DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
SİGARAYI CHAMPIX İLE BIRAKANLAR, BIRAKMAYI DÜŞÜNENLER!
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
10.057
Cevap
163
Favori
1.048.888
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> SİGARAYI CHAMPIX İLE BIRAKANLAR, BIRAKMAYI DÜŞÜNENLER!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    • Uzaklaştırılmış 1 gün cezanın, 14 saat 8 dakika kadarı kaldı.
      5 Not
      29 Ocak 2010 18:14:37 Konu Sahibi
      Mesajınız flood koruması tarafından engellenmiştir. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız forum destekten geri bildirimde bulununuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rwenzori -- 18 Mart 2015; 20:36:57 >

|
      |

• Yarbay
      7305 Mesaj
      29 Ocak 2010 20:21:51
      Önce herkese Prospektüsünü iyice okumasını öneririm, gereken-gerekmeyen herşey burada fazlasıyla yazılı!
      ilgilenen arkadaşlar başka forumlarda da Champix kullananların görüşlerine başvurabilirler!
      Prospektüste yazan "8-14 gün arasında sigarayı bırakın" lafı bana çok ters geldi! 35 yıllık 1-1.5 paket her türlü sigarayı ( birinci-gelincik-samsun-marlboro-pipo ve capt. black tütün-vs. dahil ) içmiş birisi olarak bu konuda okuduğum herşeyi yapabiliyor olsaydım zaten 35 yıl önce şak diye bırakırdım sigara illetini, bunu hiç inandırıcı bulmadım ve saçmalamışlar dedim!
      35 yıl içinde iki defa 3'er gün sigarayı kendi isteğimle bırakabildim, sonra tekrar başladım! Bırakmayı çok denedim ama bırakamadım!
      13. gün sigarayı bırakmaya ayarladım kendimi, ama 12. gün bıraktım ve hiçte zor olmadı!

İlaç önceleri küçük dozlarla başlıyor ve kısa sürede 1 sabah 1 akşam devam dozuna çıkıyor! 1.5 aydır kullanıyorum ve etkisi sanırım hala artmaya devam ediyor! Yani sigaradan resmen uzaklaşıyorum ve bu iş sıkıntılı olmuyor!
      Bende ilaç hafifçe mide bulantısı hissi verdi ilk 3 gün, ama midem bulanmadı, şu ana kadar bir yan etkiyle karşılaşmadım! Kendim sigarayı bıraktığım zaman barut fıçısı gibiydim, yanıma yanaşanda tutuşuyordu! İlaç çok rahat, gerginliğin çok büyük ve önemli kısmı yok ilaçla bırakmakta!

Sanırım 17-18. gündü, iyice sinirlendiğim bir olaydan sonra 3-4 gün boyunca toplam 2 pakete yakın sigara içtim, sonra tekrar bıraktım sigarayı!
      Şu anda neredeyse 1 ay oldu, haplarıma devam ediyorum ve 1 aya yakın zamandır sigara içmedim ve sigarayıda aramıyorum!
      Gerisi tipik sigara bırakan; elimdeki dişlerimdeki sarılıklar azaldı, nefes aldığımda eskisinin galiba 2 katı hava çekiyorum, yürüyünce nefes nefese kalmıyorum çabucak vs.

GENS UNA SUMUS
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      01 Şubat 2010 13:43:45
      bi işe yaramıyor olan parana oluyor
      |
      |

• Yarbay
      7305 Mesaj
      01 Şubat 2010 17:45:16
      quote:

Orijinalden alıntı: unarmed
      bi işe yaramıyor olan parana oluyor

Denediniz mi? Başarılı olmadıysa başarılı olmayışını da burada yazabilirsiniz, yukardaki gibi detaylı yazarsanız en azında bazı arkadaşların kendilerini dikkatli değerlendirip boşa para harcamalarını engellemiş olursunuz!
      |
      |

GENS UNA SUMUS
    • Yüzbaşı
      454 Mesaj
      09 Şubat 2010 16:16:42
      Önemli bir konu, hala kullanmakta olan birisi olarak yazayım isteyen faydalanır isteyen faydalanmaz.

