Şimdi Ara

SMPS NEDİR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
22.663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar smps nedir? Yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.

• Switch mode power supply Anahtarlamalı güç kaynağı

Genel olarka bir bobin yada trafonun bir sarımının anahtarlanarak calıstırılması ile voltaj seviyesinin degiştirilmesi esasına göre calısan sistemlere smps deniyor. Picproje dergisinde enerji dönüşüm sistemleri ile alakalı bir yazı yazmıştım.

http://www.4shared.com/file/11265041/dd1ad854/PICPROJE_DERGI_SAYI-1.html
    sifre www.picproje.org

• Teşekkürler.
  • transformatörlerin çalışma prensibini bilirisin

formulü ise 2 pi f l l bobin uzunluğu

pi yi değiştiremeyeceğimize göre

elimizde f ve l kalıyo

L ile yapılan işlemler normal transformatörler için çünkü şebeke frekansı sabit olduğu için

işte bu noktada frekansla oynama aklımıza geliyor

frekans ne kadar yükselirse trafo ebatı o kadar düşer

örnek olarak 50 herz de trafo ebatı 5 birim ise 400 hz de 3 birimdir

ve smps ye gelecek olursak

şebeke gerimi direk olarak doğru akıma çevrilir

220*0,707 310 volt olarak dc gerilim elde etmiş oluruz

bunudu güç mosfetleriyle saniyede 1 khz civarında anahtarlama yaparak küçük bir transformatöre iletirsek transformatör çıkışından istedğimiz gerilimi elde etmiş olur

bu konumdan sonra gerisi kolay oluyor bir diyot ve kondansatörle tekrar doğru akım elde etmiş oluyoruz

Not:Yukaridaki anlatım bana ait değildir baska bir forumdan ahmetkayur nickli isimli sahsa ait olup yardimci olmak buraya aldım. İnşaallah mazur görür.

• Peki Arkadaşlar 500-12v smps lerde FG NC R.C.G R.C 220 girişinde 12 v cıkısında da s- s+ var bunlar nedir
  • SWICH MODE POWER SUPLY Yani Anahtarlamalı Güç Kaçnağı Ok
  • sonos play 5 kullanıyorum
    smps arızalanmış acaba bunun tamir fiyatı ne kadar olur tahminen?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dolumay

transformatörlerin çalışma prensibini bilirisin

elimizde f ve l kalıyo

L ile yapılan işlemler normal transformatörler için çünkü şebeke frekansı sabit olduğu için

bunudu güç mosfetleriyle saniyede 1 khz civarında anahtarlama yaparak küçük bir transformatöre iletirsek transformatör çıkışından istedğimiz gerilimi elde etmiş olur

bu konumdan sonra gerisi kolay oluyor bir diyot ve kondansatörle tekrar doğru akım elde etmiş oluyoruz

Not:Yukaridaki anlatım bana ait değildir baska bir forumdan ahmetkayur nickli isimli sahsa ait olup yardimci olmak buraya aldım. İnşaallah mazur görür.

bilgiler için teşekkürler

• Bende kablosuz hoparlör var. Smps arızalanmış. Acaba bunu tamir ettirebileceğim. İstanbul'da tavsiye edeceğiniz yer neresidir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • duman 6966.kağıthane de bildiğim biri var ,bu işlerde çok iyi.numarasını vereyim.0535 369 48 03 adı mert. umarım işini çözer
  • Arkadaşlar, smps trafosuyla inverter devresi yaptığımda, meselâ tl494 veya cd4047 ile, smps trafosu çok akım çekiyor, çünkü iç direnci çok düşük. Normâl silisyum trafoyla yapabiliyorum ama smps ile başarılı olamıyorum. Bu smps trafoları nasıl sürülüyor ki? Bilen arkadaşlar bilgi verirse sevinirim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dolumay

transformatörlerin çalışma prensibini bilirisin

elimizde f ve l kalıyo

Yaa arkadaş CIA in gizli arşivindeki dev ekranlarda Beyrut un uydu görüntülerini Amerikan başkanına açıklayan güvenlik amiri gibi açıklama yapmışsın, çok samimiyetle söylüyorum BRAVO BRAVO... tebrik ederim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Smps " Swich mode power supply" anahtarlamalı güç kaynağı demektir. Ve basit anlaşılabilir şekilde anlatmaya çalışacağım.

3 türlüsü vardır;

Smps güç kaynağı; bu normal mekanik trafolu ve doğrultmalı bir güç kaynağından çok daha karmaşık ve yapımı zor bir sistemdir, öncelikle şebekeden gelen 220 volt köprü doğrultma ile doğrultulur ve bir osilatör ile 400 volt ve kare dalga ac verecek bir şekilde yeniden düzenlenir tabi bu 400 volt çok yüksek frekanslı 400 khz civarı bir frekansa sahip bir ac dir, buradan bir trafo yardımı ile tekrar voltaj düşürülür ve tekrar doğrultulup regüleli şekilde çıkış sağlanır bu regülasyon ise çıkış voltaj ve akımının istenilen değerde sabit kalmasını sağlayan voltaj takibi yapan bir op-amp ile yapılır bu regülasyon izole bir şekilde trafonun girişi ve çıkışı arasında sağlanan geribesleme ile sağlanır.

Şimdi diyeceksiniz bunlara ne gerek var şöyle var siz normal bir mekanik trafodan düşük gerilim ve yüksek akım almak için baya büyük ağır bir trafoya ihtiyaç duyacaksınız ama smps bu sorunu çözüyor çok daha hafif ve çok daha küçük bir güç kaynağıyla aynı işi görebiliyor üstelik mekanik trafodan daha verimli mekanik trafo boşta bile çalışsa belli bir enerji harcar smps de bu minumum, bunun sırrıda girişten yüksek voltaj ve frekanslı bir ac ile trafoyu beslemesi bu yöntem bir trafonun normalden çok daha hafif ve küçük olmasına olanak tanıyor ama smps ninde bir dezavantajı var yüksek anahtarlamalı frekanstan kaynaklanan gürültü bu bazı hassas cihazlar için uygun değil filitreleme ile ortadan tamamen kaldırmakta imkansız belki minimum değere indirebilirsiniz buda maliyetli ve beceri isteyen bir yöntem, o yüzden bazı devrelerde hala eski yöntem yani mekanik trafolu güç kaynağı kullanılıyor ve hala piyasada satıliyor.

Buck converter smps; bu cihazlar dc voltajı istenilen dc voltaja düşürmeye olanak tanıyor üstelik çok az kayıpla yüksek verimle peki bu nasıl çalışıyor converterin içindeki osilatör yüksek frekanslı anahtarlama yani aç-kapa yaparak voltajın tepe noktasına yükselmesine engel olup belirlenen değerde kalmasına olanak tanıyor, anahtarlama o kadar hızlı ki voltaj tepe değere ulaşamadan çöküyor ve aynı zamanda sabit kalıyor bunu %90 verimle yapabiliyor linear converterlerde düşürülen voltajın geri kalanı ısı enerjisine dönüştürülüyor böylece ortadan kaldırılıyor verimi ortalama %40-60 larda kalıyor ama bu israfı gereksiz enerji harcanması sorununu beraberinde getiriyor, smps bu sorunu minimum güç harcayarak çözüyor.verimi %90 lara varıyor.

Smps step up converter( voltaj yükseltici): bu yöntemlede devreye seri bağlı bir bobine osilatörden gelen anahtarlama ile indüktör muamelesi yapılıyor bu sayede voltajın yükseltilebilmesi sağlanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 20 Şubat 2024; 15:50:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.