Şimdi Ara

Seagate 320GB 7200.10 NCQ 16MB Cache 7200rpm SATAII (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
0
Favori
9.716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bakıyorum da seagate ve datagatenin elemanları gelmiş.

1-test niye sata2 de yapılmadı.
    2-siz yapmadınız amma yapılmışı var."buradan" en aşağı 1-1.5 yıl önce çıkmış olan samsung sp2504c nin , daha yepyeni bir seri olan seagate 7200.10 u nasıl harcadığını görebilirsiniz...lütfen BÜTÜN TESTLERE ve DİKKATLİ BAKIN.

• quote:

Orjinalden alıntı: mc_ersin

bakıyorum da seagate ve datagatenin elemanları gelmiş.

1-test niye sata2 de yapılmadı.
    2-siz yapmadınız amma yapılmışı var."buradan" en aşağı 1-1.5 yıl önce çıkmış olan samsung sp2504c nin , daha yepyeni bir seri olan seagate 7200.10 u nasıl harcadığını görebilirsiniz...lütfen BÜTÜN TESTLERE ve DİKKATLİ BAKIN.

1.sata2 de yapıldığında ne değişecekti ki?
    2.sanırsam burada karşılaştırmada samsungun kullanılmasının nedeni mevcut sataII ler içerisinde en performanslısının o olması.
    bu arada bütün testlere dikkatli bakınca neyi görmemiz gerekiyor?

• senin aldığın değeri yeni gördüm.bu saatten sonra hdtach a da güvenmiyorum.ben samsung sata2 de 200mb/sn gördüm.yaklaşık 30mb/sn fark demektir.
    ama tom'un neredeyse bütün testlerinde fark atmış samsung.ben tom a hdtach tan daha fazla güvenirim kusura bakmayın.

1.soruyu , yukarıdaki sebepten dolayı direk eliyorum.
    2.samsung daha eski bir seri ve daha ucuz bir hdd ise , hatta testlerde seagateye fark atıyorsa biz daha neyi tartışıyoruz ki.iyi bakın dememin amacı bu faktörleri ve testlerdeki muazzam farkı görmekti.unutmadan,samsungun daha az ısındığına ve ses yaptığına itirazı olan yoktur sanırım...
  • quote:

senin aldığın değeri yeni gördüm.bu saatten sonra hdtach a da güvenmiyorum.ben samsung sata2 de 200mb/sn gördüm.yaklaşık 30mb/sn fark demektir.
    ama tom'un neredeyse bütün testlerinde fark atmış samsung.ben tom a hdtach tan daha fazla güvenirim kusura bakmayın.

1.soruyu , yukarıdaki sebepten dolayı direk eliyorum.
    2.samsung daha eski bir seri ve daha ucuz bir hdd ise , hatta testlerde seagateye fark atıyorsa biz daha neyi tartışıyoruz ki.iyi bakın dememin amacı bu faktörleri ve testlerdeki muazzam farkı görmekti.unutmadan,samsungun daha az ısındığına ve ses yaptığına itirazı olan yoktur sanırım...

arkadaşım sen daha disklerin performansını verenin burst speed değil de average read olduğunu bilmeyen bir adam olarak neye nasıl yorum yapıyorsun.ilk önce disk karşılaştırmasında nelere dikket etmen gerektiğini öğrenmelisin ki ondan sonra yorum yapabilesin.bende ki disk 69.8mb/sn değer alıyor.bu değer neredeyse raptora yakın.

