Şimdi Ara

Sizce F1'in gelmiş geçmiş en iyi pilotu kim? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
267
Cevap
0
Favori
30.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İzlenilmeye başlanan yıla ve o yıl ve devamında iyi işler yapan pilot en iyi pilot olur.Mesela ben schumacher'in yıllarında izlemeye başladım bana göre en iyi pilot o.Ama 2010 da izlemeye başlayan biri için en iyi pilot Vettel'dir. Serhan Acar'a göre ise o isim Senna. Bütün f1 yarışlarını izlersek anca o zaman kesin bir sonuca varabiliriz.
  • ilk mesaj 10 Eylül 2008; 2:04:42 de atılmış ama hala cevap bulan yok :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: anyhill

benim izlediğim kadarıyla gördüğüm pilotlar arasında : yarış hızı, pol, geçiş yeteneği, konsantrasyon, mentalite , aracın dilinden anlama vb. gibitüm kriterleri bir araya getirip bir sıralama yapmam gerekirse:

1- Senna = 95
    2- Schumacher: 90
    3- Alonso : 83
    4- Prost : 82
    5- Hakkinen: 80

hatta sennaya 100 diyebilriz tabiri caizse kusursuz bir pilottu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeet Kune Do

quote:

Orijinalden alıntı: anyhill

benim izlediğim kadarıyla gördüğüm pilotlar arasında : yarış hızı, pol, geçiş yeteneği, konsantrasyon, mentalite , aracın dilinden anlama vb. gibitüm kriterleri bir araya getirip bir sıralama yapmam gerekirse:

1- Senna = 95
    2- Schumacher: 90
    3- Alonso : 83
    4- Prost : 82
    5- Hakkinen: 80

hatta sennaya 100 diyebilriz tabiri caizse kusursuz bir pilottu

Senna'ya 100 verilebilir gerçekten.

Zekasıyla,hızıyla,cesur olmasıyla çok iyi bir pilottu.

Suzuka 89'daki kazaya iyi bakarsanız Senna'nın şikan girişinde otomobili nasıl konumladığını görebilirsiniz.

Öyle bir ayarlamış ki kaza olup olmayacağını tamamen Prost'a bırakıyor. Prost'ta uyanığığın teki tabi orada Senna hiç yokmuş gibi şikanı dönünce o meşhur kaza oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SalutGilles -- 9 Temmuz 2014; 7:09:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarışılan yıl bazında kıyaslayıp oranlarsak .
    1-) Senna
    2-) şumi
    3-) Lauda
    Prost'u yazmadım çünkü o pist adamı değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozeceze

Yarışılan yıl bazında kıyaslayıp oranlarsak .
    1-) Senna
    2-) şumi
    3-) Lauda
    Prost'u yazmadım çünkü o pist adamı değil.

Senna gibisi zaten dünyaya bir daha gelmez senna limitlerin üzerine çıkan bir pilottu
  • 2000 de başladım f1 izlemeye.
    2000-2014 arası açık ara en iyisi ALONSO
  • ayrton senna
  • Michael Schumacher

• quote:

Orijinalden alıntı: ooodbooo

2000 de başladım f1 izlemeye.
    2000-2014 arası açık ara en iyisi ALONSO

Alonso mu en iyisi neye göre :)
    Büyük pilot desen neyse de

• bianconera kullanıcısına yanıt
    O arabayi alonso surse oda alirdi schumi kadar alonso en hizli pilotmu tartisilir ama en istikrarli pilot.( 2000den sonraki pilotlar icin diyorum)

• quote:

Orijinalden alıntı: ooodbooo

O arabayi alonso surse oda alirdi schumi kadar alonso en hizli pilotmu tartisilir ama en istikrarli pilot.( 2000den sonraki pilotlar icin diyorum)

Belki alırdı 2007 de onun da erişilemez olmadığını görmüştük çaylak hamilton karşısında

