Şimdi Ara

Sinemanın Görüntü Kalitesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
7.073
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba.Bu konuda sinemanın , daha geniş bir anlatımla sinema perdesine yansıtılan görüntünün ve görüntüyü yansıtan projeksiyon
    makinelerinin bizlere sunduğu görsel kaliteyi tartışmak istiyorum.

Bildiğimiz gibi sinema filmleri 35mm film pelikülüne kaydedilir ve bir projeksiyon cihazı vasıtasıyla perdeye yansıtılır.Filmin yapısı ve filmdeki görüntünün perdeye aktarımı analogdur.35 mm bir film pelikülü digital sensörlerle kıyaslandığında yaklaşık olarak 22 megapiksellik bir görüntü boyutuna sahiptir.Yansıtılan görüntü perdeye saniyede 24 kare olarak yansır yani 1 saniyede perdeye 24 film görüntüsü düşer.Buraya kadar herşey normal.

35 mm filmler digital yayın sistemleriyle kıyaslandığında çok büyük ebatlı bir görüntüye sahiptir.Örnek verecek olursak 1920x1080 bluray bir film aynı şekilde aynı boyutta bir perdeye yansıtılsa görüntü kalitesi çok büyük oranda düşecektir.Çünkü çözünürlük olarak 2 megapiksele tekabül eder ve o boyutlarda gösterilmesi uygun değildir.

Şimdi gelelim asıl meseleye.35mm filmi görsel kalite olarak hiçbir dijital kameranın geçemediği söyleniyor.Büyük oranda da haklılık payları var.Film bu kadar büyük kaliteye sahipken nedense benim gittiğim tüm sinema salonlarında izlediğim bütün filmler gözüme kalitesiz geliyor.İstisnasız bütün gösterilen filmlerde bir bulanıklık söz konusu.Tam bulanık da sayılmaz ama keskinlikten de oldukça uzak.Perdeye düşen ışık oranı çok düzensiz.Perdenin sağı oldukça aydınlıkken sol tarafı karanlık olabiliyor.Projeksiyon makinelerinin yapısından kaynaklanan bir de titreme sorunu var.Filmler sürekli olarak deliklerinden tırnaklar vasıtasıyla çekildiği için bir sarsıntı ve titreşim oluyor.Bunu görüntüde rahatça farkedebiliyorsunuz.Acaba görüntüdeki bulanıklığıın sebebi bu mu? Kıyaslamak ne kadar doğru tartışılır ama evde izlediğim hd yayınlara veya hd filmlere baktığım zaman adamların suratındaki kılların detaylarına kadar görebiliyorum.Şimdi hal böyle olunca sinemanın çok daha keskin ve doygun bir görüntü vermesini bekliyorum.Bu saydığım olumsuzlukları Çemberlitaş sinemasında , Taksim afmde , yine taksimdeki bir başka sinemada , kadıkoyde bir sinema salonunda yaşadım.Sinemaya çok giden biri değilim fakat işin teknik kısmını biraz bildiğim için bu konu cidden hem canımı sıkıyor hem de kafama takılıyor.

Görüntünün neden böyle bulanık olduğuna bir yaklaşım getirmek istiyorum.Son 5-6 senedir dijital sinema oldukça yaygınlaştı.Red kamerayla vs çekilen filmler sinema perdesine yansıtılarak gösterilmeye başlandı.Yani artık film kullanılmaz oldu.Acaba gittiğim tüm filmler dijital olarak çekilen filmler miydi ? Atıyorum film red kamerayla 1080p ya da 4k çekildi.Sonrasında görüntü filme aktarıldı ve perdeye öyle yansıtıldı .Bu çözünürlükler perdeye yetmediği için mi görüntü flu kaldı ? Çünkü ben 10 sene öncesine kadar sinemaya pek giden biri değildim. 10 sene öncesinde gittiğim filmler 35mm'ye çekilmiş olacağı için şimdiki filmlerle kıyaslama şansım olabilirdi fakat öyle bir şansım da yok.