• bence sen git bir edebiyat dersi al gel.ben sadece averaj değere değil tepe değerine de bakarım.çıkarılabilir ortamlardan (cd , usb bellek tarzı) transfer edeceğin bir data başlangıçtan 3-5 sn sonra bu değerden transfere devam eder.(uzun süreli yüklemelerde)

averaj değer karşılaştırması olarak da bu link sana kapak olabilir :

http://www.tomshardware.com.tr/storage/charts/index.html?model1=274&model2=142&chart=34

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LoneWolf37 -- 12 Aralık 2006; 19:27:05 >

• Bu testlerde avarage 65 bu nasil oluyor.Yani raptorlar a esit neredeyse 7200 lerde 65 enteresan gercekdende.Daha enteresan olani 320gb buyuk hdd lerin bu hiza ulasabilmeleri.
  • quote:

bence sen git bir edebiyat dersi al gel.ben sadece averaj değere değil tepe değerine de bakarım.çıkarılabilir ortamlardan (cd , usb bellek tarzı) transfer edeceğin bir data başlangıçtan 3-5 sn sonra bu değerden transfere devam eder.(uzun süreli yüklemelerde)

http://www.tomshardware.com.tr/storage/charts/index.html?model1=274&model2=142&chart=34

o tepe değer değil.onu bile bilmiyosun.o hdd nin önbellekle iletişim bilgileridir.hiçbir çıkarılabilir ortamdan burst speed hızıyla transfer yapamazsın.kafandan uydurma.16x dvd bile 22mb ile yazarken en hızlı usb bellek bile 20mb hızıyla veri transferi yaparken sen nasıl oluyorda uzun süreli yüklemelerde burst hızına ulaşacağını savunuyorsun.anlaşıldı sen bu konuda birşey bilmiyorsun.o zaman bu yazdıklarımı dikkatlice oku.eğer bir datanın toplam büyüklüğü önbelleğin mikatrını geçmezse önbellekte saklanır ve işte o zaman senin dediğin değere ulaşılır ki günümüz şartlarında artık bu çok zor.ancak daha büyük yüklemelerde disk haberleşmeyi kendi içinde bile max. average read değerinde yapar.yeni senin o gördüğün 200mb/sn teorik bant genişliği.ancak disk en fazla average read üzerinden veri transferi yapar.madem bilmiyorsun hiç olmazsa öğrenmek için uğraş.yanlışı savunma.
    bu arada tomsdan verdiğin link bana değil sana kapak olmuş.çünkü orada verdiğin incelemede gösterdiğin diskler 7200.9 serisi ama bizimkiler 7200.10 serisi.bak bakalım 7200.10 hangi değerleri almış.
    http://www.tomshardware.com.tr/storage/charts/index.html?model1=274&model2=366&chart=34

şimdi gördün mü kime kapak olmuş???

• quote:

Orjinalden alıntı: maymunkral
    o tepe değer değil.onu bile bilmiyosun.o hdd nin önbellekle iletişim bilgileridir.hiçbir çıkarılabilir ortamdan burst speed hızıyla transfer yapamazsın.kafandan uydurma.16x dvd bile 22mb ile yazarken en hızlı usb bellek bile 20mb hızıyla veri transferi yaparken sen nasıl oluyorda uzun süreli yüklemelerde burst hızına ulaşacağını savunuyorsun.anlaşıldı sen bu konuda birşey bilmiyorsun.

Kesinlikle doğru. Hangi çıkarılabilir medya, güncel bir HDD'nin maksimum transfer hızına erişebilecek acaba? İlk yorumu yapan arkadaş hata yapmış.
  • quote:

Orjinalden alıntı: civcivx

11 günlük bekleyişten sonra bugün ST3320620AS modeli elime geçti. Gördüm ki, pembe motoru var Bakalım ses olayı ne durumdaymış, akşama görücez kısmetse.

dostum pembe motorlusunu nerden aldın,inventusta beyaz olan warmış??
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemduy

quote:

11 günlük bekleyişten sonra bugün ST3320620AS modeli elime geçti. Gördüm ki, pembe motoru var Bakalım ses olayı ne durumdaymış, akşama görücez kısmetse.

dostum pembe motorlusunu nerden aldın,inventusta beyaz olan warmış??

