Şimdi Ara

Şarjlı USB pil Anakarta zarar verir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba direkt usbden şarj olan pil aldım fakat bazı kişilerin yazdığınız gibi tereddütlerim var.
    Bencede anakarta zarar verebilir özellikle usb veri yoluna...
    Çünkü sürekli kısa devre yaparak şarj sistemi çalışır ve ısınma hayli fazla olur..
    Yine de sizlere sormak istedim.
    Kullandınız mı veya kullananlar zarar gördümü veya duydunuz mu veya veya öneriyormusunuz?

Ben 2.000 liralık laptopun bir pil için zarar görmesini istemiyorum, fakat kablosuz mausta kullandığım için usb pili daha pratik oluyor..

Düşünceniz?

Ayrıca ürün şudur:http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?categoryid=87951&productid=ft00292

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talyurt -- 23 Ağustos 2010; 21:10:38 >

• Kısa devre olayında yanlış düşünüyorsunuz, anlık bir kısadevre bile sisteme anında zarar verir. Kullanmadım, Usb portuna zarar vereceğini de sanmıyorum. Zaten pil 1.2 V, fazla ısındığını düşünyorsanız kısa sürede şarj olduğundandır. İçiniz rahat olsun.
  • Kısa devreden kastım pilin şarj olma mantığı idi.. Yani ampül gibi direkt +/- çakışıyor.
    Neyse umarım zarar vermez..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talyurt -- 23 Ağustos 2010; 21:10:21 >
  • Ampulde olsa belirli bir direnci vardır. Usb' de kullanılacak her hangi bir cihaz en kötü ihtimallere karşı test edilmiştir herhalde. Usb' de 5 V çıkış vardır, kullandığınız pil ise 1.2 V' lik. Bu 5 V' yi direk olarak pile vermek gibi bir şey söz konusu değil. Cihazın içerisinde kesinlikle bir bir voltaj kontrolcü devresi de vardır. Bu devre, Usb' den aldığı enerjiyi dönüştürerek pili şarj eder. Usb' den çektiği akım ayrı, pile giden akım ayrıdır. Dediğim gibi pilin fazla ısındığını düşünüyorsanız, sebebi bu voltaj regülatörünün dar bir alana sığdırılmış olması ve pilin (eğer öyle ise) kısa sürede şarj olmasından kaynaklıdır.
  • hedevilcate hocama aynen katılıyorum. usb'de 5volt olduğu için hızlı şarj olması adına yüksek gerilim veriyorlar pile. ısınma o yüzdendir. benim 478 pin anakartımın usb yüzünden chipseti yandı ama benim suçumdu. kabloyu kısa devre ettim. ama şimdi koruma filan mutlaka vardır. o kadar zaman geçti. pil şarjı sırasında kısa devre olmaz. yanlış anlamayın da siz tam boşalmamış pili şarj yuvasına ters takmamaya dikkat edin. birşey olmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.