DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Sosyal Kaygılarımı Nasıl Azalttım? -2
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: chevythunder Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
33
Cevap
12
Favori
1.308
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Sosyal Kaygılarımı Nasıl Azalttım? -2
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   23 Ekim 2017 12:32:03 Konu Sahibi
   Yüzde yüz azalttım demiyorum her ortamda çok rahat davranıyorum da demiyorum ancak yıllardan beri girdiği her ortamda kızaran ,kendini oraya ait hissetmeyen ,ne yapacağını bilemeyen ,çaresiz , başkalarının onayı ve ilgisine bağlı olan, kendini ifade edemeyen, hızlı konuşan- konuşamayan, en ufak olumsuz bir bakış sözden türlü türlü anlamlar çıkarıp bulunduğu yerden ayrılan , bazen yaşanan kaygı sebebiyle okula gitmeyen , kaç defa okuldan dönen, düğünlere gitmekten, misafirle selamlaşmaktan korkan, pısırık, aciz , 4 senedir bulunduğu okulda 1 defa bile kantine gidemeyen, başkaları önünde yemek yiyemeyen, kendi isteklerini hep başkaları ne der diye geçiştiren, kendini sevmeyen - kendini sevdiğini düşünse bile öyle hissetmeyen , insanlardan korkan, kendini sürekli gözetim altında hisseden,dik yürüyemeyen, insanları gözünde çok büyüten ama kendini nokta gibi gören, sürekli iç sesi ile tartışma halinde olan, midesi bulanan, karnı ağrıyan, sabah duyduğu endişeden dolayı yemek yiyemeyen, robot gibi hareketen eden, otorite olarak gördügü tiple konuşamayan, sesi az çıkan, hocaya soru sormayan, beden dersinde sırf herkes ona bakıyor diye en sevdiği futbol oyununu kenardan izleyen, hayır diyemeyen, telefon açamayan, hakkını savunamayan, bir hakkı olduğunu düşünemeyen.... liste akar gider. Her bir kelimenin zihnimde oluşturduğu anılardan bir kitap bile çıkar. Şimdi bütün bu yazdıklarımı toplayın ve eşit olacağı tek bir şey vardır: KENDİNE GÜVENMEK. Bak büyük büyük harflerle yazıyorum, bütün bu yaşadığın hislerin tek bir eşiti var. KENDİNE GÜVENMEK. Şimdi neden böyle dedim neden-sonuç ilişkisi içinde tane tane anlatacağım.Bir insan bir ortama girince neden kızarır? Çunkü kendini diğerlerinden aşağı hisseder, hani köyden indim şehre gibi. Ama senin başka sebeplerin var , köyden şehre geldiğin için değil diğerlerinde olupta sende olmayan bir şey yüzünden kızarıyorsun: Özgüven.Kendini neden oraya ait hissetmez? Çünkü yine kendini onlardan aşağıda görür , çünkü özgüveni yoktur. ...

