Şimdi Ara

silinsin (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
10
Favori
5.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Neden babana bakıyorsun? Böyle bir babaya karşı hiçbir sorumluluğun yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sKjaer kullanıcısına yanıt
    Benim öyle bir iddiam yok musibet de Allahtandır aynı iyilik gibi ama hikmetsiz musibet yoktur şefkat tokatı denir hatta bazı musibetlere duymussundur belki o musibet senin ebedi bir hayatı kazanmana vesile olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tesla_Reyiz kullanıcısına yanıt
    Ben de öyle yapardım hocam , böyle insanlara yapılması gereken budur. Ama islam insanları itaatkarlığa ve aile büyüklerine kayıtsız şartsız boyun eğmeye teşvik ediyor. Arkadaş hala babasına karşı sorumluluğu olduğunu , bakmak zorunda olduğunu zannediyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sKjaer

quote:

Orijinalden alıntı: nickxarus5858

“Şükredenleri elbette mükâfatlandıracağız.” Âl-i İmrân Sûresi, 3:145

Kötülükleri Allah'tan bilmeyin deyip iyilikleri Allah'a bağlıyorsan ikiyüzlülüktür.

Söylemeye çalıştığım şey aynen buydu. Tevhid, iman vs. yıllarca okuyup araştırdığım konular zaten. Kuran'ın ve diğer hak din dediğiniz dinlerin tüm kitaplarını da birkaç kez okumuş bulunmaktayım. Fakat bu durum bana da ikiyüzlülük olarak görünüyor, üzgünüm. Bunun şahsen müslüman olmayışımla bir alakası olduğunu da düşünmüyorum. Müslüman bakış açısıyla bile iyi şeyleri Allah'a bağlayıp kötüleri başkasından veya kendinden bilmek oldukça yanlış. Geliyorsa başarı da, başarısızlık da, her şey Allah'tan geliyordur. Çünkü eğer "Allah kısmet etti kazandım." diyorsanız Allah size kısmet edip tıbbı ucundan kaçıran başka bir insana "kısmet etmemiş" oluyor bu durumda. Ya aslında size de kısmet etmiyor, siz çalışıp kazanıyorsunuz ya da size kısmet edip bazı insanlara etmiyor. Bu durumda da o insanların "Allah kısmet etmedi" deme hakkı vardır. İnsanlara bunun için kızmanız yanlış.

• xitwa kullanıcısına yanıt
    bende onu yazıyordum evet Allah nasip etmedi diyebilir ama doğrusu Allah bu emeğin karşılığı olarak nasip etmedidir. Ayrıca 2 insan aynı emeği verip farklı başarılar elde edebilir veya aynı insan Aynı sınava 1 gün arayla girse ilk girdiğinde Türkiye 1. si olmasıyla 2. gün girdiğinde Türkiye 1000.si olması normal bir şeydir. Ben burada çalışmayıp kafa yormayıp internetten çıkmayan kafelerde takılanlar için yazıyorum her ne olursa olsun isyan veya suçlama değil Allah kısmet etmedi demesi gerekir. Ayrıca başına sınav günü bir musibet gelen insanın oradaki kısmeti belki bir nebze görünür bir şekilde orada değildir. Ha diyeceksiniz ki internette gezipte Türkiye derecesi yapanda var çoğu kişi işin temelini sağlam attığı ve çok sağlam çalıştığı için kendisine vakit ayırıp ayıramayacağını biliyor bunlarsa bizden bunlar daha zeki ben malım veya bu kafede geziyorsa bende gezer yaparım kafasında önce insan kendini ölçüp biçip tartmalı ayrıca mesajı biraz geç atsaydınız diğer mesajın altına ekleyecektim. En iyi dersimden babamın zülmu bir sebep olarak en düşük netimi yaptım ona rağmen hamda tıp Fakültesi geliyordu. Okul puanıda eklenince tıp tutmadı Kaderimde diş hekimliği varmış tut olmamış Allah bu bölümü nasip etti diğer bölüm benim için hayırlı değil ki olmamış derim benim için budur.

• Adamın babası dedesi çok çalışmış işinin ustası olmuş milyar dolarlar kazanmış torunu da bundan faydalanıyor ne var bunda? sende çalış seninde olsun. Pardon ya çalışmak sizin lugatınızda yok! anca DH ye gelir ağlarsınız. Bıktım sizden!
    İslam'dan başka herhangibir hak din yok, hak dinler diye bir şey yoktur yani. Biliyorum ateistin ya da başka bir dine inananın düşüncesi farklı olur.

