Yarbay
09 Mart 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 41 (Bu ay: 0)
Gönderileri
İkinci elden Monster Abra A7 V7.3 laptop alma durumu oluşunca araştırdım laptop ekranının AAS diye bir panel olduğu söyleniyordu ve renk-görüntü açısı IPS panellerle nerede ise aynı iken tepki süresi TN panellerden bile hızlı imiş.. epey bir araştırmadan sonra ulaşabildiğim bilgiler:

AAS aslında bir VA panel tipi imiş, Innolux adına tescilli imiş, bakış açısının her yönden 178 derece olduğu yazılıyor, tepki süresi olarak da 1 ms ile 4 ms değerleri gördüm. contrast oranı da VA ile aynı..

Bu yazılanlar doğru ise bu panelin oldukça başarılı olması gerekiyor.. ancak her nedense piyasada nadir bulunabiliyor.
örneğin "AOC U3277PWQU" ve bu monitörün panel özelliği hepsiburada.com ilanında ips, webdenal.com ilanında ise üst kısımda ips açıklama kısmında mva olarak gösterilmiş.

Diğer taraftan patent sahibi Innolux AAS yi IPS penzeri olarak tanımlamış.*****
https://pcmonitors.info/samsung/samsung-u32h850-u32h750-with-4k-va-panel-and-quantum-dots/.... "The panel used is a 31.5” VA (Vertical Alignment) panel, or more specifically we believe the InnoLux M315DJJ-Q01. This has an AAS (Azimuthal Anchoring Switch) panel, which is essentially a type of VA technology."
...https://pcmonitors.info/reviews/aoc-u3277pwqu/ ... "VA (Vertical Alignment) type panel is used, or more specifically a rather confusingly named AAS (Azimuthal Anchoring Switch) panel" ... "Response time (G2G): 4ms, Contrast ratio: 3,000:1,Viewing angle: 178º horizontal, 178º vertical"

Patent:https://trademarks.justia.com/856/82/aas-azimuthal-anchoring-85682239.html

Fiyatları çok yakın bu iki ürünün performansları resimde görülüyor.Sağdaki ADATA, Soldaki WD.
Televizyonu aldım, 1 haftadır kullanıyorum. 6.24 demo yazılım yükledim.

trt4k çekiyor vivid modda görüntü kalitesi çok güzel, yayında kasma yok, köşelerde bir sorun görmedim, 4k yayın açıkken ayar menüsüne girmek sorun oluyor, kasıyor, 4k yayında iken televizyonu kapattığımda ertesi gün açılma problemi yaşadım, 2 kere açılır gibi yapıp tam açılacakken kapandı, 3. seferde tv açıldı.

Usbden avc, hevc kodekli videolar oynatabiliyor, ancak rasgele bazı videoları oynatmıyor, format desteklenmiyor diyor, hevc veya avc codekli bir vidyoyu oynatırken diğerini oynatmayabiliyor, hatta xvid, mpeg4 gibi çok yaygın ve eski kodekli videoları bile oynatmaya biliyor. Düşük bitrateli dosyalarda da sıkıntı çıkıyor.

Usbden video açarken bir kere resetlenme, video, film açmaya veya adroidde dolaşmaya çalışırken çok kere donma problemi ile karşılaştım, sorun fişi çekip tekrar takmakla düzelebildi.

Usbden kablosuz logitech m325 mouse bağladım mousu tanıdı, alıcısını uzatma kablosu ile tvnin arkasından çıkardığımda algılama problemi hallodu, ancak sistem mouse scrollunu desteklemediği için mousela harici haddiskte gezinebilmek mümkün olmadı.

Usbden kablosuz logitech klavye takmaya çalıştım, sistem çöktü, ekran gitti kumandaya tepki vermez oldu, fişten çekerek kendisine getirebildim, sonraki denemelerim de aynı şekilde sonuçlandı.

Kumandasında mouse imleç özelliği yok, kumandadaki taçped hiçbir yarar sağlamadığı gibi kullanımı son derece sorlaştırıyor ve hatalı çalışıyor, çok kere kumanda algılama ve/veya tvnin kumandaya tepki süresinde gecikme sorunu yaşadım.

6-7 kez tvnin kapanmaması sorunu ile karşılaştım, kapatma tuşuna bastıktan sonra tv kapanıyor gibi yapıyor 20-30 saniye sonra tekrar açılıyor, bunların hepsi tvnin kendi uydusu aktifken oldu.

