DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
SİGARAYI CHAMPIX İLE BIRAKANLAR, BIRAKMAYI DÜŞÜNENLER!
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir Kullanıcı
10.018
Cevap
161
Favori
1.029.343
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> SİGARAYI CHAMPIX İLE BIRAKANLAR, BIRAKMAYI DÜŞÜNENLER!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   8125 Mesaj
   29 Ocak 2010 18:14:37 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ocean Mist

   Kendinize uzaktan bir bakın;

   Yağmur altında bir yere sığınmış sigara içiyorsun veya bir bina önünde elinde sigara. Mutluluğu sigarada arayan zayıf bir bünye, mutluluğa ihtiyacı olan, bunu kendini öldürmekte arayan bir psikoloji. Mutlu olayım diye içtikçe daha derinlere sürükleniyorsunuz, mutlu olmak için daha çok içiyorsunuz. Karanlıklar içinde tek teselliniz 3 dakikalığına beyninizi uyuşturmak, onu mutluluk sanıyorsunuz. Çok sevdiğiniz sevgilinizi, bebeğinizi, annenizi dumanınızla zehirliyorsunuz, üstelik farkında olmadan değil, aksine ne yaptığınızın çok çok farkındasınız.

   Her nefeste bırakacağım diyorsunuz, tiksiniyor, kusacak gibi oluyorsunuz ama olmuyor, bırakamıyor, kopamıyorsunuz.
   Kendinize uzaktan bir bakın, burada da sigara içmeyen haliniz var.

   İşiniz de gücünüzdesiniz veya yürüyüş yapıyorsunuz veya çimlere oturmuş kitap okuyorsunuz. Yüzünüz pırıl pırıl, elleriniz mis gibi, aklınız olumlu şeylerle besleniyor, kafanız çok iyi, çok mutlusunuz. Tertemiz nefes alıyorsunuz, gün geçtikçe yitirdiğiniz sağlığınız yerine geliyor, vücudunuz yenileniyor. Bebeğiniz size tiksinerek yaklaşmıyor, en güzeli siz sigarayı bırakarak asıl iyiliği çevrenize yapıyorsunuz. Çocuğunuz için artık iyi bir modelsiniz, çocuk belli bir yaşa geldiğinde, çevresi iç vs dediğinde aklına siz geleceksiniz, babam veya annem içmiyor diyecek, iyi bir şey olsa onlar içerdi diyecek ve inşallah hiç bulaşmayacak bu hastalığa, esasen kendinizden ziyade çevrenizi kurtarıyorsunuz.

   Ne kadar farklı iki insan dimi? Aynı iki insan ama birbirinden bir o kadar farklı, içen ve bırakan insan arasında dağlar kadar fark var.


   Kendinizi düşünmüyor olabilirsiniz, kendinizi sevmiyor da olabilirsiniz ama çocuğunuzu, eşinizi, ailenizi seviyorsanız SİGARAYI BIRAKIN.

   Sigarayı Champix kullanarak bırakan veya Champix halen kullanan arkadaşlar deneyimlerini burada toplarlarsa iyi olur! Sigara kullanan arkadaşlara yardımcı olabilirler bırakma çabalarında!

   Champix yaklaşık 2-3 yıllık geçmişi olan ( ABD onayı alalı sanırım en az 2 yıl oldu, Türkiye de de 1 yılı aşkın zamandır Eczanelerden bulmak mümkün ) ilk sigarayı hedef alan İlaç Endüstrisi ürünü! Yani yıllarca Sigaranın zararları hakkında yeterince Kamuoyu oluşturmayı ihmal edip sessiz kalanlar, ilk defa sigarayı bıraktırma çabası içindeler, ilacı satın alırsanız!

   Champix bir ilaç, ve kesinlikle doktor denetimi altında kullanılmalı!
   Etki mekanizması ilginç! Basitçe şöyle anlatmaya çalışayım; Champix etken maddesi Sigaradaki nikotinden önce beyindeki nikotini kapan bölgeleri kapatıyor, nikotin geldiğinde suratına kapanmış kapılardan geçemiyor, ayrıca Champix nikotinin beyinde salgılattığı bazı maddeleri de kısmen salgılatmayı becerdiğinden sinirlilik vs. gibi sigara bırakma belirtileri minimum olarak görülüyor!

