Şimdi Ara

şarzlı pil modifikasyonu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

elimde bu şarz edilebilir pil ve şarz adaptörü var resim de görüldüğü gibi 1300 mah gücünde 7.4 v sanırım 3.7 iki pil seri bağlanıp yapılmış
    buna
    şarzlı pil modifikasyonu

burdaki pilleri alıp değiştirebilir miyim güç artırmak için

pilleri rc araç kullanıyor 10 dk da bitiyor bu pillerle 30 dk kadar gider sanırım
    normal şarzlı bir pil bu şekilde yapılabilir mi yoksa özel bir tip bakmam gerekir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teramit -- 26 Ağustos 2020; 15:18:53 >

• AA boy bir pil tüpünün içine 9900mAh kapasitenin sığdırılması bana çok zor geldi. Sahte pillerden uzak durmak şartıyla uygun başka lityum pil ile değiştirebilinir. Lakin o USB adaptöre bağladığınız dongle'ın durumu da önemli. Kitapçık gibi bir şeyinde aksi belirtilmiyorsa daha kapasitelisinden pil takmakta bir sakınca görmüyorum ben. Neticede 4,2V'de şarjı kesecek şekilde ayarlıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

AA boy bir pil tüpünün içine 9900mAh kapasitenin sığdırılması bana çok zor geldi. Sahte pillerden uzak durmak şartıyla uygun başka lityum pil ile değiştirebilinir. Lakin o USB adaptöre bağladığınız dongle'ın durumu da önemli. Kitapçık gibi bir şeyinde aksi belirtilmiyorsa daha kapasitelisinden pil takmakta bir sakınca görmüyorum ben. Neticede 4,2V'de şarjı kesecek şekilde ayarlıdır.
    AA değil 18650 boyu yani 18mm çap 65 mm boyu var pilin , şekil AA ile aynı ama boyutlar bariz büyük tesla model S bu pilleri kullanıyor
    model3 te 21700 e geçtiler. kalem pillerin büyük boyu diyebiliriz çinde 9900 mah gördüm satılıyor TR de 6800 mah var onu alırım büyük ihtimal
    gerçi değerleri sahte görünüyor ama pil seçimi ayrı konu ben teknik olarak pil değiştirebilir miyim onu soruyorum sanırım ufak bir lehim işi var.
    pil kapasitesi 3500 mah max görünüyor onu geçenlerin sahte olması büyük olasılık.
    https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/pil-18650-pil-3-7-v-pil-sarjli-el-feneri-pili-6800-ma-sarjli-pil_pdp_562717822

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teramit -- 26 Ağustos 2020; 16:23:52 >

• teramit T kullanıcısına yanıt
    Siz güvenilen bir yerden ve kapasitesi fazla abartılmamış birşey alın. Fotodan gördüğüm kadarıyla 4000'in fazla üzerine çıkmaz o pil ebatıyla. Bunun ortalaması 3500-3800mAh. Bir de orjinal pil paketinin içinde devre olabilir mi onu anlama şansınız var mı? Direk seri bağlamamaları gerekiyordu çünkü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Siz güvenilen bir yerden ve kapasitesi fazla abartılmamış birşey alın. Fotodan gördüğüm kadarıyla 4000'in fazla üzerine çıkmaz o pil ebatıyla. Bunun ortalaması 3500-3800mAh. Bir de orjinal pil paketinin içinde devre olabilir mi onu anlama şansınız var mı? Direk seri bağlamamaları gerekiyordu çünkü?
    sanırım şarz devresi usb şarz aletinin içinde oradan kontrol sağlıyor plastik kaplama altında sadece pil artı eksi bağlantısı lehimli diye tahmin ediyorum, gerçekten yapmaya karar verdiğimde açarım ama şimdilik kalınlığa bakarak pil paketi içinde devre yok diyorum zaten kendim iki pil alıp birleştirmiyorum mevcut pilleri atıp yerin büyük kapasiteli takacağım şimdilik elimdekinin aynısı hazır satılan bulamadım 3000mah üstüo yüzden kendim yapmayı planlıyorum

• Merhaba , pil olarak vtc6 öneririm 3000mAh kapasitesi var. Şu anki pillerin de 1300mAh olduğu muamma zaten. Vtc6 tanesi 30 lira iki tanesi 60 lira yapar.

Veya şey geliyor aklıma , belki saçma bir fikir ama 30.000mAhlık powerbanklardan alıp içindeki pili kullanmak yer sorunu yoksa tabi
  • KArdeşler yapmayın katletmeyin şu bilgileri, birbirine karıştırmayın ... 30A = 30 000 mAh burda sıkıntı yok, sıkıntı pwrbankta pillerin paralel olması. Dolayısıyla gerilimin sabit kalıp akımın toplanması!

