Şimdi Ara

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
615
Cevap
62
Favori
30.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

ama delikanlı adam sadece limon kolonyası kullanır.  peki intel'de de böyle mi oyarım valla benim gibi OKB bir adam 14-15 tırı vırı diye giderse.dur detayları atayım.

intelde de boyle.

hatta ıntelde xmp bıle actırmıyor 3000 üzeri.

trcf mı ne karın agrısıysa 600 altına xmp ile dusmuyor dusmeyıncede sıkıntı

• Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı

Ramler Gskill Flare X 3200 CL14 https://www.gskill.com/product/165/170/1535961634/F4-3200C14D-16GFX-Overview

İşlemciyi 1,18 voltajda kullanıyorum. Ram voltajı 1,4

Nasıl yorumlarsınız durumu hocam?

@Wilson Fisk

• Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı

@Wilson Fisk hocam sağolsun F4-3600C14D-32GTZR ramler için arkada asus & corsair servisleri çalışmasına rağmen aldığım stabil değerler bu şekilde

• zen2 kullandığın için güzel yorumlarım çünkü zen2 ram kontrolcüsünde limit var 61 olması lazım yani 5000 ram 50000 işlemci ters takla batman olsan 60 demiyor.3300x'te diyor ama o pek zen2 değil.limite vurmuşsun neredeyse ama benim esas copy hoşuma gitti çok iyi bir değer oyunlarda etkisi olur o değerin.read writenin bir anlamı yok fps'ye.fps başka gecikme başka bir şey bir oyunu 120 fps takılıyormuş hissiyle oynayabilirsiniz ya da aynı oyunu 60 fps'de ne akıyor diye oynayabilirsiniz arabalardaki beygir tork meselesi gibi.duvara 150km/s ile çarpmanı sağlayan beygir ama duvarı delip geçmeni sağlayan torktur yani bu da öyle bir şey bi fps olması gerekiyor olmadan olmuyor ama gecikme de önemli akması merminin gitmesi lazım.senin hem beygir hem tork güzel güle güle kullan voltaj değerlerin de güzel hani kasmamışsın 1.5v diye.ramler de 2017'de ryzen sistem toplayan kardeşime al dediğim ama almadığı b die çipin iyisi yani başka türlü bu sonuç olmazdı.b die'ler çeşit çeşit kötüden iyiye doğru yani mercedes ama a180 de öyle reno motorlu s320 de öyle.bir yerden sonra elle seçme çiple yapıyorlar fiyatı uçuk oluyor ama ilk çıktığında değeri anlaşılmadığı için iyi çipleri 3200 diye sattılar o dönem ryzen uyumlu diye.

• Canka1 C kullanıcısına yanıt

rica ederim.2x mi 4x mi karar ver ona göre sat kitin birini zarar etme.4x'de 3800 olmuyor maalesef yapacak bir şey yok ben de aynı durumdayım.4x'de 3600 olur ama aynı anakartımız olmasına rağmen ram kapasitesinden midir beğenmedim senin 4x 3600 değerini o yüzden 2x 3800 dersen haklısın derim.sonuç gayet güzel alttaki programları kapatmadıysan.eğlencesine 54 falan rahat görürsün ama sen normal kullanımdaki hali önemli diyorsun şamda kayısı yani o kapasitede ve zen3'te daha iyisi günlük kullanımda.

• Bir iş yapıp, işi bilenden de olumlu yorum alınca insan keyif alıyor. Benzetmeler de konuyu pekiştirmiş. Alakanız için teşekkür ederim.

Ayrıca elimdeki ramler gerçekten cevher gibi. Temeli 3200 olup üzmeden bu değerlere çıkabilmesi mutlu ediyor. ITX sistem kullanıp OC yapmanın da heyecanı bi ayrı.

• 3600 mhz den 4.000 mhz e çektim cl düşüremedim sistem boot etmedi hiç 1.4v vererek elde ettiğim

Ryzen için DRAM Calculator Kullanımı
  • Hocam merhaba sistemi kuralı bir sene oldu fakat docp harici ne yapsam stabilite sağlayamadım hep bir sorun oldu PC açılmadı, açılınca da kernel power hatası filan verdi bazı zamanlar o yüzden sürekli docp de kullandım fakat bi oc yapmak istiyorum. Önerdiğiniz değerleri yazabilir misiniz acaba ?
    ASUS b450m-k
    Ryzen 5 3600
    G Skill RipjawsV 16GB (2X8) DDR4-3600Mhz CL18 Siyah 1.35V(F4-3600C18D-16GVK).
    Bir sorum daha olacak anakartı değiştirmeyi düşünüyorum fakat şu anda işimi görüyor. Acaba değiştirip daha iyi bir anakart alsam işlemci veya RAM oc için etkisi ne kadar olur? Değer mi?
  • dezenfekte39 kullanıcısına yanıt

bazı ramler sabıkalı oc konusunda ki senin yazdığın ramler de pek oc canlısı değil bu yüzden xmp 3600 üzerine çıkaramayabilirsin bu normal.zaten çıkarsan nereye çıkaracan 3800'den sonrasını desteklemiyor zen2 ve o da her anakartta olmuyor spread spectrum disable yapabileceğin anakart lazım.3600 üzeri değil cl18 yerine cl16 14 yapmaya kalksan da yapmaz o ram muhtemelen.iyi anakart iyi ram alırsan yaparsın tabi de bir ton para harcamış olursun 3600 için bence değmez hani parayı harcayıp 5600x alıyor olsan zaten zen3'te ramin hiçbir esprisi yok 2133 kullan istersen hani o zaman olurdu.

