Şimdi Ara

Sakarya TOYOTA Fabrikası - Çalışan veya Tanıdığı Olanlar

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
40.637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Üretim elemanı olarak Toyota'ya başvurdum ve yarın sınav/mülakat var. İnternetten yaptığım araştırmada pek hoş olmayan sonuçlara rastladım. Yapılan yorum ve haberleri 2012 yılına kadar inceledim ancak sınırlı bir kaynak var. Olan haberlerin çoğu birbirinin kopyası gibi.

Sağlıklı bilgi edinmek adına TOYOTA Sakarya fabrikasında çalışan veya doğrudan tanıdığı olan arkadaşlar, şirket ve çalışma koşulları hakkında yorum yaparsa memnun olurum.

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi d0RuK -- 18 Aralık 2017; 21:51:11 >

• ben internetten iş ilanlarından gördüğüm kadarıyla sosyal hakları imkanları güzel olan kurumsal bir firmaya benziyor hoş olmayan derken ne soruyorlarmış ki ???
  • GND_ G kullanıcısına yanıt
    Hoş olmayan sorular ve mülakat aşaması değil aslında,

İşe başladıktan sonra problem yaşanıyormuş okuduğum kadarıyla. İlk başlangıçta 6 ay süreli sözleşme yapılıyormuş, bu süre sonunda kadroya geçen pek yok deniliyor. Bunun haricinde sürekli çalışanlarda muhakkak sağlık sorunları görülmeye başlanıyor şeklinde haber içerikleri, yorumlar var. Bu haberler birbirinin kopyası gibi olduğu için pek güvenemedim, bu yüzden birebir çalışan veya tanıdığı olan varsa onlardan yorum almak istiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: d0RuK

Hoş olmayan sorular ve mülakat aşaması değil aslında,

İşe başladıktan sonra problem yaşanıyormuş okuduğum kadarıyla. İlk başlangıçta 6 ay süreli sözleşme yapılıyormuş, bu süre sonunda kadroya geçen pek yok deniliyor. Bunun haricinde sürekli çalışanlarda muhakkak sağlık sorunları görülmeye başlanıyor şeklinde haber içerikleri, yorumlar var. Bu haberler birbirinin kopyası gibi olduğu için pek güvenemedim, bu yüzden birebir çalışan veya tanıdığı olan varsa onlardan yorum almak istiyorum

kardeşim her duyduğuna gördüğüne inanma toyota gibi bir firmada o tip şeyler olduğuna ben inanmıyorum ha hoşuna gitmeyen birşey olursa bırakırsın işi bu kadar basit....
  • GND_ G kullanıcısına yanıt
    Evli ve şehir dışında olunca düzen değiştirmek pek kolay değil, bu yüzden direkt çalışanlardan yorum almak istiyordum
  • quote:

Orijinalden alıntı: d0RuK

Evli ve şehir dışında olunca düzen değiştirmek pek kolay değil, bu yüzden direkt çalışanlardan yorum almak istiyordum

doğrudur sende haklısın....
    bende işsizim uzun zamandır bende iş arıyorum. bende başka memlekete gitmek istiyorum ama olmuyor....
  • Merhaba,

Bizzat ben 2 3 ay önce Kocaeliden Toyota sakaryaya mülakata çağırmaları üzerine gittim.

İlk önce bir sınıf alıyorlar. Baya bekliyorsunuz ilk önce onu söyleyeyim. İlk önce yazılı sınav oluyorsunuz sınıfta herkesle beraber. Ondan sonra yüzyüze 5 dakika kadar mülakat yapıyorsunuz odada. Daha sonra fizik testi var. Bu testte 1 saat kadar sürüyor. Simulasyon yapmışlar ağırlık kaldırma kaynak yapma civata takma sökme gibi 3 tane parkur var. Ben sabah 8 gibi oradaydım akşam 8 gibi anca bitti işim. Çok bekliyorsunuz çok..

Daha sonra sağlık raporu istediler. Ücretsiz bir şekilde aldım anlaşmaları var hastanelerle. Raporumda bir sorun yoktu. Fabrikaya tekrar gittiğimde yine bekle allah bekle.

Kendi doktorları muayene ediyor bu sefer.Bu şekilde geçiyor süreç

Maaş olarak 2306 gibi birşey veriyorlar. 6 ay sözleşmeli çalışıyorsunuz. Cumartesi çalışma var. Vardiya sistemi var.

