Şimdi Ara

İnsanlık tarihi: Bilime göre vs Dinlere göre

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ademden itibaren peygamberlerin seceresi belli. Ortalama ömür süresiyle hesaplanınca 6000 yıl civarı çıkıyor. İlk peygamberler uzun yaşamış deniyor. Öyle bile olsa ortaya en fazla 10-15 bin yıllık bir zaman çıkıyor.

İnsanlık tarihi: Bilime göre vs Dinlere göre

Bilime göre ise bu rakam kıyaslanamayacak kadar farklı. 200 bin yıllık insanlık tarihinden söz ediliyor. O da günümüz insanına en yakın evrimleşmiş homosaphiens'in ilk zamanlarından itibaren.

Bilimin elinde fosil kayıtları mevcut. Eski devirlere ait insanın kullandığı çömlek, keski gibi insan üretimi aletler mevcut.

Bu noktada tıkanan bazı islam yorumcuları evrimi reddetmiyor. Çünkü islamın yaratılış teorisi hiç bir şekilde dünyaya uymuyor ve bir kanıtı da yok.

Not: İslam düşmanlığı yapıyorsun diyenler çıkabilir ki sürekli varlar. Burada sadece sorguluyorum. Hiç mi insanın geçmişini merak etmiyorsunuz? Adem-Havva'dan geldik bitti gitti demekle rahatlıyor musunuz?

• Bu noktada modern müslümanlar (Caner Taslaman gibi şarlatanlar mesela :) ) genelde evrimi kabul ediyor, ayetleri eğip bükerek evrime uyarlıyor. Aynı şeyi dünyanın şekli konusunda da yapıyorlar. Halbuki ayet tam tersini söylüyor. Hıristiyanlar ise dogmatik dinin en büyük avantajını kullanıyorlar; "O fosilleri oraya kafa karıştırmak için şeytan koydu" diyorlar. Müslümanların ayet bükerek çırpınmalarından çok daha etkili bence. Müslümanlarda evrim konusunda sıkışınca "dinsizliği yaymak için tüm bilim adamlarınında içinde olduğu küresel komplo" diyorlar gerçi :) Orda da tartışma bitiyor. Oldu o zaman biz kalkalım diyoruz.
  • DnzIrmk kullanıcısına yanıt
    sen de mi evrim dini müridisin tüh

evrimin aslını iyi araştır senin dindaşından öğrendim ben de evrimin kökü aslında islamdaki mütezile mezhebine dayanıyormuş öyle diyor

konuya cevap 1 isimleri yazmakla olmaz tarihini de yazman lazım
    2 orada kaç peygamber var 224 000 peygamber olması lazım var mı
    iki foto yapıştırmakla hiçbir şey ispatlanmaz
  • Dindeki 124k peygamberi dunyanin her milletjne bolseniz 6000yil dan kat kat fazla cikar.

Peygamberlerin soy agaci basli basjna sacmaliktir.

Yazinin icat olmadigi zamanlara giden bir din ve peygamber anlayiso varken sadece isimleri gunumuze ulasmis olanlarla tarihi doldurmaya baskarsaniz 200y yasinda ali veliler 500y yasinda hasan huseyinler kendiliginden turer.

Burda din ve kurandkai baska bir paradoksa imza atmis oluyoruz.

Onun icin diyoruz ki akil ve mantigin almadigi konularda inaniyorsaniz bile kutsal kitaplarin yakasink birakip bedeninizon ustundeki yag ve su kutlesinin yaktigi enerjinjn hakkini vermesini saglayin.

Her tur canlinin ciftinden alip elle yapilan gemiye sigdirilabilecegini sanmak mesela.

Ama birileri sizi o denli aptal gorebiliyor ki gununuz dunyasinda yalanalri bir bir dokulurken yeni masallar uretme ihtiyaci hissedip oglunu telefonla dronla cagirdi diyebiliyor.

Cunku muritlerinde o potansiyeli goruyor.

Biride cikip demiyor ki hocam eyvallahta o teknoloji varsa erkek ve disiden sirf yumurta alip dondurup tufan sonrasinda uygun ortamda dolleyebilmezlermiydi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

@Sumame
    Hz. Ademin boyu ne kadardır ve kaç yıl yaşamıştır?

En güvenilir kaynaklardan Buhari'deki,"Allah Adem peygamberi yarattı. Boyunun uzunluğu 60 ziraydı."hadisinde Hz. Adem'in (as) boyunun 60 zira (40 m civarı) olduğu belirtilmektedir. İbn Haldun (1332-1406) gibi bazı düşünürler ise bunun onun cennetteki boyu olduğunu, Hz. Havva ile yere indirilince yer şartlarına uygun boyuna iade edildiğini kabul etmişlerdir.
    *1)*Yer tarihinde ağaçlardan başka bu yükseklikte canlı bilinmeyişi,
    *2)*İnsan fosilleri içinde buna işaret edecek en küçük belirti olmayışı,
    *3)*Efendimiz'in (sav) benzer tasvirlerinin ahiretle ilgili beyanlarında bulunuşu, dikkate alınırsa İbn Haldun'un yaklaşımının makul olduğu söylenebilir.
    *Âdem Aleyhisselâmın vefat ettiği gün, cuma günü idi. Ömrünün bin veya iki bin yıl olduğuyla ilgili farklı rivayetler vardır.

