Şimdi Ara

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
615
Cevap
62
Favori
30.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam reddit i takip etmiyorsunuz galiba b550 anakart larda usb sorunu var amd bile kabul etti düzekticez dedi ama asus hala yayımlamadı beta olarak görünüyor bir önceki bios updatei çözmedi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevecen69

Oc yapacaklara tavsiye sakın c14 3200 mhz gibi bir fantazi yapmayın oyunlar için. 3600 cl18 bile dövüyor :) MHZ abanmakta fayda var kısacası.

4000Mhz cl19 da yapsan 3200 cl14 kat kat daha iyidir

• ben 5600x'te 4x8 3200 cl14 kullanıyorum 14-13-13 falan diye ve 256 trfc gibi baya sıkı ayarlar 1.35v hiç şikayetim yok.4000 işini beceremediler zaten zen3'te sürekli windows kernel hatası veriyor ne cl yaparsan yap.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41A94D448

4000Mhz cl19 da yapsan 3200 cl14 kat kat daha iyidir

Alıntıları Göster

Aynen kaynak neresi oturduğunuz kısım mı ? 3600mhz c18 ram bile tokatlıyor sık sık cl14 3200 mhz yi intel fanboylarının çıkardığı bir yalandan başka bir şey değil düşük cl daha iyi muhabbeti.

3600 c18 = 3200 cl14. cl19 4000mhz ram zaten açık kara fark atmış konuşmaya bile gerek yok.

• Bu degerler nasil sizce? 5600X - B550

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı

• Temet Nosce kullanıcısına yanıt

bu test ramleri değil windows temizliğini tweakini ölçüyor resmen.hiç işlemci rame dokunmadan 60 altı yaparım o sonucu şimdi gelip windowsunu kuşa çevirsem o yüzden çok takılma devam et zen2'de takla atıyordu millet o değeri alabilmek için 3800'ler cl14'ler falan.oyunlarda bir etkisi yok bak daha önce görmediysen şu konuya bak kafandan komple çıkacak ram konusu belki 3200 falan yapacaksın voltaj düşürüp.

https://forum.donanimhaber.com/zen3-islemcilerde-olmayan-ram-faktoru-ss--147901852

• Merhaba herkese,

4x8GB 3200Mhz cl16 Gskill TridentZ ram kullanıyordum. Fakat yurtdışından 2 adet F4-4000C18D-16GTZRB ram modülü geldi elime.

Yani toplam 4 adet 4000mhzlik bir kit bu. Ramlerin hepsi SK Hynix D-Die olarak geçiyor. Seri no'ları hepsi birbiri ile uyumlu.

İki kit takılı iken sorunsuz 4000Mhz'de çalışıyor. 4 Dimm halinde ise malum o hıza çıkamayacağı için 3600'de sorunsuz olarak çalıştırabiliyorum.

Ayar olarak ne yapmamı önerirsiniz?

Anakartım Asus x570 CH8 işlemcim 5900X.

• Orodruin kullanıcısına yanıt

cümle düşüklüğü olmuş iki kit takılı iken 4000 göremezsiniz.iki kit de tek takılıyken 4000 görüyor demek istemişsiniz.çok kaliteli ramlerle 4x8'de 3600 cl14 olur max ama ben 1.44v istediği için ve bu seri işlemcilerde 3200 ile 3600 arasında bir şey oynamadığı için 1.35v 3200 cl14 ama düşük alt ayarlarla kullanmıştım 4 ay sonra bozdum gskill 4400mhz.32gb'nin bu 4ayda hiçbir işime yaramadığını söyleyebilirim ve ikisini sökmeden önce sonra test yaptım 2x8 daha iyi.faydası yok zararı var benim için ve çıkarttığım ramleri intel sistemime taktım 3600 adata b die vardı orada uyumsuzluk yaptı anakartla elle ayarlayamıyordum xmp'de çalışıyordu anca.şimdi 3800 cl16 olarak düzgün çalışıyor 1.37v yani intel bir tık kötü kullanıyor 10600kf işlemci ve ramler birbirinin aynı elle seçme b die.intel'de trfc ayarını kaldırmışlar ta 630 falan yapıyor.bu şekilde zen3'te 1.37'den daha düşük voltaj yeterli olurdu.hava sıcak oyunda baya ısınıyor ramler ya da benim threshold'um çok düşük yani mümkün olduğunca düşük voltajda kullanmak sonbahar gelene kadar daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

cümle düşüklüğü olmuş iki kit takılı iken 4000 göremezsiniz.iki kit de tek takılıyken 4000 görüyor demek istemişsiniz.çok kaliteli ramlerle 4x8'de 3600 cl14 olur max ama ben 1.44v istediği için ve bu seri işlemcilerde 3200 ile 3600 arasında bir şey oynamadığı için 1.35v 3200 cl14 ama düşük alt ayarlarla kullanmıştım 4 ay sonra bozdum gskill 4400mhz.32gb'nin bu 4ayda hiçbir işime yaramadığını söyleyebilirim ve ikisini sökmeden önce sonra test yaptım 2x8 daha iyi.faydası yok zararı var benim için ve çıkarttığım ramleri intel sistemime taktım 3600 adata b die vardı orada uyumsuzluk yaptı anakartla elle ayarlayamıyordum xmp'de çalışıyordu anca.şimdi 3800 cl16 olarak düzgün çalışıyor 1.37v yani intel bir tık kötü kullanıyor 10600kf işlemci ve ramler birbirinin aynı elle seçme b die.intel'de trfc ayarını kaldırmışlar ta 630 falan yapıyor.bu şekilde zen3'te 1.37'den daha düşük voltaj yeterli olurdu.hava sıcak oyunda baya ısınıyor ramler ya da benim threshold'um çok düşük yani mümkün olduğunca düşük voltajda kullanmak sonbahar gelene kadar daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Evet söylediğiniz gibi bende 3200mhz ramlerime geri döndüm birşey farketmediği için. 2x8 olarak o hızlara çıkıyor ama 4x8 veya 4x16gb olunca hiçbirşey farketmiyor. Hem o hıza çıkamıyor hemde zamanlamalar baya gevşiyor. Şu an 4x16gb 3200 olarak kullanıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Orodruin kullanıcısına yanıt