   ... kısmını siz düşünüp doldurursunuz. Şimdi ne yaptım kısmına gelelim öncelikle yapmak ile bilinçli yapmak arasındaki farkı anlayalım. Mesela bir matematik sınavda kopya çektiniz başkasının cevaplarını yazdınız. Ama yazdınız yani yaptınız. Yine bir matematik sınavında sınava çalıştinız ve tek başınızla bilinçli olarak yaptınız. Ikisinin arasında büyük fark vardır aynı davranışlarınızda olduğunuz gibi. Ben 19 yaşıma kadar yapıyordum ama bilinçli değildim evet üstüne gide gide geçeceğini biliyordum, internetten ordan burdan okuyor, kendimi gazlıyor ve deniyordum evet bunun neticesinide aldım güzel dostluklar elde ettim, iyi de bir yaşantım oldu ama bilinçli değildim. Hala yapamadığım çok şey vardı. Parmak kaldirip soru sormak, sohbet açmak, marketten utanmadan istediğim şeyi almak, sipariş sòylemek gibi gibi.. evet bir özgüvenim vardı ancak sahteydi çünkü bu güven başkalarına bağlıydı. Başkaları beni sever ve onaylarsa bende kendimi seviyordum. Bu yapaydı sahteydi. Sonra lise bitti üniye başladım. Lisede beni seven insanlar vardı. Ama üniversitede tanıdık kimse yoktu. Dolayısıyla o yapay özgüvenimde yoktu. 1 dönem hiç arkadaş edinemeden, sosyal fobinin en ucra durumlarını yaşayarak bitti. Sonra 2. dönemde biraz cesaretle beni seven insanlar gene vardı ve o yapay özgüvenim yeniden ortadaydı. Ama ben bunun yapay olduğunun anca şimdi farkındayım. Hazırlık bitti 1.sınıfa başladım, hoppala yapay özgüven gene kayboldu 1 sene ot gibi geçti, tabi o yapay özgüven yapay olsada gene de az birşey etkili oldu ki bir iki tane arkadaş edinebildim. Tabi bu arada 1.sınıfın başında psikoloğa gitmeye başladım. Yani yapay özgüvenden bilinçli ve gerçek özgüvene geçişteki kritik bir adım. Psikoloğa her şeyi anlattım tane tane. Tam 1 sene boyunca gittim. Dediği şeyleri yaptım ve çok işe yaradı. Koca amfide hocaya soru sormalar, derse geç kalınca utanmadan derse girmeler, hiç gidilmeyen kantinden bir şeyler almalar , marketten gene utanmadan bir şeyler almalar. Ama bütün bunların hepsi bilinçli olarak yapıldı. Yani aslında korkacak birşeyin olmadığı kantinden çay almanın derse geç kalınca girmenin çok insani olduğu deneyerek ve analiz ederek yani bilinçli şekilde yapıldı. Bütün bunları yapsamda hala eksik bir şey bir korku vardı. Hala sosyal kaygılarım üzerimdeydi ki hala üzerimde ama etkisi insani boyutlara ulaştı. 2 ay önce de spora gitmeye başladım yani kaslanmaya , güçlenmeye ve bana çok büyük faydası dokundu orda herkesi gözümde ne kadar büyüttuğumü gördüm. Daha sonra da haftasonları kendimi meşgul edeceğim bir spor dalına kaydoldum. Yani kendimi kendi iç sesimle değilde hayatın kendisiyle meşgul edebileceğim şeyler yapmaya başladım. İç sesinizle baş başa kalmayın ve en büyük önerim
   kendinizi eleştiren o iç sesle dalaşmayın ONA CEVAP VERMEYİN. SAKIN BU HATAYA DÜŞMEYİN çünkü eğer iç sesinizle tartışırsanız asla galip gelemessiniz çünkü o hep sizi eleştirecek birşey bulur getirir önünüze. Bakin ben okullar açilmadan 1 ay önce yavas yavaş okul açılacağı kaygısıyla 1 sene boyunca yaşadığım rezil kötü anıları aklıma getirmedim. Aklıma gelir gibi oldugu an hemen başka şeylerle meşgul oldum. Eğer aklıma getirip onunla meşgul olsaydım herkesi gözümde büyütecek ve gene aşağılık hissine kapılacaktım. Yani asla geçmişi düşünmeyin. Aziz Bey'in dediği gibi " olan olmuştur". Umarım yazdıklarım herkese yararlı olur asla pes etmeyin, zaten kendinize güvendiğinizi hissettiğiniz an herşey tamamdır. Son olarak 3. kez büyük harflerle yazacagim çok önemli bir şey daha: DİK YÜRÜYÜN VE KAFANIZI YERDEN KALDIRIN OMUZLARINIZ AŞAĞI EĞİLMESİN. DİK YÜRÜMENIN İNANILMAZ FAYDASI VAR. Son sözlerim herşeyi bilinçli yapın ve eğer çevrenizde para harcamadan gideceğiniz illaki psikolog falan vardır araştırın ve gidin.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >  • Uzaklaştırılmış 18 gün cezanın, 17 gün 8 saat 25 dakika kadarı kaldı.
   1 Not
   23 Ekim 2017 12:44:16
   Senin kadar derin yaşamadım bunu benim daha çok:

   1-) Derste soru sorma
   2-) Derste sorulan soruyu cevaplama
   3-) Kızlarla konuşma

   konularında sıkıntım var.

   Derste soru sormanın; sorulan soruyu cevaplamanın normal olduğunu mantığım kabul ediyor ama sormaya çalıştığımda aşırı heyecanlanıyorum fiziksel semptomlar ortaya çıkıyor. Derste sırayla soru sorulacağında mesela sıra bana yaklaştığında heyecanım aşırı artıyor. 5.sınıftayken bildiğim her şeyi el kaldırmadan söylerdim şuan üni 4teyim bildiğim bir şeyi kimse bilemese bile el kaldırmayıp hocanın anlatmasını bekliyorum.