Bana soracak olursan tavsiye etmem. Çünkü gerçekten insanların sağlığını bozabilecek bir iş. Ben parkurlarda bile ne kadar belimin ağrıdığını farkettim. Çok zor şartları bence. Eğil kalk eğil kalk.. 6 ay sonra çok büyük ihtimalle sağlığınız patlak vermiş olacak. Tavsiye etmem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: akcanon

Merhaba,

Bizzat ben 2 3 ay önce Kocaeliden Toyota sakaryaya mülakata çağırmaları üzerine gittim.

İlk önce bir sınıf alıyorlar. Baya bekliyorsunuz ilk önce onu söyleyeyim. İlk önce yazılı sınav oluyorsunuz sınıfta herkesle beraber. Ondan sonra yüzyüze 5 dakika kadar mülakat yapıyorsunuz odada. Daha sonra fizik testi var. Bu testte 1 saat kadar sürüyor. Simulasyon yapmışlar ağırlık kaldırma kaynak yapma civata takma sökme gibi 3 tane parkur var. Ben sabah 8 gibi oradaydım akşam 8 gibi anca bitti işim. Çok bekliyorsunuz çok..

Daha sonra sağlık raporu istediler. Ücretsiz bir şekilde aldım anlaşmaları var hastanelerle. Raporumda bir sorun yoktu. Fabrikaya tekrar gittiğimde yine bekle allah bekle.

Kendi doktorları muayene ediyor bu sefer.Bu şekilde geçiyor süreç

Maaş olarak 2306 gibi birşey veriyorlar. 6 ay sözleşmeli çalışıyorsunuz. Cumartesi çalışma var. Vardiya sistemi var.

Bana soracak olursan tavsiye etmem. Çünkü gerçekten insanların sağlığını bozabilecek bir iş. Ben parkurlarda bile ne kadar belimin ağrıdığını farkettim. Çok zor şartları bence. Eğil kalk eğil kalk.. 6 ay sonra çok büyük ihtimalle sağlığınız patlak vermiş olacak. Tavsiye etmem

bune usta kadorlu devlet memuru mu alıyorlar ???

• 6 ay sözleşme olayindan işe girmek senin orda tanıdığın olup olmamasına kalmış birşey bu tür yerlerde.

• Oraya giren zaten fazla çalışmıyor. Sürekli bir sirkülasyon var. Üretim hattında uzun süreli kimse çalışamıyor. Hattı terkedemezsin. Gerçek mi yalan mı bilmiyorum. İşemek için bile hattan ayrılamıyormuşsun.
  • bune abi esir mi düştük elinize deseydin ???
  • akcanon kullanıcısına yanıt
    Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim,

Siz bu ağır şartlar nedeniyle başlamadınız sanırım
  • d0RuK kullanıcısına yanıt
    Devamını yazmayı unutmuşum

1 hafta sonra aradılar olumsuz olduğunu söylediler. Neden diye sorduğumda bilgi veremediklerini söylediler. Bende tamam dedim ama iyi ki olmadığı için şükrettim. Şimdi kendi mesleğim üzerine iş buldum gayet rahat bir şekilde çalışıyorum. O zaman işe ihtiyacım vardı parası da iyi olduğundan başvurdum.

Allah kimseyi düşürmesin ele muhtaç etmesin..

Ayrıca o fabrikayla ilgili şu habere de göz atmanızı isterim

http://www.medyadetay.com/guncel/toyotada-calisanlar-kole-mi-h34614.html

Bakın adam intihar ediyor kendini asarak. Fakat üretim hâlâ devam ediyor adam orada ipte sallanırken. Tatil izin vs yok hat devam ediyor.. Bu bile başınıza neler gelebileceginin göstergesi. Bir de sloganları insana değer vermekmis. Peh...

• Toyota Sakarya’ya giren tanıdığımın bi kardeşi vardı. Aramız kötü şuan iyi olsaydı bilgi alabilirdim. Gebze’de bulunan yer ile çalışıyoruz bizde.