İslam'da Kur'an'da da açıkça belirtilmiştir ki Hayır da Şer de Allah'tandır denir. İnsan kendi kaderini yazamaz, zaten bir kişi iyilik Allah'tan diyip kötülük Allah'tan değildir derse şirk'e girmiş olur, kötü olanı da yaratan Allah islam bunu açıkça belirtir.

İyiliği yaratandandır diyip, kötülüğüe yaratandan değildir diyenler hıristiyanlar falan, onların inancına göre şer yaratandan gelmiyor öyle biliyorum yani. Bence kendi kendileri ile çelişiyorlar, hem 1 tane yaratıcı olduğuna inanıyorsun, hem de bazı şeylerin ondan gelmediğine inanıyorsun, üstelik oğlu olduğuna inanıyor ona dua ediyorsun bana şunu - bunu ver diye. Böyle ilginç şeyleri nerden buluyorlar anlamıyorum, tarafsız gözle baktığın zaman islam aralarında tek mantıklı din. Şirk'in hiçbir türlüsü yok, inandığın gibi iman ediyorsun çelişmiyorsun, inanmıyorsan da inanmazsın ortası olmuyor yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: xitwa

quote:

Orijinalden alıntı: sKjaer

quote:

Orijinalden alıntı: nickxarus5858

“Şükredenleri elbette mükâfatlandıracağız.” Âl-i İmrân Sûresi, 3:145

Kötülükleri Allah'tan bilmeyin deyip iyilikleri Allah'a bağlıyorsan ikiyüzlülüktür.

Söylemeye çalıştığım şey aynen buydu. Tevhid, iman vs. yıllarca okuyup araştırdığım konular zaten. Kuran'ın ve diğer hak din dediğiniz dinlerin tüm kitaplarını da birkaç kez okumuş bulunmaktayım. Fakat bu durum bana da ikiyüzlülük olarak görünüyor, üzgünüm. Bunun şahsen müslüman olmayışımla bir alakası olduğunu da düşünmüyorum. Müslüman bakış açısıyla bile iyi şeyleri Allah'a bağlayıp kötüleri başkasından veya kendinden bilmek oldukça yanlış. Geliyorsa başarı da, başarısızlık da, her şey Allah'tan geliyordur. Çünkü eğer "Allah kısmet etti kazandım." diyorsanız Allah size kısmet edip tıbbı ucundan kaçıran başka bir insana "kısmet etmemiş" oluyor bu durumda. Ya aslında size de kısmet etmiyor, siz çalışıp kazanıyorsunuz ya da size kısmet edip bazı insanlara etmiyor. Bu durumda da o insanların "Allah kısmet etmedi" deme hakkı vardır. İnsanlara bunun için kızmanız yanlış.

Boşver, inanç mantıksal bir temene dayanmaz, tartışılacak bir şey değil.

• Metal-Gear kullanıcısına yanıt
    +1

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Hristiyanlık konusunda çok yanlış bilgilere sahipsiniz bu yüzden bu konuda Zebur, Tevrat ve İncil'i okumadan ve Hristiyan insanlarla birebir iletişim halinde bulunup kafanıza yatmayan meseleler konusunda düzgünce araştırma yapmadan eleştiri yapmamanızı tavsiye ediyorum. Bu Kuran okumayan bir insanın bilip bilmeden İslam'ı eleştirmesi kadar yanlıştır ve saygısızlıktır.

Buyurun size Hristiyanların inandığı Tevrat'tan bir ayet;
    Eyüp 2:10
    Eyüp, “Aptal kadınlar gibi konuşuyorsun” diye karşılık verdi, “Nasıl olur? Tanrı’dan gelen iyiliği kabul edelim de kötülüğü kabul etmeyelim mi?”
    Bütün bu olaylara karşın Eyüp’ün ağzından günah sayılabilecek bir söz çıkmadı.