evet nerden aldığını ve ses durumunu söylersen seviniriz..
  • Gigatek'ten aldım. Oradaki diğerleri de pembe midir bilemem ama. Dün akşam sistemi kurdum ve öyle rahatsız edici bir ses duymadım. Klasik Seagate sesi. Ona da kulak kabarttığım için duydum, yoksa kasadaki Vantec fanların sesi daha yüksek. NAV komple tarama yaparken hafiften tıkırtılar geliyordu ama benim kasa biraz delik deşik bir metal yığını olduğu için olur o kadar. Zaten farkettim ki, kasadan kaynaklanan titreşimler sesi artırıyor. HDD monte ederken şu lastik vidalardan alıp takmak lazım aslında.
  • quote:

Orjinalden alıntı: maymunkral

quote:

bence sen git bir edebiyat dersi al gel.ben sadece averaj değere değil tepe değerine de bakarım.çıkarılabilir ortamlardan (cd , usb bellek tarzı) transfer edeceğin bir data başlangıçtan 3-5 sn sonra bu değerden transfere devam eder.(uzun süreli yüklemelerde)

o tepe değer değil.onu bile bilmiyosun.o hdd nin önbellekle iletişim bilgileridir.hiçbir çıkarılabilir ortamdan burst speed hızıyla transfer yapamazsın.kafandan uydurma.16x dvd bile 22mb ile yazarken en hızlı usb bellek bile 20mb hızıyla veri transferi yaparken sen nasıl oluyorda uzun süreli yüklemelerde burst hızına ulaşacağını savunuyorsun.anlaşıldı sen bu konuda birşey bilmiyorsun.o zaman bu yazdıklarımı dikkatlice oku.eğer bir datanın toplam büyüklüğü önbelleğin mikatrını geçmezse önbellekte saklanır ve işte o zaman senin dediğin değere ulaşılır ki günümüz şartlarında artık bu çok zor.ancak daha büyük yüklemelerde disk haberleşmeyi kendi içinde bile max. average read değerinde yapar.yeni senin o gördüğün 200mb/sn teorik bant genişliği.ancak disk en fazla average read üzerinden veri transferi yapar.madem bilmiyorsun hiç olmazsa öğrenmek için uğraş.yanlışı savunma.
    bu arada tomsdan verdiğin link bana değil sana kapak olmuş.çünkü orada verdiğin incelemede gösterdiğin diskler 7200.9 serisi ama bizimkiler 7200.10 serisi.bak bakalım 7200.10 hangi değerleri almış.
    http://www.tomshardware.com.tr/storage/charts/index.html?model1=274&model2=366&chart=34

şimdi gördün mü kime kapak olmuş???

yanlışlıkla 7200.9 serisini vermişim ama bahane değil tabi link bana kapak olmuş.usb derken verdiğim örnekte yanlış (dalgınlık derim ama inanmayacaksınız zaten ama kabahat bende biraz büyük laf etmişim)ama mesela usb bir hdd den normal hddye yaptığımız transferde max. averaj değerine ulaşabiliriz demek istemiştim.veya 1gbit/sn gibi bir network bağlantısında da bu sağlanabilir.ben değerler hakkında yorum yaparken testler ve hdtach bayağı kafamı karıştırdı.

1-buradaki testlerde, örneğin fileserver , workstation , database gibi benchler hem okuma hem yazma hızını averaj ve tepe olarak orantısı değilmidir bir nevi?hdtach ve h2bench te yapılan testlerde okuma ve yazma testlerinde 7200.10 serisi üstün çıkıyorsa bu benchlerde nasıl samsung üstün çıkıyor?

2-sen aşağıda bir mesajında demişsin en performanslı sata2 samsung diye?benim harbiden iyicene kafam karıştı.

3-ben hdtach ı yaklaşık 2-3 aydır kulanan biri olarak gerçekten max. averaj değeri ölçtüğünü zannediyordum.burada harbiden yanlışım , hemen düzelteyim.
    peki bu değerin kıstas olarak alınmasının sebebi nedir?