Sanayi olunca evet şartlar ağır oluyor. Tanıdık faktörü çok ön planda zaten. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • vay anasını beee bu nasıl iş arkadaş batsın bu dünya batsın bu fabrikalar....
    peki diğer fabrikalarda da mı aynı acaba ? ford hundai başka hangi marka var o bölgede ??
  • Facebook üzerinden birkaç çalışanla görüşebildim, işlerinden memnun görünüyorlar ancak yinede teste/mülakata gitmedim

Katkısı olan herkese teşekkür ederim. Benim gibi birçok kişi de bu başlıktan faydalanacaktır muhakkak, yaptığım Google aramalarında tüm bilgiler birkaç senelikti ve birbirine benziyordu. Güncel bilgi sayfası olmuş oldu
  • Ufak Bir deneyimim oldu fabrika ile ilgili,

Öncelikle bu haberde yazılanlar birebir doğru. Ben de detaya giriyorum.
    http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/toyotada-isciyseniz-sorun-cok-uretim-bandindan-fiskiran-somuru-hastalik-issizlik-olum

Öncelikle detaylı polislik/subaylıkda girilen sağlık kontrolu kadar ciddi bir muayeneye giriyorsunuz. Anlaşmalı hastanede yapılıyor her şey. Mulakat ve sağlık farklı günlerde kalacak yeri şirket sağlıyor.Madur etmiyor kimseyi.
    Sağlıkdan geçen herkes süresi 30-45 gün arasında iş başına çağrılıyor. Benim zamanımda salı günleri her hafta 80 kişiye yakın iş başı vardı siz düşünün durumu.

Şuan itibari ile 3500 TL Ücretiniz agi dahildir. Ek herhangi bir ücret cebinize girmez. 6 Ay sözleşmeli başlarsınız ve 6 ay içinde rapor almayıp devamsızlık yapmazsanız 6 ay sonra MAAŞA EK 1000 tl vereceklerini söylerler(Bunun asıl amacı ay 6 ay kadroya geçmek için eşek gibi çalıştırdıklarıda seni, son haftalarda kadro ne oldu diye sorduğunda olumsuz cevap alıp işi bırakıp gitme diye yapıyorlar.Çünkü insan o sinirle son 1 hafta çalışma hevesi kalmıyor sende hem maaş gitmesin hem 1000 Tl diye gidemiyorsun son saatine kadar çalışıp kapına önüne koyuluyorsun.)
    Ücret bilgilerini işkur da ilanda bakabilirsiniz gizli bilgi degildir.

ilk 2 hafta eğitim süreci var eğitim sürecinde kimse elenmez tabi çok da saf algın kapalı değilse. Eğitimde şirket övücü şeyler motivasyon ile geçer hep.Yemekler güzeldir servis imkanı müthiştir. Sosyal tesis vardır. Disiplin zirvede insan sağlığına önem veriyorlar ama fıtık türevleri ve ağrılar meslek hastalığı degildir diyo doktor ısrarla ki ilerde kimse laf etmesin şimdiden susturdum sizi diyor labali bir şekilde.

Şimdi gelelim iş başı yapıldığında olanlara. Özet ve hızlı geçecegim...

Proses var ve bant sürekli akıyor bir her 81 saniyede bir fabrikanın kapısından bir araba çıkmaktadır.

yani 30 dk öğle arası 10dk iki çay molasını düşünce 7 saat 10 dk yüzde yüz verimle çalıyorsunuz buda ülke çapında insandan makine kadar verim alabilen tek şirkettir anlamına geliyor.

Size verilen görevde vidayı kutusundan alma yerine koymanın dahi süresi hesaplanmış robotlastırılmış edasıyla talimatlar verilmektedir.

Örnek

5 vidayı eline al avuc içine baş parmak ile işaret parmağı arasında tut yerleştir ve sık.Bu aşamanın her aşamasına saniye verilir uzatırsan durumu geri kalırsın ve bant aksar.

Bank akarken arkadan da duran 2 m gerinde su sebilinden su içmeye bile vakit yok. Hatta su sebiline bile bakınca zaman kaybediyor ve senin alanından araba cıkıyor yandaki prosese geçiyor sıkıntı cıkıyor. Süreki ama sürekli çalısıyorsun durmak yok belini esnetiyorsun soluklanıyorsun saniyeler giriyor hızlanıp o acığı kapatman gerekli. Fazla uzattım lafı. Şirket güzel ülkeye değer katıyor güzel şeyler yapıyor ama insana değer vermiyor maalesef avrudaki şartlardan çok çok daha agır sekilde çalıştırıyor.Bundan bütün bu yazdıklarım avrupada neyse bizde de aynısı olsun güzel olsun herkes ekmeğinin peşinde çalışan 5000 kişi çalışıyor ekmek yiyor yemeyede devam eder sağlıklı bir şekilde inşallah.

Saygılarımla

• JustClark kullanıcısına yanıt
    Sırf tanıdık değil hocam. Pek çok büyük kurumsal firma mevsimlik işçi alıyor. Sonra çıkartıyor. Eskiden miş o al adamı emekli olana kadar aynı yerde çalışsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.