Şimdi konuya gelirsek buradan alınan tek veya 2 pille 30A alınamaz, soruyu soran arkadaşa da sözüm usb deki devresi orjinal pil akımına göre tasarlandığından alacağınız yeni pilleri daha abartı büyük kapasite almak çok işimize yarayacağını düşünsek de, şarj bakımından uzun sürecek belki de pilleri tam verimle kullanamamaya sebep olacak. Düşündüğünüz gibi 3A pil almayı dilerseniz hEm devredeki şarj akımına hem karşılamıyorsa kablolara e sokete de müdahale edilmesi şart.

Tp4056 devresinde (genelde) R3 programlama direnci değiştirilerek bu akım ayarı değişikliği yapılmaktadır. Sizin usb plastiğindekini bilemediğimizden ayar mümkün mü imkan var mı şimdilik kesin konuşamıyoruz. Ayrıca yine lityum pillere punta yerine lehimle kabloları tutturmak artan sıcaklık nedeniyle yine iç kimyasallara zarar verdiğinden verimsizleştirir, tavsiye etmiyorum.

• NASA'nın uzay projesini yapmıyorsunuz arkadaşlar. Altı üstü iki tane 18650 pil seri bağlanmış işte. Üstüne de termal shrink (şu mavi renkli olan) geçirilmiş. 2 pil olduğu için de 3 kablo çıkıyor pil paketinden. Böylelikle her bir pil bağımsız olarak şarj edilebiliyor.
    18650 pillerde en fazla 3000mAh kapasite var zaten. gerisi yalan dolan. RC'de kullanacağınıza göre Sony VTC6 işinizi görecektir. Böylelikle aracınız yüksek akım da çekse pilin ömründen yemeyecektir.
    Soket değişimine felan da gerek yok. Zaten ne kadar akım verileceğini ayarlayan şarj aleti. Aynı şarj aleti ile yola devam edebilirsiniz ancak malum piller daha yüksek kapasiteye çıktığı için tam şarj süresi uzayacaktır.
  • Merhaba;

18650 boyutunda 3500 mAh'tan daha yüksek kapasiteli pil yok.
    6800 mAh, 9900 mAh yazan pillerin hepsi sahte.

Panasonic, LG gibi firmalar 3600 mAh 18650 pil çıkardı onlar bile 3600 mAh kapasite veremedi ve popülerliğini yitirdi.

1300 mAh yerine 2600 mAh, 2900 mAh ucuz ve kaliteli piller var, N11'den bakabilirsiniz. Onlardan 2 tane alıp bağlayabilirsiniz. Hatta bazı firmalar direkt bağlayıp gönderiyor.
    1300 mAh yerine 2600 mAh alırsanız en temel hesapla kullanım süreniz ve şarj süreniz 2 katına çıkar, ürününüze de hiçbir şey olmaz.

Bilmiyorum elinizdeki pilin içinde var mı ama BMS adı verilen koruma devresinden de lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavi-kaplan

KArdeşler yapmayın katletmeyin şu bilgileri, birbirine karıştırmayın ... 30A = 30 000 mAh burda sıkıntı yok, sıkıntı pwrbankta pillerin paralel olması. Dolayısıyla gerilimin sabit kalıp akımın toplanması!

Şimdi konuya gelirsek buradan alınan tek veya 2 pille 30A alınamaz, soruyu soran arkadaşa da sözüm usb deki devresi orjinal pil akımına göre tasarlandığından alacağınız yeni pilleri daha abartı büyük kapasite almak çok işimize yarayacağını düşünsek de, şarj bakımından uzun sürecek belki de pilleri tam verimle kullanamamaya sebep olacak. Düşündüğünüz gibi 3A pil almayı dilerseniz hEm devredeki şarj akımına hem karşılamıyorsa kablolara e sokete de müdahale edilmesi şart.

Tp4056 devresinde (genelde) R3 programlama direnci değiştirilerek bu akım ayarı değişikliği yapılmaktadır. Sizin usb plastiğindekini bilemediğimizden ayar mümkün mü imkan var mı şimdilik kesin konuşamıyoruz. Ayrıca yine lityum pillere punta yerine lehimle kabloları tutturmak artan sıcaklık nedeniyle yine iç kimyasallara zarar verdiğinden verimsizleştirir, tavsiye etmiyorum.

Her kelimesine katılmakla birlikte 18650 pillerin mini bir bomba tesiri gösterdiğini hatırlatmak isterim :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.