36 yaşındayım yaklaşık 10 senedir günde 1 paket içiyordum. Bırakma girişimim hiç olmadı ama her sabah kalktığımda da ne salağım da şunu içiyorum diyip; kahvaltıdan sonraya zor yetişiyordum.

Ocak ayı başında ilacı satın aldım, Ocak 11 de de başladım, Ocak 22 de tamamen bıraktım. İçmiyorum, canım istemiyor demiyorum fakat öyle krize girmiyorum. Bıraktığımdan bu yana başlamamı gerektirecek derecede 2 ağır durum yaşamama rağmen sigara içmiyorum ve içebileceğimi de zannetmiyorum.

Yan etkilerinden sadece ilacı aldıkta sonra mide bulantısı yaşıyorum 30-45 dakika sürüyor, başka bir durum yaşamadım.

Eğer tereddütte olan varsa mutlaka alıp denesin en fazla 170 tl kaybeder kazanacağı ise hayatının geri kalanı.
      |
      |

Believe in goodness.
      Be prepared for the evil...
    • Yarbay
      7305 Mesaj
      09 Şubat 2010 16:38:48
      @G@LGE;

Oh nihayet başka birisi çıktı! Benim 1 ay 4 günüm kaldı 3. ayın bitmesine! Tam 3 aylık dozu kullanacağım ve hatta beni kurtarmaz 1-2 aylık doz da ilave ederim diyordum! Şimdi bu fazlalık 1-2 aylık dozu kullanmayı düşünmüyorum! Bırakalı epey oldu sigarayı!
      Bende hala arasıra bulantı hissi oluyor arasıra ama hiç bulanmadı midem...
      3 aylık Doz önerilmesinin esas nedeni 3 ay içinde ancak vücudun nikotini epeyce temizleyebilmesi. Ve ilacın etkisi gittikçe artan biçimde düzenlenmiş! Yani 1. ayın başında insanın canı arasıra da olsa sigara istiyor, ama şimdi 2. ayın sonundayım ve canım gerçekten hiç istemiyor.
      Bundan sonra dikkatli olmam gereken süre 3. ayın sonunda ilacı bırakacağım zaman. Ve tabii hiç bir tane bile sigara içmemek gerekiyor bundan sonra!
      Umarım başarır bunu herkes!
      Evet ilacın asıl etkisi öyle, yani " içmicem l..n " denilince içmemekte sıkıntı çekilmiyor!

GENS UNA SUMUS
    • 09 Şubat 2010 17:20:40
      Sigarayı bırakmak için para verip ilac alacak kadar ciddiyseniz, bence bırakmak için ilaca gerek bile yoktur. Eğer gerçekten kararlı iseniz ve nefsinize hakim olabilirseniz çok rahat bir şekilde kendiniz de bırakabilirsiniz. Bence önemli olan ilk haftadır. İlk haftayı atlatırsanız gerisi kolay. İlk hafta için ise ömerim bol bol sakız, çekirdek, meyce suyu ve su. Ayrıca gerçek bir arkadaş (sigaraya elinizi sürdüğünüzde sizi yumruklayacak).

Ben 7 senelik kullanıcı idim, 6 ay önce ani bir kararla gece yarısı sigarayı bıraktım. Ondan sonra elime bile sürmedim. Şu an hayatımdan o kadar memnunumki anlatamam. Ağzımın tadı yerine geldi, yemeklerin tadı güzelleşti, içeceklerin tadı harikalaştı. Nefel almam düzenleşti. Yürüşlerden zevk almaya başladım. Geceleri daha rahat uyumaya başladım. Sabahları daha dinç uyanmaya başladım. Gereksiz başağrıları yok oldu, mide bulantıları kayboldu. Kısaca keşke daha önce bıraksaydım yada hiç başlamasaydım diyorum şimdi kendime.

