Şimdi Ara

START- STOP ÖNEMLİ Mİ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar çoğumuz arabaya biner binmez start stop'u kapatıyoruz.Benim merak ettiğim yakıt tüketiminde start stop'un etkisi ne kadar,kimileri hiç önemli değil diyor ama otomobil sektöründe bu kadar mühendis boşuna mı çalışıyor diye kafama takılıyor.Sizce açık mı kalmalı yoksa kapatmalı mı?

• Gecen aküyü değiştirdim 1.200 TL neden sırf start stop var diye.

Eeeee bir depo ortalama 300 TL bu start stop bana 4 depo kar ettirmediki henüz :)

Araca biner binmez kapatıyorum direk
    Zaten İst trafiğinde dur kalk 3 4 saniye sürüyor marş motoru da gidecek durup çalışırken zamanla ön düzen volant da bozuluyor tamamen gereksiz sosyete işi bir icat
    Bu tamamen rota ile ilgili bir durum.Şuan yeni aldığım araçta start -stop yok çok arıyorum mesela

Hergün kocamustafapaşa - tekstilkent rotasında gidip geliyorum.Bu rotada genelde pek trafik yok sadece ışıklara kaynaklı beklemeler oluyor nereden baksan tek dönüşte herhalde 5-6 tane ışık geçiyorumdur.

Start-stop olunca ışık yanınca araba stop ediyor.Yeşil yansa bile öndeki araçlar hareket edene kadar 30sn daha da gidiyor minimum bekleme süresi 2-3 dk bu süreçte motor hiç çalışmıyor kafam rahat

4 tane ışığa takıldım kullandım desem 2 dakikadan 8 dakika araç benzin tüketmemiş oldu bu kötü bir şey mi ?

Ben kesinlikle istanbul içinde trafik olmadığı sürece start - stop aktif kullanıyorum çokta memnunum keşke tüm araçlarda standart olsa
  • ben kapatmıyorum. start stop'tan da son derece memnunum. hem çevreye katkısı var hem de 7 saniyeden sonra yakıt tüketimine. sonuçta motor boşuna çalışıp rölantide yakıt sarfiyatı yapmıyor...
  • 50-60 saniye kırmızı yanan ışıklarda beklerken güzel bir teknoloji ancak dur-kalk sıkışık trafikte gereksiz.
  • Isınamadığım özelliklerden biri...

Kendi aracımda olmadığından alışkın değilim belkide, haliyle detaylı bilgimde yok çalışma prensibi hakkında. Ama uzun vadede marş motoru ve akünün ömrünü kısaltır mı bunları merak ediyorum. Ki kısaltıyorsa tasarruf ettirdiği yakıt tutarının fazlasını götürmüş oluyor.
  • Gecen aküyü değiştirdim 1.200 TL neden sırf start stop var diye.

Eeeee bir depo ortalama 300 TL bu start stop bana 4 depo kar ettirmediki henüz :)

Araca biner binmez kapatıyorum direk
    Zaten İst trafiğinde dur kalk 3 4 saniye sürüyor marş motoru da gidecek durup çalışırken zamanla ön düzen volant da bozuluyor tamamen gereksiz sosyete işi bir icat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuitarxtanbuL -- 2 Mayıs 2019; 23:6:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kapatıyorum motor dediğin çalışacak arkadaş.
  • Direk kapatin arkadaslar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu tamamen rota ile ilgili bir durum.Şuan yeni aldığım araçta start -stop yok çok arıyorum mesela

Hergün kocamustafapaşa - tekstilkent rotasında gidip geliyorum.Bu rotada genelde pek trafik yok sadece ışıklara kaynaklı beklemeler oluyor nereden baksan tek dönüşte herhalde 5-6 tane ışık geçiyorumdur.

