıp tvnin kendi oynatıcısından çaldığımda ses güzel ve temiz geliyor ama bu uygun bir durum mudur acaba? Sonuçta tv buna özel bir cihaz değil fakat bir şekilde oynatıyor müzikleri. (Tv amfiye optik kabloyla bağlı) Network playera bağlasam daha mı iyi ses çıkacak mesela merak ediyorum ama çok sanmıyorum değişeceğini.

Hocam ben olsam harici daca tvden dijital giriş yapıp bunu analog olarak amfiye bağlardım. AS301in Dacı ne derece kaliteli bilmiyorum ama ifi kadar olabileceğini sanmıyorum bir de öyle deneyin.
    Tvnin player olarak kullanılmadında problem yok zira onun dacına çözdürmeden dijital olarak kullanıyorsunuz

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Aynen altına sünger koydum ama elle kontrol ettiğimde sallanma yapıyor hoparlörler. Öyle zımba gibi sabit değil yani. Blu tac veya 3m bant işine bakacağım. Tv evet flac destekliyor. Displayspecifications sitesinden desteklediği ses kodeklerine baktım. Harici disk-----Tv'nin Usb 3.0 portu------Tv optical out----amfi optical in ile aktarmada sorun olmuyor şu an için. Hani kaliteli içerik için evet bir miktar fark hissediyorum ama günlük kullanımda her şarkı da o şekilde pratik olmuyor tabi. O bakımdan yine Youtube Music kullanıyorum ben özellikle Türkçe içerik için. İfi zen blue v2. cihazım sadece bluetooth alıcı bu arada. Ekstra dışarıdan bir kaynak bağlanamıyor. Tek kaynak bt anteni vasıtasıyla alınan içeriği ya kendi DAC'ıyla çözüp analog out veriyor veya digital ya da coaxial out ile amfiye veriyor. Ben ilk aldığımda aynı şarkıları önce İfi'nin DAC'ıyla, sonra da amfinin DAC'ıyla karşılaştırma yaptığımda arada fark yoktu. Gerçi şimdi hoparlör de değişti yine bir bakabilirim. İfi'nin yine benimkiyle aynı şekil olan bir DAC cihazı da var. Onun performansı belki daha yüksektir.

Siz yazınca farkettim, ifi zen blue v2'nin arkasındaki optik ve koaks soketlerin giriş değil çıkış olduğunu...

Demek cihaz DAC'ı ön planda olmaktan ziyade Qualcomm aptX HD ve Sony LDAC destekleyen iyi bir bluetooth çevirici...

Bu standartları destekleyen cihaz ve uygun dosyalarla büyük kayıp olmaması lazım.

TV'nizi optik üzerinden amfiye bağlıyor da flac dinlediğinizde sadece küçük miktar fark hissediyorsanız belki de hoparlörleri yeniden değiştirme vakti gelmiş olabilir.

Evet bluetooth alıcı olarak olabilecek en düzgün cihazlardan biri. Aptx hd, Ldac, bir de onların kalitesinde ama daha düşük gecikme sağlayan Lhdc aktarım desteği var. Xiaomi mi note 10 telefonum da bunları destekliyor zaten bağlanınca Lhdc diye gözüküyor. Yaklaşık 900 kbps civarına kadar destekliyor. Spotify'ın 320 kbps olduğu düşünülürse bence çok da kötü değil. Sesteki çözünürlük ve detay evet yüksek boyutta artıyor ama bluetooth ile dinlediğim aynı şarkılar bana öyle çöp gibi gelmiyor açıkçası. İfi'nin DAC'ını da denedim tekrar. Yamaha'ya göre hafif bir fark var. Sahne daha genişliyor sanki ama ses bir tık daha ekolu gibi oluyor. Amfinin kendi DAC'ında sahne çok oluşmuyor ama ses daha tok gibi geldi bana. Onunla devam ediyorum. Ama en azından hissedilir bir fark oluşması hoşuma gitti yine de.