İnşallah sizde bırakırsınız ve hayatınız düzelir...
      |
      |

İçimdeki tek güç, ancak kurufasulye yersem ortaya çıkıyor.
    • Yarbay
      7305 Mesaj
      13 Şubat 2010 16:46:40
      27-28 aralıkta sigarayı bırakmıştım, 20 gün kadar önce tek 1 adet içtim. İlaca devam ediyorum ve yaklaşık 2 ayım geçti, yaklaşık 1 ay 3 günlük ilacım kaldı! Epeyce güvenim geldi kendime, ilk ilaca başladığımda 3 ayı bitireyim 1 aylık veya 2 aylık daha devam ederim diye düşünüyordum. Bırakmadaki rahatlık yüzünden artık bunu düşünmüyorum. Nefes almam iyice düzeldi, genişlediğinin farkına varıyorum iyice içime çekince ciğerlerimin herhalde sigara kullandığım zamanların 1-2 katı hava çekiyorum! Komik ve düşündürücü birşeyde; Champix kullanıp benden önce sigarayı bırakan bir arkadaşım anlatmıştı, ilaç kullanmaya devam ederken rüyasında bir sigarayı baştan sona fosur fosur içmiş! Bende rüyada 5-6 defa gördüm içerken, uyandım aniden, ama sonuna kadar hiç içip bitirmedim rüyada! Adi şey nerelerimize girmiş haber dahi vermeye gerek duymadan.
      |
      |

GENS UNA SUMUS
    • Er
      0 Mesaj
      04 Mart 2010 13:31:16
      Merhaba arkadaşlar, ben Champix'i 6 gündür doktor kontrolünde kullanıyorum. Bırakmak için 8 Mart'ı belirledim. 22 yıldır ve günde 1,5 paket içen biri olarak 3 gündür sadece 8-10 adet sigara içmeye başladım. Kendimi biraz daha zorlarsam onu da içmeden durabilecekmişim gibime geliyor. Gün geçtikçe bırakabileceğim konusunda kendime güvenim artıyor. Champix gerçekten çok etkili bir ilaç. Sigarayı bırakmak isteyip te bırakamayanlar için ideal. Fakat tabii ki doktor kontrolünde kullanılmalı.
      Bende şuana kadar hiçbir yan etkisi olmadı. Fakat tam doza geçince ne olur bilmiyorum. O gün geldiğinde sizlerle paylaşırım.
      Bu ilaca verdiğim para sigaraya verdiğim rakamın altında kalıyor, kaldı ki fazla bile olsa, böyle bir bağımlılıktan kurtulup sağlığıma kavuşmanın bedeli hiçbir şeyle ölçülemez.
      |
      |

• Yarbay
      7305 Mesaj
      04 Mart 2010 14:04:34
      @arapsaçı;

Son cümle için aynen bende!
      Şu anda 3 aylık sürenin bitmesine 15 gün kaldı, 2-2.5 aya yakındır tek 1 tane dahi sigara içmedim! İlaç dozunun 3 aylık süresinin sonlarına yaklaşıyorum! Bu yüzden ilacı bırakacağım zamana biraz hazırlık olsun diye arasıra tek doz atlıyorum ve bir sıkıntı hissetmiyorum, bu benim tekniğim ilaç sonrasına hazırlanmak için. ( sonradan bunun iyi fikir olmadığına karar verdim! ) Sigara aklıma çok seyrek geliyor hala unutamamışım ama git deyince de aklımdan gidiyor! Eksikliğini hiç hissetmiyorum!
      İlaç bitince de 15 gün sonra sigarayı bırakmış olacağım, sıkıntı olacağını sanmıyorum, son 1 ayda iyice güvenim arttı bu konuda. Dikkat edeceğim tek şey tek bir tane bile sigara içmemek olacak ondan sonra.
      Tam doza geçildiği günler zaten ilaç etkisininde tüm ağırlığıyla hissedildiği günler. Ama sanıyorum şimdiye kadar birşey olmadıysa şimdiden sonra birşey olmuyor! Ama ilaç alım saatlerine dikkat edin, saatleri oynatmak insanı biraz rahatsız ediyor.
      Evet sigarasızlık ve sağlıklı yaşamanın bedeli biçilemez!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 22 Mart 2010; 22:23:24 >
      |
      |

