Şimdi Ara

Size göre dünyanın en güçlü üç köpeği (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
240
Cevap
2
Favori
560.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ayı Baba

Çok duygusal yaklaşıyoruz olaya yine.
    Evet, kangal iyi bir ırk. Güçlü bir ırk. Belki sadık bir ırk.
    Ama asla hiçbir konuda "dünyanın en xxxx" denebilecek bir ırk değil.

Dünyanın en güçlü köpeklerini sormuş arkadaşımız.
    Neye göre güç. Fiziksel güç (ağırlık çekme vb.) gibi bir soru mu bu?
    Yoksa iyi kavga edebilen, dayanıklı anlamında mı?..

Benim güçlü'den anladığım şekilde yola çıkarsak;

Kafkas Çoban Köpeği
    Tibet Mastiffi
    Ve Dogo Argentino

şeklinde sıralayabiliriz diye düşünüyorum.

Özellikle Kafkas Çoban Köpeğini gerçek şekliyle bir görün, yeter zaten. Kangallar kedi gibi kalıyor yanında!

Alıntıları Göster
    kangal alır

• quote:

Orijinalden alıntı: Mimar SaNAN

kangal alır

Alıntıları Göster
    Bende Kangal sanıyodum ama Kafkas Çoban Köpeğinin videosunu izleyene kadar iki kurdu sırayla yıkıyo.Kangal yanında kuş kadar kalır inanın.Kalın derisi ve cesareti sayesinde karsısına cıkan türlerin şansı az.Zaten kangalın atası olarak tanınıyo.Çok kıymetli oldukları için pek göremezsiniz bu hayvanı.Zaten dağlık ve soğuk mekanların hayvanı.Kangaldan daha şüpheci ve agresif deniyor.Ayıyla kapıştığını iddaa edenler var.Tüm bu söylediklerim safkan olanlar için geçerlidir.Gürcistanda bulunurlar genel olarak.İncelemeden yorum yapmayın derim...

Saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayı Baba

Çok duygusal yaklaşıyoruz olaya yine.
    Evet, kangal iyi bir ırk. Güçlü bir ırk. Belki sadık bir ırk.
    Ama asla hiçbir konuda "dünyanın en xxxx" denebilecek bir ırk değil.

Dünyanın en güçlü köpeklerini sormuş arkadaşımız.
    Neye göre güç. Fiziksel güç (ağırlık çekme vb.) gibi bir soru mu bu?
    Yoksa iyi kavga edebilen, dayanıklı anlamında mı?..

Benim güçlü'den anladığım şekilde yola çıkarsak;

Kafkas Çoban Köpeği
    Tibet Mastiffi
    Ve Dogo Argentino

şeklinde sıralayabiliriz diye düşünüyorum.

Özellikle Kafkas Çoban Köpeğini gerçek şekliyle bir görün, yeter zaten. Kangallar kedi gibi kalıyor yanında!

Alıntıları Göster
    Genetik Mühendisliğinin yapmış olduğu "frankenstein" ları saymazsak KANGAL.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kangal_Dog

• quote:

Orijinalden alıntı: carantinas

Genetik Mühendisliğinin yapmış olduğu "frankenstein" ları saymazsak KANGAL.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kangal_Dog

Alıntıları Göster
    Uluslararası Büyük Köpek birlikleri tarafından tanınmadığı yazıyor kaynaklarda bence önce kendi safkan köpek ırkımıza sahip çıkmalı ve tanıtmalıyız.

Wikipedia.

Irk sınıflandırma

FCI: Grup Tanınmıyor. Fédération Cynologique Internationale (FCI) (Dünya Köpek Federasyonu), merkezi Belçika'da bulunan uluslararası köpek kulübü.
    AKC: Tanınmıyor
    ANKC: Grup 6 (Faydalı köpekler)
    CKC: Tanınmıyor
    TKC: Tanınmıyor
    NZKC:Faydalı köpekler
    UKC: Bekçi köpekleri

Hiç birinde yok sadece ANKC NZKC ve UKC de var. FCI da bu ırkımızın mutlaka adı geçmeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: carantinas

Uluslararası Büyük Köpek birlikleri tarafından tanınmadığı yazıyor kaynaklarda bence önce kendi safkan köpek ırkımıza sahip çıkmalı ve tanıtmalıyız.