Hocam ne yaptın öldürdün beni ya 1 haftada 2 tane hoparlör değiştirdim kendiminkinin üstüne bir ton para bayılıp aldım bu Kef'leri. Amfim buna göre güçsüz kalıyor zaten. Şu aşamada kısa/orta vadede değiştiremem hoparlörü yine. Öncelikli hedefim 1, 1 buçuk sene içinde ya Yamaha a-s801 gibi bir model yükseltmesi veya Cambridge Audio, Rega falan farklo bir markanın daha kuvvetli bir amfisini denemek olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maclarens90 -- 20 Mart 2022; 10:47:49 >

Anladığım kadarı ile kulaklarınız hassas ve alabileceğiniz en iyi sese ulaşmak istiyorsunuz.

Ama yaptığınız seçimleri biraz kuşku ile karşılıyorum.

Örneğin, bence bluetooth için ifi zen blue v2 gibi pahalı bir cihaz yerine Yamaha YBA-11 çevirici ile konuyu daha ucuza mal edip tasarruf edilen farkı hoparlöre yatırabilirdiniz. Veya baştan Yamaha R-N602 daha iyi bir seçim olabilirdi.

Elde edilen sesten memnun kalmayınca ilk önce amfi suçlanır. Neden böyle bilmiyorum.

Bugüne kadar 100 tane hoparlör dinlediysem 100'ü de farklı karaktere sahip aletlerdi.

Amfiler bu kadar büyük varyasyon göstermiyor.

Daha güçlü amfi konusuna gelince...

Ben stereo için 90db hassasiyetli hoparlörler ile 2x30W amfi kullanıyorum. 40 m2 salonda yeterli oluyor.

Şunu unutmamak lazım, insan kulağının hassasiyeti logaritmiktir.

Sürekli tonlarda fark edilebildiği en küçük seviye farkı 1 db, müzikte 3 db olduğu söylenir.

3 db, yani insan kulağının müzikte ancak fark edebileceği en küçük fark için amfi gücünü 2 kat artırmanız gerekir.

Yani Yamaha A-S301'in 2x60W min rms gücünü 2x120W'lık başka bir amfi ile değiştirirseniz aradaki farkı belki ancak duyabilirsiniz. Farkı bir 3 db daha artırayım, biraz daha fark edilebilir bir fark olsun derseniz 2x240W'lık amfi kullanmanız gerekir. Müstakil evde oturmuyorsanız bu tür güçlerin faydası da yok.

• quote:

Evet bluetooth alıcı olarak olabilecek en düzgün cihazlardan biri. Aptx hd, Ldac, bir de onların kalitesinde ama daha düşük gecikme sağlayan Lhdc aktarım desteği var. Xiaomi mi note 10 telefonum da bunları destekliyor zaten bağlanınca Lhdc diye gözüküyor. Yaklaşık 900 kbps civarına kadar destekliyor. Spotify'ın 320 kbps olduğu düşünülürse bence çok da kötü değil. Sesteki çözünürlük ve detay evet yüksek boyutta artıyor ama bluetooth ile dinlediğim aynı şarkılar bana öyle çöp gibi gelmiyor açıkçası. İfi'nin DAC'ını da denedim tekrar. Yamaha'ya göre hafif bir fark var. Sahne daha genişliyor sanki ama ses bir tık daha ekolu gibi oluyor. Amfinin kendi DAC'ında sahne çok oluşmuyor ama ses daha tok gibi geldi bana. Onunla devam ediyorum. Ama en azından hissedilir bir fark oluşması hoşuma gitti yine de.

Hocam ne yaptın öldürdün beni ya 1 haftada 2 tane hoparlör değiştirdim kendiminkinin üstüne bir ton para bayılıp aldım bu Kef'leri. Amfim buna göre güçsüz kalıyor zaten. Şu aşamada kısa/orta vadede değiştiremem hoparlörü yine. Öncelikli hedefim 1, 1 buçuk sene içinde ya Yamaha a-s801 gibi bir model yükseltmesi veya Cambridge Audio, Rega falan farklo bir markanın daha kuvvetli bir amfisini denemek olacak.

