Şimdi Ara

Sihirbazlık Öğretilebilir..(İtina ile..) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
62
Favori
19.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Takip edelim
    Süper.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel konu , takip ediyoruz
  • Devam edeceğim tabi ki, hiç merakınız olmasın ama hayatın gerçekleri karşısında vakit bulmak zorlaşıyor bazen. (iş-güç diyelim)

Bugün bir oyun daha paylaşımında bulunacağım inşallah.

Sayfamı beğendiğiniz ve takip ettiğiniz için teşekkürler
  • Ben de çok ilgiliyim :) Mesajım bulunsun .
  • Matematiksel bir oyun paylaşmak istedim bugün.. Bu arada bu oyun "en iyi" matematik oyunudur..

Herkez aklından bir sayı tut dediğinizde "amann bırak biliyorum v.b." tepkiler gösterirler. İşte bu bilmedikleri bir sihir,matematik oyunu..

Şimdi oyunumuzu anlatmaya başlıyorum. Şunu bilmeliyizki sonsuz defa yapılabilir, 0 ila sonsuz arasında istenilen sayı seçilebilir. Ama şu bilinmelidir ki "Çarpma-Bölme" işlemi yapılacağından büyük sayı tutmak isteyen istediği aletten yardım alabilmeli,almalıdır. (Bilgisayar, hesap makinası, databank felan filan..)

Öncelikle oyuna sunumu hazırlamanız gerekiyor. Ben bu oyunu bir kaç oyun yaptıktan sonra 3. yada 4. olarak yapıyorum. Sanki bence daha etkili oluyor. Çünkü ilk oyun olarak bu oyun seçilirse insanlar bayma görüntüleri sergiliyebiliyorlar taki oyun sonuçlanıncaya kadar tabi .

Oyuna başlayım yine çok anlatıyorum hehe

Öncelikle sunumunuza uygun bir şekilde karşınızdakine yada kombine olarak karşınızda kaç kişi varsa (burda sizin hafızanızda iş biter) aynı anda bu oyun yapılabilir.

Sıfır ile sonsuz arasında bir sayı seçtiriyoruz.

Seçilen sayıyı 3 ile çarptırıyoruz.

2'ye böldürüyoruz. => Burda iki durum var. Ya buçuklu (yani 3,5 yada 6,5 gibi) yada tam sayı elde ederiz. Tam sayı elde ettiyse izleyicimiz -ki bunu soruyoruz. Buçuklumu tammı diye sorun yok. Buçuklu ise bir üst sayıya tamamlamasını söylüyorz. Örneğin; 17,5 idi oldu 18 yada 45,5 ti 46 oldu gibi tabiki bize sayıyı kesinlikle söylemiyor aklında üst sayıya tamamlamalı.

Sonra işleme devam ediyoruz.

Tekrardan 3 ile çarpmasını ve 2 ye bölmesini istiyoruz. Yani aynı işlemleri bir kez daha uygulatıyoruz. Burdada buçuklu çıkma ihtimali var. Buçukluysa üst sayıya tamamlamasını istiyoruz.(Bir kaç satır yukarıda anlattığım gibi)

Evet diyoruz elimizde bir sayı var. Yani senin aklında.

9'a bölmesini istiyoruz. Bu aşamada ve oyunun her aşamasında izleyici istediği gibi hesap makinesi, bilgisayar v.b. herşeyden yardım alabilir. Yanındaki arkadaşlarındanda yardım alabilir.

Kısaca sıfır ile sonsuz arasında tam sayılardan birini tutsun, bu işlemleri yapsın, 9 a bölsün ve 9 a böldükten sonra sonucu size söylediği anda siz;

Seçilen sayıyı pat diye söyleyeceksiniz. Ohaa nasıl? gibi sesleri işiteceksiniz.

Hile nerde?

Sayı seçilir. 2 ile çarpılır.

3'e bölünür.

Sayı tamdır, işleme devam.
    Sayı buçukluysa izleyici sayıyı bir üst sayıya tamamlarken siz aklınıza " 1 " yazacaksınız.

İşlemin ikinci etabında;

2 ile çarpılır

3'e bölünür.

Sayı tamdır,işleme devam.
    Sayı buçukluysa izleyici sayıyı bir üst sayıya tamamlarken siz aklınıza bu sefer " 2 " yazacaksınız.