• Benim için F1'in gelmiş geçmiş en iyi pilotu sırasıyla Ayrton Senna, Niki Lauda, Schumi. Ayrton Senna çok farklı bir boyutta sürüyordu gerçekten. 1988 Monaco'da sıralama turlarını izleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız. Niki Lauda'da belki de en hırslı F1 pilotuydu. Yüzü tamamen yandıktan sadece 5-6 hafta sonra Monza'da yarışa çıkmıştı. 70'lerde tıp bu kadar ileri değildi, düşünün adamdaki iradeyi. Schumi'ye gelirsek gerçekten komple bir pilottu. F1'in 3 farklı döneminde de yarıştı. Hepsinde de güzel işler yaptı. 2.kariyeri yani Mercedes kariyeri belki hayalkırıklığıydı ama Mercedes 2014 sezonunu domine ediyorsa emin olun Schumi'nin çok emeği vardır. 2012 senesinin sonlarındaki sezon arası testlerde bile büyük bir özveri ile takım için çalışıyordu. 2000-2004 arasına söylenebilecek bir şey yok zaten. Hızlı aracıyla kendi hızını birleştirip efsane 5 sene geçirdi. 2005'de lastik değişimi olmadığı için Bridgestone lastikler yüzünden yarışın ikinci yarısını hep savunma yaparak geçiriyordu ona rağmen Ferrari'yi 3. yapmayı başardı. 90'lı yıllar ise saf Schumi'yi görmek için büyük bir fırsat. İnanılmaz bir agresifliği ve hırsı vardı. 98 Spa'da Coulthard'la temasından sonraki sinirini, hırsını hatırlarsınız. Asıl schumi'yi izlemek istiyorsanız Schumi'nin 90'lı yıllardaki yarışlarını izleyin, cidden hayran olursunuz.

• bianconera kullanıcısına yanıt
    f1 izleyen birisi olarak bu kadar dar çerceveden bakmana şaşırdım
    büyük resme baktıgımızda 2007 de çaylak hamiltonda olamadı şampiyon
    mclaren puan farkı ile bitireceği sezonu kimiye hediye etti
    ayrıca gerçekten sezonun ikinci yarısı hamilton ile alonsonun yarıştıgını mı düşünüyosn yoksa alonso ile hamilton&mclarenin mi yarıstıgını?
    senin çercevenden bakarsan rosberg şamar oglanına dondurdu msc yi. Evet araba kotuydu sansızlıklar mscyi buldu ama sonunda rosberge ezildi maalesef
    F1 maalesef istatistik sporu...
    alonso :2
    msc:7
    vettel:4
    dünya şampiyonlugu kazanmıs olarak gözüküyor ve boylede gozukecek
    ama benim fikrim

1.alonso
    2.msc
    3.
    4.
    5.
    6.
    7.vettel
    ...
  • ooodbooo O kullanıcısına yanıt
    Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum arkadaşım 2007 sezonu da dün gibi aklımda.Tarafsız bir izleyici de alonso yu msc nin önüne koymazdı.

• Benim F1'de hayran olduğum tek pilot Jacques Villeneuve'dir.

Ne olursa olsun bir döneme damga vurmuştur,kendine has pilotaj özellikleri olan showtime dedğimiz adrenalin ve gösteri olayını ziyadesi ile veren ender pilotlardandır.

Tüm zamanların en iyisi ise göreceli bir durum.Ama en karizmatiği,tv'de güncel zamanında izlediğim, sanırım Ayrton Senna tabi bunda pistte ölümünün de etkisi büyük,kariyerini normal şekilde bitirse bu seviyede olamazdı,bu bir gerçek.

Shumacher ise benim nazarımda istatistiksel bir pilot,yani robotik diyebilirim.Sempati duymadım Benettondan beri kendisine yapacak birşey yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: faho

Benim F1'de hayran olduğum tek pilot Jacques Villeneuve'dir.