Yok hocam as301 gibi giris seviyesi bir amfi yerine kesinlikle daha r300lerin hakkini verebilecek bir amfiye bakin. O kolonlar as301den fazlasini hak ediyor. Zaten sisteminizdeki en zayıf halka amfiniz r300ler değil. Bu kurulumda bütçe var ise böyle güzel kolon değil amfi değiştirilir neden kolon değiştirilsinki hem :)

Roksan kandy k3 hatta cambridge cxa81 gibi bir amfi r300leri costurur. Cxa81de gayet iyi dacta var. Demo yapabilirseniz deneyin derim. Ne kadar ekmek o kadar köfte

Odiometre testine girdiğimde kulağım tüm frekanslarda 5-10 db. değerlerini yakalayabildi. Dikkatli ve eleştirel de dinliyorum biraz bu aralar özellikle cihaz değişikliği olduğu için müziğin keyfinden ziyade biraz da kusur arıyorum sanki ne hata yakalayabilirim gibi dinliyorum. Hoparlörlerden memnun kaldım. Basslar çok doyurucu, midler ekstra ön plana çıkmıyor Klipsch'teki gibi ama çok düzgün ve doğal çalıyor. Tizler de kulak tırmalamadan detayı veriyor. Genel hissiyatı ise oldukça doğal ve dengeli bir ses. Sistemden şu an için gayet memnunum fakat 3 boyutlu sahne oluşumu, daha yüksek gerçekçilik hissi ve ağzı açık bıraktıracak bir hayranlık seviyesi henüz tadamadım. İleriki geliştirmelerde daha da güzel olur inşallah. Ya amfi belki hoparlör kadar etkilemiyordur bilemiyorum ama ben Bluesound Powernode 2 kullandım yine bu salonda. O kadar leş bir ses geldi ki inanamadım. İnanılmaz büyük bir hayal kırıklığı yaşayıp bu Yamaha a-s301'e geçince derin bir oh çekmiştim. Hoparlörler aynıydı ama iki ses arasında zerre alaka yoktu. Hani olay sadece beygir gücü de değil. Amfinin bileşenleri, kalitesi, ses rengine yaptığı etki falan illa ki fark hissettiriyor. Sesi açınca sonuçta ses çok bozulmadan yükseliyor evet. Ama Klipschlerin hassasiyeti çok yüksekti ve maksimum verimi alabilmiştim onlardan. Yamaha amfim o hoparlörleri sanki parmağında oynatıyordu gibi geliyordu bana. Sese dokunsam uçuyordu direkt. Bu hoparlörleri de daha rahat sürecek bir amfi olursa daha da canlanır gibi hissediyorum. Yanılıyor da olabilirim tabi ama böyle düşünüyorum. Sonuçta amfilerin de segmentleri var. 1500 euroluk hoparlör ile 300 euroluk amfi kullanıyorum gibi bir durum oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maclarens90 -- 20 Mart 2022; 12:57:57 >

• Ben de sizin gibi düşünüyorum. Bir sonraki adımım amfiyi değiştirmek olacak. Seste dağlar kadar fark beklentim yok zaten ama adım adım biraz ileri taşır diye düşünüyorum söylediğiniz amfiler gibi bir şey alırsam.

• quote:

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Bir sonraki adımım amfiyi değiştirmek olacak. Seste dağlar kadar fark beklentim yok zaten ama adım adım biraz ileri taşır diye düşünüyorum söylediğiniz amfiler gibi bir şey alırsam.

Aynen dediğiniz gibi bende yamaha rn500 var rn602nin aynısı bir tek network ve playback anlamında farklılık var amfi katı aynı. Ls50yi sürünce, sürebildiğini düşünürdüm ta ki bire-bir pm8006 ile kıyaslayıncaya kadar. Pm8006dan çok daha fazla detay alıyorum ve baslarda uzama vs olmuyor nokta atışı hissedebiliyorum. Vokallerde de çok fazla detay yakalıyorum ama rn500ün yeri bende ayrı pm8006 için çok fazla kaliteli kaynak gerekiyor, dsd çalınca tadından yenmiyor. Kaynak olarak sony avryi network player olarak kullanıyorum dsd de çok fark ediyor.
    Mesela rn500ün sürebildiği boston acoustics a26 ile de çok keyifli dinleti yapabiliyorum pm8006 ile ba a26 o keyfi vermiyor mesela sonuçta eşleşme doğru değil bir yerde ;)
    Pm8006 içinde kullanılan komponentler tabiki fiyat olarakta farklı rn500e göre.
    Roksan ile deneyin benim pm8006dan aldığımdan daha da iyisini alırsınız muhtemelen

