Şimdi Ara

SSD tercihi konusunda yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler, iş yeri için bilgisayarı yenilemeyi düşünüyorum. diğer parçaları üç aşağı beş yukarıya belli fakat depolama birimi konusunda karar veremedim.
    muhasebe için kullanılacak, en önemli konu depolama biriminin uzun ömürlü olup sıkıntı yaşatmaması. mekanikler hız konusunda büyük sorun yaşatıyor, aslında hız ile pek alakası yok ofis kullanımına yönelik olacak ama gene insan biraz hızlı birşeyler istiyor.
    öncelikle muhasebe için ssd mi yoksa mekanik mi kullanmalıyım? + olarak 500 gb sata 3 hdd'yı depolama birimi olarak kullanabilirim. elimde fazlalık bir tane var.
    ssd diyorsanız hangi markalara yönelmeliyim? 20-30 mb hız farkı pek umrumda olmaz, sağlam ve sorun çıkartmaması yeterli. forumda samsung 840 evo serisi epey övülüyor. samsung şuan ilk tercihim fakat güvenli ve stabilite için intel marka daha iyi deniliyor.
    samsung ile intel'in dışında, corsair , kingston gibi markalarda var. yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

http://www.vatanbilgisayar.com/120gb-840-evo-sata-30-okuma-540mb-_-yazma-410mb-ssd.html

http://www.vatanbilgisayar.com/180gb-335-serisi-sata-30-ssd500mb-okuma-_-450mb-yazma.html

• 840 Evo TLC ile maalesef omur konusunda geride. Size Force GS tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

840 Evo TLC ile maalesef omur konusunda geride. Size Force GS tavsiye ederim.

Kullanıldığı süre boyunca 3-5 sene civarı sorun çıkartmasın bana yetiyor.
    Birde galiba ssdlerde hdd gibi toptan mefta durumu yokmuş. Parça parça ölüyor deniliyordu. Verilerime zarar gelmediği sürece boyutu 50gb'a düşse fark etmez :)

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackVnM

quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

840 Evo TLC ile maalesef omur konusunda geride. Size Force GS tavsiye ederim.

Kullanıldığı süre boyunca 3-5 sene civarı sorun çıkartmasın bana yetiyor.
    Birde galiba ssdlerde hdd gibi toptan mefta durumu yokmuş. Parça parça ölüyor deniliyordu. Verilerime zarar gelmediği sürece boyutu 50gb'a düşse fark etmez :)

Trim desteği ile o sorun ortadan kalktı. Sorunsuz bir Force GS günlük kullanımda 5 yıl goturur

• quote:

Beyler, iş yeri için bilgisayarı yenilemeyi düşünüyorum. diğer parçaları üç aşağı beş yukarıya belli fakat depolama birimi konusunda karar veremedim.
    muhasebe için kullanılacak, en önemli konu depolama biriminin uzun ömürlü olup sıkıntı yaşatmaması. mekanikler hız konusunda büyük sorun yaşatıyor, aslında hız ile pek alakası yok ofis kullanımına yönelik olacak ama gene insan biraz hızlı birşeyler istiyor.
    öncelikle muhasebe için ssd mi yoksa mekanik mi kullanmalıyım? + olarak 500 gb sata 3 hdd'yı depolama birimi olarak kullanabilirim. elimde fazlalık bir tane var.
    ssd diyorsanız hangi markalara yönelmeliyim? 20-30 mb hız farkı pek umrumda olmaz, sağlam ve sorun çıkartmaması yeterli. forumda samsung 840 evo serisi epey övülüyor. samsung şuan ilk tercihim fakat güvenli ve stabilite için intel marka daha iyi deniliyor.
    samsung ile intel'in dışında, corsair , kingston gibi markalarda var. yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

http://www.vatanbilgisayar.com/120gb-840-evo-sata-30-okuma-540mb-_-yazma-410mb-ssd.html

http://www.vatanbilgisayar.com/180gb-335-serisi-sata-30-ssd500mb-okuma-_-450mb-yazma.html

hocam is yeri icin sandiskin ssd bakmanızı oneririm 150-160 tl civarı

• Hocam aynı markanın başka bir modelini kullanıyorum gayet memnunum,bir bakmanızı öneririm:

http://www.teknobiyotik.com/donanim/ssd/team-dark-s3-l3-7mm-120gb-550-450mb-sn-phison-kontrolculu-2-5-sata3-ssd.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Dolphin/Lion