Ne olursa olsun bir döneme damga vurmuştur,kendine has pilotaj özellikleri olan showtime dedğimiz adrenalin ve gösteri olayını ziyadesi ile veren ender pilotlardandır.

Tüm zamanların en iyisi ise göreceli bir durum.Ama en karizmatiği,tv'de güncel zamanında izlediğim, sanırım Ayrton Senna tabi bunda pistte ölümünün de etkisi büyük,kariyerini normal şekilde bitirse bu seviyede olamazdı,bu bir gerçek.

Shumacher ise benim nazarımda istatistiksel bir pilot,yani robotik diyebilirim.Sempati duymadım Benettondan beri kendisine yapacak birşey yok.

Villeneuve yetenekliydi ama yeteneğini paraya satıp BAR'a gitti. Ben babasının fanatiğiyim. Oğluna hic sempati duymadım.

Özellikle şu anda griddeki paralı pilotlara bakınca Jacques Villeneuve gerçekten yetenekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: SalutGilles

quote:

Villeneuve yetenekliydi ama yeteneğini paraya satıp BAR'a gitti. Ben babasının fanatiğiyim. Oğluna hic sempati duymadım.

Özellikle şu anda griddeki paralı pilotlara bakınca Jacques Villeneuve gerçekten yetenekli.

Esasında yeteneğini satıp Bara gitti demek çok basit bir betimleme olur.Esasında seçim yaptı daha iyi olması umudu ile,malum seçimler ancak sonuçlarla kıyaslandığında doru ya da yanış olarak nitelendiriliyor...

Zira malum,1997 yılından sonra Williams ve Renault yollarını ayırdı.Williams hangi akla hizmet yaptı ise Mecachrome motor temelli bir teknik planla 1998 yılında griddeki yerini aldı,üstelik en büyük reklam gelirini almasına rağmen.O sezonda gördük ki,Frentzen ve Villeneuve gibi bir ikiliye rağmen motor zafiyeti sebebi ile muvaffak olamadı.

Esasında büyük bir bozgundu Williams ve Villeneuve için 98 yılı.Sezona en büyük favori ve takım olarak başlayıp sürklase oldular.Mclarenler malum ortalığı kasıp kavurdu.

Malum,British American Tobacco şirketi; Tyrell 'ın çekilmesi ile büyük bir sermaye ile F1'e giriş yaptı ve oldukça iddialı idi.Oldukça yüksek bir kontrat verdiler Villeneuve için,sanırım o yıl pilotlar içinde kendi özel uçağı olan tek pilot Villeneuve idi.Sansasyonel bir girişti,araç tasarımları da çift yüzlü ve oldukça marjinaldi.Aslında araç, yarışları bir kenara atarsak antreman zamanlarında dikkat edilirse fena değildi ancak dayanıklılık sorunları yine devam etti.

Yine diyorum,o sezonlarda bir Mclaren ya da Ferrari seviyesine yakın dayanıklı araçlara sahip bir Villeneuve;çok rahat,kendine olan üstünlüğü sadece yağmur ve ıslak pilotaj üstünlüğü olan Schumacher'i gerekse yılların figuranları Hakkinen ve Coulthard'ı pekala egale ederdi.

Ben F1'i yıllar önce bıraktım tek kelime ile FOS bir organizasyon,kapital düzen ve reklam - marka döngüsünde sermaye kucağında nemalanıyor yıllardır.Ne heyecanlandıran pilot var ne araç ne de kurallar " er meydanı yiğit harmanı " olayına izin veriyor.

Villeneuve'in bir zamanlar kurallara istinaden hicivsel dediği gibi; " ben normal hayatımda aracımla pistten daha hızlıyım " 'ı onaylatan cinsten.