Hristiyanlar iyiliğin de kötülüğün de tanrıdan geldiğine inanırlar. Ayrıca İsa Mesih Hristiyanların nezdinde Tanrı'nın fiziksel olarak oğlu değildir. Oğul kelimesi onlar için ruhsal/manevi bir anlam taşımaktadır. Sizin babanızın oğlu olduğunuz gibi bir oğulluk değildir. Tanrının bir "parçası" olduğuna inandıkları için oğul demektedirler ve Mesihin tanrının kendisi olduğuna inanırlar. Oğul bu demektir. Birden fazla tanrı veya tanrının akrabalık ilişkileri kurması gibi bir olay Hristiyanlıkta sözkonusu değildir. Ayrıca Hristiyanların dua etme şekillerinde "bana şunu bunu ver" gibi bir durum da sözkonusu değildir. Yalnızca tanrıdan dünyevi istekte bulunmak için dua etmek büyük günahtır Hristiyanlıkta. Lütfen bilmediğiniz konularda rastgele yorum yapmayınız.

açıkcası trinity inancında Meryem in Allah ın oğlunu doğurduğunu savunan çokca Hristiyan tanıdım ve incilde hz. Davud' la Allah güreş tutuyor(kendimin okuduğu bir kısımdı bu kısıma gelince daha fazla devam edemedim) üzücü bir durum diyorum Tanrının oğlu kelimeside çokça Hristiyanlarda geçiyor bu sözde niyet sizin dediğiniz gibi olmasa Bilr Allah a karşı bir hakaret ve şirktir. 2. bir tanrı aynı onun varlığından birisi kastedilir bu kelimeyle

Gene çelişkili zaten, islam gibi değil söyledikleriniz inançlarındaki ibadet biçimini hala haklı çıkarmıyor ki. Günah çıkarmak için peder ile konuşuyorlar mesela, o da affoldun diyor örneğin. Biliyorum bunun da ardında bir "manevi affoldun" olayı vardır eminim ki, ama fark eder mi? Neden direkman Tanrı olarak ve yaratıcı olarak kabullendikleri ilah'tan dilemiyorlar bunu?

Şunu - bunu verden kastettiğim de herhangibir dua biçimiydi zaten, mal mülk manasında değil. Şifa var, arınmamı sağla vesaire gibi dünyevinin dışındaki şeyleri de kapsayacak şekilde geniş bir anlamda kullandım. Hz. İsa aleyhissem Tanrı'dan bir parçaysa, normal insan da ondan bir parça olmuş olmuyor mu? O zaman bana da dua etsinler?

Tövbe yarabbim, saçmalık kısacası. Zaten saygı duyamam ki şirk merasimi hepsi, yani birinin tanrının manevi de olsa oğludur diyerekten tapıntığı bir cinayet tablosuna dua etmeye ben saygı duymam zaten. Ama buna inananların kendilerine saygı duyarım, inanç biçimlerine duymam sadece. Herhangibir rahatsızlığım yok yani bu konuda, hiç birine düşman değilim, aksine kişisel ve insan ilişkisi bazında arkadaşta edinebilirim kendilerini sıkıntım yoktur. Hz. İsa aleyhisselam'da tıpkı diğer 124.000 peygamber gibi normal bir Allah'ın peygamberidir, bunu manevi ya da fiziki şekilde oğul yakıştırması yaptığında şirk oluyor. Bu öyle ya da böyle bir çelişkiyi getiriyor.

İslamdaki iman biçimine bakın, secde edersin Allah'a edersin, peygambere dua edersen sadece salavat getirirsin, onu heykelleştirmiş herhangi bir şeye bakarak bir şeyler istemezsin o vakit şirk olur. Günahlar için tövbe edersin, tövbe namazı kılarsın içinde sadece Allah'a iman eden dualar vardır. Hıristiyanlıkta bu nasıldır? Perede gidersin günah işledim dersin o da Tanrı adına konuşurcasına laflar sarf eder, cinayet heykeline bakarak dua edersin, Tanrı bunun neresinde?