Son işlem 9'a bölmek.

9 a bölüp işlem sonucunu VİRGÜLDEN öncesini bilmelisiniz. Örneğin; 47,6532842 size 47 lazım virgülden sonrası lazım değil.Ama size bütün sayıyı okusunki sayı ne kadar karmaşık olursa etki o kadar artacağı için kendi kendini daha çok şaşırtsın,sizin ekmeğinize yağ sürsün.

Virgülden öncesini aklımıza yazıp hemen " 4 " ile çarpıyoruz.

Elimize bir sayı çıkıyor; işlemler yapılırken buçuklu çıkan işlem araları için 1 ve 2 bazen ikiside bazen hiçbiri olmayabilir (bölümler tamdır) ekliyoruz ve hemen söylüyoruz.

Tuttuğu sayıyı saniyeler sonrasında çok hızlı bir şekilde söyleyince ÇOK ŞAŞIRIYORLAR.

Sayılı örnek;

Diyelim ki Tutulan sayı 15

15x3=45 (3 ile çarp dedik)

45/2 = 22,5 buçuklu mu diye sorduk "evet" dedi. Tamamla bir üst sayıya dedik.Bu arada bizde aklımıza " 1 " yazdık. (2'ye böl dedik buçuklumu tam mı diye sorduk)

22,5 oldu 23

23x3=69 (Tekrardan 3 ile çarp dedik)

69/2=34,5 buçuklu mu diye tekrardan sorduk. " evet" dedi. Tamamla bir üst sayıya dedik. Bu arada aklımıza " 2 " yazdık. (Tekrardan 2'ye böl dedik buçuklu mu tam mı sorduk)

Aklımızda yazılı rakam sayısı 3 oldu. (1 + 2 )

Son işlem için 9 a böl dedik.Ve bölümü bize söylemesini istiyoruz.

O da bize;

35/9=3,88888889 bu sayıyı söylüyor sadece. Yani 3,8888889

Dediği anda bize;

Virgülden öncesini " 4 " ile çarpıyoruz.Ve aklımıza yazdığımız 3'üde buna ekliyoruz.

3 x 4 =12 ve aklımızda 3 yazmıştık 12 + 3= 15 işte tutulan sayı

Bir kaç sayı üstünde yalnız çalışırsanız size sadece pratik yapmak ve kendinizce güzel bir sunum oluşturmak kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saRCop -- 28 Mayıs 2012; 8:40:30 >

• Takip Güzel konu olmuş teşekkürler
  • 3 x 4 =12ü anlamadm :D ayrıca konu takip ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobuleti knezligi

3 x 4 =12ü anlamadm :D ayrıca konu takip ;)

9 a bölümden sonra izleyiciye soruyoruz. Bölüm ne diye? Mesela 44,657543345 dedi. Biz hemen aklımızdan virgülden öncesini 44'ü yani; 4 ile çarpıcağız. Hilesi bu

Ve çok iyi matematik bilmeyen birinin bu oyunda sağlamasını yapması çok zordur. Saniyede cevap vermeniz ŞOK etkisi yaratacaktır.

Ek olarak;

1- Sonucun yanlış çıkma ihtimali YOKTUR. Birşeyler yanlışsa ya işlemi yapanda sorun vardır yada işlemi yapanda.

2-Tutulacak sayının yelpazesi çok geniştir. 0 ile sonsuz arasında tam sayılardan istediğini tutabilir ve sizde virgül hata yapmadan şak diye bulursunuz.

3-Okul yıllarımda matematik hocamıda şaşırtmıştım o derece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saRCop -- 28 Mayıs 2012; 8:49:52 >

• Yazilar cok guzel gidiyor ve sikilmadan okumaya devam ediyorum, bu arada sadece merakimdan soruyorum bu islerle ne kadar zamandir ugrasiyorsunuz ve ozel degilse asil yaptiginiz meslek nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: saRCop

quote:

9 a bölümden sonra izleyiciye soruyoruz. Bölüm ne diye? Mesela 44,657543345 dedi. Biz hemen aklımızdan virgülden öncesini 44'ü yani; 4 ile çarpıcağız. Hilesi bu

Ve çok iyi matematik bilmeyen birinin bu oyunda sağlamasını yapması çok zordur. Saniyede cevap vermeniz ŞOK etkisi yaratacaktır.