GENS UNA SUMUS
    • 04 Mart 2010 20:05:40
      Herkese allen carr'ın kitabını okumasını tavsiye ederim. Bence eğer anlattıklarını kabullenerek ve ciddiye alarak okur ve uygularsanız kesinlikle etkili olur...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
    • Yarbay
      7305 Mesaj
      09 Mart 2010 11:49:31
      Arasıra Champix'te tek doz atlamayı 2-3 defa yapıp sonra bıraktım! Zaten iyi bir ilaç sonrasına hazırlık tekniği olarak değerlendirmedim yani! İlacın 3 aylık süresini bitirip bırakmak en sağlıklısı!
      4-5 gün önce hayatımın son tek bir sigarasını içtim! Onuda yarıda bıraktım! Hiç keyif vermedi! zaten 10 gün kadar sonra bir daha tek bir tane daha içmeyeceğim'
      |
      |

GENS UNA SUMUS
    • Teğmen
      176 Mesaj
      09 Mart 2010 15:39:56
      önemli olan ilçalar değil arkadaşlar sizin bırakmayı isteyip istemediğiniz.. herşey tamamen iradenize kalmış aslında siz bırakıcam dedikten sonra kimse tutamaz sizi :D kararlı olun ve 1 ay sabredin gerisi zaten kolay
      |
      |

" OĞUZ ATAY TUTUNAMAYANLAR İLK BASKI SİNAN YAYINLARI " ELİNDE OLAN VARSA LÜTFEN İRTİBATA GEÇSİN
    • Er
      0 Mesaj
      12 Mart 2010 15:23:20
      neommy;

bence artık hiç sigara içmemeyi denemelisiniz. o kadar da zor olmuyor inanın. ben 8 mart'ı bırakma tarihi olarak belirlemiş olmama rağmen 7 mart'ta bıraktım. 3. ve 4. günler biraz stresli geçti fakat şuanda gayet iyiyim. tat ve koku alma duyularım düzelmeye başladı, artık geceleri öksürerek ya da nefessiz kalarak uyanmıyorum. iştahımda korktuğum gibi bir artış olmadı. champix'in bilinen ya da bilinmeyen yan etkilerinin hiçbirisi bende görülmedi. ve evet, kendi kendinize doz ayarlaması yapmanızın çok doğru olacağına ben de katılmıyorum. özellikle 3 aylık tedavi sürecini tamamlamayanların sigaraya tekrar başladıklarını sık duyuyorum. üstelik tedaviye sil baştan başlamaları gerekiyormuş. bu kadar yol katettikten sonra geriye dönüş olmamalı değil mi?
      |
      |

• Yarbay
      7305 Mesaj
      12 Mart 2010 15:43:04
      quote:

Orijinalden alıntı: arapsaçı
      neommy;
      bence artık hiç sigara içmemeyi denemelisiniz. o kadar da zor olmuyor inanın. ben 8 mart'ı bırakma tarihi olarak belirlemiş olmama rağmen 7 mart'ta bıraktım. 3. ve 4. günler biraz stresli geçti fakat şuanda gayet iyiyim. tat ve koku alma duyularım düzelmeye başladı, artık geceleri öksürerek ya da nefessiz kalarak uyanmıyorum. iştahımda korktuğum gibi bir artış olmadı. champix'in bilinen ya da bilinmeyen yan etkilerinin hiçbirisi bende görülmedi. ve evet, kendi kendinize doz ayarlaması yapmanızın çok doğru olacağına ben de katılmıyorum. özellikle 3 aylık tedavi sürecini tamamlamayanların sigaraya tekrar başladıklarını sık duyuyorum. üstelik tedaviye sil baştan başlamaları gerekiyormuş. bu kadar yol katettikten sonra geriye dönüş olmamalı değil mi?