Wikipedia.

Irk sınıflandırma

FCI: Grup Tanınmıyor. Fédération Cynologique Internationale (FCI) (Dünya Köpek Federasyonu), merkezi Belçika'da bulunan uluslararası köpek kulübü.
    AKC: Tanınmıyor
    ANKC: Grup 6 (Faydalı köpekler)
    CKC: Tanınmıyor
    TKC: Tanınmıyor
    NZKC:Faydalı köpekler
    UKC: Bekçi köpekleri

Hiç birinde yok sadece ANKC NZKC ve UKC de var. FCI da bu ırkımızın mutlaka adı geçmeli.

Alıntıları Göster
    bence budur kardeşim 15 mukaatı var daha hiç geri adım atmadı tosun paşa kendileri annesi malamut babası kangal ortaya süper bir köpek çıktı

Size göre dünyanın en güçlü üç köpeği

• Kangal
  • quote:

Orijinalden alıntı: +24edition

Kangal
    Kendim zamnında dogo arjantine besledım 3.5 ay (Buldum)
    güzel köpekler vesselam, heleki havlamaları yakınımızdaki telleri bile titretebiliyordu.Ama bana kalırsa Kangal 1 numara. Çünki nerde ne yapmasını bilen tabiri caize müslüman adam gibi köpek, hatırlıyorum da cocuklugumda bi şantiyeye girmiştim, yanımda 2 köpekle bi kangal gelmişti yanımıza, yanımdakı köpekler ufacık, soktular kuyruklarını, aslında orda kötü niyetli olsam tahminen kangal 3 umuzede saldırırdı ve hıcbırsey yapamazdık ama, kangal yanastı bana,baktı ve gıtmemı ızledı, tabi yusuf yusuf oldum orası ayrı mesele,
    ve guc olarakta karakter olarakta Kangal 1 numaradır arkadaşlar, sonrasında bi Hayvan gibi Kurt vardı o olabilir belki ismini unuttum sımdı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: duma

Kendim zamnında dogo arjantine besledım 3.5 ay (Buldum)
    güzel köpekler vesselam, heleki havlamaları yakınımızdaki telleri bile titretebiliyordu.Ama bana kalırsa Kangal 1 numara. Çünki nerde ne yapmasını bilen tabiri caize müslüman adam gibi köpek, hatırlıyorum da cocuklugumda bi şantiyeye girmiştim, yanımda 2 köpekle bi kangal gelmişti yanımıza, yanımdakı köpekler ufacık, soktular kuyruklarını, aslında orda kötü niyetli olsam tahminen kangal 3 umuzede saldırırdı ve hıcbırsey yapamazdık ama, kangal yanastı bana,baktı ve gıtmemı ızledı, tabi yusuf yusuf oldum orası ayrı mesele,
    ve guc olarakta karakter olarakta Kangal 1 numaradır arkadaşlar, sonrasında bi Hayvan gibi Kurt vardı o olabilir belki ismini unuttum sımdı.

Alıntıları Göster
    1)Kangal 2)Pitbull 3)Dogo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KD69 -- 12 Ağustos 2012; 17:30:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KD69

1)Kangal 2)Pitbull 3)Dogo

Alıntıları Göster
    1.Kangal
    2.Alabay
    3.Dogo Argentino
    4.Bu türler ve benzerleriyle oluşturulmuş iyi bir kırma.
  • burada yazilanlara bakilinca dunya literaturunde toplam 5 kopek cinsi var gibi duruyor.