   Dik durma konusunda benim de sıkıntım var. Boyun ilerde kalıyor postürüm berbat. Spora başlayacağım tekrardan kasları güçlendirmem lazım dik durduğum zaman aşırı efor sarfediyorum ekstradan kaslarım güçsüz çünkü.

   1. 2. problemler okul bittiğinde artık sorun olmayacak ama bu 3. problem konusunda ne yapacağım bilmiyorum.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   632 Mesaj
   23 Ekim 2017 12:52:56

   Kızlarla konuşmakta ne var neyinden çekiniyon abi yemicek ya seni   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   WP Maokai kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   23 Ekim 2017 13:01:16 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: WP Maokai

   Senin kadar derin yaşamadım bunu benim daha çok:

   1-) Derste soru sorma
   2-) Derste sorulan soruyu cevaplama
   3-) Kızlarla konuşma

   konularında sıkıntım var.

   Derste soru sormanın; sorulan soruyu cevaplamanın normal olduğunu mantığım kabul ediyor ama sormaya çalıştığımda aşırı heyecanlanıyorum fiziksel semptomlar ortaya çıkıyor. Derste sırayla soru sorulacağında mesela sıra bana yaklaştığında heyecanım aşırı artıyor. 5.sınıftayken bildiğim her şeyi el kaldırmadan söylerdim şuan üni 4teyim bildiğim bir şeyi kimse bilemese bile el kaldırmayıp hocanın anlatmasını bekliyorum.

   Dik durma konusunda benim de sıkıntım var. Boyun ilerde kalıyor postürüm berbat. Spora başlayacağım tekrardan kasları güçlendirmem lazım dik durduğum zaman aşırı efor sarfediyorum ekstradan kaslarım güçsüz çünkü.

   1. 2. problemler okul bittiğinde artık sorun olmayacak ama bu 3. problem konusunda ne yapacağım bilmiyorum.

   Ben derste soru sormanın mantığını kendime şöyle inandırdım. Hocanın misyonu dersi anlatmak ve sorulara cevap vermek yani hoca soruya cevap vermeli. Ikinci olarak soru sorarsam kendi benliğimi ortaya koymuş aciz olmadığımı bana ve herkese ispatlamış olurum. Ucuncu olarak sorduğum sorunun cevabina gerçekten ihtiyacim olduğunu , dersi anlamam gerektiğini düşünürüm. Bir de mesela ilk haftalari hoca herkesle tanişmak ister. Tek tek ayağa kalkar ad soyad falan söylersin ya bende onda çok heyecanlanırım. Çünkü çok boş ve saçma bulurum. Ama hoca dersle ilgili bir şey sorarsa cekinmeden söylerim tabi eğer bana sorarsa. Çünkü o kadar saçma sorular soruluyorki hocaya adam resmen 2 kere 2 neden 4 tarzi srular soruyo ve hocada cevapliyor. Buda benim soru sormam için iyi bir neden. Karşıcins konusunda şöyle bir düşüncem var. Çok büyüt7yoruz onlari gözümüzde medyanın dayatması var bunda. Işte falan kadin şurda şöyle frikik verdi gibisinden haberlerle kadınlar 7zerinde gereksiz ve aşırı bir merak oluşturuluyor. Bu da bizi onlar üzerinde konuşamama hata yapmama durumuna sokuyor   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   "Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin" -Maide Suresi
  • 23 Ekim 2017 13:11:36
   Öncelikle geçmiş olsun siz kendi kendinize mi yendiniz yoksa ilaç falan mı kullandınız kullandiysaniz hangi ilacı kullandiniz?   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   23 Ekim 2017 13:21:41 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: blackhawk25

   Öncelikle geçmiş olsun siz kendi kendinize mi yendiniz yoksa ilaç falan mı kullandınız kullandiysaniz hangi ilacı kullandiniz?

   Dostum sağol öncelikle tamamen yendim demiyorum ancak büyük oranda azalttığımı söyleyebilirim. Kendim de uğraş verdim 1 sene psikoloğada gittim. Ilaç falan hikaye , ilaç kullanmakla alakası yok bu işin bana göre.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   "Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin" -Maide Suresi
  • Uzaklaştırılmış 18 gün cezanın, 17 gün 8 saat 25 dakika kadarı kaldı.
   1 Not
   23 Ekim 2017 13:47:50

   5.sınıftan beri böyle hocam. Yani kız gelip bana bir şey sorarsa konuşuyorum ama muhabbet ettiğim veya benim bir şey sorduğum nadirdir.
   |
   |
   55SuperSpy55 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Binbaşı
   1646 Mesaj
   23 Ekim 2017 13:50:08
   neyime güveneyim hiçbir özelliğim yok beni kim yarattıysa olmamışım iyi yaratamamış   < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   23 Ekim 2017 13:57:36 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: SerkanHur

   neyime güveneyim hiçbir özelliğim yok beni kim yarattıysa olmamışım iyi yaratamamış

