Şimdi Ara

Sarayın maliyeti 3 milyara koştu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
557
Cevap
4
Favori
22.715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye ekonomik krizle boğuşurken Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ödenek yetişmiyor. 1.4 milyar para harcanan saraydan sonra, 650 milyon liraya yaptırılacağı hesaplanan ‘ek hizmet binaları’ işinde de hesap şaştı.

Yeni binalara tam 820 milyon lira ek masraf çıkınca proje büyüklüğü 1 milyar 470 milyon liraya çıkarıldı.

SÖZCÜ'nün yıllık yatırım programları üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, halen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kullandığı Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi içerisindeki saray tahmin edilenden iki kat daha pahalıya mal oldu.

1.4 MİLYAR YUTTU

Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, 2012 yılında başlanıp 2014 yılında tamamlanması planlanan “hizmet binası” için en fazla 650 milyon liralık harcama öngörüldü. Kamuoyuna ‘Ak Saray' ismiyle duyurulan bu dev yatırım için 2012 yılında 100 milyon lira harcandı, 2013 için de bütçeye 150 milyon lira ödenek kondu.
    2013 sonuna kadar sarayın yapımına 242 milyon 500 bin lira para harcandı. 2014 yılı başında projenin bitiş süresi 2015'e uzatıldı, o yılki ödeneği de 347 milyon 500 bin liraya çıkarıldı.

Ancak, 2014'te sarayın daha lüks ve geniş olmasına karar verilince proje büyütüldü, toplam maliyeti 650 milyon lira olması planlanan saraya 2014'ün sonuna kadar 1 milyar 100 milyon lira para harcandı. 2015 yılında da proje revize edildi, 750 milyon lira ilave edilerek sarayın tahmini maliyeti 650 milyon liradan 1 milyar 400 milyon liraya çıkarıldı. 2015 yılında da 300 milyon liralık harcama ödeneği bütçeye yazıldı. 2015 yılı sonuna kadar saray için bütçeden yapılan ödeme en az 1.4 milyar lira oldu.

Yatırım programlarına göre, saray ve sarayın etrafındaki ek hizmet binalarının toplam proje büyüklüğü 2 milyar 870 milyon liraya, şimdiye kadar yapılan harcamalar ise 2 milyar 30 milyon liraya ulaştı. Bu yıl ek hizmet binaları için 222 milyon 400 bin lira bütçeye ödenek kondu.

BİR SARAY PARASI DAHA ÇIKTI

Saray harcamalarının bittiği düşünülüyordu ki geçen yıl ‘Cumhurbaşkanlığı ek hizmet binası' ismiyle 650 milyon liralık dev bir inşaat daha başlatıldı.

Dev yatırım için 2016 bütçesine 120 milyon lira ödenek konuldu. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan 2017 yatırım bedeli sürpriz bir şekilde 820 milyon lira birden yükseltilerek 1 milyar 470 milyon liraya çıkarıldı.

Sarayın maliyeti 3 milyara koştu

K:http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/sarayin-maliyeti-3-milyara-kostu-1632475/

• Düşman çatlatmaya devam Elhamdülillah.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben içeri alınmak istemiyorum ama allah biliyor
  • halkın sarayı diyorlar ama halk saraya giremiyor bile. :D

bu halka bu kafaya herşey müstehak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: star scream

halkın sarayı diyorlar ama halk saraya giremiyor bile. :D

bu halka bu kafaya herşey müstehak

Şu kafaları geliştirin biraz araştırın öğrenin. Sonra rezil oluyorsunuz.

http://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskanligi/yerleskeler/muze_kosk/basvuru/

• Ankaradaki bütün devlet dairelerini boşaltıp yıkıp yerine işe yarar ne varsa yapsınlar.

Tüm devlet dairelerini saraya taşısınlar hem derli toplu olur hemde saray boşa yapılmamış olur bir işe yarar.
  • o attigin link muze koskune giris icin rezil olan kim belli oldu

• kendi asgari ücretle 20 yıllık evde hala kiracı olarak oturan adam gidip ziyaret etti ya sarayı o zevk ona yeter zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Far Beyond Driven

kendi asgari ücretle 20 yıllık evde hala kiracı olarak oturan adam gidip ziyaret etti ya sarayı o zevk ona yeter zaten.

Beklenti nedir? Sokakta mı yaşasın Devlet'in başı?

• quote:

Orijinalden alıntı: _RevO_

3 milyara, eski kurla;

1 Volvo
    1 Saab komple alinir,
    kalan parayla yerli motor yapilirdi, haberiniz olsun dedim.

arttırıyorum

1 adet oracle

1 adet bmw

yeter mi?

yetmez...
    kalan paraylada
    1 adette airbus ekleyelim.

3milyar dolar değil.

3 milyar tl geçiyor.

oda aşağı yukarı 800 milyon dolar yapar

bu parayla volvoyu nasıl alıyon?

ver gazı gelsin battık zaten

forumun yaş ve zeka seviyesi okadar gerilemiş ki yaptığım ironiyi anlamayıp akpli diye yaftalayan olmuş
    bravooo bravooo çok şey kazanırsınız bu kafaylaa...
    şu cevap yazan arkadaş bana okuma yazma bilmeyen demiş ama biri kendisine
    £ bu işaretin sterlin
    $ bu işaretin ise dolar olduğunu birisi öğretsin
    bide utanmadan kaynak vermiş :)

verdiği kaynaktada sterlinle doları ayıramamış gariban.

bu kadar cahil niye bi araya toplandınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi herons -- 20 Ocak 2017; 15:58:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• şu israf saraya yatırılan o parayla yapılabilecek o kadar çok eksik varki ülkede buraya yazmakla bitmez ama yok tabi gösteriş olacak ya illa, içindeki bitmeyen kibirini bi yerden yerden çıkarması lazım.Bir sürü fakirin garibanın hakkı benim hakkım var o saraya da,haram olsun.Gerçi bunlarda Allah korkusu olsa bunca yıl satmazlardı ahiretlerini.
  • Haberin başlığında tam bir çakallık yapılmış. 3 milyar da ne peki? Dolar mı lira mı?

