Şimdi Ara

Sanitarium Türkçe Yama

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
3
Favori
21.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu yazın Temmuz ayından bu yana üzerinde uğraştığım Sanitarium oyununun %100 Türkçe çevirisini bitirmiş bulunmaktayım. Kimilerine göre tüm zamanların en iyi adventure (macera) oyunlarından biri olan bu oyunu artık türkçe oynayabilirsiniz!

Doğru kurulum için, aşağıdaki dosyayı indirip ve Önemli Notlar & Kurulum dosyasında anlatılanlara göre kurulumu gerçekleştirmelisiniz.
    http://www.2shared.com/file/9877656/ed4d31f2/Sanit_TR_Final.html

Alternatif;
    http://www.sicakcikolata.com/download/Sanit_TR_Final.rar (hercules'e teşekkürler)

Oyunla İlgili Notlar

Konu: Adımızı ve nerede olduğumuzu bilmeden bir yatakta uyanıyoruz. Anlıyoruz ki bir akıl hastanesindeyiz. Ama bir şeyler ters. Üstelik adamımız deli de değil! Yoksa deli mi? Neden orada bulunduğunuzu anlamaya çalışırken geçmişinizle ve en büyük düşmanınızla da yüzleşmeniz gerekiyor. Kendiniz…

Oynanış: Türünün diğer örneklerine göre oldukça kolay. Daha önce hiç macera oyunu oynamadıysanız bile bulmacalar saç baş yolduran cinsten değil.

ÖNEMLİ NOT

Oyunun piyasaya sürülmüş iki versiyonu bulunuyor. İlki 1998’de sürülmüş ve XP ve üzeri sistemlerde sürekli çökmelere neden oluyor. Diğer versiyonu ise 2002’de yayınlanmış, oyunun yamalanmış bir versiyonu. XP ve üzeri sistemlerde sorun çıkarmadan çalışıyor. Eğer elinizde sadece ilk sürüm var ise çökmeleri azaltmak yada tamamen ortadan kaldırabilmek için aşağıda internetten derlediğim bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. (Yönergeler XP içindir)

0- %90 çalışan yöntem. Oyunun kısayoluna sağ tıklayıp özelliklere girin. Orada tırnak işareti içindeki hedef yazan yerin sonuna -w ekleyin. ("C:\Program files\..." -w) Böylece oyun pencerede çalışacak.

1- Anlatıldığı gibi kurulumu yaptıktan sonra, oyunu 1.01 versiyonuna yükselten yamayı internetten indirip kurun. Bu oyunun 2. bölümündeki bir çökme sorununu gideriyor.

2- Denetim Masası-- Sistem-- Performans sekmesinden Ayarlar-- Görsel Efektler sekmesinde “en iyi performans için ayarla” işaretleyin. Uygula ve Tamam deyip çıkın.

3- Oyunu kurduğunuz klasöre gelin. (değiştirmediyseniz C:\Program Files\ASC Games\Sanitarium olacaktır) sntrm.exe’ye sağ tuşla tıklayıp özellikleri seçin. Ve aşağıdaki resimde görünen hale getirin.
     Sanitarium Türkçe Yama

Tamam’ı seçip çıkın. Bu yapılanlardan sonra oyunda hala çökmeler yaşanıyorsa, aşağıdakileri deneyin;
    -Başlat-- Çalıştır-- dxdiag yazın, enter -- Ses sekmesine gelin. Buradan donanım ses hızlandırma düzeyini azaltın.
    -Oyunu çalıştırmadan önce Mozilla Firefox çalıştırın. Oyuna Firefox açıkken girin. Birkaç kişi işe yaradığını söylemiş. (gerçekten )

Çeviri ile İlgili Notlar

Çeviri işlemi ilk başta hex editörü ile yapıldı daha sonra bana Decypher tarafından ulaştırılan çeviri editörü ile tamamen tekrar gözden geçirildi ve eksik yerler düzeltildi. İyi eğlenceler…

Birkaç ekran görüntüsü;