Micro dimming:
tv siyahları siyah gösteriyor fakat siyah alanlar yansımadan etkileniyor, yerel karartma özelliğinin aktif etme veya kapatma özelliği bulamadım, sanırım otomatik çalışıyor, test için kullanılan siyah zemindeki hareketli beyaz noktanın etranıda ışık sızmaları (bloom) veya diğer çoğu tvdeki (lg uh serisi örneğin) ekranın 1/4 'ünün aydınlanması gibi bir problem olmuyor fakat nesne çok hızlandığında parlaklığını kaybediyor. bana diming performandı lg uh ve samsung js ve ks serilerinden daha başarılı geldi.
Örnek:
https://www.youtube.com/watch?v=wDlPgJHAhAg
https://www.youtube.com/watch?v=zYnrfjkAKNQ
https://www.youtube.com/watch?v=6pL4kWnqaaw

Işık sızması:
Ortamda az bile ışık varsa siyah alanda ışık sızması görülmüyor, ışık tamamen karartıldığında 4 köşede ve yanlardada ışık sızmaları farkediliyor ama fazla değil, mavi ve kırmızı zeminlerde ise her iki yanda ışık sızması etkileri görülüyür ama bu fazla değil.
Tv nin bazı sitelerde direkt led kullandığı belirtiliyor ama bana gelen tv edge led, ledler iki yan tarafta.

Tüketim:
TV'nin ortalama tüketiminin 116 watt olduğu belitilmiş ama bendeki trotec güç ölçere göre vivid ayarlarda 210-220 watt elektrik harcıyor, naturelde arka ışık 80 ve best picture modu seçildiğinde 170-180 watt harcıyor, daha düşük güç tüketimi için görüntü performansından önemli ölçüde taviz vermek gerekiyor.

Motion:
Benim için en önemlisi olan hareketli resimlerdeki titreme takılma (blur, judder) önleme performansı yönünden ise tv bu konuda nispeten başarılı fakat bunun bedeli hızlı sahnelerde ciddi bir artifakt oluşumu oluyor, ya resimde yırtılmalar oluyor, ya da resim titrek bir hale içinde görünüyor. bunu azaltmak için natural motion özelliğini minimuna getirmek faydalı oluyor, bu özellik kapatıldığında ise titremeler oluyor.

3d:
Aktif 3d ile bir film bir kaç demo denedim, gayet başarılı titreme fazla rahatsız edici gelmedi, zaten 3d desteklemesi tv'yi alma sebeplerimden biri idi, otomatik 3d algılama düzgün çalışmıyor, bazı 3d dosyalarda ise sorun çıktı düzgün oynatmadı.

Sonuç:

Görüntü kalitesi diğer televizyonum olan LG 49uh850v den bir tık üstte ancak 2009 model eski philip televizyonumdan üstün değil.

Kanal geçişleri 2 -4 saniye arası bence bu süre makul, LG marka diğer televizyonumda bu süre 4-6 saniye arası.

Hareketli resim performansı özellikle kamera döndürülürken lg'ye göre 2 tık üste, eski philipsime göre 1 tık düşük.

Kullanım kolaylığı, kumanda, smart özelliklerine göre 10 üzerinden puanlama yapsam lg 10, philips 0 puan alır, yani LG mükemmel, philips ise iğrenç, bir yazılım daha kötü daha saçma nasıl yapılır hayal edemiyorum.

Android TV'ye hiç gitmemiş, philipsin üzerine melanet gibi çökmüş, philipsin karizmayı düzeltmesi için mevcut yazılım mühendislerinin tamamının kovup yerine iş bilenleri istihdam etmesi gerekir.

Bu zamana kadar yaptığım araştırmalardan yukarıda yazılanların Philips'in "gücünü adroidden alan (-ki bu da hatalı doğru tercüme androidle güçlendirilmiş" olmalıydı)" şeklinde tanıtılan tüm tvleri için gerçerli olduğunu düşünüyorum.

Bu tv oldukça düşük donanimi ve çok kötü yazılımına rağmen ortalamanın nispeten üstündeki görüntü kalitesi, 3D desteği ve ambilight özelliği için alınabilir ancak ben bu ürünü kimseye tavsiye etmem, hakta kalırım, sinirlere yazık.
GOLF: 51.000 TL: 60BIN K:Mhttps://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2011-golf-1.4-tsi-60-binde-hatasiz-boya-degisen-yok-319393416/detay

Focus: 48.00TL: 35BIN KM:https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-boyasizzz..hatasizzz..tertemizzz..sitede-tekk..hatchbak-focus-319251391/detay/

İki araçtan birini alacağım arkadaşlar, artı eksileri var tabi. Ama son kararda ihtiyacım var size. Golf özellikle yakıt olarak km de 45-50 krş diyenler oldu. Sizin son kararınız ne olurdu.
50.000 TL civarında param var arkadaşlar.

Aklımda GOLF-FOCUS ikilisi var. Hangi model ya dadonanım almalıyım bilemiyorum Hayalimde full donanım bir araç var, o zamana kadar birkaç yıl kullanabileceğim ve elden çıkarabileceğim bir araç aryıroum. Yaş 26.

Hangi yıl/model önerirsiniz. Piyasa kriz geçirtecek cinsten. İşin içinden çıkamadım. :dazeda:
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-sahbinden-m-paket-plusisik-paket-hatasz-kazasz120kmfull-orjnal-288730812/detay/

Arkadaşlar linkteki araç 44.000 TL ye veriyor. Fiyat olarak pek piyasaya hakim değilim.

