Şimdi Ara

SDRAM ne demek.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
18.741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Sistem Belleği 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Benim ramler 512*2 .everest de yazanda bu.

SDRam ne demek oluyor.
    Normalde her ram SDRAM olarakmı geçiyor yoksa farklı isimleri varmı

• kısaca her yerde DDR diyoruz. Double Data Rate SDRAM.
    eskide düz SDRAM ler vardı. SDRAM kısmını hiç karıştırma piyasada herkes DDR ram der
  • normalde her ram sdram değil tabiiki.
    Ama günümüzde kullandığımız çoğu ram sdramdir.

sdram=Synchronous(eş zamanlı) Dynamic(dinamik) Random(Rasgele) Access(erişim+li) Memory (Hafıza)

ddr=double(çift) data(veri) rate (oran+lı)
  • peki bu ramlerin yanina 2*512 daha taksam.dual olarak kullanılabilirmi?
  • Anakartın destekliyorsa 2 adet ayrı ayrı 2x512 dual ram olur. İkişer ikişer gruplanır yani. :) Frekans olarak şu ankiyle aynı olur.
  • TherosIronfeld doğru demiş + zaten şu anda da Çift Kanal modunda RAM'lerin.
  • Arkadaşlar ben şimdi şunu öğrenmek istiyorum SDRAM denen olayla DDR2 denen olay aynı mı yoksa SDRAM olayı eski ramler, DDR2 ramler yeni ramler? Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...
  • Teknik temel olarak aynılardır, DDR bi eklenti, bi geliştirmedir sadece. Sanırım DDR'ın açılımını verirsem daha iyi anlarsın; DoubleDateRate SDRAM.

SDRAM ise Synchronous Dynamic RAM demektir, yani DDR bu temeli alıp, aynı birim zamanda iki iş yapacak şekilde genişletiyor. Ancak iki RAM tipi birbirinden kesinlikle farklı ve uyumsuzdur, SD eski, DDR SD ise yenidir.
  • peki çiftyüzlü SDRAM tek yüzlü SDRAM ne demek. Farkları nelerdir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SPETNAS

normalde her ram sdram değil tabiiki.
    Ama günümüzde kullandığımız çoğu ram sdramdir.

sdram=Synchronous(eş zamanlı) Dynamic(dinamik) Random(Rasgele) Access(erişim+li) Memory (Hafıza)

ddr=double(çift) data(veri) rate (oran+lı)

güzel açıklama
  • quote:

Orjinalden alıntı: user1

peki çiftyüzlü SDRAM tek yüzlü SDRAM ne demek. Farkları nelerdir.

Farkları yok.Tek yüzlü Ram ve Çift yüzlü Ram var ama bu bir terminoloji değil..
    Bir plakanın üzerine 8 tane 64 MB'lık ram chiplerini dizersin olur 512 MB ram.. Üretici bunu
    tek 1 GB(1024 mb) olarak yapmak istediğinde plakanın iki yüzünede bu 64'lüklerden 16 tane dizer..

Ayrıca sd-ram ile ddr ram aynı teknoloji olup erişim ve adresleme aynı şekilde işler..
    Aradaki teknik fark ise şudur;sdram ler veri sinyalin sadece tek bir tarafını kullanır.DDr ramler ise
    aynı sinyalin iki tarafınıda kullanır.. Aşağıdaki linkde hızlıca bir açıklayacı resim yaptım.
    SD-Ram: http://img145.imageshack.us/img145/7238/sdramuh7.jpg
    DDR-Ram:http://img372.imageshack.us/img372/4868/ddrramwx8.jpg

Bu arada foruma direk olarak resim eklenmiyor maaalesef. O özellik şu anda kısıtlı gözüktüğünden
    imageshack ile resimleri link vermek zorunda kaldım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.