Sonuçta bu iş bir şov olayı,istatistikler her zaman doğruyu vermeyebilir,emotional drive dediğimiz olay da önemlidir.Senna'yı Senna yapan zaten budur,istatistikler değil.Keza Villeneuve'i de eskiyi bilenler nezlinde, hala farklı ve marjinal kılan budur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SalutGilles

quote:

Esasında yeteneğini satıp Bara gitti demek çok basit bir betimleme olur.Esasında seçim yaptı daha iyi olması umudu ile,malum seçimler ancak sonuçlarla kıyaslandığında doru ya da yanış olarak nitelendiriliyor...

Zira malum,1997 yılından sonra Williams ve Renault yollarını ayırdı.Williams hangi akla hizmet yaptı ise Mecachrome motor temelli bir teknik planla 1998 yılında griddeki yerini aldı,üstelik en büyük reklam gelirini almasına rağmen.O sezonda gördük ki,Frentzen ve Villeneuve gibi bir ikiliye rağmen motor zafiyeti sebebi ile muvaffak olamadı.

Esasında büyük bir bozgundu Williams ve Villeneuve için 98 yılı.Sezona en büyük favori ve takım olarak başlayıp sürklase oldular.Mclarenler malum ortalığı kasıp kavurdu.

Malum,British American Tobacco şirketi; Tyrell 'ın çekilmesi ile büyük bir sermaye ile F1'e giriş yaptı ve oldukça iddialı idi.Oldukça yüksek bir kontrat verdiler Villeneuve için,sanırım o yıl pilotlar içinde kendi özel uçağı olan tek pilot Villeneuve idi.Sansasyonel bir girişti,araç tasarımları da çift yüzlü ve oldukça marjinaldi.Aslında araç, yarışları bir kenara atarsak antreman zamanlarında dikkat edilirse fena değildi ancak dayanıklılık sorunları yine devam etti.

Yine diyorum,o sezonlarda bir Mclaren ya da Ferrari seviyesine yakın dayanıklı araçlara sahip bir Villeneuve;çok rahat,kendine olan üstünlüğü sadece yağmur ve ıslak pilotaj üstünlüğü olan Schumacher'i gerekse yılların figuranları Hakkinen ve Coulthard'ı pekala egale ederdi.

Ben F1'i yıllar önce bıraktım tek kelime ile FOS bir organizasyon,kapital düzen ve reklam - marka döngüsünde sermaye kucağında nemalanıyor yıllardır.Ne heyecanlandıran pilot var ne araç ne de kurallar " er meydanı yiğit harmanı " olayına izin veriyor.

Villeneuve'in bir zamanlar kurallara istinaden hicivsel dediği gibi; " ben normal hayatımda aracımla pistten daha hızlıyım " 'ı onaylatan cinsten.

Sonuçta bu iş bir şov olayı,istatistikler her zaman doğruyu vermeyebilir,emotional drive dediğimiz olay da önemlidir.Senna'yı Senna yapan zaten budur,istatistikler değil.Keza Villeneuve'i de eskiyi bilenler nezlinde, hala farklı ve marjinal kılan budur.

Jacques'i pek sevmem ama şimdiki pilot kırıntılarının yanında mükemmeldir.

Ama babası Gilles'in bende ayrı bir yeri var. Schumi ile beraber en sevdiğim pilottur.

Hakkinen'i de severim fakat 98-00 arasında Villeneuve'ün altında Newey'in harika McLaren'leri olsaydı Hakkinen'in yaptığını pekala yapardı diye düşünüyorum.

Ben en koyusundan Schumi fanı olduğumdan Jerez 97 yüzünden sevmem Villeneuve'ü.

Ayrıca gündemde kalmak için yaptığı açıklamalar yüzünden hep bir antipati duydum kendisine. Fanları da bu yüzden seviyor bu adamı. O ayrı mesele tabi.

Ben hep harcanmış bir yetenek olduğunu düşündüm. Tıpkı Frentzen gibi.

• Michael Schumacher
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.