2011 Golf 6 ve 1.16 arasında kaldım. Birkaç yıl sonra satacağım. Yardımınıza muhtacım.
Selamlar, hikaye uzun ama okuyan büyük sevaba girer.

4 YIl öncesinde L5 -S1 seviyesinde bel fıtığı başlagıcı var dediler, takmadım sol ayağım ağrıyordu. Ama 1 yıl önce başka bir fıtık bu defa L4 seviyesinde vuku buldu, belim yamuldu ve ameliyat oldum. Ameliyatta eski fıtığımı almadılar, genç olduğum için (Yaş::23) fizik tedavi vs. giderirsin dediler. Ameliyattan sonra yeni fıtığın alınmasıyla rahatladım ama bu defa eski fıtığım şiddetlendi.

30 GÜn fizik tedavi
10 Seans Vertatract
5 Seans uzay tedavisi (DRX 9000)

En ufak fayda etmedi, en son algoloji biriminde bir iğne oldum, içinde anestezi ve kortizon olan. Ama o da maalesef yeterli rahaatlamayı sağlatmadı bana. Şimd ne yapacağım bilemiyorum. Ankara'dayım. Tekrar belimi kestirmek istiyorum, o yüzden değişik tedavilier

VEYA Kapalı bel fıtığı ameliyatı olmak istiyorum. Ama fiyatları hakkında bilgi bulamadım internette.

ANKARA'da bel fıtığı için gidilebilecek en kapsamlı hastane hangisidir acaba?
Ve kapalı bel fıtığı için gidilebilecek bir hastane.

Bilen yardmcı olan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
Windows XP ve Windows 7'de USB 3.0 harici hard diskime 90-100 MB/sn ile veri aktarımı yapabiliyordum. USB 2.0 portta ise 30 BM/sn'nin altına düşmüyordu aktarım hızı.
Windows 8'de ise Microsoftun USB 3.0 sürücüleri Nec chiplerde 27 MB/sn yi İntel chiplerde ise 37 MB/sn yi geçmiyor, bu soruna bir çözüm bulabilen varsa yardımlarını bekliyoruz.
Teşekkürler.
Arkadaşlar, birini aradığımda veya birisi beni aradığında cevap verdiğim anda sürekli bir kalın cızırtı sesi geliyor, karşı tarafın sesi yerine. Sorun arada bir oluyor. Yeniden başlatınca düzeliyor.

Aynı sorunu yaşayan var mı? Yazılımsal bir sorun mudur acaba?
Arkadaşlar acil anakart almam gerekiyor, işlemcim phenom II x2 555 ve uygun anakartta 4 çekrideği de açılıp prime dahil testlerden geçiyor.

işlemci çekirdeğini açma ve stabilite bazlı olarak hangi anakartı önerirsiniz?
Hakkında
Konum: Ankara,Çankaya
Meslek: Hukuk, Çeviri
İlgi Alanları: PC, ELECTRONIC, TIP, RELIGION
Forum İmzası:
Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship
Forum İkinci El İmzası:
Alışveriş yaptıklarım:
Hyperactive
Hakkımda:
Being honest, the most valuable thing you will have... AMD X2 3800+ AM2@4600+(240fsb), Gigabyte GA M55S S3, 2*512 Twinmos DDR2 667Mhz@800MHZ (5-5-5-15 2,1v), MSI rx1600pro, Samsung 2x 250GB SATAII NCQ @Raid0, Philips PBDV1660P DVD RW, Samsung 797MB, Cooler Master - CAC TA5, Enermax Liberty 400W PSU, Microsoft Digital Media Keyboard, A4Tech x7 718F Mouse, Philips SPC900NC Webcam, Skyvision DVB-S, Everpower 1000 Watt UPS, Next 2000 Plus, Canon Ixus50 DC...
***********
Dürüst olmak sahip olabileceğimiz en değerli şeydir...
AMD Phenom II X2 555 CPU, Gigabyte GA-87A UD3(Çekirdek Açmıyor), 2*2gb Geil Value Plus 1600mhz 8-8-8-28 2t (Super Perfromans), Palit GTS450 Sonic 1 GB, 1*Samsung 2 TB HDD - 1* Seagate 2TB HDD, Samsung DVD RW Lightscribe, PHILLIP 220C1SB, Cooler Master - CAC TA5 PENCERELİ, OCZ Fatal1ty 550W PSU, Microsoft Digital Media Keyboard, Philips SPC900NC Webcam, Artes 1200 VA UPS(Beş Para Etmez), Next 2000 Plus(Super idi), Passat 1.8T Highline, Canon Ixus50 DC...
Parantez İçinde yazdıklarım kendi yorumumdur.
***********
Dürüstlük En Büyük Erdemdir...
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 3.635
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.099
İkinci El Bölümü Mesajları: 64
Konularının görüntülenme sayısı: 274.440 (Bu ay: 199)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 16 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.