4-ben hala samsungun avantajlı olduğunu düşünüyorum.daha ucuz , daha az ısınıyor , daha sessiz , az da olsa bazı testlerde üstün yine de.ayrıca 7200.10 a karşı samsung yeni bir seri çıkararak liderliği tekrar ele alabilir.

kusura bakma , biryerlere kafam dağılmış demekki saçmalamışım.ayrıca bu işi ne kadar bilip bilmediğimi de yine özellikle optik ortamlar olmak üzere depolama forumundaki msjlarıma bakarak görebilirsin , ki ben kesinlikle şu kadar biliyorum bu kadar biliyorum diye hava atmadım hiçbir zaman.dalgınlık veya hata yapmak ayrı birşey , bilmemek ayrı birşey...

• 1.yok hayır.orada bir yanlışlık var.senin tepe değer dediğin şey teorik bant genişliği.yani diskin senin 200mb/sn burste sahipken motor eğer 250mb/sn yaparsa bu teorik bant genişliği seni sınırlar demek oluyor.yani her şey en üst seviyede olursa max. 200mb/sn ye ulaşmış oluyorsun ki zaten böyle birşey mümkün değil çünkü en hızlı 7200rpm hdd bile 70mb/sn yeye ulaşmazken 200-250mb ların çok bir önemi yok.asıl önemi olan random reading-writing sequental reading-writing testlerinde 7200.10 serisi samsungun önünde.
    2.ben aşağıdaki mesajımda en hızlı samsung demedim.senin önceki mesajındaki "niye seagate i samsung ile karşılaştırmışlar" sorusuna istinaden "seagate çıktığında en performanslı olan samsungdu onun için seagate in yeni serisini samsungla karşılaştırmışlar" dedim.sonuçta .10 serisi çıkana kadar en hızlı samsungdu dolayısıyla .10 samsungdan daha iyi olduğu için diğerlerinden de iyidir yorumunu yaptırmak için yapılmış bir test.
    3.average read bütün rastgele ve dizisel okuma yazma testlerinin ortalamasıdır.sonuçta diskin ana işlemini ne kadar hızlı yaptığını ölçer.o nedenle bu değer kıstas alınır.
    4.ben samsung ya da seagate taraftarı değilim.bence sen de olma.sadece iyi olanı takip et. .7 .8 .9 serisi iyi değildi ama seagate .10 serisi ile iyi iş çıkardı.samsung iyi bir cevap verir vermez o bizi pek bağlamaz.önemli olan şu an disk alacak adamlar için samsung cevap verene kadar en iyi olan 7200.10 serisini almalarıdır.sonra daha iyisi çıkarsa o alınır ama şimdilik en iyisi .10 serisi.
    not:hata yaptığını kabul etmek bir erdemdir.herkes bu erdeme sahip olamaz.ama sende bu erdem mevcut.hatanı kabul edip tartışmayı gereksiz yere uzatmadığın için sana teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maymunkral -- 13 Aralık 2006; 18:40:16 >

• quote:

Gigatek'ten aldım. Oradaki diğerleri de pembe midir bilemem ama. Dün akşam sistemi kurdum ve öyle rahatsız edici bir ses duymadım. Klasik Seagate sesi. Ona da kulak kabarttığım için duydum, yoksa kasadaki Vantec fanların sesi daha yüksek. NAV komple tarama yaparken hafiften tıkırtılar geliyordu ama benim kasa biraz delik deşik bir metal yığını olduğu için olur o kadar. Zaten farkettim ki, kasadan kaynaklanan titreşimler sesi artırıyor. HDD monte ederken şu lastik vidalardan alıp takmak lazım aslında.

Hard diskin ararken,işlem yaparken ses çıkartması sorun. Yoksa durduk yere boş durumda ses çıkartmıyor. herkesin gürültüden ağladığı 7200.7 modelinin de idle gürültü seviyesi düşüktü. 7200.9 da çok düşük

http://www.storagereview.com/php/benchmark/bench_sort.php.

• Ses çıkartıyor dediysem, 7200.10'un çıkardığı ses 2 yıldır kullandığım 7200.7'nin sesi ile mukayese bile edilmez. Hatta şu saate kadar tüm programlarımı yüklemek ile meşguldüm ve bir ara 7200.7'yi takıp oradan 40-50 GB kopyalama yaptım ve 7200.7'nin sesi bariz bir şekilde daha fazla. En az 2 veya 3 katı fazla.