Start-stop olunca ışık yanınca araba stop ediyor.Yeşil yansa bile öndeki araçlar hareket edene kadar 30sn daha da gidiyor minimum bekleme süresi 2-3 dk bu süreçte motor hiç çalışmıyor kafam rahat

4 tane ışığa takıldım kullandım desem 2 dakikadan 8 dakika araç benzin tüketmemiş oldu bu kötü bir şey mi ?

Ben kesinlikle istanbul içinde trafik olmadığı sürece start - stop aktif kullanıyorum çokta memnunum keşke tüm araçlarda standart olsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 2 Mayıs 2019; 10:31:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AMC

Kapatıyorum motor dediğin çalışacak arkadaş.
  • Ben kapatmıyorum, çünkü çalışmıyor. Akü azaldı. İnşaallah elimize almayız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben hiç kullanmıyorum aslında ekonomi sağladıgı yok ama emisyon oranini düşürüyor.

Bir dizel araç rölanti de 1 saatte ortalama .4 litre, benzinli araç ise .6 Litre yakit tüketiyor.

Yeni Start&Stop akü aldim 1000 lira tuttu eğer star stop olmasaydı 500 liraya hallederdim muhtemelen.

1 ay boyunca s&s kullanılsa ortalama 1 saat kazanılsa 4-5 lira bir avantajı oluyor. Yılda 100 lira desek 5 yılda eskiyen akü farkını bile karşılamıyor.

Bu yüzden kullanmıyorum.

• Arabamdaki akü artık zayıfladı s s çalışmıyor

Yeni akü alıcam mecbur ss akü alıcam

Ss olan araçlara ss olmayan akü takıldığında elektronik sistemlerde sorun çıkardığını duydum, mecbur ss alacağız kullanmasak da.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kapalı durması iyidir. Çevreyi düşünen hibrit yada elektrikli alır.

• Bu kadar mühendis boşuna çalışmıyor da kimse sizin cebinizi düşünüp yapmıyor bunları. Hepsinin patronları emisyonu düşürelim diye uğraşıyor yoksa kimsenin umrunda değil.

Emin olun araba satabilecek olsalar DPF bile takmazlar. Çevreymiş şuymuş buymuş bunları geçelim çevreyi önemseyen adam, araç kullanmaz zorunlu kalmadıkça toplu taşıma bile kullanmaz.

Amerika'da dizel emisyonu patlak veriyor aboooooooovvv herkes TESLA alsın ama Tesla, Afrika'da çocuk işçi çalıştırınca ses yok niye ? Çünkü Afrika onlara uzak ve onlar etkilenmiyor. Arada 1-2 kere FAce'ten video paylaş vicdanını teselli et tamamdır.

Kısaca, Avrupa ülkeleri için iyi olabilir ama Türkiye için gereksiz bulduğum bir sistem
  • Start-stop sisteminin çok faydasını görüyorum. Yakıt tüketimini önemli miktarda düşürüyor. Aracım i20 1.0 dct. Tabi öyle dur kalk yapılıyorsa kapatıyorum ama ışıkta 90 sn beklediğimiz oluyor. O durumlarda açıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DburakKoc -- 2 Mayıs 2019; 13:28:27 >
  • önceki araçlarım leon ve 116 da stop star çok sallantılı ve vuruntulu devreye giriyordu. bende kapatıyordum. Ancak megane4 de çok sakin ve hissetirmeden devreye giriyor. babamda ford kuga var . ondada çalıştığı anlaşılmıyor.bence teknolojileri aynı değil.
    leon ve 116 da normal marja basar gibi çalışıyordu araç. ford ve renoda farklı daha hızlı ve sarsıntısız.
  • Tamamen rota ile alakalı. Şehir içinde ben sürekli kullanıyorum. Işıklar 130-140 sn arası sürüyor. Minimum 15 ışık oluyor bir turda. Yol bilgisayarında bende yaklaşık 1 litre fark ediyor. Uzun yolda kapatıyorum zira turboya daha fazla yük biniyor.

• tamamen gereksiz direkt kapatıyorum...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.