Tahminen dijital olarak çekilen filmlerin çözünürlüğü perdeye göre düşük kalıyor ve görüntü o yüzden flu gözüküyor.1080 ve 4k çözünürlükler sinema perdesi için yeterli seviyede değil çünkü.Her filmi de 8k çektiklerini sanmıyorum.Sorunun sebebi bu olabilir mi?

Son olarak Çemberlitaş sinema salonunda Cem Yılmaz'a gittim.Görüntü yine aynı şekilde keskinlikten oldukça uzak .Yüzde, gözde bir odak bir netlik beklersiniz ya ondan eser yok.Perdenin bir tarafı aydınlık diğer tarafı oldukça karanlık.Bu gösteri neyle çekildi bilmiyorum fakat filmle çekilmiş olma ihtimali çok zayıf.Hadi diyelim dijital kamerayla çekildi.Perdeye yansıtınca da çözünürlük düşük kaldı görüntü flulaştı.E ışık dengesizliğinin sebebi ne?Projeksiyon cihazları mı?Başka bir sebebi olamaz gibi.E gittiğim birçok sinema salonunda bu ışık dengesizliği var.O nolacak.Hani film sinemada izlenirdi?Evdeki tvde çok daha kaliteli görüntü alabiliyorum.Ses sistemin de güzelse sinemadan farkı kalmıyor.Sinemanın çekiciliği , esprisi , en can alıcı noktası görüntü kalitesidir.Ona zeval geldi mi kaldır çöpe at.

Bu ışık dengesizliğinin sorunu projeksiyon cihazlarıysa adamlar o kadar para kazanıyor cihazları bir zahmet yenileyiversinler .Yoksa bu haliyle durum cidden kötü.Tabi gitmediğim birçok salon var.Onlarda durum nedir hiç bilmiyorum.O yuzden fikirlerinizi almak istiyorum.Anlattığım tarzda bir bulanıklık ve ışık sorunu yaşayan var mı?Varsa hangi sinema salonları?Buna ek olarak bu görüntü bulanıklığı ve ışık dengesizliği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

• up
  • çözünürlük en güzel red kameralarda elde edliyor aynı hobittir çekilmesi gibi ben hobbit xpand izledim gerçekten izlediğim en iyi net ve 3d flimdi red kameralar 5k çönürlük destekliyor tabi her flimde red kamera ile çekilse dediğin olaylar olmaz bu serfer işe perde kalitesi ve projeksiyon cihaz kalitesi devreye girer imax 3d hiç gitmedim orda bence flim in çekim kalitesini gerçekten gösterir
  • yazıyı okumadım ama yorum yapacağım

En iyi imax lerdir.(istinye partkta var)

• quote:

Orijinalden alıntı: lavetera

yazıyı okumadım ama yorum yapacağım

En iyi imax lerdir.(istinye partkta var)

Yazıyı okumadığın için de böyle gereksiz bir yorum atmışsın.
  • Filmden filmede değişiyor herhalde mesela bi cehennem melekleri 2 filmine bir de Uçuş filmine bak dağlar kadar fark var
  • quote:

Orijinalden alıntı: .:: Death ::.

Filmden filmede değişiyor herhalde mesela bi cehennem melekleri 2 filmine bir de Uçuş filmine bak dağlar kadar fark var

Ne bakımdan fark var ?Hangisi daha net ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Rsan-

quote:

Orijinalden alıntı: .:: Death ::.

Filmden filmede değişiyor herhalde mesela bi cehennem melekleri 2 filmine bir de Uçuş filmine bak dağlar kadar fark var

Ne bakımdan fark var ?Hangisi daha net ?

Uçuş filmi arşivimde yok olan bir filmle kanıtlamak istedim.. 720p cehennem melekleri ve herhangi bir film indir farkı gör.. Sinemada daha çok anlaşılıyordu... Noise fazla..

• Neyse kimse sorumu tam olarak anlamamış galiba...
  • 1080p animasyonlara bakacak olursak normal 1080p filmlerinden çok daha fark var..