Sanitarium Türkçe Yama

Sanitarium Türkçe Yama

Sanitarium Türkçe Yama

Sanitarium Türkçe Yama

Eğer oyunu beğenirseniz, ve hala oynamadıysanız Alper Kurt tarafından çevirilen Grim Fandango'yu da denemenizi şiddetle öneririm. Bkz. http://forum.donanimhaber.com/m_20029075/tm.htm

Diğer çevirilerim;
    Half-Life 2 Episode 1 ve Episode 2 http://forum.donanimhaber.com/m_20484666/tm.htm
    Oblivion Kitapları Türkçe (Ekip Olarak) http://forum.donanimhaber.com/m_32952520/tm.htm

Mehmet 'Mutagen' Kardaş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mutagenic -- 10 Şubat 2010; 14:16:20 >

• Müthiş bir oyun bu. Türkçe olmasına da ayrı bir şekilde sevindim
  • quote:

Orijinalden alıntı: venomtrk

Müthiş bir oyun bu. Türkçe olmasına da ayrı bir şekilde sevindim
    Gelmiş geçmiş en iyi 5 pc oyunu içinde değerlendirdiğim bir oyun.Oynamayan kalmasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: reason666

Gelmiş geçmiş en iyi 5 pc oyunu içinde değerlendirdiğim bir oyun.Oynamayan kalmasın.

Alıntıları Göster
    Türk oyuncular için güzel bir haber.
  • quote:

Orijinalden alıntı: QuanoM

Türk oyuncular için güzel bir haber.

Alıntıları Göster
    2. oyunun gelmesi gerekir kesinlikle
  • quote:

Orijinalden alıntı: venomtrk

2. oyunun gelmesi gerekir kesinlikle

Alıntıları Göster
    Teşekkürler. Deneyeceğim. Daha önce oynamamıştım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: condemned890

Teşekkürler. Deneyeceğim. Daha önce oynamamıştım.

Alıntıları Göster
    Hocam teşekkürler. Yıllar önce oynadığım bir oyundu. Artık eşim ve arkadaşlarım da bu keyfi yaşayabilir sağol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tamay_aytam -- 3 Aralık 2009; 5:17:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tamay_aytam

Hocam teşekkürler. Yıllar önce oynadığım bir oyundu. Artık eşim ve arkadaşlarım da bu keyfi yaşayabilir sağol.

Alıntıları Göster
    Eyvah eyvah , bu oyunu yıllar önce yarım yamalak ingilizce bilgisine rağmen bitirdiğimde psikolojimi çökertmişti , bir hafta moralim bozuk gezmiştim. Türkçe olarak oynayacakları düşünemiyorum artık.O grafiklere rağmen garip bir etkitisi var oyunun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jc Denton

Eyvah eyvah , bu oyunu yıllar önce yarım yamalak ingilizce bilgisine rağmen bitirdiğimde psikolojimi çökertmişti , bir hafta moralim bozuk gezmiştim. Türkçe olarak oynayacakları düşünemiyorum artık.O grafiklere rağmen garip bir etkitisi var oyunun.

Alıntıları Göster
    Tebrikler süper bir çalışma olmuş, Türkçe olarak bir daha oynayıp bitiresim geldi

• quote:

Orijinalden alıntı: Llythem

Tebrikler süper bir çalışma olmuş, Türkçe olarak bir daha oynayıp bitiresim geldi

Alıntıları Göster
    Süpersin arkadaşım. Ellerine sağlık. Böyle iyi bir oyunu Türkçe oynamak çok keyifli olacak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: amarth79

Süpersin arkadaşım. Ellerine sağlık. Böyle iyi bir oyunu Türkçe oynamak çok keyifli olacak...

Alıntıları Göster
    ben bu oyunu daha önce oynamıştım hiç birşey anlamadıydım yeniden başlıyacam
  • quote:

Orijinalden alıntı: infazcı/tr

ben bu oyunu daha önce oynamıştım hiç birşey anlamadıydım yeniden başlıyacam

Alıntıları Göster
    Bu konunun şimdiye kadar çoktan sayfa atlaması gerekirdi. Yazık gerçekten.

