Şimdi Ara

smartesp esp8266 ve android uygulama ile ev otomasyon

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
2
Favori
1.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Vakit buldukça geliştirdiğim ev otomasyon sistemi
    Sistem tamamen kablosuz hem bendeki kablosuz hareket ve kapı sensörlerini tanıttım hemde kendi yaptığım kablosuz sensörler
    kablosuz cihazları android uygulama üzerinden okur ve komut verebilirsiniz
    mesela kablosuz bir kumandayı uygulama üzerinden kodunu okuyup bir buttona atayabilir ve uygulama üzerindende kumanda edebilirsiniz yani bir nevi kopyalama
    kablosuz dedektörleri kolayca tanıtabilirsiniz yani arduino ide baglayıp tekrardan derlenemize gerek yok web server üzerinden kolayca değiştiriliyor.
    aslında kablosuz cihazları uygulama üzerindende tanıttım önceki versiyonda ama cihaz resetlenince tekrar tanıtmak gerekir uygulamada bir veri tabanı oluşturup bir tuşla tekrar geri yüklüyordum ama gerek görmedim böylesi daha iyi diye düşündüm
    elektirik enerji için PZEM modulunu kullandım

sistem server ve client mantığı ile caçılıyor yani istediğim kadar esp8266 tek bir esp bağlıyabiliyorum sadece 1 esp için modemde port açıp tüm client cihazları görebilir ve kontrol edebilirim
    server esp üzerinden tüm client esplere komut gönderebilir ve veri izliyebilirim
    modul desteği neredeyse sınırsız yani aklınıza gelebilecek her modul ve sensor eklenebilir.

uygulamaya birde kablosuz IP kamera ekledim buradada yine kurllar belirlenebilir mesela kapı çalındıgında yada şu dedktor alarm verdiğinde kamerayı aç yada resim çek

esp server ağ ayarlarını arduino yada web serverdan degilde uygulamada ayarladım yani esp yerel ağa bağlamak için uygulamada yerel ağ ayarlarınızı girip kaydetmeniz yeterli verileri esp gönderip kaydediyor.

sabit ip için esp duckdns kullandım uygulama videosunda gördügünüz test duskdns domain aslında esp güncelliyor.
    uygulama yerel ağdamı yada 4g lemi bağlandıgınızı otomatik kontrol eder.
    esp ip adresini AP modunu uygulama üzerinden değiştiriyor.

alarm sireninide kablosuz yaptım ayrıca attiny85 ile kablosuz PIR ve sıcaklık nem sensörüde yaptım
    dahada geliştiriyorum mesela bulundugunuz yere göre GPS verilerine göre tetik verebilirsiniz

telefon ekranı kapalı yada kilitli olsa bile bildirim gelir bunun için farklı bir yöntem denedim çünkü uygulamayı app invertor ile yapıyorum ve arkaplanda yani telefon kapalı uyku modunda ise uygulamayıda uyku moduna sokuyor. kaç gündür bununla uğraşıyordum en sonunda oldu

videoda ev elektirik enerjisini hesapladıgınızda size yanlış sonuc verebilir çünkü ayarlamayı unuttum :) buna aldırmayın yani

esp led ekran oled ekran yada nextion dokunmatik ekran eklenebilir hepside denendi ben dokunmatik ekranı henuz bitirmedim grafik kısmı biraz sıkıcı oldugu için üşeniyorum

sıcaklık, nem degerlerine göre tetik verebilir, röleleri zamanlı kontrol edebilir uzaktan RF ve IR kumanda kodlarını kopyalayıp kontrol edebilir.
    ve bunları android uygulama üzerinden değilde komutları direk esp gönderiyor yani uygulama kapalı olsa bile işlem devam eder.

uygulama videosu burdahttps://www.youtube.com/watch?v=C0qYm4hVI3I

Dokunmatik ekran grafiklerini komple değiştirecem şimdilik bu şekilde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conax -- 28 Mayıs 2018; 0:52:19 >

• merhabalar benzer bir çalışma için yardıma ihtiyacım var esp8266 var elimde 01 modeli .Bu sistemi ag içinden degilde dışarıdan kontrol etmek istiyorum ama yapamadım
    benzer örnekler çok hep başka bir site üzerinden yapıyorlar tink spik gibi ama esp yi modem üzerinden direk internete açıp mit app de yaptıgım uygulama üzerinden arduino yu kontrol etmek istiyorum ve başaramadım ev içerisinde aga baglanıp yapıyorum sıkıntı dışarıdan yapamadım bukonu hakkında yardım edermısınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: Melgos

merhabalar benzer bir çalışma için yardıma ihtiyacım var esp8266 var elimde 01 modeli .Bu sistemi ag içinden degilde dışarıdan kontrol etmek istiyorum ama yapamadım
    benzer örnekler çok hep başka bir site üzerinden yapıyorlar tink spik gibi ama esp yi modem üzerinden direk internete açıp mit app de yaptıgım uygulama üzerinden arduino yu kontrol etmek istiyorum ve başaramadım ev içerisinde aga baglanıp yapıyorum sıkıntı dışarıdan yapamadım bukonu hakkında yardım edermısınız
    şimdi şöyle bişey var yardım etmek isterim ama size özel bir uygulama yapmam gerekir yok eger ben kendim MIT ile yaparım derseniz ben verileri json ile çekiyorum app ile json verileri hakkında bilginiz varsa yapabilirsiniz ama yoksa dedigim gibi size özel yapmam gerekir ayrıca ben artık json ile çekmiyorum MQTT daha hızlı stabil ve sağlıklı json uzerinden cekmek isteseniz dahi modem uzerinden port açmanız lazım ve şuanki birçok internet sağlayıcı ile bunu yapamassınız statik IP almanız gerekir
    MQTT boyle bişey yok kullanımıda basit esp için örnek kodlar var uygulamada play storede var ve çok güzel bir uygulama

• conax kullanıcısına yanıt
    tekrara merhaba ben mitte uygulamammı yazdım hazır istedigim tarzda biruygulamam var stabil calışıyor yapamadıgım takıldıgım yer esp yi modem üzerinden dünyaya açmak tı bu sayede hernerede olursam oluyum telefondan arduinomu kontrol edtmek ve oradan veri almak bu arada mqtt yi de biraz arastırdım cok tesekkur ederım bu bılgi için gerçekten paylaşarak artan şeyler bilgi ve sevgi :)
    iletişim bilgisi verir misiniz daha detaylı konusabilmek için ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.