Şimdi Ara

Ryzen Sistem Ekrana Görüntü Gelmiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi forumlar öncelikle. Yeni siparişini verdiğim sistemı bugün topladım ancak ekrana görüntü gelmiyor. İnternetten biraz arastirma yaptım sorunum bios update ile ilgili olabileceği söyleniyor. Benim bios ekranına bile giremiyorken bios update yapmam nasıl mümkün olacak? Bu sorunu daha önce yaşayan varsa nasıl çözebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. Sistem ozelliklerini de yazayım:
    Ryzen 5 1600
    Corsair 8gb 2400 mhz ram CMK8GX4M1A2400C14R modelı bu şekilde
    Msi b350m pc mate anakart
    Rx 480 4gb ekran kartı
    Zalman lx 600w psu
    Seagate barracuda 1 tb hdd
    Dark n10 kasa

Evet arkadaşlar sistem bu şekilde ve bu arada sistemi çalıştırdığın zaman fanlar düzgün bir şekilde çalışıyor. Sadece açılırken cpu ledinin yandığını görüyorum daha sonra sönüyor. Sistemi kurduktan sonra 2. Açma denenemde biosa girebilmistim ondan sonra bir daha mümkün olmadı. Kusura bakmayın mobilden yazmaya çalıştım yazım yanlışları olabilir. Yardımci olacak kişilere şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bios guncellee

• 9600_G_T kullanıcısına yanıt
    Hocam bios ekranına giremezken nasıl güncelleyeyim. Ekrana hiçbir görüntü gelmiyor. Ayrıca şimdi psu dan cızırtı gelmeye basladi durduk yere.

• 08emre kullanıcısına yanıt
    Psu bilmemde baska dusuk mhz ram le dene

Ramler 2400 mhz zaten ama söylediğinizı denemeye çalışıcam. Ancak elimde şu an başka bir ram yok.

• Monitörün VGA ise ve dönüştürücü ile kullanıyorsan RX 480 ekran vermez. Aktif dönüştürücü ya da dijital sinyal veren monitör almalısın
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Monitörüm yeni bir monitör ve hdmi ile de display port ile de denedim sonuç aynı

• hocam PC'yi fişten çekin ve CMOS reset yapın. Anakartta ya CMOS yazan bir düğme olacaktır ona basın, yoksa da CMOS yazan iki dişli bir kısım olacaktır. PC'yi fişten çekip power kablosunu çıkarttıktan sonra CMOS yazan kısıma metal bir şeyle(tornavida olabilir) iki pine de dokunacak şekilde dokunun. İki dişe de aynı anda dokunduğunuza emin olun, 2-3 saniye dokunun ve PC'yi yeniden bağlayın. Tek slot ram kullanıyorsunuz galiba? Öyle değilse tek slot ram ile çalıştırmayı deneyin. Yine sorununuz devam ederse CPU'yu soketten çıkartıp bir daha takmayı deneyin, bazen CPU ile soket arasına toz falan girebiliyor, bu tarz durumlar da böyle sorunlara yol açabiliyor.
    Teşekkürler cevabınız için. Bios pilini çıkartarak cmos muhabbetini yapmaya çalıştım internette okuduğum kadarıyla herhangi bir değişiklik olmadı. Evet tek ram kullanıyorum. Bu sırada psu da arıza olması iyice gerdi beni. Soktum psu yu iade için geri yollayacam pazartesi günü. Değişim veya iade artık ne olursa. Ondan sonra sakın kafayla bakmayı düşünüyorum. Muhtemelen bios update işimi çözecek ama bana uyumlu olacak ve biosa girecek rami nerden bulabilirim bilmiyorum. Veya Bios update yapmanın başka bir yolu var mı?

Hocam sorununuz RAM mi %100 emin olamadım. CPU'yu çıkartıp tekrar takmayı denediniz mi hocam? Fanı falan sökmek biraz can sıkıcı ama, çok kez bunu yaparak bu tarz sorunları çözdüm. RAM'i başka bir DIMM Slotuna takmayı da deneyebilirsiniz ondan sonra. Belki taktığınız slot tozlu vs.dir.
    Rami farklı slota takmayı denedim ama cpuyu sokmedm termal macunla tekrar uğrasmamak için sorunun cpu da olduğunu sanmam çünkü bir kere biosa girdigim zaman işlemciyi görüyordu. Fani sokunce macunu yenilemek gerekiyor değil mı?

Yok hocam zorunda değilsin. 1-2 derece performansı düşürebilir o kadar. Sorun CPU'da olmak zorunda değil, dediğim gibi bir pinin üzerinde toz varsa, o pin de RAM ile olan iletişim için önemli bir yeriyle bağlıysa silikonun, bu tarz bir soruna yol açabilir.
    Psu ya kafam bozulduğu için bi yandan da kendi işlerimin yoğunluğu yuzunden pc yi kaldırdım bir kenara psu yu iade veya değişim için göndericem geri. Ondan sonraki duruma göre dediğiniz yöntemi de denerim. İlk kez bilgisayar toplama işine girdim onda da elime yüzüme bulaştı soğudum bu işten. Bir isim de sorunsuz gitse artık..

Acilista bip sesi geldimi hic gwlmediyse bios guncellemesi lazim

Hiç ses gelmiyor hocam ben bu güncellemeyi nerde yaptırabilirim? Bir de açılırken anakartta cpu led kirmizi yaniyor onun anlamı nedir?

Eger acilista bios f1 geldiyse windows acilmiyorsa cpu fani yanlis yere takmisindir bendede aynisi oldu biosdan baska acilmiyordu yerini degistirdim acildi.

Pccilere git yaparlar guncellemeyi

Fan montajı doğru şekilde. Sanırım sorunu buldum. Benim ram bellek destek listesinde yok. Muhtemelen desteklemiyor ve acilmamasinin da sebebi bu.

Guncelle biosu olmassa satarsin

• Aynı durum bendede oldu EZ Debug LED leri kontrol et. Eğer yanmıyorlarsa parçalarda sıkıntı yok demektir.Ram modelini ryzenlerda uyumlu olup olmadığına bak ki uyumlu olduğunu düşünüyorum. Tek modül ram ini dimm 2 slotu diyorsa dimm 4 e tak ardından bios pilini çıkar. 1-2 dk sonra sistemini aç görüntü gelecektir. En azından bende durum böyle oldu. Hea bu arada görüntü sisteme gelir, anakart üretici markası yazısı gelir ve hızlı bir şekilde siyah ekranda hata alırsın güncelleme eksikliği yüzünden. O açıdan anakart üretici logosu gelir gelmez boot menü ye gir ve usb üzerinden flashlama ile biosunu güncelle. Ram uyumluysa zaten 2400 mhz bir ramin mevcut sıkıntı olmayacaktır. İyi şanslar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xintt -- 16 Ağustos 2017; 12:14:7 >
  • Yok hocam girişler doğru takılı kontrol ettim 2 kere. Ben de anakartı garantiye verdim bakicaz artık önümüzdeki hafta gelir diye umuyorum. Saolun cevabınız için.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.