Ek olarak;

1- Sonucun yanlış çıkma ihtimali YOKTUR. Birşeyler yanlışsa ya işlemi yapanda sorun vardır yada işlemi yapanda.

2-Tutulacak sayının yelpazesi çok geniştir. 0 ile sonsuz arasında tam sayılardan istediğini tutabilir ve sizde virgül hata yapmadan şak diye bulursunuz.

HHAA GÜZELMİŞ bunu uyguluycam sağol öğrettiğin için :D
    matematiksel olarakta şuna benzr bişey oluyo

(3x\2)(3\2)\9 = x\4 çıkıyor. çıkan sayıyı 4 le çarpnca x çıkıyo

• quote:

Orijinalden alıntı: YaYa

Yazilar cok guzel gidiyor ve sikilmadan okumaya devam ediyorum, bu arada sadece merakimdan soruyorum bu islerle ne kadar zamandir ugrasiyorsunuz ve ozel degilse asil yaptiginiz meslek nedir?

Beğendiğinize sevindim. Herzaman dediğim gibi amatör olarak çok iş yapıyorum demiyorum çok branşla haşır neşir oluyorum diyebilirim.

Yıl yıl uğraşılarım;

Asıl mesleğim Devlet Memuruyum. (2,5 yıllık)

Hobi olarak;
    Futbol Hakemliği (9 yıldan beri)
    Piano/Org (16 yıldan beri)
    İllüzyon/Sihirbazlık (İlkokul 5'ti tanışmam o tarihten itibaren desek yaş 29 kaç yıl yapıyor? )
    Şiir Yazmak (12 yıldan beri)
    Kitap Yazmak (1 yıldan beri)
    Araştırma Yapmak (Bilinmeyenler üstüne yani UFOlar,Menkıbeler,Dinler,Mitolojiler,Büyüler,Fallar,Esrarengiz Olaylar,Ezoterizm,Egzoterizm,Sembolizm,Spirutelizm,Metafizik,Parapsikoloji,Beden dili,Bioenerji,Felsefe..v.b.) (11 yıldan beri)

Açıklayıcı bir cevap olmuştur umarım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: saRCop

quote:

Ek olarak;

HHAA GÜZELMİŞ bunu uyguluycam sağol öğrettiğin için :D
    matematiksel olarakta şuna benzr bişey oluyo

(3x\2)(3\2)\9 = x\4 çıkıyor. çıkan sayıyı 4 le çarpnca x çıkıyo

Bu matematiksel oyun hakikatten mükemmeldir.

Matematik denklemleriyle bu oyun çözülebiliyor arkadaşlar lakin biz buna kafa yormayalım. Lüzum yok. Çünkü konu sadece bir oyun üstünde kalır ve şöyleydi böyleydi bu formüldü bu denklemdi derken konumuz başlığından sapar ve matematik dersine döner.

Verdiğim sistem ile gerekeni yapın; İnsanları şaşırtın.

Kolay gelsin;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saRCop -- 28 Mayıs 2012; 13:59:25 >

• Güzel konu, takipteyim.
  • Evet arkadaşlar bir başka "basit ama etkileyici" oyunla; esasında buna geçiş oyunu diyelim ben kendim öyle isimlendirdim ara oyunda denilebilir, karşınızdayım.

Efendim sayılardan başladık madem sayılarla (değişik materyellerlede yapılabilir) bir oyun-cuk daha..

Kısaca oyunu tarif edeyim;

Sihirbaz izleyiciden 1 ila 10 arasında bir sayı tutmasını ister. Tuttun mu diye teyit aldıktan sonra " 7 " miydi der. Eğer 7 ise nasıl bildin şaşırmaları eşliğinde sıradaki oyununu yapmaya koyulur. Şayet 7 değil ise " Bilemedim bir şans daha verirmisin?" diye sorar. Evet cevabına müteakip bu seferde " 4 " der. Bildiyseniz oyun bitmiştir yine bilemediyseniz " Yahu ne adamsın nasıl bir sayı tuttun sihirbazım diye piyasaya çıkıp bir oyun yapalım dedik yok beceremedik diyip (farklı bişeylerde denebilir sunum size ait) "Hangi sayıyı tuttun ki diye sorulur. İzleyici mesela 5 demiş olsun. İşte sihir burda!!