guc kontrolcuye daha dogrusu sahibe aittir fakat irilik deyince sarplaninac, caucasian ovcharka irklarini soyleyebilirim ovcharka 130 kg kadar olabiliyor ve 24 yil yasiyor ortalama. vs vs. daha yazardimda simdi biri dogo ovcharkayi dover diyecek ben onu dovecem ondan korkuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cali4nication

burada yazilanlara bakilinca dunya literaturunde toplam 5 kopek cinsi var gibi duruyor.

guc kontrolcuye daha dogrusu sahibe aittir fakat irilik deyince sarplaninac, caucasian ovcharka irklarini soyleyebilirim ovcharka 130 kg kadar olabiliyor ve 24 yil yasiyor ortalama. vs vs. daha yazardimda simdi biri dogo ovcharkayi dover diyecek ben onu dovecem ondan korkuyorum.
    Ordan burdan nadir bulunan şeyleri öğrenip bize hava yapma ovcharka nın dövüşte hi bir ünü yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turkish_Exer_

tibetli mastiff dünyanın en güçlü ırkıdır 110 kilo civarı dev gibi bir köpektir kalıplı bir insanı 3 sn. boğar..Evcilleştirilmesi çok zordur

Harbiden bu köpek inanılmaz korkunç...
  • quote:

Orijinalden alıntı: shockwave23

Alıntıları Göster
    1-tibet mastif
    2-kangal
    3-rotweiller
    4-doberman
    5-alman kurdu
    6-dogo
    7-pitbull

• quote:

Orijinalden alıntı: hokicik

1-tibet mastif
    2-kangal
    3-rotweiller
    4-doberman
    5-alman kurdu
    6-dogo
    7-pitbull

Alıntıları Göster

• quote:

Orijinalden alıntı: All Hail The King

Alıntıları Göster
    1-Caucasian Ovcharka
    2-Alabai
    3-Anatolian Mastiff (Malaklı)
  • quote:

Alıntıları Göster

• quote:

Orijinalden alıntı: Duygusuz İfade

Hepsi hikaye kangal alır.

Alıntıları Göster
    Hepsi hikaye asıl güçlü olanı açıklıyorum...
    .
    .
    .
    .
    Sağdaki eleman ne sandınız ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

DOGO
    Yuksek,yapili ve oldukca guclu bir kopek turu... beyaz tonlarda olurlar..Arjantin'e ozgu bir mastif varyantidir. eski zamanlarda yerel halkin birkaciyla (ayni kangallarin kurta yaptigi gibi,zira tek basina bir kopek hicbir zaman,tekrarliyorum hicbir zaman vahsi bir hayvani alt e de mez) puma avina ciktigi cesur, dovusken ve cusseli ama hizli bir kopektir. belirgin ozelligi baskin beyaz rengi ve cipil gozleridir.BEYAZ OLUM MELEGi adi ile de anilmasi kopek hakkinda bir fikir verebilir.

1. bir puma veya yaban domuzuna yetismek ve ona saldirmak icin hizli ve cesur kopeklere ihtiyaclari vardi ve antonio nores martines ve kardesi agustin nores martines'e gore bu kopek irlanda kurt tazisi'ndan baskasi olamazdi.

2. elde edilen kopegin buyuklugunu korumak ve kas yapisini daha da gelistirmek icin ispanyol mastiff'i kullandiklari bir sonraki cins oldu.

3. avrupa'daki en populer av kopeklerinden biri olan pointer mukemmel koku alma duyusunu verdi.

4. bulldog'un geni gogsu, yere saglam basisi ve gozupekligi, kardeslerin yeni cins icin sectikleri diger ozelliklerdi.

5. boyut olarak biraz kucuk olmasina ragmen "kopeklerin gladyatoru" bullterrier cesaret, korkusuzluk, ceviklik ozelliklerini verdi.

6. kafa tasini ve genel olarak butun iskeleti guclendirmek ve buyutmek icin danua tercih edilen bir sonraki cins oldu.