Bende başka bir konuya açıklık getireyim istedim..
  • 35MM filmler sinemada gösterildikçe yıpranıyor ve eskiyor digital görüntüyü yansıtmakla bir film şeridinin üstündeki görüntüyü yansıtmanın arasında fark var bu yüzden 35mm filmlerde görüntüyü 1080p filmlerdeki gibi detaylı göremezsin imkansızdır. Ama digital filmler daha farklıdır illa 3 boyutlu olması gerekmiyor. Görüntü kalitesinde perdeye yansıtıldığında herhangi bir kaybın olmaz eskimez çizilmez vs. Ztane kısa bir zaman sonra 5 ay kadar zaman zarfında istanbuldaki sinemaların çoğu Digital projeksiyona geçecek.
  • Ülkemizdeki film projektörleri o kadar eski ki anlatamam size. En son Hobbit'i 48 fps ile oynatacak projektör yoktu koskoca ülkede.

Yani sorun 35mm, 70mm veya dijital kamera sorunu değil. Tamamen ticari düşünen cinemaximum gibi tekellerin 5 kuruş verip de projektör almaması pintiliğinden. Anca 3D filmleri oynatacak projektörleri en yeni teknolojide.

Bir de 35mm şeritler ülkelere dağıtıma çıkarken kopyalanıyor bildiğin üzere. Bu kopyalama sırasında deforme yaşanıyor. Ama dijitalde böyle bir şansın yok.

Ayrıca bir arkadaşa "gereksiz yorum atmışsın" demişsin IMAX hakkında ama haklı. Şu an 70mm IMAX şeridinden daha iyi bir görüntü sistemi yok dünya üzerinde. Ülkemizde iki tane IMAX perdesi ve salonu var ama onlarda film izleme fırsatına erişirsen en ufak detayı bile göreceğinden eminim.

Dijital kamera ve klasik şeritli kamera teknolojisi hakkında şöyle bir belgesel var, ünlü yönetmenlerle yapılmış:http://www.imdb.com/title/tt2014338/

• Evde ışıkları kapatıp büyük ekranı açınca sinema gibi oluyor zaten. Sinemada çamur gibi görüntüyü izleyip, sağıma soluma oturan tip tip insanları çekeceğime evde kafam rahat şekilde cam gibi görüntüyle film izlerim daha iyi.
  • Olayın teknik boyutundan hiç anlamam ama kendimce görüntü kalıtesi acısından ev de izledigim bluray filmlerden sonra sinema sadece buyuk ekran için gidilebilir oldu evimde izledigim filmler kesinlikle daha net, sisli puslu bir görüntüsü yok en ufak detayı bile görebiliyorum. sinema ise daha karısık sanki eski yeşilçam filmlerini izler gibiyim. çok hoşuma gitmiyor açıkçası son zamanlar hele 3 d filmler fazlaca koyu ve maviye çalan renklerde. hareketin oldugu bölüm dısında kalan yerlere dikkat edin ne dedigimi anlayacaksınız. arkada kötü bir fon var gibi.
    Ev de izlediğim filmlerden daha cok zevk alıyorum. Eskiden sinema için delirirdim. Şimdi belli başlı filmler haricinde pek gitmiyorum. buna en buyuk etkende görüntü kalıtesi...
  • Benim anladığım kadarıyla o kadar büyük perdeye yetecek projeksiyon cihazı zor olacağından dijital yapılmıyor.

Yani maaliyet açısından düşünürsek bir bildiğimiz projeksiyon cihazı var, kaldı ki o perde için bir hayli masraflı olur.
    İkincisi işe şuan mevcut kullanılan, analog diye tabir edebileceğimiz sistemler var, bu sistemlerde özellikli bir projeksiyon cihazına gerek yok, sadece şerit akarken arkasından tutulan güçlü bir ışık var.

Olay benim anladığım kadarıyla diğer projeksiyon cihazının maaliyetli olacağından kaynaklanıyor, kaldı ki tüm sinemalar sistemi böyle oturtmuşken bir de değiştirme masrafı olur tabiki.