Bu forumda Seagate'lerin ses olayına o kadar takılınmış ki, ben de bu kadar lafı görünce dedim acaba yeni modeller sesli mi çalışıyor ama alakası bile yokmuş. Sonuçta müzede yaşamıyoruz, ta derinden gelen bilmem kaç dB'lik ses benim açımdan problem teşkil etmiyor. 7200.10'un ses durumundan da kesinlikle memnunum, tavsiye ederim. Çok da hızlı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi civcivx -- 13 Aralık 2006; 23:34:08 >
  • performans acısından bir resım
     Seagate 320GB 7200.10 NCQ 16MB Cache 7200rpm SATAII
  • @maymunkral
    @mc_ersin

Sayfalarca sidik yaristirmak yerine bu kadar bilgilendirici bilgiler edinmeme yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
    (okurken acaip zevk aldım kapak mapak olayları )

Bu soru buraya sorulur mu bilmem ama

maymunkral demişki
    quote:

eğer bir datanın toplam büyüklüğü önbelleğin mikatrını geçmezse önbellekte saklanır ve işte o zaman senin dediğin değere ulaşılır ki günümüz şartlarında artık bu çok zor.

bu ön bellek hdd nin 8mb veya 16 mb buyuklugunde olan ön belleği mi?
    -evet ise 16mb dan buyuk dosyalar icin hic bir anlamı yok yanlışmıyım? (pratik bir iki örnekle anlatır mısınız?)
    -hayır ise bu ön bellek neyin nesi ?

teşekkürler.

ps: benim imzamdaki hdd nin hdtach degeri 38mb/sn

• Arkadaşlar HDD'yi bugün aldım saolsun weblebi Pembe motorlu yollamış ama acayip gürültü var sanki evde kazı çalışması yapılıyor. Şimdi diski yönetimsel araçlardan NTFS olarak ayırıp formatlıyorum ama şu uyuz sesle ben hayatta çalışamam. Sorun sizce ne olabilir tam olarak SATA kablosunu ASUS M2NPV-MX anakartımın SATA 1 girişine taktım ayrıca 3 gb /sn çalışması için jumperı çıkardım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Eminali

@maymunkral
    @mc_ersin

Sayfalarca sidik yaristirmak yerine bu kadar bilgilendirici bilgiler edinmeme yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
    (okurken acaip zevk aldım kapak mapak olayları )

Bu soru buraya sorulur mu bilmem ama

maymunkral demişki
    quote:

eğer bir datanın toplam büyüklüğü önbelleğin mikatrını geçmezse önbellekte saklanır ve işte o zaman senin dediğin değere ulaşılır ki günümüz şartlarında artık bu çok zor.

bu ön bellek hdd nin 8mb veya 16 mb buyuklugunde olan ön belleği mi?
    -evet ise 16mb dan buyuk dosyalar icin hic bir anlamı yok yanlışmıyım? (pratik bir iki örnekle anlatır mısınız?)
    -hayır ise bu ön bellek neyin nesi ?

teşekkürler.

ps: benim imzamdaki hdd nin hdtach degeri 38mb/sn

bir nevi tampon görevi görüyor.şöyle diyelim çok az olması iyi değil çok fazla olması da pek birşey getirmiyor.diskin önbelleği tam hangi işlemlerde kullandığını bilmiyorum ama şunu açıklamakta da fayda var yeni teknolojiye sahip hızlı okuma-yazma yapabilen disklerde düşük önbellek bir nevi sınırlayıcı oluyor.o nedenle 16mb kullanılıyor.sanıyorum ki komutları burada saklıyor hdd.ama yüksek miktardaki dosyalarda önbelleği ne kadar kullanıyor tahmin etmek güç.

• Evet bir performans ekran görüntüsü de ben ekleyeyim. Diğer ekran görüntülerinde de görüldüğü üzere, ortalama okuma hızı 70 MB/sn civarında seyreden bir HDD bu.

Seagate 320GB 7200.10 NCQ 16MB Cache 7200rpm SATAII
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.