sıkıntı yok 2x8 üzeri ramlerde 3200 en mantıklı hızdır voltaj açısından çünkü daha yukarıya çıkayım dediğiniz anda çok gereksiz voltaj vermek durumunda kalırsınız şu sıcaklarda hiç gerek yok iki takım kaliteli ram de ele alınmaz yani ucuz bir şey değil ama kışın ne oluyormuş derseniz deneyin genel olarak diyorum.sizde zen3 olduğu için bir şey farketmeyecektir zen2'deki ram heyecanını vermeyecektir ki 2x8 zen2 ram heyecanınından bahsediyorum çünkü zen2'de de 4x8 4x16 falan yaparsanız yine benzer olaylar oluyor.

• Gskill 4266mhz rem kullanırken pubg oyununda crash yiyorum ve arada mavi ekran hatası alıyorum. 3600lük corsair remlerde sorun sıkıntı yok. Gskill remleri 3600-3800mhz arasına getirsem sorunum biter mi?

işlemcim 5600x.

• -Rusher- kullanıcısına yanıt

5600x max 4000 mhz ram / 2000 fclk çalışır onda da windows kernel hatası veriyor bioslardan dolayı yani stabil max 3800 mhz ram / 1900 fclk şu anda.üzerinde sorun yaşarsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

5600x max 4000 mhz ram / 2000 fclk çalışır onda da windows kernel hatası veriyor bioslardan dolayı yani stabil max 3800 mhz ram / 1900 fclk şu anda.üzerinde sorun yaşarsın.

3800e çekiyorum o zaman ramleri teşekkürler üstad.

4400 ramleri işte ben de böyle kullanıyorum.sen zaten inandın ikna oldun da hani çok hızlı oldu şunu yap, eyw abi şeklinde ne yaptı bu adamlar diyen varsa durum bu bekliyoruz düzgün bios çıksın da bi en azından 4000 yapalım 4133 deneyelim diye.

• 3800/1900 yaptım dediğin gibi hocam. Sorun sıkıntı yok. Cl değeri 15 ya da 16 olur mu? Birde 4266mhz remleri bu hızlarda kullanmak üzüyor insanı :/

olur neden olmasın ne kadar voltajla kullanmak istediğinle alakalı yalnız cl15 yapabilmek için gear down mode diye bir ayar var onu disable yapman gerekiyor o zaman cl15 oluyor yoksa 15 ayarlasan da 16 olur tek sayı olmaz ryzenlerde default olarak.o ayarı kapatırsan olur ama bu sefer de 1T diye bitiyor ya cpuz'de o 2T olur o da performans düşürür yani cl16 yerine cl15 yapınca kazandığını 2T olunca kaybedersin aynı şey olur o yüzden mantıklı bir voltajda cl16 oluyorsa yap iyi olur.4266'da cl19 kullanacaktın yalnız bir de öyle düşün şimdi cl16 yapabilirsin.cl14 de olabilir aslında köklersen voltajı ama gerek yok zen3'te çıldırmıyor ramleri cl14 yaparsan zen2 gibi.3800 cl16 çok kral bir değer ister zen2 olsun ister zen3 ister intel 10. nesil.

• Güzel değerlermiş hocam

• nty35 kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim.

• @Wilson Fisk

Asus tuf b450-pro gaming

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımıwww.vatanbilgisayar.com
    GSKILL 16GB (2x8GB) Flare X DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar
    https://www.vatanbilgisayar.com/gskill-16gb-2x8gb-flare-x-ddr4-3200mhz-cl16-1-35v-dual-kit-ram.html

Hocam şu ramleri ne yaparsam yapayım(D.O.C.P dışında) bir türlü sistemi açamadım.Anakart ya da ramler den dolayımı bi sıkıntı oluyor acaba? daha önceki sayfalar da asus anakart için SB clock spread Spectrum u kapatmayı önermişsiniz ama yine de açılmıyor?

Programın bana önerdiği değerler;

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

• ByMurat_ kullanıcısına yanıt

konuyu tam oku yani ilk mesajı.revizyon seçmişsin ya da uğraşmamış bırakmışsın ama taiphoon'dan okutsan ramin biosundaki ns'leri calculator'e aktarırsan o zaman daha doğru tavsiye verir.bad bin diye diye de b die var yani belki oc olmayan cinsten belki 3200 karşılıyorsa yeter dediler 3600 deniyorsun hepsi yapmıyor başımıza geldi bu başlıkta.bad binmiş arkadaştaki bir daha aldı neo fıstık gibi yaptı yani adamda ya da makinede sorun yokmuş ramler kötüymüş.

• 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.