Bir Call of Duty'dir gidiyor anlamadım gitti. Neler kaçırıyorsunuz haberiniz yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: QuanoM

Bu konunun şimdiye kadar çoktan sayfa atlaması gerekirdi. Yazık gerçekten.

Bir Call of Duty'dir gidiyor anlamadım gitti. Neler kaçırıyorsunuz haberiniz yok.

Alıntıları Göster
    Öncelikle çeviri için çok teşekkürler. Yamayı indirmek için linke tıkladığımda hata veriyor. aradaki tireleri kaldıroyurum fakat rapid sayfasında error diyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lucius

Öncelikle çeviri için çok teşekkürler. Yamayı indirmek için linke tıkladığımda hata veriyor. aradaki tireleri kaldıroyurum fakat rapid sayfasında error diyor.

Alıntıları Göster
    Linki yeniledim. Birkaç yere daha yükleyeceğim birazdan. Ancak vaktim oldu maalesef.

Bu arada yorum yapanlara teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutagenic

Linki yeniledim. Birkaç yere daha yükleyeceğim birazdan. Ancak vaktim oldu maalesef.

Bu arada yorum yapanlara teşekkürler

Alıntıları Göster
    Altyazıyı deneyen varmı ? Çeviri kalitesi ne durumda ?
  • quote:

Arkadaş iyi çeviriler yapıyor da asıl sorun sanitariumu doğru dürüst çalıştırmak directdraw w7 de kapatılmıyor varmı yolunu bilen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aminoasit

quote:

Arkadaş iyi çeviriler yapıyor da asıl sorun sanitariumu doğru dürüst çalıştırmak directdraw w7 de kapatılmıyor varmı yolunu bilen.

Alıntıları Göster
    Tebrikler çok güzel bir çalışma. Hem Grim Fandango Hem Sanitarium dil probleminden dolayı oynamayan varsa kaçırmasın derim. Gerçekten ikisi de benim için gelmiş geçmiş en iyi 10 oyun arasında.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orod-Dain

Tebrikler çok güzel bir çalışma. Hem Grim Fandango Hem Sanitarium dil probleminden dolayı oynamayan varsa kaçırmasın derim. Gerçekten ikisi de benim için gelmiş geçmiş en iyi 10 oyun arasında.

Alıntıları Göster
    Oyunun 2002 sürümünü bulamayanlar için;

1- Bazı abondanware sitelerden indirebilirsiniz. Ama oyundaki konuşmalar çıkarılmış. Yani oyundan alacağınız zevki baya düşürecektir. Ama son çare olarak başvurulabilir. Oyunu baya ufaltmışlar. 120 MB civarı.

2- GOG sitesinde 9.99$ satılıyor. Yanında da oyunun müzikleri hediyeymiş. XP ve Vista'da sorunsuz çalıştığı yazıyor sitede.
    http://www.gog.com/en/gamecard/sanitarium

• quote:

1- Bazı abondanware sitelerden indirebilirsiniz. Ama oyundaki konuşmalar çıkarılmış. Yani oyundan alacağınız zevki baya düşürecektir. Ama son çare olarak başvurulabilir. Oyunu baya ufaltmışlar. 120 MB civarı.

2- GOG sitesinde 9.99$ satılıyor. Yanında da oyunun müzikleri hediyeymiş. XP ve Vista'da sorunsuz çalıştığı yazıyor sitede.

satın aldım, teşekkürler çeviri içinde tekrar teşekkürler umarım çeviriler devam eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: aminoasit

quote:

satın aldım, teşekkürler çeviri içinde tekrar teşekkürler umarım çeviriler devam eder.

Alıntıları Göster
    insanın tüylerini diken diken eden yeri geldimi genzini yakıp ağlamaklı yapan nadir oyunlardan.Böyle kalite bir oyunun çevirisi hata kabul etmez.Ben orjinal dilde daha cok keyif aldığım için denemeyeceğim ama umarım başarılı bir çeviridir çünkü gerçekden bu kadar iyi bir oyun hata kabul etmez.

Çeviri içinde ayrıca Teşekkürler.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.