• Valla karışık işler hocam. Mesela Pm8006 görece kaliteli ve üst seviye bir amfi diyebiliriz fakat kağıt üstündeki gücü 70w rms (8 ohm). Muadili olan 70w amfilere göre illa ki fark vardır ama bunu denemeden anlamak da zor olsa gerek. Söylediğinize göre rn-500 (o da 80w kağıt üstünde) Kef ile daha kötü, Boston Acoustics ile daha iyi performans gösteriyormuş o da enteresan. Doğru uyumu ve beslemeyi sağlamak zor gibi.

hocam şimdi denon pma 2500ne o da 70 watt mesela :) benim rn500 daha mı güçlü yani :) hayır denemesem kağıt üstüne bakıp daha mı güçlü denilecek ?

bu watt konusu bence takılacak bir konu değil zira şişirmelerle dolu değerler .

cayin a55t 18watt rms, kef r300ü nasıl sürüyor anlatamam. İzmir'den birisi benle denon pma2500ne'yi takas etmek istemişti, o da benim gibi aynı şeyi söyledi ki koca koca dali rubicon kuleleri sürüyordu.

içindeki componentlerin kalitesi, beslemesi vs bir sürü parametre var işin içinde . o yüzden sizin de dediğiniz gibi denemeden almayın.

• Sayın Cromartie,

Mesajınızda mantığıma uymayan bir cümle var, bu konuda yorumumu ekleyeyim.

Düşük güçlü bir amfinin koca koca Dali Rubicon kuleleri sürdüğünü yazmışsınız...

Esasında hoparlör büyüdükçe verimi, hassasiyeti artar, sürmesi kolaylaşır.

Nerede bir büyük cüsseli hoparlör görürsek hassasiyetinin de yüksek olduğunu görürüz.

Örnek olarak eski Altec Lansing'leri ve günümüzden DeVore O/96'yı verebiliriz (96 db).

Peki Klipsch R-15M 5.25" woofer'ı, küçük boyutlarına rağmen basdan feragat etmeden 94 db hassasiyeti nasıl yakalamış?

İşin gerçeği, bazılarının çöp dergilerden okuduklarından etkilenerek Klipsch'i yerden yere vursalar da, Klipsch, Jamo, Dali gibi yeni yetme firma değildir, 1946'dan beri bu işi yapan, ne yaptığını iyi bilen bir firmadır.

(Not: Almanların artık yürürlükten kalkmış olan DIN45500 gibi düşük nitelikli standartları nedeni ile Almanya ve Kuzey Avrupa ülkeleri bu işlere çok gecikmeli girmiştir.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 22 Mart 2022; 12:12:54 >

• Evet ama orada asıl vurgu o değildi. 70watt kelimesinin tam karşılığının ne olduğunun ne anlama geldiğinin çok değiştiği idi. Ayrıca bahsedilen amfi Denon'un 3 sene öncesinin flagship modeli sıradan bir Denon değil.
    Genelde hoparlörler büyüdükçe hassasiyet artar dediğiniz gibi. Kuleleri sürmek daha kolaydır ama ben Rubicon serisi ki üst seviyedir kendileri, sürmesi zor olan bu seriyi gayet güzel sürebildiği ile ilgili idi anlatılmak istenen. Yoksa kule tipi ile raf tipi kıyaslaması değil.

Ayrıca Klipsch'in güncel modellerinin hassasiyetleri için genelde ölçümlerinin şişirme olduğu bir çok yerde yazıyor aşağıya bir kaç link bıraktım incelersiniz. Eski modelleri için demiyorum:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/speaker-sensitivity-advertised-vs-measured.14072/
    https://www.avsforum.com/threads/can-a-klipsch-speaker-actually-meet-its-specs-no-it-cant.2128818/

https://www.reddit.com/r/HTBuyingGuides/comments/pjxuut/why_we_do_not_recommend_klipsch
    Ayrıca da bir firmanın eski bir geçmişe sahip olması yeni modellerde de aynı kaliteyi tutturabileceği anlamına gelmediği gibi sizin yeni yetme diye tabi ettiğiniz özellikle Dali gibi nispeten daha yeni markalarda çok iyi işler yapabiliyor. Dali şuan ki serileriyle bence pekte rakip olarak Klipschle aynı ligde değiller. Kaldı ki Klipsch zaten eski Klipsch değil Jamo ile aynı gruba satılmış bir firma aslında.