7. dunyanin en guclu kopek cenelerinden birinin sahibi dogue de bordeaux yeni cinsin zaten guclu olan cenelerini biraz daha gelistirdi.

8. arjantin pampaslarinda avlanmak icin kolaylikla secilebilen bir renk olan beyaz icin pirenei dag kopegi kullanildi.

9. en son kullanilan cins olan boxer yeni cinse saglam psikoloji ve canlilik verdi.

Alıntıları Göster
    KANGAL-PRESSA CANARİO-DOGO ARJANTİN

• quote:

Orijinalden alıntı: Laguna2006

Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan tartışması beni ilgilendirmiyor. Dogo mu, canaria mı, bully kutta mı, tibet mastiff mi, kangal mı diğerini döver onu bilemem.İhtimaldir ki Bully kutta lar dövüşten galip çıkacaktır. Ancak tibet mastif hariç dogo, canaria, bully kutta ve hatta pit bull laboratuar köpekleridir. Labaratuar dediysem lafın gelişi tabii ki yani özel maksatla üretilmişlerdir. Özel maksatla üretilen köpekleri kangallarla kıyaslamak bile doğal ortamında gelişen kangalların nasıl bir özel köpek olduğunu gösterir.

Bunun yanı sıra bilirsiniz “Kontrolsüz güç güç değildir” diye bir laf vardır. Kangalların özellikleri güçlü olmaları kadar uyumlu ve uysal olmaları, mükemmel çoban köpeği özelliği taşımalarıdır.

Ayrıca Kangallar Anadolunun karlı dağlarından Afrikanın çöllerine kadar çok farklı doğal şartlara uyum sağlayabilmektedir.

İşte bu mükemmel özellikleri biraraya getirdiğinizde Kangal’ların diğer köpeklere olan üstün yanı ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden “Afrika’daki Çitaları koruma programında kullanılmak üzere dünya üzerindeki yüzlerce köpek ırkı içerisinde Kangallar bu görev için seçilmişlerdir. Dönemin hükümetinden alınan özel izinle yaklaşık 300 Kangal Afrika Çitalarını koruma programının bir parçası olarak Namibya’ya götürülmüştür. O günden bu yana aşağıdaki makale de de anlatıldığı gibi Afrika şartlarına çok iyi uyum sağlamış çitalara göz açtırmamış, hem çiftlik hayvanlarını çitalardan korumuş hem de çitalar kangalların korkusundan sürülere yanaşamadığı için sürü sahipleri tarafından öldürülmelerinin önüne geçilmiştir.

Dogo, canaria bilmem ne diyenler bir daha düşünsünler, bilim adamları sırf dövüşebiliyor diye niye o hayvanları değil de kangalları bu program için seçtiler.

Merak edenler Kangal-çita-namibya yazıp ilgili videoları bulup seyredebilirler.

Kangal köpekleri, Namibya'da soyu tükenmekte olan çitaları kovalayarak hayatta kalmalarına yardım ediyor.

İngiliz Times gazetesinin haberinde, ülkedeki çiftçilere 1994 yılından bu yana Çita Koruma Fonu tarafından verilen yaklaşık 300 Kangalın, çitaları, av olarak gördükleri çiftlik hayvanlarına yaklaştırmadığı, dolayısıyla bu hayvanların çiftlik sahipleri tarafından öldürülmelerine engel olduğu bildirildi.

Kangalların bu işte çok başarılı olması nedeniyle programın Kenya'da da uygulamaya koyulduğu, Kenya'nın Masai Mara kenti dışında yer alan bir köyde yaşayan Masai kabilesinin de ilk Kangallarına sahip olduğu kaydedildi.

Haberde, Türkiye'de 6 bin yıldır köylüler tarafından çiftlik hayvanlarını kurtlardan korumak için beslenen Kangal köpeklerinin, Namibya'da 275 çiftliğe verildiği, 14 yılda çiftçiler tarafından öldürülen çita oranının yılda yüzde 19'dan 2.4'e düştüğü belirtildi.