   Az sayıda kişi üzerinde yan etkileri ve bazıları ağır da olabilen yan etkileri görülmüş! 3 ay kullanım tavsiye ediliyor, ilk deneylerde 1 yıl sonra %40 Champix kullanıcısının sigarayı bıraktığı görülmüş ( ve daha önemlisi 1 yıl sonra geri dönmediği sigaraya )! İlaç türünün ilk örneği, ve pahalı! Ama artık neredeyse günde 1 paket sigaraya geliyor, son zam kazığıyla!... 1 Aylık Başlangıç paketi+ 2 aylık Devam paketi 550 Lira civarında şu anda!
   Prospektüsünde yazılanlara uyulması çok önemli, öyle kafadan 1 ay sonra bırakıp, ben bıraktım ilaca gerek yok gibi saçmalıkların hiç yeri yok!

   Bende Champix kullanıyorum, ve 1.5 ayı doldurdum! Deneyimimi birazdan (bugün olmazsa yarın!) burada yazacağım!
   Umarım sigara rezaletinden kurtulmalarına yardımcı olabiliriz birkaç arkadaşın!

   --------------------------------------------------------------------------------------------------------------


   Arkadaşlar konuyu neommy nickli arkdaşımızdan devraldım, bu bir bayrak yarışı amaç insanlara bu ilacı tanıtmak, insanları bu hastalıktan kurtarmaktır, buradan neommy' e çok teşekkür ederim.

   Bende Champix ile konu sayesinde tanıştım, okudukça mümkün olabileceğini gördüm ve sipariş ettim, bu arada şunu ekleyeyim, ilaç piyasada 150-200 TL arasında bulunuyor, ben anlaşmalı eczaneden 160 Liraya temin ettim. İlaç henüz sipariş aşamasındayken bile kendime ve ilaca güvenim çok çok fazla idi, hala öyle, bunun bırakmakta önemli olduğunu düşünüyorum.


   İlaç 0.5 mg' lik tabletlerle başlıyor, resimdeki gibi 1 hafta bu şekilde devam ediyor, sonra 1 mg' lık tabletlere devam ediyoruz, tavsiye edilen kullanım süresi 3 ay' dır, daha erkende bırakanlar olmuştur. İlaç kutusunda tavsiye edilen bırakma günü 10 ve 14. günler arası olarak belirtilmiştir.


   An itibari ile sigarasız 87. günü yaşayan ben oldukça mutluyum, sigarayı bırakmak çok kolay, yeter ki isteyin.

   FAYDALI YORUMLAR


   Alıntıları Göster   quote:

   Orijinalden alıntı: KAMANLI40

   38 yaşındayım 16 yaşından beri sigara içiyorum ortalama bir pakete yakın, daha önce champixle iki defa sigarayı bıraktım (ikisindede 40 ar gün). ama başlangıç paketinden sonra ilacı bıraktım nasıl olsa içmiyorum diye devam paketlerini almadım. devam paketlerini kesinlikle kullanın ben kullanmadım Sonuçta tekrar başladım. ama bu sefer kesinlikle kararlıyım ilaçın 6. gününde 6 adet sigara içtim 7 gününde 2 adet ve bugun 8. günüm ve artık sigarayı bıraktım. Allahım inşallah güç verir ve bu pislikten beni kurtarır. Çocuklarım için bırakacağım bu illeti.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7305 Mesaj
   29 Ocak 2010 20:21:51
   Önce herkese Prospektüsünü iyice okumasını öneririm, gereken-gerekmeyen herşey burada fazlasıyla yazılı!
   ilgilenen arkadaşlar başka forumlarda da Champix kullananların görüşlerine başvurabilirler!
   Prospektüste yazan "8-14 gün arasında sigarayı bırakın" lafı bana çok ters geldi! 35 yıllık 1-1.5 paket her türlü sigarayı ( birinci-gelincik-samsun-marlboro-pipo ve capt. black tütün-vs. dahil ) içmiş birisi olarak bu konuda okuduğum herşeyi yapabiliyor olsaydım zaten 35 yıl önce şak diye bırakırdım sigara illetini, bunu hiç inandırıcı bulmadım ve saçmalamışlar dedim!
   35 yıl içinde iki defa 3'er gün sigarayı kendi isteğimle bırakabildim, sonra tekrar başladım! Bırakmayı çok denedim ama bırakamadım!
   13. gün sigarayı bırakmaya ayarladım kendimi, ama 12. gün bıraktım ve hiçte zor olmadı!