Yok o tek bir adet sigara bir daha görüşmeyelim diyen veda öpücüğüydü, hayatımın kalan kısmında 1 adet daha içmeyi düşünmüyorum!
      Doğru, iştah fazla artmıyor. Ama kilo artabiliyor! Ben 2 aydır bıraktım ve 2-3 kilo arttım. Tanıdık birisi 7-8 ayda 7-8 kilo aldı. Kilo konusunda dikkatli olmak ve biraz yaşantıyı hareketli olarak düzenlemek gerekiyor.
      1. ay sonlarında nefes aldığınızda 1 ay önceye göre çok daha fazla hava ciğerlerinize çektiğinizin farkına varacaksınız.
      Benim 3 aylık dönemin bitmesine 6 gün kaldı.
      Sonrada tekrar başlamayı aklımın ucundan geçirmem!
      |
      |

GENS UNA SUMUS
    • Yarbay
      7305 Mesaj
      16 Mart 2010 13:09:10
      Bugün Champix'i almayı bıraktım! Aslında 3-4 günlük doz var 3 aylık ilaç süresinin bitmesi için, ama bu 3-4 günün önemli olmadığını düşündüm. Bundan sonra hiç, tek 1 adet dahi sigara içmeyi düşünmüyorum. Zaten artık bu konuya birşey yazmam gerekmiyebilir. Bir değişiklik, yani haptan sonra sinirlilik, tekrar sigaraya başlama vs. gibi bir durum olursa ancak yazarım konuya bilgi vermek için. Ama umarım hep boş kalır!
      1 sigara dahi içmicem!

Not: 20 Mart'ta ilave yaptım; 5 gündür hapsız ve sigarasızım! Sinirlilik filanda olmadı hiç. ilk 2 gün biraz gerginlik vardı ama o da ilacı bırakınca ne olacak endişesindendi, yani sigarasızlıktan değil...
      Sonuçta sigarayı bıraktım, gergin değilim, sinirli değilim. Şu ilacı yıllar önce yapsalardı keşke!
      Anladığım kadarıyla ilaç vücuttaki nikotin alışkanlığını neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. İlacı bırakınca bir sıkıntım olmadı hiç!

Ek: 28 Mart 2010, artık birşeyler soran olursa onlara yazarım yalnızca! Yoksa yazacak birşey kalmadı!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 28 Mart 2010; 6:36:33 >
      |
      |

GENS UNA SUMUS
    • Er
      0 Mesaj
      21 Mart 2010 01:49:13
      merhabalar bende bu ilaca bugun basladim 28 yasindayim ve yaklasik 14 yildir iciyorum sigarayi. belki ilk gun oldugu icin pek fazla bi etkisini gormedim ama inancim var ben bu sigarayi birakacam. bazi arkadaslar hakli irade meselesi ama insan bazen iradesine hakim olamiyo hele bu sigara olunca daha degisik oluyo. ins bu sekilde ilacin yardimi ile birakacagimi dusunuyorum.dedigim gibi ilk gunum birakma tarihi olarak 29 -3-2010 sectim. bakalim ne olacak hayirlisi Allahtan
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      1 Not
      05 Nisan 2010 11:21:42
      İlacı 1 ay kadar önce aldım. 1 Nisan tarihinde de tedaviye başladım. 14 yıldır min. 1.5 paket sigara içiyorum. Oğlumun büyüdüğünü görmek istediğim için bırakmak istiyorum. Daha önce Zyban, Manyetik biorezonans, ve saf-i irade yöntemleri ile denemelerim maksimum 2-3 günlük bırakmalarla neticelendi.

İşin özü sigara içmekten keyif alıyorum. Ama bunun sonu yok. Bu nedenle karar verdim bırakmaya.

İlacın birsürü yan etkisini okumuştum. Bu nedenle ilaç saatlerini 10:00 ve 22:00 olarak ayarladım. Bugün 5nci gün. Mide bulantısı yok. Ama çok hafif reflü mü tetikledi. Gece HD kalitesinde enterasan rüyalar en sık bahsedilen yan etki ama bende olmadı. Sigara isteğine gelince, herangi bir azalma ilk 3 gün hissetmedim. 2-3 gündür hafif nezleyim. Ondan mıdır bilmem ama tadında bir çamurlaşma olmaya başladı. Sonuna kadar içmek istemiyorum genellikle, bazende iki tane üst üste yakıyorum. Şimdilik azaltmak yada isteğimi dizginlemek için kendimi zorlamıyorum. 10ncu günü bırakma günü olarak belirledim. Biraz depresif ve melankolik bir ruh hali kaplıyor içinizi. Ota boka sinirlenip duygulanabiliyorsunuz. Biraz da sigarayı bırakma konusunu özgüven sorunu haline getirdiğim için sinirliyim.