Sihirbaz düşünür ve derki; biliyordum evet biliyordum. Elini cebine götürür (yada istediği bir yere) bir kağıt parçası çıkarır ve üstündeki yazıyı okuması için izleyiciye çevirir.

Kağıtta; 5 'i seçeceğini biliyordum ama seni biraz uğraştırmak istedim, özür dilerim (yada benzeri bir yazı) okutur.

Eh tabiki şaşkınlık

Evet nasıl yapıldığını anlatmaya başlayayım;

Öncelikle 1 den 10 a kadar bir sayı tut dediğimizde insanların %70'i 7 sayısını tutar gerçeğini aklımıza yazıyoruz. Geriye kalanların %20side 4 sayısını tutuyor. Tabiki bu genel yapılmış bir istatistik. Yukardaki yazılarımda bahsetmiştim, illüzyon her türlü bilimi,teknolojiyi,fikri,düşünceyi,olguyu alır kendince kullanır.

Diyelim ki bu sayıları yukardaki sunuma yada benzeri yada kendinizce hazırladığınız sunuma göre söylediniz ama nafile. Tutturamadınız.

Şimdi evde,ofiste,tuvalette v.b. bir yerde 4 ve 7 sayısı hariç diğer sayıları, yukardaki bahsettiğim kelime gibi güzel kelimeler yazarak küçük küçük kağıtlara yazıyoruz.

Örneğin; 1 => Seçtiğin sayı 1, amma uğraştık değil mi?

2 => Biliyorum biliyordum, 2

v.b v.b. 3,5,6,8,9,10 sayılarına kağıtlar ayrı ayrı hazırlanır.

Bu hazırladığımız kağıtlar üstümüzdeki istediğimiz yerlere konulur.

Mesela; 1 yazılı kağıt sağ cebimde, 2 yazılı olan cüzdanımda v.b v.b v.b. ... Burda önemli nokta hangi sayı yazılı kağıtı nerenize koyduğunuzu unutmamak.

Sonra zaten oyun yapılıp (tabiki güzel bir sunumla) gereken şaşırtma temin edilir. Süper etki yaratır

Sayılarla yapmak istemeyen arkadaşlar ise; kalem, sigara, çakmak, para v.b. materyel isimlerini kağıtlara yazarak aynı etkiyi yaratabilirler.

Ha bu arada size kalan izleyicinin söylediği sayıyı (gayet masumca söyleyecektir o bile farkında olmayacaktır) yazılı kağıdı doğru cebinizden yada yerinizden çıkarmak olacak.

Etkiyi arttırmak için sayıları, materyalleri arttırmak uygundur. Ama unutmamanız gereken kağıtlara yazıp doğru yerden zamanında çıkarmaktır.

• sayende sihirbaz olcaz :D:D
  • takip
  • quote:

sayende sihirbaz olcaz :D:D

Arkadaş ortamında yapacağınız iki gösteri popüleritenizi tahmin edemeyeceğinizden fazla arttıracaktır emin olun. Benim maksadım sihirbaz olmanızdan ziyade keyif almanız,keyif vermeniz, eğlenmeniz ve bu tozlu perdelerin ardında kalan, zaman zaman popüler olan ve çok mistik gibi akıl sır ermeyen sanat dalını ayakta tutup,güncelleştirmek.

Hep birlikte..
  • Hocam öncelikle çok yararlı konu bende yaklaşık 1 aydır telekinez çalışıyorum fakat hiçbir ilerleme yok. Bu arada ilgi alanlarımız bayağı yakın.

• quote:

Orijinalden alıntı: RaLVeRo

Hocam öncelikle çok yararlı konu bende yaklaşık 1 aydır telekinez çalışıyorum fakat hiçbir ilerleme yok. Bu arada ilgi alanlarımız bayağı yakın.

Telekinezi, bioenerjinin lütfa gelişidir denilebilir.

Konuyu dağıtmamak adına "yorum" yapmıyor, aynı ilgi alanlarımızın olmasına sevindim diyerek illüzyonda kalalım diyorum. .

Bir de uyarı yapayım; bu hususlarda çok atıp tutan olur haberin olsun. Ben bunları çözmeye/bozmaya bayılırım.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.