Hocam aynı markanın başka bir modelini kullanıyorum gayet memnunum,bir bakmanızı öneririm:

http://www.teknobiyotik.com/donanim/ssd/team-dark-s3-l3-7mm-120gb-550-450mb-sn-phison-kontrolculu-2-5-sata3-ssd.html

valla hocam pek bilinmeyen markalardan ziyade bilinen ve daha güvenli markalara yönelmeyi tercih ederim. kendime bilgisayar toplasam fiyat olarak cidden uygun bir ssd, özellik olarak bir eksiside bulunmuyor fakat babam için mümkün olan en sağlam tercihi yapmayı düşündüğüm için ucuza kaçmak son düşüncem.

• quote:

Orijinalden alıntı: gmyo31

quote:

Beyler, iş yeri için bilgisayarı yenilemeyi düşünüyorum. diğer parçaları üç aşağı beş yukarıya belli fakat depolama birimi konusunda karar veremedim.

hocam is yeri icin sandiskin ssd bakmanızı oneririm 150-160 tl civarı

hocam sandisk ile samsung arasında 80-90 lira oynuyor oynamıyor.uzun süreli kullanım düşündüğüm için o kadar düşük fiyat farkı içinde sandisk gibi pek tavsiye edilmeyen bir markayı almayı pek düşünmüyorum.

• Tabiki de karar sizin hocam,ben para biriktirip masaüstünde ki ssd'yi laptopa aktarıp masaüstüne ssd almayı planlıyorum.

• 840 evo bildiğim kadarıyla 120 tb civarı yazma ömrüne sahip.bence düşük de değil?
  • 120GB 840 Evo'ya günde 50GB yeni veri yazsan NAND'ı 8 yıl dayanır.
    250GB versiyonu 15 yıl
    500GB versiyonu 30 yıl.
    750GB versiyonu 48 yıl gibi birşey.
    1TB'de 63 yıl...

Ki 8 yıl dayanmasına rağmen, kim SSD'sine günde 50GB veri yazıyor düzenli olarak?
    TLC, MLC'ye göre daha dayanıksızdır... ama ona rağmen yine gayet dayanıklıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IG -- 27 Ağustos 2014; 15:42:32 >
  • BlackVnM kullanıcısına yanıt
    quote:

Orijinalden alıntı: IG

120GB 840 Evo'ya günde 50GB yeni veri yazsan NAND'ı 8 yıl dayanır.
    250GB versiyonu 15 yıl
    500GB versiyonu 30 yıl.
    750GB versiyonu 48 yıl gibi birşey.
    1TB'de 63 yıl...

Ki 8 yıl dayanmasına rağmen, kim SSD'sine günde 50GB veri yazıyor düzenli olarak?
    TLC, MLC'ye göre daha dayanıksızdır... ama ona rağmen yine gayet dayanıklıdır.

bunları anlatamadım yaşı küçük arkadaşlara adam sanki 8 yıl boyunca bir parçayı kullanabilecekmiş gibi ssd ' de bunun hesabını yapıyor.

uzun ömürlü olacak diye( sanki diğerleri 8 yıl sonra çöp olmayacak ) ilk 2 3 kullanımdaki bariz alttaki özelliklerin fazla olduğunu ürünü almamak büyük enayilik.

corsair alanımı dersin kingston alanımı dersin pm atıyorlar işte bana memnun değiller.

