Şimdi Ara

Multimetre ile akünün amperini nasıl ölçebilirim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
7
Cevap
0
Favori
15.704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Arkadaşlar yazı uzun olacak ama yapacağım işi uzun uzun yazacağım açıklayıcı olması için. çünkü bu işlerden pek anlamıyorum.

  İş yerimizde bir IP kamera sistemi var ağ üzerinden izlenen, akü şaj cihazı aküye bağlı, akü 12V ama amperi yazmıyor(o kısım silinmiş) akünün + ucundan elektrik üzerinde hiç bir şey yazmayan bir kutuya gidiyor (+ ve - input, + output var sadece, amperi ayarladığını düşünüyorum) sonra da o kutudan kameraya ve kayıt cihazına + elektrik gidiyor - de direk aküden bağlı. kabaca çizimi aşağıya koydum, çizim de anlatım da biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir.
   Multimetre ile akünün amperini nasıl ölçebilirim  Bu sistem bazen kilitleniyor ve kapat aç yapmamız gerekiyor ve pek de ulaşılır bi yerde değil. ben de uzaktan kumandalı Dimmer aldım bu sisteme bağlamak için ama aldığım yer 8 amperi geçmesin dedi. ben de iş yerine gelirken bir de ucuzundan bir multimetre aldım (resimi altta) ve internetten nasıl kullanılacağına baktım ama amper ölçümünü pek anlamadım.
  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

   Multimetre ile akünün amperini nasıl ölçebilirim  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demente -- 11 Nisan 2015; 11:26:04 > • Akü kapasitesi multimetre,ampermetre ile ölçülmez.Multimetrenin ampermetre kademesi ile sistemin aküden çekmiş olduğu akımı ölçebilirsin.

  Multimetre komutatörünü (konum seçici anahtar ) 10A konumuna getir.
  Kırmızı olan probu 10A terminaline bagla
  Siyah prob Com terminaline takılacak ve sistem bağlantı şekli seri olacak
  Ekranda okuyacağın değer sistemin o an çektiği akım degeridir  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 11 Nisan 2015; 12:01:51 >
 • peki akünün yada şarj cihazının verdiği amperi nasıl öğrenebilirim?
 • quote:

  Orijinalden alıntı: VRMS

  Akü kapasitesi multimetre,ampermetre ile ölçülmez.Multimetrenin ampermetre kademesi ile sistemin aküden çekmiş olduğu akımı ölçebilirsin.

  Multimetre komutatörünü (konum seçici anahtar ) 10A konumuna getir.
  Kırmızı olan probu 10A terminaline bagla
  Siyah prob Com terminaline takılacak ve sistem bağlantı şekli seri olacak
  Ekranda okuyacağın değer sistemin o an çektiği akım degeridir

  Yukarıdaki açıklama gayet net , çekilen akım ve şarj akımı bu şekilde ölçülür .
 • Aküyü sistemden ayırın ama akü tam dolu olsun.

  Ne kadar akım çektiği belli olan bir yükü ve avometreyi aküye seri halde bağlayın. O anda, yükün aküden çektiği akımı görmüş olursunuz. Örneğin; yük anlık olarak 1A çeksin, akünün 5 saat sonra boşaldığını düşünürsek akü 5A'lik bir akü demek oluyor. Burada önemli bir nokta var; akünün voltajını 11 volttan aşağıya düşürmeyin, akü sağlamsa zaten 5 saat boyunca 12V seviyesinde kalır. Ara sıra voltajı ölçün. 11V'tun altına düşerse akü ölmeye başlar.

  Deneyip denememek size kalmış, denemeleriniz sonucunda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız sorumluluk kabul etmiyorum.

  Saygılar...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 11 Nisan 2015; 23:20:23 >
 • Dimmeri aldığınız yer size 8 amperi geçmesin derken bağladığınız aküyü değil de dimmer üzerinden beslenen sistemin akımını kastetmiştir. Yani bu kamera sistemi toplamda anlık 8 amperden fazla akım çekiyorsa dimmeri bozabilir. Burada bağladığınız akünün akım kapasitesi dimmere direkt zarar vermez zaten. Akü ne kadar büyük olursa olsun sistem ihtiyacı olan kadar akımı çeker. O nedenle siz o multimetre ile arkadaşın dediği gibi sistemin çalışma anında çektiği akımı ölçün bunu da 10A konumunda iken kırmızı probu üste alarak beslemeye seri bağlama ile yapabilirsiniz. Sitem çalışırken çekilen akımı görüp karar verirsiniz.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mustyyyyy

  Dimmeri aldığınız yer size 8 amperi geçmesin derken bağladığınız aküyü değil de dimmer üzerinden beslenen sistemin akımını kastetmiştir. Yani bu kamera sistemi toplamda anlık 8 amperden fazla akım çekiyorsa dimmeri bozabilir. Burada bağladığınız akünün akım kapasitesi dimmere direkt zarar vermez zaten. Akü ne kadar büyük olursa olsun sistem ihtiyacı olan kadar akımı çeker. O nedenle siz o multimetre ile arkadaşın dediği gibi sistemin çalışma anında çektiği akımı ölçün bunu da 10A konumunda iken kırmızı probu üste alarak beslemeye seri bağlama ile yapabilirsiniz. Sitem çalışırken çekilen akımı görüp karar verirsiniz.

  Cevap için çok eşekkürler. şimdi ölçümü yaptım sistem 1,5-2 A çekiyor. Bağlantıyı da yaptım, sıkıntısız çalışıyor.
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.