• YediGüzelAdam kullanıcısına yanıt
    E doğru, Hristiyanlara göre Meryem Ana tanrının oğlunu doğurmuştur fakat dediğim gibi bu şirk falan değildir çünkü "oğul" diye kastedilen şahıs zaten direkt tanrının kendisidir. Anlamakta güçlük çektiğiniz nokta bu ve bunu da şirke yoruyorsunuz. :) 2. bir tanrı falan yok kısacası. Trinity'yi müslüman bakış açısıyla anlayamazsınız. Özgür bir düşünce yapısı ile düşünmeniz gerekiyor tek bir tanrıdan bahsedildiğini anlayabilmek için. Ayrıca tanrıyla güreş tutuyor dediğiniz peygamber Davut değil Yakup yani "İsrail"dir. Yakupun güreştiği kişi Tanrı'nın bizzat kendisi değil meleğidir. Tanrı ile güreşti denmesi sembolik bir durumdur. Tanrının meleğini yenmesine yönelik olarak yani. Tevrat, Zebur ve İncil'i okumuş olsaydınız sembolik anlatımların ne kadar yaygın olduğunu görürdünüz. Dediğim gibi, lütfen eksik ve yanlış bilgiler ile eleştiri yapmaktan kaçınalım. Ayrıca mevzu neden Hristiyanlığa döndü anlamış değilim.

Günah çıkarma olayı yalnızca Katolik inancında mevcuttur. Diğer mezhepler böyle bir şeyi kesinlikle uygulamazlar. Katoliklerin uygulamasının sebebi de İsa'nın(tanrının) havarilerine günahları bağışlama yetkisi vermiş olmasıdır. Katolik kilisesi elçisel kilisedir ve havarileri takip ederler. Başı olan Papa diye bildiğimiz kişi de İsa'nın havarisi olan Petrus'un konumundadır çünkü İsa kiliseyi yönetme görevini Katolikler'e göre bir ayette Petrus'a vermiştir. Gelgelelim Ortodokslar bu ayeti farklı biçimde yorumlar ve Papayı tanımazlar. Katoliklerde günah itirafı farzdır. Günahlar bir din büyüğü ile muhakkak paylaşılmak zorundadır ve "affedildin" olayı da havarilerden kalma bir semboldür. Ayrıca İsa tanrının bir parçasıysa normal insanlar da tanrı oluyor gibi bir mantığı nasıl kurdunuz gerçekten hayretler içinde kaldım. Hristiyanlara göre İsa ruhen tanrının "kendisidir". Kıyamet öncesi de tekrar dünyaya gelecek ve en sonunda da insanları yargılayacaktır. Ha ama şu var Hristiyanlıkta, insan ruhu tanrı benzeyişinde yaratılmıştır. Sizi şu an bu konularda neden bilgilendiriyorum inanın hiç bilmiyorum. Bir faydası olmayacak, insanların inancını bilginiz olmadığı halde kafanıza göre eleştirmeye devam edecek ama islam eleştirildiğinde de direkt saldırıya geçeceksiniz. :)

• Bunu annesini meme kanserinden kaybetmiş, 2.5 yaşında ki çocuğada söylesene.

Kusura bakma evladım, senin anneni sevmenin veya annenin, seni sevmesinin hiçbir önemi yok, ben annenin bu hayatı yaşamasını istemiyorum, o yüzden alıyorum.
  • Bunu afrikalılara bi anlatsana...
    Yok aksine ateist konularında falan bakın benim kolay kolay mesajımı göremezsiniz, saldırıya geçmem yani. İnanmayan inanmasın ben sıkıntı etmiyorum böyle şeyleri, her zaman derim benim meselem Allah ile benim aramda, seninki ise Allah ile senin aranda.

Sadece ne benim bildiklerim, ne de sizin verdiğiniz bilgiler şirk meselesini açıklığa kavuşturmuyor. Bu olay islamı veya diğer dini eleştirmekten ziyade şirk'in mantığı, aralarında sadece islamın tarafsız gözle daha mantıklı olduğu. Bunu bence inkar edemezsiniz. Tanrının kendisi meselesi bile şirk, niye derseniz tanrının kendisini Hz. Meryem doğurmuş oluyor, tanrıyı biri doğurdu dediğin zaman onun annesi var demektir. O zaman onun annesinin tanrı edinilmesi daha mantıklı onlar açısından. Bir önceki mesajınızda ise bunlar manevidir, fiziki akrabalık ilişkisi yok demiştiniz? E bal gibi de var işte bir kadın doğuruyor daha ne olacak, tanrının kendisi ruhen o'dur deseniz de yine aynı şey olmuş oluyor, her insanın bir ruhu var sonuçta, tanrı ruhu ne insan ruhu ne? İnsanda da ruh varsa demek ki normal insan da tanrının bir parçası, o zaman bana da dua etsinler lafı gayet mantıklı, mantıksız bile olsa gayet ters köşe edecek bir soru yani. Yani benim haşa öyle saçma bir beklentim yokta, mantıken eleştiriyorum sadece anladınız zaten.