   Bu yazdıkların senin kendi düsüncen değil bir yanılgı. İçındeki o ses seni eleştirir hep olumlu ozelliğin varsa bile onu göremessin. O sesle uğraşma   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   "Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin" -Maide Suresi
  • Binbaşı
   1646 Mesaj
   23 Ekim 2017 14:02:18
   quote:

   Orijinalden alıntı: cebeshasoniki   Alıntıları Göster


   Bu yazdıkların senin kendi düsüncen değil bir yanılgı. İçındeki o ses seni eleştirir hep olumlu ozelliğin varsa bile onu göremessin. O sesle uğraşma

   kendini kandırıyorsun. bu kadar sosyal kaygılı olmanın bir nedeni var . mesela benim çirkin ve aptal olmamdır. içimdeki ses bunu tekrarlayıp durur çünkü gerçektir xd . senin hayatın nasıl bilemem ama kendin ikandırıyorsun   < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   632 Mesaj
   23 Ekim 2017 15:48:35
   quote:

   Orijinalden alıntı: WP Maokai

   5.sınıftan beri böyle hocam. Yani kız gelip bana bir şey sorarsa konuşuyorum ama muhabbet ettiğim veya benim bir şey sorduğum nadirdir.

   Konuş gitsin dışarda takıl falan arkadaş ol yani çekinmeye hiç gerek yok hiç   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   24 Ekim 2017 16:07:00 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: SerkanHur   Alıntıları Göster


   kendini kandırıyorsun. bu kadar sosyal kaygılı olmanın bir nedeni var . mesela benim çirkin ve aptal olmamdır. içimdeki ses bunu tekrarlayıp durur çünkü gerçektir xd . senin hayatın nasıl bilemem ama kendin ikandırıyorsun

   Kendimi kandırmıyorum . İcindeki sesin çirkin ve aptal olduğunu söylemesi seni öyle yapmaz. Ki sen güzel ve akıllı olsan bile o içindeki ses illaki seni eleştirecek bir şey bulur. Mesele çirkin olup olmamanda değil , mesele başka olumlu yönlerinin olduğunu sana söylemeyen o iç ses   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   "Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin" -Maide Suresi
  • Çavuş
   75 Mesaj
   24 Ekim 2017 16:20:23
   İlk mesajı çok beğendim ya Kendini çok güzel anlatmışsın,bu da bir cesarettir   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   24 Ekim 2017 21:20:27 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: november27

   İlk mesajı çok beğendim ya Kendini çok güzel anlatmışsın,bu da bir cesarettir

   anlattığım şey aslında hepimizin yaşadığı şeyler,o yüzden çok tanıdık geliyor
   |
   |
   _____________________________

   "Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin" -Maide Suresi
  • Yüzbaşı
   449 Mesaj

   iOS Beta Tester
   24 Ekim 2017 21:49:31
   Benim bu 21 yaşındayım hala atlatamadım.
   _____________________________

   SA
  • Yüzbaşı
   654 Mesaj
   24 Ekim 2017 21:52:17
   Sosyallikten uzak duran insana "asosyal" dememek gerekir.
   Her dört kişiden biri yapmacıklığa tahammül edemediği için yalnızlığı tercih eder.   < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   24 Ekim 2017 23:19:11 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: Morty Smith

   Benim bu 21 yaşındayım hala atlatamadım.

   özgüvenini artıracak şeyler yap, gerisi çorap söküğü gibi gelecek. ne güzel bir sözdür insanın en büyük rakibi kendisidir
   |
   |
   _____________________________

   "Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin" -Maide Suresi
  • 25 Ekim 2017 00:22:48
   Hocam paragraf lütfen   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Donanım Haber Bilgisayar Mühendisleri Odası
  • Yüzbaşı
   306 Mesaj
   25 Ekim 2017 00:59:54 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: Thoughtful

   Hocam paragraf lütfen

   Ne paragrafi hocam   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   "Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe itmesin" -Maide Suresi
  • Binbaşı
   1597 Mesaj

   iOS Beta Tester
   25 Ekim 2017 17:55:20
   Okumaya çalışırken gözlerim bozuldu keşke paragraflara ayırsaydın.
   _____________________________

Reklamlar
SEO
modasor
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,578
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.