Şimdi Ara

standart 9000 btu klima ne harcar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
27.257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • evde 5-6 yıllık standart bir vestel 9 bin btu klima var günde 8-9 saat çalışıyor? ne kadar elektrik harcıyordur acaba?

• quote:

Orjinalden alıntı: khaos

evde 5-6 yıllık standart bir vestel 9 bin btu klima var günde 8-9 saat çalışıyor? ne kadar elektrik harcıyordur acaba?

klimanın kitapçıgında bu veriler yazar ama ortalama bir hesap vereyim eger 900 watt harcarsa ve oda 12-15 metre kare ise saatte 0,096 kuruş

iyi geceler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 15 Temmuz 2007; 0:04:54 >
  • oda yaklaşık 16-17 m2 yanlış hesaplamadıysam günde yaklaşık 8 ytl harcıyor demek istiyorsunuz? bu çok fazla değilmi (bu hesaba göre ayda 240 ytl yakar)?
  • quote:

Orjinalden alıntı: khaos

oda yaklaşık 16-17 m2 yanlış hesaplamadıysam günde yaklaşık 8 ytl harcıyor demek istiyorsunuz? bu çok fazla değilmi (bu hesaba göre ayda 240 ytl yakar)?

yok sayın arkadaşım ben yeni para birimine zor adapte olacagım eski şekilde yazayım size günde 9 sat çalıştırırsanız 864.000 tl siz ytl'ye çevirin

şöyleki saatte eski paraya göre 96.000 tl,yeni paraya görede 0,096 yenikuruş saatte

saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 15 Temmuz 2007; 0:05:32 >
  • Bende ytl ye alışmakta hala zorluk çekiyorum verdiğin bilgi için teşekkür!
  • khaos,

Klimanin dugmesine basip calistirdiginiz zamanla kapattiginiz zaman arasindaki sure 8-9 saat olsa bile kompresor bu zaman icerisinde devamli calismayabilir. Oda ayarlanan sicakliga ulasinca klimanin isigi yansa bile kompresor duracak sogutma kesilecektir, ic unite fani hala calisabilir. Bu durus zamanlarinda klima sadece kontrol devresini calistirmak icin gereken bir kac watt duzeyindeki elektrigi ve belki ic unite fani icin gereken 50 watt duzeyinde bir harcamayi yapacaktir.

Kullanma kliavuzunda yazilan harcama degeri, diyelim 900 watt, sadece kompresor calistiginda harcanir.

Dolayisiyla harcama hesabi ancak kompresorun calistigi zamanlar uzerinden yapilabilir.

Siz hala daha kompresorun devamli calistigini farz ederek bir maksimum harcama degeri bulabilirsiniz ama ortalama deger bundan daha dusuk olacaktir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

khaos,

Klimanin dugmesine basip calistirdiginiz zamanla kapattiginiz zaman arasindaki sure 8-9 saat olsa bile kompresor bu zaman icerisinde devamli calismayabilir. Oda ayarlanan sicakliga ulasinca klimanin isigi yansa bile kompresor duracak sogutma kesilecektir, ic unite fani hala calisabilir. Bu durus zamanlarinda klima sadece kontrol devresini calistirmak icin gereken bir kac watt duzeyindeki elektrigi ve belki ic unite fani icin gereken 50 watt duzeyinde bir harcamayi yapacaktir.

Kullanma kliavuzunda yazilan harcama degeri, diyelim 900 watt, sadece kompresor calistiginda harcanir.

Dolayisiyla harcama hesabi ancak kompresorun calistigi zamanlar uzerinden yapilabilir.

Siz hala daha kompresorun devamli calistigini farz ederek bir maksimum harcama degeri bulabilirsiniz ama ortalama deger bundan daha dusuk olacaktir.

Çok doğru. Klima ancak 1 saat boyunca hiç durmadan çalışırsa üzerinde yazan değer kadar güç harcar; termostat yaptığı zaman çalışıp, durmaya başlar. Dolasıyısla daha az elektrik tüketir

• quote:

Orjinalden alıntı: Orgeneral_

Daha az harcaması için en yüksek sıcaklığa getirin. Dış kompresör neredeyse hiç çalışaz.Epey tasarruf yaparsınız.

siz böyle devam edin vara yoga mesaj yazın,burası konu dışı degil,size bu aklı kim verdiki akla zarar mesajlarla sayınızı çogaltmayamı çalışıyorsunuz,şikayet edilmeden gereksiz mesajlarla ortalıgı kirletmeyin

• yapmış olduğum kontrollü denemelerde 7000 btu bir klasik klimanın 13 m2 ve ısınma özellikler olumlu olan (korunaklı bir oda yani) bir odada, klima sıcaklık ayarı 26 derece ye ayarlandığında ve odanın kapısı kapalı tutulduğunda, (odada 1 tv ve 2 yetişkin insan var) klima kompresörünün 2 dakika çalışıp 3 dakika durduğunu gözlemlemiş bulunmaktayım. bu çalışma ve durma durumuna göre bu klima 2,5 saate 1 kw elektrik tüketmektedir.

tabbi ki 9000 btu klimanın bulunduğu odaya ve istenilen ortam ısısına göre harcaması çok daha farklı olacaktır. ancak burada bunu bir fikir vermesi açısından açıklamak istedim.

bir de belirtmek istediğim çok önemli bir durum daha var. ayar yapılan yani istenen ortam sıcaklığı değerini 1 derece daha aşağı düşürmek sarfiyatı çok önemli ölçüde arttırmaktadır. yani yukarıdaki örnekte 26 değilde 25 seçilirse 1 kw enerji 2,5 saatte değil belki de 1,9 satte tüketiliyor. tabii bunlar yine birçok şeye bağlı olarak değişecek olmakla birlikte oransal olarak fikir verecektir. bir de oda kapısının kapatılmayıp açık bırakılması durumunda kompresör hiç durmamaktadır. diğer odaları serinletmek için çalışmaya devam etmektedir.

• 0,9 kw x 5 saat: 4,5 kw
    4,5 kw x 0,27 = 1,2 tl
  • 9000 btu klima 4 saate 1 kw yakar
  • quote:

Orijinalden alıntı: turgaybuz

9000 btu klima 4 saate 1 kw yakar

Geçen ay aldığım 9.000 lik klimayı toplasan en fazla 48 saat çalıştırdım ama elektrik faturasında 20TL fark geldi.
  • 9000btu klimaya özel sayaç bagladım sadece klimanın ne yaktıgını gösteriyor
    evdeki toplam sayaçtan anlamak mümkün olmaz örnegin bayram ayları evdeki diger cihazlar fazla kullanılıyor kışın erken hava karadıdı için aydınlatma ve tv daha fazla kullanılıyor olabilir insan yanıla bilir onun için sadece klimaya sayaç bagladım oradan okuyorum ekonomik kullanmak birazda bizim elimizde örnegin dışarıda sıcaklık 30c ise biz klimamızı 2 veya 3 derece farkla çalıştırırsak 27-28c gibi yetarli olur fanıda en kısıkta bize çok ekonomi saglar zaten 25c yaparsak ilride saglık sorunları ile karşılaşırız
  • klimanız ne marka benim test ettigim klima baxi 9000btu a sınıfı bauhaus ta satılan baymak marka klima
  • arkadaşlar baxi 9000btu klima a sınıfı yazıyor birde enerji verimlilik oranı 3.21 yazıyor cop degeri hiç bir yerde göremedim cop degeri nedir bilen varmı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.