   İlaç önceleri küçük dozlarla başlıyor ve kısa sürede 1 sabah 1 akşam devam dozuna çıkıyor! 1.5 aydır kullanıyorum ve etkisi sanırım hala artmaya devam ediyor! Yani sigaradan resmen uzaklaşıyorum ve bu iş sıkıntılı olmuyor!
   Bende ilaç hafifçe mide bulantısı hissi verdi ilk 3 gün, ama midem bulanmadı, şu ana kadar bir yan etkiyle karşılaşmadım! Kendim sigarayı bıraktığım zaman barut fıçısı gibiydim, yanıma yanaşanda tutuşuyordu! İlaç çok rahat, gerginliğin çok büyük ve önemli kısmı yok ilaçla bırakmakta!

   Sanırım 17-18. gündü, iyice sinirlendiğim bir olaydan sonra 3-4 gün boyunca toplam 2 pakete yakın sigara içtim, sonra tekrar bıraktım sigarayı!
   Şu anda neredeyse 1 ay oldu, haplarıma devam ediyorum ve 1 aya yakın zamandır sigara içmedim ve sigarayıda aramıyorum!
   Gerisi tipik sigara bırakan; elimdeki dişlerimdeki sarılıklar azaldı, nefes aldığımda eskisinin galiba 2 katı hava çekiyorum, yürüyünce nefes nefese kalmıyorum çabucak vs.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   01 Şubat 2010 13:43:45
   bi işe yaramıyor olan parana oluyor


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7305 Mesaj
   01 Şubat 2010 17:45:16
   quote:

   Orijinalden alıntı: unarmed
   bi işe yaramıyor olan parana oluyor


   Denediniz mi? Başarılı olmadıysa başarılı olmayışını da burada yazabilirsiniz, yukardaki gibi detaylı yazarsanız en azında bazı arkadaşların kendilerini dikkatli değerlendirip boşa para harcamalarını engellemiş olursunuz!   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yüzbaşı
   447 Mesaj
   09 Şubat 2010 16:16:42
   Önemli bir konu, hala kullanmakta olan birisi olarak yazayım isteyen faydalanır isteyen faydalanmaz.

   36 yaşındayım yaklaşık 10 senedir günde 1 paket içiyordum. Bırakma girişimim hiç olmadı ama her sabah kalktığımda da ne salağım da şunu içiyorum diyip; kahvaltıdan sonraya zor yetişiyordum.

   Ocak ayı başında ilacı satın aldım, Ocak 11 de de başladım, Ocak 22 de tamamen bıraktım. İçmiyorum, canım istemiyor demiyorum fakat öyle krize girmiyorum. Bıraktığımdan bu yana başlamamı gerektirecek derecede 2 ağır durum yaşamama rağmen sigara içmiyorum ve içebileceğimi de zannetmiyorum.

   Yan etkilerinden sadece ilacı aldıkta sonra mide bulantısı yaşıyorum 30-45 dakika sürüyor, başka bir durum yaşamadım.

   Eğer tereddütte olan varsa mutlaka alıp denesin en fazla 170 tl kaybeder kazanacağı ise hayatının geri kalanı.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   Believe in goodness.
   Be prepared for the evil...
  • Yarbay
   7305 Mesaj
   09 Şubat 2010 16:38:48
   @G@LGE;

   Oh nihayet başka birisi çıktı! Benim 1 ay 4 günüm kaldı 3. ayın bitmesine! Tam 3 aylık dozu kullanacağım ve hatta beni kurtarmaz 1-2 aylık doz da ilave ederim diyordum! Şimdi bu fazlalık 1-2 aylık dozu kullanmayı düşünmüyorum! Bırakalı epey oldu sigarayı!
   Bende hala arasıra bulantı hissi oluyor arasıra ama hiç bulanmadı midem...
   3 aylık Doz önerilmesinin esas nedeni 3 ay içinde ancak vücudun nikotini epeyce temizleyebilmesi. Ve ilacın etkisi gittikçe artan biçimde düzenlenmiş! Yani 1. ayın başında insanın canı arasıra da olsa sigara istiyor, ama şimdi 2. ayın sonundayım ve canım gerçekten hiç istemiyor.
   Bundan sonra dikkatli olmam gereken süre 3. ayın sonunda ilacı bırakacağım zaman. Ve tabii hiç bir tane bile sigara içmemek gerekiyor bundan sonra!
   Umarım başarır bunu herkes!
   Evet ilacın asıl etkisi öyle, yani " içmicem l..n " denilince içmemekte sıkıntı çekilmiyor!   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   3247 Mesaj
   09 Şubat 2010 17:20:40
   Sigarayı bırakmak için para verip ilac alacak kadar ciddiyseniz, bence bırakmak için ilaca gerek bile yoktur. Eğer gerçekten kararlı iseniz ve nefsinize hakim olabilirseniz çok rahat bir şekilde kendiniz de bırakabilirsiniz. Bence önemli olan ilk haftadır. İlk haftayı atlatırsanız gerisi kolay. İlk hafta için ise ömerim bol bol sakız, çekirdek, meyce suyu ve su. Ayrıca gerçek bir arkadaş (sigaraya elinizi sürdüğünüzde sizi yumruklayacak).