Lira olduğunu söylemiyorlar ki millet dolar sansın ooo ne kadar para harcanmış desin.

Haberde verdikleri rakamların da doğruluğuna inanmıyorum. Sözcü denen paçavra sonuçta..
  • quote:

şu israf saraya yatırılan o parayla yapılabilecek o kadar çok eksik varki ülkede buraya yazmakla bitmez ama yok tabi gösteriş olacak ya illa, içindeki bitmeyen kibirini bi yerden yerden çıkarması lazım.Bir sürü fakirin garibanın hakkı benim hakkım var o saraya da,haram olsun.Gerçi bunlarda Allah korkusu olsa bunca yıl satmazlardı ahiretlerini.

Kardeş Aslan yattığı yerden belli olur. Atatürk de savanora yatını almış mesela. Bu tür konularda masraftan kaçınılmaz Devlet temsil ediliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: parapara

quote:

kendi asgari ücretle 20 yıllık evde hala kiracı olarak oturan adam gidip ziyaret etti ya sarayı o zevk ona yeter zaten.

diğer devlet başları nasıl yaşıyorsa o da öyle yaşasın hocam. Gitsin sokakta yaşasın demiyoruz zaten de, milyonlarca liralık saraylarda yaşayınca ne oluyor ?

Bir de hiç zorunuza gitmiyor mu arkadaş, benim oyumla gelen adamlar benim vergilerimle güllük gülistanlık yaşıyor, en lüks evlerde oturup en lüks arabalara biniyor, bende 1500 lira almak için kendimi yırtıyorum diye ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Drakeshark

quote:

quote:

diğer devlet başları nasıl yaşıyorsa o da öyle yaşasın hocam. Gitsin sokakta yaşasın demiyoruz zaten de, milyonlarca liralık saraylarda yaşayınca ne oluyor ?

Bir de hiç zorunuza gitmiyor mu arkadaş, benim oyumla gelen adamlar benim vergilerimle güllük gülistanlık yaşıyor, en lüks evlerde oturup en lüks arabalara biniyor, bende 1500 lira almak için kendimi yırtıyorum diye ?

Her ülkede öyle kardeş yapacak bir şey var mı? Yani şimdi Tayyip'den önce gelenler farklı mıydı? Ben bir tek Ecevit ile Ahmet Necdet Sezer'in tutumlu olduklarını şaşalı bir hayat yaşamadıklarını biliyorum. Ama onların dışında Atatürk dahil hepsi halkın geneline oranla lüks yaşamışlar. Ve bütün ülkelerde de böyle ne yazık ki.

• Beni tayyipten öncesi bağlamaz şuan iktidar kim ben ona bakarım 30 yıl öncesine değil geleceğe bakarım ben.
    Bütün ülkelerde durum böyle diyerek kendini kandırırsın ancak.1.000.000tl ye alınabilecek arabaya her yıl 800.000tl kira bedeli ödeyip paraları boşa harcayan bir zihniyet var,Norveç kralı ulaşım için tramvayı kullanırken bizimkiler zırhlı mercedeslerle 200 kişilik korumayla cuma ya gidip birde Allahtan başka kimseden korkmayız diyorlar.
    Bir ülkeyi dünya basınında temsil eden şey liderinin & kralnın nasıl yaşadığı değil halkın genelinin refah seviyesidir.Bunu anlamayan zorba&dikdatör veya geri kalmış ülkeleri zaten kimse takmıyor uluslarlarası bültende.Tıpkı saraya rağmen hala takılmayan birileri gibi...
  • Sen şimdi sarayı savunuyor musun yoksa kötülüyor musun ?

Ecevit ve Ahmet Necdet Sezer iyi gerisi kötü diyorsun da.

• quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

Sen şimdi sarayı savunuyor musun yoksa kötülüyor musun ?

Tabii ki savunuyorum. Onlara iyi demiyorum. Tutumlu olduklarını savurgan ve yiyici olmadıklarını söylüyorum. Yiğidi öldür hakkını ver. Vermeyelim mi?

• Yiğidin hakkını ver de bu durum da saray için tutumlu değil yiyici ve savurgan demiş oluyorsun.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

Sen şimdi sarayı savunuyor musun yoksa kötülüyor musun ?

Tabii ki savunuyorum. Onlara iyi demiyorum. Tutumlu olduklarını savurgan ve yiyici olmadıklarını söylüyorum. Yiğidi öldür hakkını ver. Vermeyelim mi?

yolsuzluk var ama dışarı çıkmıyor bizim için sorun yok diyen dayı gibisin şuan.

Ne demek yapacak bir şey var mı ? Var tabi ki sesini çıkaracaksın, 1000 odalı sarayda oturmayacaklar. Öncekiler öyleydi diye ne yapalım yani hepsi mi öyle olsun ? Yok öyle dava. Az sesinizi çıkarın arkadaş bu nedir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.