Şimdi Ara

Sokrates'in demokrasiye bakış açısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 38 gün 12 saat 48 dakika
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Moredecai (1 mesaj) DrDex (1 mesaj) Nat Alianovna (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Mobil (2 mesaj) (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Kusura bakmayın, kopyalayamadım, ekran görüntüsünü aldım ben de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
  • Sokrates şahsen hiçbir şey yazmadı çünkü yazmayı küçümserdi. Sokrates hakkındaki tüm bilgiler Platon ve Ksenophon'dan geliyor; onlarda da maalesef böyle bir diyalog yer almıyor. Yer alsaydı dahi bu diyalogların hepsi ihtimal dahilinde onların (özellikle Platon'un) hayali olabilir, Sokrates yalnızca bir karakter olarak kullanılıyor olabilir. Bu aynen birisinin sizi roman karakteri yapıp sizinle bir roman yazması gibi. Paylaştığınız tarihsel olmayan diyalog ise Platon'un Devleti'nin 6.kitabındaki Atina'da filozoflar veya akil insanlar için düzgün bir ortam var mı sorusu ve tartışmasının, Platon'un Atina rejimi ve sofistler eleştirisinin, dümenci - gemi analojisinin bağlamdan koparılmış, çarpıtılarak Türkiye'ye uyarlanmış hali, aşağıdaki konuda daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/benim-gibi-egitimli-insanla-cobanin-oyu-bir-mi-meselesi--145982075

Gerçekten o analojiyi Platon oldukça farklı ve detaylandırılmış bir biçimde ele alıp kullanıyor. Devlet'in 6.kitabını Hasan Ali Yücel dizisinin Devlet çevirisinden okuyabilirsiniz. Facebook gibi türlü türlü efsanenin ve sözde alıntının hiç sorgulanmadan dolaştığı internet mecralarına güvenmeyiniz.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sokrates'in demokrasiye bakış açısı

Bu kitabı tavsiye ediyorum. Bu kitaptan az çok demokrasiye bakış açısını çıkartabilirisin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moredecai -- 29 Nisan 2021; 10:7:9 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.