Ülkede Kangal köpeklerinin bulunduğu çiftliklerde de çiftlik hayvanlarının ölüm oranının yüzde 80'den fazla azaldığı gözlendi.

Çita Koruma Fonu'nun kurucusu ve Kangal projesinin yürütücüsü Laurie Marker, Kangal köpekleri için, "Onlar, insanların ve çitaların en iyi dostu" ifadesini kullandı ve Kangalların sonunda çitaların korunması için çok daha fazla ülkeye gönderilebileceğini umduğunu söyledi.

Namibya'da Kangal köpekleri sayesinde 1991 yılından bu yana uzun süredir sayıları azalan çita nüfusunun 2 binden 3 bine çıktığı, Namibya'nın 26 Afrika ülkesi arasında en fazla çita sayısına sahip olması nedeniyle programın ilk kez burada uygulandığı kaydedildi.

Çok eski çağlardan beri Anadolu'da yaşayan ve Türk bekçi köpeği olarak da bilinen Sivas Kangalı, zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya duyarlı, sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpek türüdür.

Sivas Kangalı, özellikle kurtlara karşı verdiği başarılı savaşlarla tanınır. Bir çoban köpeği olarak yorgunluktan ve kötü hava koşullarından etkilenmez.

Afrika ülkesi Namibya'da pek çok çiftliğin güvenliği Sivas kangal köpeklerine emanet. Gurbetteki kangalların çiftlik hayvanlarını korumaktan öte bir 'misyon'ları daha var. O da çitaların neslinin tükenmesini önlemek.
    Dünyanın en hızlı koşan hayvanı olan çitalar, bugün artık sadece Afrika'nın bazı bölgeleri ve İran'ın güneyinde yaşam mücadelesi veriyor. Çitaların en büyük düşmanı ise hayvanlarını korumak isteyen çiftçiler.
    1970'li yıllarda Namibya'ya giderek Çita Koruma Fonu'nu kuran ABD'li veteriner Dr. Laurie Marker, yıllarca çiftçilerle çitalar arasındaki bu savaşı sona erdirmenin bir yolunu aradı. Sonunda Anadolu'da 6 bin yıldır çoban köpeği olarak kullanılan kangallara ulaştı. Afrika'daki kangal mucizesi TÜBİTAK Bilim Teknik dergisinin son sayısına konu oldu.
    Marker, kangalların sürülerle uzun mesafe kat ettiğini, birlikte oldukları hayvanlara hızla bağlanarak onları koruma güdüsüyle hareket ettiklerini öğrenince Çita Koruma Fonu'na ait çiftlikte kangal yetiştirmeye başladı. 200 kadar Kangal yetiştirip dağıtan Marker, bölgedeki çiftlik hayvanlarının kaybında yüzde 80'lik azalma olduğunu söyledi.
    Dr. Marker, kangalların Afrika'daki macerasını şöyle anlattı: "Çitalar kangalların havlamasından korkup kaçıyor. Böylece hem çiftlik hayvanları korunuyor, hem de çitalar öldürülmekten kurtuluyor. Bugün Namibya çiftçilerinin çoğu, çiftlik hayvanlarının güvenliğini kangallarla sağlıyor. Köpeklerin çiftçilere o kadar büyük yararı oldu ki neredeyse hiç keçi ya da koyun kaybı yaşamıyorlar. Programın başarısından dolayı elimizde programa katılmak isteyenlerden oluşan uzun bir liste var. Kangallarınızın olağanüstü katkısını vurgulamak istiyorum. İnsanlarınızın, bu harika, zeki ve sevgi dolu canlıların dünyanın başka yerlerindeki canlıları yok olmaktan kurtardıklarını bilmelerini istiyorum."
    Olası görev yerleri!
    Dr. Laurie Marker, çitaları korumak üzere Kenya, Botswana, Zimbabwe ve Güney Afrika'da programlar geliştirilmesine yardımcı olduklarını, Cezayir ve İran'da çitalar için çalıştıklarını, kangalların çoban köpekleri olarak buralarda da kullanılmasının yollarını araştırdıklarını açıkladı.