   Ben 7 senelik kullanıcı idim, 6 ay önce ani bir kararla gece yarısı sigarayı bıraktım. Ondan sonra elime bile sürmedim. Şu an hayatımdan o kadar memnunumki anlatamam. Ağzımın tadı yerine geldi, yemeklerin tadı güzelleşti, içeceklerin tadı harikalaştı. Nefel almam düzenleşti. Yürüşlerden zevk almaya başladım. Geceleri daha rahat uyumaya başladım. Sabahları daha dinç uyanmaya başladım. Gereksiz başağrıları yok oldu, mide bulantıları kayboldu. Kısaca keşke daha önce bıraksaydım yada hiç başlamasaydım diyorum şimdi kendime.

   İnşallah sizde bırakırsınız ve hayatınız düzelir...   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________


   İçimdeki tek güç, ancak kurufasulye yersem ortaya çıkıyor.
  • Yarbay
   7305 Mesaj
   13 Şubat 2010 16:46:40
   27-28 aralıkta sigarayı bırakmıştım, 20 gün kadar önce tek 1 adet içtim. İlaca devam ediyorum ve yaklaşık 2 ayım geçti, yaklaşık 1 ay 3 günlük ilacım kaldı! Epeyce güvenim geldi kendime, ilk ilaca başladığımda 3 ayı bitireyim 1 aylık veya 2 aylık daha devam ederim diye düşünüyordum. Bırakmadaki rahatlık yüzünden artık bunu düşünmüyorum. Nefes almam iyice düzeldi, genişlediğinin farkına varıyorum iyice içime çekince ciğerlerimin herhalde sigara kullandığım zamanların 1-2 katı hava çekiyorum! Komik ve düşündürücü birşeyde; Champix kullanıp benden önce sigarayı bırakan bir arkadaşım anlatmıştı, ilaç kullanmaya devam ederken rüyasında bir sigarayı baştan sona fosur fosur içmiş! Bende rüyada 5-6 defa gördüm içerken, uyandım aniden, ama sonuna kadar hiç içip bitirmedim rüyada! Adi şey nerelerimize girmiş haber dahi vermeye gerek duymadan.


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Er
   0 Mesaj
   04 Mart 2010 13:31:16
   Merhaba arkadaşlar, ben Champix'i 6 gündür doktor kontrolünde kullanıyorum. Bırakmak için 8 Mart'ı belirledim. 22 yıldır ve günde 1,5 paket içen biri olarak 3 gündür sadece 8-10 adet sigara içmeye başladım. Kendimi biraz daha zorlarsam onu da içmeden durabilecekmişim gibime geliyor. Gün geçtikçe bırakabileceğim konusunda kendime güvenim artıyor. Champix gerçekten çok etkili bir ilaç. Sigarayı bırakmak isteyip te bırakamayanlar için ideal. Fakat tabii ki doktor kontrolünde kullanılmalı.
   Bende şuana kadar hiçbir yan etkisi olmadı. Fakat tam doza geçince ne olur bilmiyorum. O gün geldiğinde sizlerle paylaşırım.
   Bu ilaca verdiğim para sigaraya verdiğim rakamın altında kalıyor, kaldı ki fazla bile olsa, böyle bir bağımlılıktan kurtulup sağlığıma kavuşmanın bedeli hiçbir şeyle ölçülemez.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7305 Mesaj
   04 Mart 2010 14:04:34
   @arapsaçı;