840 EVO F/p'de 1 numara.

sorunsuzluk

hız

performans

4 ay sonra performans düşmemesi

vs.vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 27 Ağustos 2014; 16:15:57 >

• OCZ 460 Serisini öneririm.
  • hocam belirttiğim gibi benim için 30-40 mb hız farkının vs hiçbir önemi yok. samsung'un teknolojileri ve aldığı ödüller onu listemde zaten birinci sıraya yerleştirmişti fakat bilgisayarcının yanına gidince tüm hesaplar değişti.
    kendi mükellefi ve bir sorun çıktığında onlar bakacağı için mecburen babamın arkadaşından toplanacaktı cihaz.
    g3258 - gigabyte h81 s2pv - samsung 840 evo hdd'li sistem " siz ne bilirsiniz? forumlarda tartışıp geliyorlar, hep boş işler." şeklinde giderlerle " i3 4150 - asus h81 - kingston 120gb ssdnow v300 " ' e dönüştü...
    bir taraf muhasebe için gerekli maksimum fiyat performans, diğer taraf tamamen firmanın elinde başka ürün kalmadığı için toplanan çer çöp... 23 yaşındayım, ne bilirsiniz diye posta yedik iyi mi... Az daha SSD ne işe yarayacak? sadece windowsun açılışı hızlanır deyip ssd'yide çıkartacaktı hiç yoktan ona engel olabildim.
    yediğim laflara mı yanayım, babamın arkadaşı diye birşey diyemediğime mi yanayım, kafadan 500-600 lira fazla zarara girdiğime mi yanayım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackVnM -- 27 Ağustos 2014; 18:26:02 >

öyle kardeş sakın bulaşma birdaha bırak kazık yesinler.

bende birkaç kere böyle denk geldi de.

çok cahil bir halkımız var çok az bilgisiylede çok fazla ahkam kesiyorlar.

bende artık umursamıyorum hiçbirini öyle diyorsan öyle olsun diyorum çekiliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjk__murat

öyle kardeş sakın bulaşma birdaha bırak kazık yesinler.

bende birkaç kere böyle denk geldi de.

çok cahil bir halkımız var çok az bilgisiylede çok fazla ahkam kesiyorlar.

bende artık umursamıyorum hiçbirini öyle diyorsan öyle olsun diyorum çekiliyorum.

kazığı yiyen ben ve babam olmasa umrumda olmaz. babam razı orası ayrı mesele. buraların en iyi bilgisayarcısı ondan iyi mi bileceksin şeklinde birde babamdan fırça yediğimde artık oluruna bırak moduna girdim.ben babam sorun yaşamasın diye gevur forumlarında bile araştırma yaparken " internette okuyup birşey bildiklerini zannediyorlar." diye posta yiyince insana koyuyor...Allah problem göstermesin ama gösterirse de muhattabı artık ben değilim...
    Allahtan kardeşime kitlemeye çalıştıkları lenovonun sli sistem kullanıp sıcaklık rekorları kırdığı makineyi almasını engelledim.

• V300 pek önerilmiyor eskidi artık umarım sorun çıkarmaz ne diyeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

V300 pek önerilmiyor eskidi artık umarım sorun çıkarmaz ne diyeyim

inşallah. laf anlatamayınca mecbur kaldım o modele... o olmasa tamamen düz, ilk çıkan sandisk modelini vereceklerdi, kingstonda hadi gene iyi hyperx oluyor diyecektim firmada o da kalmamış, " iyi iyi 50 lira daha ucuza geldi." deyip daha da düşürdüler modeli...
    "ssdlerin hepsi aynı hiçbir farkları yok" şeklinde bir düşünce yapısı olunca laf anlatılmaz.
    Öyle insanlarla anlaşmak zor tabi babalarda hemen inanıyor o insanlara sonuçta o işi yapıyorlar diye düşünüyorlar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.