Tanrı niye insan kılığında bir annenin karnından doğma gereği duysun, Hz. Meryem doğurmadan evvel tanrı yok muydu? Yoktuysa geriye kalan milyarlarca yıllık geçmişte evreni kim yarattı? Eğer Meryem'den doğan tanrı bildiğimiz ve bilmediğimiz Evren'i yarattıysa niye milyarlar yıl sonra Meryemden doğma gereği duyuyor? Üstelik çarmıha gerilip öldürülecek, geleceğini biliyor yani bide.

Bunlar saçma şeyler, mitolojik şeyler yunan mitolojisinde de var böyle şeyler. İslam'da yok ama bunlar, ben bu açıdan bakıyorum. Bu sorularıma cevap değil verdiğiniz bilgilerin hiç biri, bunu sizde biliyorsunuz. Yani araya bir de Kratos'u Herkül'ü falan da katabileceğin bir hikaye bu resmen, hakkaten abes kaçmaz. Şirk değil diye savunmanız oldukça ilginç. Bütün olay insanlar üzerinden yürüyor, tanrıyı doğuran anne, tanrı çarmıha geriliyor, günahları "insana" itiraf etmek farz vesaire vesaire. Allah adına gram şey yok burada. Ya da onların değimiyle Tanrı adına diyelim. Tanrı birinden doğuyor üstelik, ama ne hikmetse akrabalık ilişkisi yok, şirk yok. Yani kızıyorsunuz bilmeden konuşuyor diye anlıyorum ama bana bildirmiş olduğunuz şeyler zaten işleri daha da karıştıran şeyler.

Verdiğiniz bilgiler için sağolun. Size kolay gelsin.

• Ben olsam cinnet getirip bütün o insanlara toplu katliam yapardım babamıda o halde öldürürdüm veya sokakta bir köşeye atardım.Sabırlı insanmışsın helal olsun

• yınemı ygs lys konusu populer konularda bura cok ıyı :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: YediGüzelAdam

çok teşekkür ederim emeğinize sağlık çok sağolun umarım doğru şekilde yapabilmişimdir. Tüm cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim hepinize ayrıca cevap yazamıyorum kusura bakmayın. Bu arada dirayet konusunda bunları yaşadım hiç ağlamadım depresyona girmedim sarsılmadım sanmayın çocukken aile problemleri yüzüne sürekli ağlardım abi dediğim kişiler döver küfrederdi lisede ve dershane de hem maddi olarak hemde manevi olarak çok taciz edildim Bu psikolojiden Kurtulmam önce Allah ın takdiri sonra insanların vicdansızlığı sayesindedir kızlar pantolonuma laf attıklarında eve gidip hüngür hüngür ağlamıştım. Annemin çok zoruna gidip üzülmüştü kanser hastası annemi üzdüm diye bende çok üzülmüştüm sağolsun ilk fırsatta pazardan bir kot pantolon almıştı bana. ve insanların kıyıcı olması insanların özürleri hataları veya zor durumlarıyla dalga geçilmesi insanların ne kadar kötü olduğunu gösterdi bana artık az çok alışmış ve yabancıların laflarını umursamaz olmuştum. Ama babanın veya akrabanın hakaretleri ve zorbalıkları asla unutulmuyor her zaman aynı etkiye sahip yakın akrabamdan şehit verdiğimde veya teyzem amcam halam öldüğünde yalnızca üzülebiliyorum bazen bir damla gözyaşı ağlayamıyorum artık. Sevmediğimden değil sevdiğim halde alıştığımdan Allah bundan aşağı düşürmesin nice dertler hastalıklar var hem okulda hep çevremde bunu gördüm.

2 ay önce annemin temizlerken bulduğu ilkokul 2.sınıfken gazi Üniversitesi çocuk psikiyatriye kızlarla konuşmuyorum diye annem götürmüştü o zaman ki ruh halim ve üzüntüm yazdıklarımda belli oluyor sürekli ağlarım yazmışım.

Bu 8 yaşındaki bir çocuğun yazdıklarıysa gerçekten zeki bir çocukmuşsun.Erken olgunlaşmışsın.

Umarım çok daha iyi yerlere gelirsin.Yaşamayan halden anlamaz,hissedemez.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.