   Son cümle için aynen bende!
   Şu anda 3 aylık sürenin bitmesine 15 gün kaldı, 2-2.5 aya yakındır tek 1 tane dahi sigara içmedim! İlaç dozunun 3 aylık süresinin sonlarına yaklaşıyorum! Bu yüzden ilacı bırakacağım zamana biraz hazırlık olsun diye arasıra tek doz atlıyorum ve bir sıkıntı hissetmiyorum, bu benim tekniğim ilaç sonrasına hazırlanmak için. ( sonradan bunun iyi fikir olmadığına karar verdim! ) Sigara aklıma çok seyrek geliyor hala unutamamışım ama git deyince de aklımdan gidiyor! Eksikliğini hiç hissetmiyorum!
   İlaç bitince de 15 gün sonra sigarayı bırakmış olacağım, sıkıntı olacağını sanmıyorum, son 1 ayda iyice güvenim arttı bu konuda. Dikkat edeceğim tek şey tek bir tane bile sigara içmemek olacak ondan sonra.
   Tam doza geçildiği günler zaten ilaç etkisininde tüm ağırlığıyla hissedildiği günler. Ama sanıyorum şimdiye kadar birşey olmadıysa şimdiden sonra birşey olmuyor! Ama ilaç alım saatlerine dikkat edin, saatleri oynatmak insanı biraz rahatsız ediyor.
   Evet sigarasızlık ve sağlıklı yaşamanın bedeli biçilemez!   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   2122 Mesaj
   04 Mart 2010 20:05:40
   Herkese allen carr'ın kitabını okumasını tavsiye ederim. Bence eğer anlattıklarını kabullenerek ve ciddiye alarak okur ve uygularsanız kesinlikle etkili olur...


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
  • Yarbay
   7305 Mesaj
   09 Mart 2010 11:49:31
   Arasıra Champix'te tek doz atlamayı 2-3 defa yapıp sonra bıraktım! Zaten iyi bir ilaç sonrasına hazırlık tekniği olarak değerlendirmedim yani! İlacın 3 aylık süresini bitirip bırakmak en sağlıklısı!
   4-5 gün önce hayatımın son tek bir sigarasını içtim! Onuda yarıda bıraktım! Hiç keyif vermedi! zaten 10 gün kadar sonra bir daha tek bir tane daha içmeyeceğim'   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Teğmen
   176 Mesaj
   09 Mart 2010 15:39:56
   önemli olan ilçalar değil arkadaşlar sizin bırakmayı isteyip istemediğiniz.. herşey tamamen iradenize kalmış aslında siz bırakıcam dedikten sonra kimse tutamaz sizi :D kararlı olun ve 1 ay sabredin gerisi zaten kolay


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   " OĞUZ ATAY TUTUNAMAYANLAR İLK BASKI SİNAN YAYINLARI " ELİNDE OLAN VARSA LÜTFEN İRTİBATA GEÇSİN
  • Er
   0 Mesaj
   12 Mart 2010 15:23:20
   neommy;

   bence artık hiç sigara içmemeyi denemelisiniz. o kadar da zor olmuyor inanın. ben 8 mart'ı bırakma tarihi olarak belirlemiş olmama rağmen 7 mart'ta bıraktım. 3. ve 4. günler biraz stresli geçti fakat şuanda gayet iyiyim. tat ve koku alma duyularım düzelmeye başladı, artık geceleri öksürerek ya da nefessiz kalarak uyanmıyorum. iştahımda korktuğum gibi bir artış olmadı. champix'in bilinen ya da bilinmeyen yan etkilerinin hiçbirisi bende görülmedi. ve evet, kendi kendinize doz ayarlaması yapmanızın çok doğru olacağına ben de katılmıyorum. özellikle 3 aylık tedavi sürecini tamamlamayanların sigaraya tekrar başladıklarını sık duyuyorum. üstelik tedaviye sil baştan başlamaları gerekiyormuş. bu kadar yol katettikten sonra geriye dönüş olmamalı değil mi?   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7305 Mesaj
   12 Mart 2010 15:43:04
   quote:

   Orijinalden alıntı: arapsaçı
   neommy;
   bence artık hiç sigara içmemeyi denemelisiniz. o kadar da zor olmuyor inanın. ben 8 mart'ı bırakma tarihi olarak belirlemiş olmama rağmen 7 mart'ta bıraktım. 3. ve 4. günler biraz stresli geçti fakat şuanda gayet iyiyim. tat ve koku alma duyularım düzelmeye başladı, artık geceleri öksürerek ya da nefessiz kalarak uyanmıyorum. iştahımda korktuğum gibi bir artış olmadı. champix'in bilinen ya da bilinmeyen yan etkilerinin hiçbirisi bende görülmedi. ve evet, kendi kendinize doz ayarlaması yapmanızın çok doğru olacağına ben de katılmıyorum. özellikle 3 aylık tedavi sürecini tamamlamayanların sigaraya tekrar başladıklarını sık duyuyorum. üstelik tedaviye sil baştan başlamaları gerekiyormuş. bu kadar yol katettikten sonra geriye dönüş olmamalı değil mi?