Merhaba Kangal karabas (dünya literatüründe böyle geçer) cinsi köpeğin Nambiya'ya götürülmesindeki daha doğrusu "başarılı olmasındaki" tek neden, kangalın sürü köpeği olması, dolayısıyla diğer cinsler gibi bir düşman gördüğünde onu öldürene kadar peşinde koşmamasıdır. çünkü kangal sürü (çoban) köpeğidir, sürünün başını boş bırakmaz. sürüye saldırı olduğu zaman sadece saldırıyı bastırır hemen sürünün başına geri döner. diğer köpek cinsleri bu kadar düşünceli değildir, bir saldırı olduğu zaman ilk gördüğünün peşinden gider sürü boşta kaldımı kalmadımı düşünmez. dolayısıyla kangal bizdendir, içimizden biridir yani "türk" tür. bizim kadar duygulu bizim kadar düşüncelidir. öleceği zaman bile öleceğini belli etmez, ta ki vakit gelene kadar dimdik ayakta durur, sonra bir köşeye kıvrılır ve orada kendi isteğiyle can verir. uzun lafın kısası Kangal, duruşuyla bakışıyla havlamasıyla saldırı ve savunma taktikleriyle köpeklerin şahıdır. dünya köpeği kangal olarak tanımaz kangal karabas yada karabas olarak tanır. türkiyeden yurt dışına çıkartılması yasaklanmıştır fakat hali hazırda kendi köpeğimide satın aldığımwww.sarplaninac-jozo.com sitesinin sahibi olan çiftlik köpeğin lisansını kangal karabas olarak kendi üzerine almış ve bütün dünyaya çok çok yüksek fiyatlara (ülkemizdeki gerçek kangal fiyatlarıdır bu fiyatlar) satmaktadır. ülkemizdeki gerçek fiyatlar derken inanın hiçbir kangal köpeği 500 2000 tl arası satılmaz. o fiyatlara ancak türk çobanı diye tabir ettiğimiz kangal kırmaları satılır, gerçekten sürü güdebilecek kadar güçlü çevik ve zeki köpek yavruları 4000 tl den başlamakta ve genelde anadoluda satılmaktadır. Aksaray bölgesinde de ünlü olan köpeğimiz dünyanın turkish mastiff olarak tanıdığı (ama çok tanınmayan) malaklı cinsi köpeğimizdir. kangal dan daha iri olabilen ama sürü gütme özelliği kangal kadar gelişmemiş, kafa ve göz yapısına bakıldığı zaman anında kendini belli eden yine çevik ve güçlü bir köpektir.bunun dışında dogo argentino, presa canario, fila brasilio vs köpeklerin hepsi belirli ülkelerin mastiff larıdır. ve köpekler çok çabuk ortama uyum sağladığından, ne bir kangal köpeği amerikada beslendiğinde buradaki kadar iri ve güçlü olur, nede bir dogo argentino türkiyede beslendiğinde oradaki kadar güzel olur.

şunu da belirtmek lazım ki;

hayvanların dünyasında yani vahşi doğada gösteriş iş yapar, nasıl ki bir kangal yabancı gördüğünde kuyduğunu simit yapıyor yada beline büküyorsa, diğer köpeklerde ellerinden geldiğince gösteriş yani göz korkutma yaparak düşmanını bastırmaya çalışır ama benim bugüne kadar gördüğüm ve gerçekten "göz dağı" olmayan tek gövde gösterisi kangal cinsi köpeklerdedir.

bu kadar bilgi şimdilik yeter, saygılar...

• quote:

Alıntıları Göster
    Bence dogo 1 numara en güçlüsü 2 sene önce fln bi videosu vardı fakat şuan internetden bulamadım pitbull la ve kangalla 1 e 1 yapıyolardı 2 sinide alıyodu

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.