Bu irade sınavı kendime olan saygımla ilgili biraz. Umarım sigaraya olan isteksizlik tam doza geçtikten sonra biraz daha artar.
      |
      |

• Yüzbaşı
      259 Mesaj
      05 Nisan 2010 17:47:31
      Selam arkadaşlar 10 yıla yakın bir süredir günde 1 paket sigara içen biriydim.ve 31 martta sigarayı bırakmaya karar verdim o günden beride hiç sigara içmedim.sadece sigara içme isteğim tavan yaptığında nicorette gum adlı bi nikotin sakızı var onu çiğniyorum.ve inanın sigara içme isteğim gidiyor.Umarım bir daha sigara içmem.Gerçekten sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlara bu sakızı öneriyorum
      |
      |

• Yarbay
      7305 Mesaj
      06 Nisan 2010 06:44:37
      quote:

Orijinalden alıntı: anycall
      İlacı 1 ay kadar önce aldım. 1 Nisan tarihinde de tedaviye başladım. 14 yıldır min. 1.5 paket sigara içiyorum. Oğlumun büyüdüğünü görmek istediğim için bırakmak istiyorum. Daha önce Zyban, Manyetik biorezonans, ve saf-i irade yöntemleri ile denemelerim maksimum 2-3 günlük bırakmalarla neticelendi.
      İşin özü sigara içmekten keyif alıyorum. Ama bunun sonu yok. Bu nedenle karar verdim bırakmaya.
      İlacın birsürü yan etkisini okumuştum. Bu nedenle ilaç saatlerini 10:00 ve 22:00 olarak ayarladım. Bugün 5nci gün. Mide bulantısı yok. Ama çok hafif reflü mü tetikledi. Gece HD kalitesinde enterasan rüyalar en sık bahsedilen yan etki ama bende olmadı. Sigara isteğine gelince, herangi bir azalma ilk 3 gün hissetmedim. 2-3 gündür hafif nezleyim. Ondan mıdır bilmem ama tadında bir çamurlaşma olmaya başladı. Sonuna kadar içmek istemiyorum genellikle, bazende iki tane üst üste yakıyorum. Şimdilik azaltmak yada isteğimi dizginlemek için kendimi zorlamıyorum. 10ncu günü bırakma günü olarak belirledim. Biraz depresif ve melankolik bir ruh hali kaplıyor içinizi. Ota boka sinirlenip duygulanabiliyorsunuz. Biraz da sigarayı bırakma konusunu özgüven sorunu haline getirdiğim için sinirliyim.

Bu irade sınavı kendime olan saygımla ilgili biraz. Umarım sigaraya olan isteksizlik tam doza geçtikten sonra biraz daha artar.

Oğlunuzun büyüdüğünü görmeye çalşmak iyi düşünce, ama yine de keyif almaktan sizin vazgeçmeniz ve sizin "sigarayı oğlumun büyümesini görmek için bırakmam gerekiyor" demeniz gerekiyor!
      Champix öyle sigara içilmesine karşı veya sigara içen başkalarına karşı bir tiksinti veya rahatsızlık oluşturmuyor sanıyorum. Hiç olmazsa bende oluşturmadı, gerçi başkaları içerken hafifçe rahatsız oluyorum ve onlardan uzakta olmaya çalışıyorum. Ama şu var ki 8. günden sonra "bugün bırakacağım" dediğinizde sigarayı bırakıyorsunuz!
      Aralık 29'de sigarayı bıraktım, tüm ilaç dozları yani 3 aylık süre bitti, neredeyse 3.5 aydır içmiyorum sigarayı!
      |
      |

GENS UNA SUMUS

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
ses yalıtımı
SEO
izmir havalimanı transfer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR2
1,125
1.2.160

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.