   Yok o tek bir adet sigara bir daha görüşmeyelim diyen veda öpücüğüydü, hayatımın kalan kısmında 1 adet daha içmeyi düşünmüyorum!
   Doğru, iştah fazla artmıyor. Ama kilo artabiliyor! Ben 2 aydır bıraktım ve 2-3 kilo arttım. Tanıdık birisi 7-8 ayda 7-8 kilo aldı. Kilo konusunda dikkatli olmak ve biraz yaşantıyı hareketli olarak düzenlemek gerekiyor.
   1. ay sonlarında nefes aldığınızda 1 ay önceye göre çok daha fazla hava ciğerlerinize çektiğinizin farkına varacaksınız.
   Benim 3 aylık dönemin bitmesine 6 gün kaldı.
   Sonrada tekrar başlamayı aklımın ucundan geçirmem!   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Yarbay
   7305 Mesaj
   16 Mart 2010 13:09:10
   Bugün Champix'i almayı bıraktım! Aslında 3-4 günlük doz var 3 aylık ilaç süresinin bitmesi için, ama bu 3-4 günün önemli olmadığını düşündüm. Bundan sonra hiç, tek 1 adet dahi sigara içmeyi düşünmüyorum. Zaten artık bu konuya birşey yazmam gerekmiyebilir. Bir değişiklik, yani haptan sonra sinirlilik, tekrar sigaraya başlama vs. gibi bir durum olursa ancak yazarım konuya bilgi vermek için. Ama umarım hep boş kalır!
   1 sigara dahi içmicem!

   Not: 20 Mart'ta ilave yaptım; 5 gündür hapsız ve sigarasızım! Sinirlilik filanda olmadı hiç. ilk 2 gün biraz gerginlik vardı ama o da ilacı bırakınca ne olacak endişesindendi, yani sigarasızlıktan değil...
   Sonuçta sigarayı bıraktım, gergin değilim, sinirli değilim. Şu ilacı yıllar önce yapsalardı keşke!
   Anladığım kadarıyla ilaç vücuttaki nikotin alışkanlığını neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. İlacı bırakınca bir sıkıntım olmadı hiç!

   Ek: 28 Mart 2010, artık birşeyler soran olursa onlara yazarım yalnızca! Yoksa yazacak birşey kalmadı!   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
  • Er
   0 Mesaj
   21 Mart 2010 01:49:13
   merhabalar bende bu ilaca bugun basladim 28 yasindayim ve yaklasik 14 yildir iciyorum sigarayi. belki ilk gun oldugu icin pek fazla bi etkisini gormedim ama inancim var ben bu sigarayi birakacam. bazi arkadaslar hakli irade meselesi ama insan bazen iradesine hakim olamiyo hele bu sigara olunca daha degisik oluyo. ins bu sekilde ilacin yardimi ile birakacagimi dusunuyorum.dedigim gibi ilk gunum birakma tarihi olarak 29 -3-2010 sectim. bakalim ne olacak hayirlisi Allahtan


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   05 Nisan 2010 11:21:42
   İlacı 1 ay kadar önce aldım. 1 Nisan tarihinde de tedaviye başladım. 14 yıldır min. 1.5 paket sigara içiyorum. Oğlumun büyüdüğünü görmek istediğim için bırakmak istiyorum. Daha önce Zyban, Manyetik biorezonans, ve saf-i irade yöntemleri ile denemelerim maksimum 2-3 günlük bırakmalarla neticelendi.

   İşin özü sigara içmekten keyif alıyorum. Ama bunun sonu yok. Bu nedenle karar verdim bırakmaya.