Ayrıca o sisteme geçildikten sonraki maaliyet, ve geçilme maaliyetinin yanı sıra, bir de 1000'lerce sinema salonuna dijital görüntü dağıtılırsa film daha vizyona girmeden tüm kalitesiyle internete düşer, ve sinema gelirleri ciddi derecede azalır.

Benim fikrim bu yönde.

• Ana kaynak Dijital yada Analog olsun.
    Analog kopya olarak kalitesiz negatiflere düşük baskı kalitesinde basıldıkları sürece bunu yaşayacağız.

Analog kopyalar daha iyi basılmalı tabi maliyet düşük tutmak için ya baskı kalitesi düşürüyorlar yada dijitale yöneliyor dağıtıcılar.
    Aynı şey dijital içinde geçerli düşük kaliteli negatif kopyalar oluşturmak yerine daha ucuz olan dijital çoğaltma işlemine gidiliyor.
    Genelde 1.5,2K'ya karşılık gelen dijital yada negatife baskı yapılıyor

Standart bana göre 4K olmalıdır..
    Zaten 7K IMAX şuan çok iyi.

Yetersiz olan baskı kalitesi ve projeksiyon kalitesidir.

Birde buna projeksiyon lambasının eskiliği perdenin eskiliği eklenince.
    Böyle sonuçlar çıkıyor ortaya.
  • Sinemaya pek gitmeyen biriyim. Geçen haftaya kadar en son Cem Yılmaz'ın Fundamentals'ine gitmiştim. Film çekimi sinema amaçlı olmadığından olsa gerek görüntü kalitesi vasat'tı. Hatta kötüydü.

Geçen hafta İzmir Karşıyaka'daki bir sinemada yine Cem Yılmaz'ın "Pek Yakında" filmine gittim ve adeta şok oldum. Reklamlar da dahil olmak üzere sinemaları adeta çağ atlamış gördüm.

Özellikle "Pek Yakında" yı hangi çözünürlükte çekip perdeye yansıttılarsa artık.. zevkten dört köşe oldum adeta.
    Klasik analog filmlerin çözünürlüğü ne kadar iyi olursa olsun perdeye yansıtılınca renkler tatminkar olmuyordu.
    Sanırım yüksek kalitede digital çekilip, digital olarak perdeye yansıtılınca sonuç bu kadar güzel oluyor.

İnsan ister istemez bu kaliteyi her gün evde TV izlerken görmek istiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkoz -- 29 Ekim 2014; 11:13:53 >

• Türkiyedeki sinema salonları yenilenmeli. Artık eskisi kadar rağbet görmüyorlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sioner

Evde ışıkları kapatıp büyük ekranı açınca sinema gibi oluyor zaten. Sinemada çamur gibi görüntüyü izleyip, sağıma soluma oturan tip tip insanları çekeceğime evde kafam rahat şekilde cam gibi görüntüyle film izlerim daha iyi.

Sinemada çamur gibi görüntümü? Ben Avatarı imax olarak izlemiştim istinye parkta şuan FHD şekilde mevcut elimde sinemadaki görüntü buna bin basar kim ne derse desin böyle Kendi görüşündür saygı duyarım ama genelleme yaparak yorum yaparsan saçmalık derim

• quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

quote:

Orijinalden alıntı: sioner

Evde ışıkları kapatıp büyük ekranı açınca sinema gibi oluyor zaten. Sinemada çamur gibi görüntüyü izleyip, sağıma soluma oturan tip tip insanları çekeceğime evde kafam rahat şekilde cam gibi görüntüyle film izlerim daha iyi.

Sinemada çamur gibi görüntümü? Ben Avatarı imax olarak izlemiştim istinye parkta şuan FHD şekilde mevcut elimde sinemadaki görüntü buna bin basar kim ne derse desin böyle Kendi görüşündür saygı duyarım ama genelleme yaparak yorum yaparsan saçmalık derim

Imax Türkiye de kaç şehirde kaç salonda var? standart salonlardan bahsediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.