Arkadaşın sorusuna geri dönecek olursak bence AS301 gibi giriş seviyesi bir amfi ile KefR300 gibi referans serisi bir hoparlörü sürmek BMW 5.20'yi 1.3 atmosferik motorla kullanmak gibi bir şey bana göre :) Keyifli olur mu, olabilir tabiki. Ama bir şeylerin eksik kaldığı hissedilir ki arkadaşta zaten bundan bahsetmiş.
    Stereo amfi önerisi (Mevcut sistem için)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General Daimos -- 22 Mart 2022; 18:50:0 >

• Hassasiyet ölçüm standartları yeterli standartlara sahip değildir. Her firma kendi belirlediği şekilde ölçüm yapıyor. Ölçümün 1W mı yoksa 2.83V baz alınarak yapılacağı konusunda bile bir anlaşma yok.

Verdiğiniz link’teki amatörün yetkinliği şüpheli, kullandığı yöntem ise hatalı.

300 Hz’den 3 kHz’ye kadar münferit ölçümler alıp bunların ortalamalarını almış.

Yani sadece orta sesleri dikkate almış. Basları, orta basları, üst orta ve tiz sesleri dikkate almamış.

Ayrıca münferit ölçümler aldığınızda hoparlörün empedansı frekans ile sürekli değişeceğinden ne 1W, ne de 2.83V seviyeyi tutturamazsınız. Doğru hassasiyet ölçümü sadece ful bant genişliğinde beyaz veya pembe gürültü ile anechoic ortamda yapılabilir.

İnternette okuduğunuz yazıları okurken okuduklarınızı daima bir mantık süzgecinden geçirmelisiniz. Zira internet, youtube kendini test mühendisi sanan, dikkat çekmek, kendini kanıtlamak için yanıp tutuşan amatörler ile dolu. Link verdiğiniz forumda sadece test yapanın renkli Excel tablosu üretebildiğini görüyoruz diyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 23 Mart 2022; 8:58:0 >

Ne derece amatör ne derece bu işi biliyor o yazıyı yazan arkadaş tabiki bilinmez ama Klipsch'in bu hassasiyet değerlerinin abartıldığı bilinen bir şey aslında.

Stereophile'den John Atkinson(kendisi yetkili bir abi olur) da aynı şeyi yazmış ölçtüğü ile fabrika değerleri arasında 6,4dB'lik fark çıkmış ki bu epey yüksek bir değer.

Stereo amfi önerisi (Mevcut sistem için)stereophile.com
    Klipsch Reference Premiere RP-600M loudspeaker Measurements
    https://www.stereophile.com/content/klipsch-reference-premiere-rp-600m-loudspeaker-measurements
  • Frenklerin bir sözü var, "Pudingin tadını kalitesini anlamak için onu yemek gerekir" mealinde...

Gerçek kullanım koşullarına bakalım...

Sayın Maclarens90 da eski hoparlörleri ile yeni hoparlörleri arasındaki hassasiyet farkına değinmiş, volum'a abanmak gerekiyor demişti...

Eski hoparlörleri Klipsch R-15M'in hassasiyeti 95 db,

Yeni hoparlörleri KEF R300'ün hassasiyeti 88 db olarak belirtilmiş.

Daha önce de ifade ettiğim gibi insan kulağının fark edebildiği (belli belirsiz) en küçük seviye farkının 3 db olduğu söylenir.

Eski hoparlörler ile yeni hoparlörler arasında bu denli bir hassasiyet farkı olduğuna göre aralarında en az 6 db hassasiyet farkı olması gerekir. Bu da 94 db yapıyor ki Klipsch'in verdiği değere yakın.

Diyelim ki Klipsch R-15M'in hassasiyeti 95 değil de 92 db...

Bu bile 5.25" woofer'lı bir standmount için gayet başarılı.

Mesele bundan ibaret.

Ben şu veya bu testten değil gerçek kullanımdan bahsediyorum.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.