(İbn.Sa'd-Tabakat, 1/28,29, Ahmed b.Hanbel-Müsned 1/299, Taberi-Tarih 1/79, Salebi-Arais s.48, Deylemi-Firdevs 3/269, Heysemî-Mecmuazzevaid 8/206).(M. Asım Köksal, Peygamberler Tarihi).

Siz ne anlarsınız gerzekler Adem hz 40 metre boyunda idi . 1000 yıl yaşmıştı.
    @Sumame den dahamı iyi bilceniz.

https://www.mumsema.org/misafir-sorulari/230572-hz-adem-as-in-boyu-ne-kadardir-ve-kac-yil-yasamistir.html

• ademin 40 m boyunu tahayül edince aklıma puştluk geldi.
    Pipisi kaç metre idi hz adem efendimizin.
    Eşekle kıyaslanırsa bide.
    İnsan boyu 2m olsa 40/2* 17cm = 20*17cm= 3.4 metre ... uleee 3.4 metre
    Ben korktum aga arkamdan koca pipili bi adam pipisinin boyu benim iki mislim.
  • Din adamlarını ciddiye almak içimden hiç gelmiyor.

İlk insansıda itibaren Taş devri mö 600.000- mö5000 yılları arası.

mö5000 yıllarından itibaren insanlar madeni kullanmaya başlamışlar.

Sonuçta bizler bilim adamı değiliz.
    Saygın üniversitelerin saygın hocaların dünya üzerindeki kazılara ve fosil kalıntıları üzerinde yaptıkları araştırmalara güvenmek zorundayız.

Elde ettikleri materyaller ispatlı ve delillidir. Gözlerden ırakta değildir.
    Elde ettikleri Etnograya müzelerinde. Üniversite laboratuarlarında halka açık sergilerler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cuguli19

ademin 40 m boyunu tahayül edince aklıma puştluk geldi.
    Pipisi kaç metre idi hz adem efendimizin.
    Eşekle kıyaslanırsa bide.
    İnsan boyu 2m olsa 40/2* 17cm = 20*17cm= 3.4 metre ... uleee 3.4 metre
    Ben korktum aga arkamdan koca pipili bi adam pipisinin boyu benim iki mislim.
    Kapanda p.luga iyi calisiyor.

Cosmos ta seni guldursun...

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Kapanda p.luga iyi calisiyor.

Cosmos ta seni guldursun...

Alıntıları Göster
    Sanırım ABD nin bu geri kalmış ülkelerdeki yeni taktiği.
    Dini konuları 50 yıldan fazladır hiç düşünmemiştim.
    Ateizmide burada öğrendim. Bana satanizm gibi falan geliyordu.
    İçime sinmedi geçmiştede materyalisttim şimdide materyalist olarak kalayım.
    Tek bildiğim doğru var. Aile sevgisi, Toplum sevgisi,
    Din dil ırk farketmeksizin İnsanlık sevgisi.

1600 TL açlık sınırındaki insan bu konuları çoluk çocuğunu düşünmekten dine sarılabilir.
    Bu düncedeki arkadaşlara diyeceğim bir şey yok. Onların hiç birisi bu tartışmalara girecek halleride yok.
    Onları bir şekilde aydınlatmak, Nasıl din denen afyonla uyutulduklarını anlatmak görevi bize düşüyor.

İnternetide bir kaplamışlar safsata üstüne safsata.
    Ciddi ciddi inanarak bir sürü forumda ademin boyu 40 metre diye tartışmalar açmışlar.
    Gülermisin ağlarmısın. Dünyaya rezil oluyoruz.
    Bu kafa ile bizi AB ye kesin sokmazlar.

Bu adamların ciddiye alınacak bir tarafları kalmamış.
    Yaw insan bilimi takip eder. Kendini uydurur.

Biz bu adamları ciddiye alarak hata yapıyoruz.

• Birisi bilimsel bir gerçek ve nasıl işlediği teori olan bir kavramken ötekisi masal ..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle dine göre dediğin şeyin kesin bir karşılığı yok. 6000 - 7000 yıl mevzuları İsrailiyat kaynaklı hadislerle irtibatlı. Zaten peygamber tarihlerinin çoğu israiliyattan ve uydurma hadislerden beslenir. Temel bazı şeyler Kur'an ve sahih hadislerde geçer, onlardan da böyle şecere çıkartmak imkansız. Ayrıca ilk insanlar hakkında çok çok az bilgiler var dine göre.

Gelgelelim bilime göre dediğin şeyinde bir karşılığı yok maalesef. İlk insanları inceleyen alan paleoantropoloji çok ciddi ihtilafların döndüğü ve çok çabuk değişen bir alan. Bugün bir arkeologun da dediği gibi üç bu alanla ilgili uzmanı bir odaya kapatsan birbirinden farklı üç ayrı evrim teorisiyle dışarı çıkar kii onlar daha dışarı çıkmadan onların kullandığı verilerin tamamının tarihi bile geçmiştir. İşte böyle birşey bu.

Şu evrim-din tartışmaları da çok saçma bir şey de neyse bu konuya girmek istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1151292116 -- 23 Nisan 2018; 9:43:33 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.