   İlacın birsürü yan etkisini okumuştum. Bu nedenle ilaç saatlerini 10:00 ve 22:00 olarak ayarladım. Bugün 5nci gün. Mide bulantısı yok. Ama çok hafif reflü mü tetikledi. Gece HD kalitesinde enterasan rüyalar en sık bahsedilen yan etki ama bende olmadı. Sigara isteğine gelince, herangi bir azalma ilk 3 gün hissetmedim. 2-3 gündür hafif nezleyim. Ondan mıdır bilmem ama tadında bir çamurlaşma olmaya başladı. Sonuna kadar içmek istemiyorum genellikle, bazende iki tane üst üste yakıyorum. Şimdilik azaltmak yada isteğimi dizginlemek için kendimi zorlamıyorum. 10ncu günü bırakma günü olarak belirledim. Biraz depresif ve melankolik bir ruh hali kaplıyor içinizi. Ota boka sinirlenip duygulanabiliyorsunuz. Biraz da sigarayı bırakma konusunu özgüven sorunu haline getirdiğim için sinirliyim.

   Bu irade sınavı kendime olan saygımla ilgili biraz. Umarım sigaraya olan isteksizlik tam doza geçtikten sonra biraz daha artar.   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   227 Mesaj
   05 Nisan 2010 17:47:31
   Selam arkadaşlar 10 yıla yakın bir süredir günde 1 paket sigara içen biriydim.ve 31 martta sigarayı bırakmaya karar verdim o günden beride hiç sigara içmedim.sadece sigara içme isteğim tavan yaptığında nicorette gum adlı bi nikotin sakızı var onu çiğniyorum.ve inanın sigara içme isteğim gidiyor.Umarım bir daha sigara içmem.Gerçekten sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlara bu sakızı öneriyorum


   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7305 Mesaj
   06 Nisan 2010 06:44:37
   quote:

   Orijinalden alıntı: anycall
   İlacı 1 ay kadar önce aldım. 1 Nisan tarihinde de tedaviye başladım. 14 yıldır min. 1.5 paket sigara içiyorum. Oğlumun büyüdüğünü görmek istediğim için bırakmak istiyorum. Daha önce Zyban, Manyetik biorezonans, ve saf-i irade yöntemleri ile denemelerim maksimum 2-3 günlük bırakmalarla neticelendi.
   İşin özü sigara içmekten keyif alıyorum. Ama bunun sonu yok. Bu nedenle karar verdim bırakmaya.
   İlacın birsürü yan etkisini okumuştum. Bu nedenle ilaç saatlerini 10:00 ve 22:00 olarak ayarladım. Bugün 5nci gün. Mide bulantısı yok. Ama çok hafif reflü mü tetikledi. Gece HD kalitesinde enterasan rüyalar en sık bahsedilen yan etki ama bende olmadı. Sigara isteğine gelince, herangi bir azalma ilk 3 gün hissetmedim. 2-3 gündür hafif nezleyim. Ondan mıdır bilmem ama tadında bir çamurlaşma olmaya başladı. Sonuna kadar içmek istemiyorum genellikle, bazende iki tane üst üste yakıyorum. Şimdilik azaltmak yada isteğimi dizginlemek için kendimi zorlamıyorum. 10ncu günü bırakma günü olarak belirledim. Biraz depresif ve melankolik bir ruh hali kaplıyor içinizi. Ota boka sinirlenip duygulanabiliyorsunuz. Biraz da sigarayı bırakma konusunu özgüven sorunu haline getirdiğim için sinirliyim.

   Bu irade sınavı kendime olan saygımla ilgili biraz. Umarım sigaraya olan isteksizlik tam doza geçtikten sonra biraz daha artar.   Oğlunuzun büyüdüğünü görmeye çalşmak iyi düşünce, ama yine de keyif almaktan sizin vazgeçmeniz ve sizin "sigarayı oğlumun büyümesini görmek için bırakmam gerekiyor" demeniz gerekiyor!
   Champix öyle sigara içilmesine karşı veya sigara içen başkalarına karşı bir tiksinti veya rahatsızlık oluşturmuyor sanıyorum. Hiç olmazsa bende oluşturmadı, gerçi başkaları içerken hafifçe rahatsız oluyorum ve onlardan uzakta olmaya çalışıyorum. Ama şu var ki 8. günden sonra "bugün bırakacağım" dediğinizde sigarayı bırakıyorsunuz!
   Aralık 29'de sigarayı bıraktım, tüm ilaç dozları yani 3 aylık süre bitti, neredeyse 3.5 aydır içmiyorum sigarayı!   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   GENS UNA SUMUS
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.