• Keşke şu program intellerdede çalışsa.

TRFC yi tam anlamıyla bulucam diye kafayı yiyorum.

• homca bu programı yazan adam sizin benim gibi bu işlere meraklı bir kullanıcı.sonradan amd de destek verdi adama ama sonuçta amatör bir girişim.intelde ise 10 bin tane yazılım mühendisi çalışıyormuş hadi intel yaptırmadı böyle bir program ama hiçbirinin mi canı sıkılmamış da böyle bir şey yapmamış şahsi olarak?anakart çipini gir işlemcini gir ram çipini gir hatta bir tuşa basınca senin ram hynix c karşim diye de söylesin bence zor değil kadar imkanı olan bir firma için ya da o firmada çalışan biri için ama sanki intel o ram ayarlarını kurcalatmak istemiyor biosun yapısından gördüğüm kadarı ile çünkü ryzende giriyorsun al diye döküyor ne var ne yok, z590'da giriyorsun cl gir diyor bir cl daha var tras var trfc var 4 tane sonra set çekmiş gerisine bakma diyor halbuki aşağıda zibil gibi ayar var.

• Asus X570 Plus Wifi anakartta FCLK ayarını 1900 yaptıktan sonra Windows'ta seste cızırtı başlıyor. VDDG voltajının düşük gelmesiyle bir alakası olabilir mi bu noktada?

• quote:

Orijinalden alıntı: Baholi

Asus X570 Plus Wifi anakartta FCLK ayarını 1900 yaptıktan sonra Windows'ta seste cızırtı başlıyor. VDDG voltajının düşük gelmesiyle bir alakası olabilir mi bu noktada?

ses kartı onboard ise 1900 FCLK de anakartı zorluyorsa ya da anakart değil işlemciyi zorluyorsa cızırtı falan olabilir normaldir.anakart kıral marka olsa işlemcinin üretim kalitesine göre değişiyor 1900'ü bırak 1600 göremeyen işlemci gördüm ben yani 1900 ki işlemciyi de yazmamışsın yapabilmeniz gereken normal bir hız değil takoz işlemciye düşmüşsünüzdür yapıyordur ama zorlanıyordur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

ses kartı onboard ise 1900 FCLK de anakartı zorluyorsa ya da anakart değil işlemciyi zorluyorsa cızırtı falan olabilir normaldir.anakart kıral marka olsa işlemcinin üretim kalitesine göre değişiyor 1900'ü bırak 1600 göremeyen işlemci gördüm ben yani 1900 ki işlemciyi de yazmamışsın yapabilmeniz gereken normal bir hız değil takoz işlemciye düşmüşsünüzdür yapıyordur ama zorlanıyordur.

Alıntıları Göster

3900X var, eski bios sürümlerinde böyle birşey yoktu. 1900'de(3800) çalışıyordu sorunsuz olarak. Son 2 bios'ta bu sorun başladı.

Anakart: Asus Tuf x570 Plus Wifi, ses kartı onboard.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baholi -- 20 Mayıs 2021; 13:41:19 >

• Baholi kullanıcısına yanıt

eski biosa dönme şansın var mı?son bioslar sürekli agesa değiştirdiği için dönemeyebilirsin ondan soruyorum ve normal bios değişikliği ile böyle şeyler olabilir 3800 çalışan ramlerin hata verir sorun verir 3600 kullanmak zorunda kalırsın.1.2.0.2 biosu şu anda beta ve usb sorununu çözüyoruz diyorlar bence WHQL olanını bekle o biosun bir de onunla dene.

• Döndüreceğini sanmıyorum ya. Dediğin gibi betadan sonra çıkacak olan WHQL sürümü bekleyeyim bir de onunla denerim. Şuan 3733 MHz ve 1866 FCLK ile sorunsuz çalışıyorlar. Yeni bioslarla stabiliteyi bozmaları gerçekten çok tuhaf.

usb sorunu dedikleri neyin nesiyse artık hiç sorun yaşamadım ben 2019 temmuzdan beri kullanıyorum strix-e x570 kartımı usb ile ilgili neymiş bilmiyorum ama büyük bir şey ki baya bi kurcalamışlar.daha önce de zen2'den zen3'e geçerken bioslar stabiliteyi bozmuştu böyle büyük değişimlerde oluyor demek ki.bence yenileri ile çözerler elbet şimdilik 3733 idare et en kolay çözüm.

• Evet, ben de hiç bir sorun yaşamadım USB ile ilgili, fakat sorun yaşayanlar var demek ki, USB sorununa baya kafayı takmışlar. Aynen, düzgün bir WHQL bios versiyonu çıkana kadar 3733 ile devam edeceğim.

bence sorun büyük değildir b450'lerde x470'lerde falan vardır x570 b550'lerde yoktur yani sorun yaşayan fazla değildirdir ama büyük olan şey bu usb'ye bakan kısım mı diyelim onu düzeltmek için oynadıkları şey mi diyelim baya önemli bir şeymiş ki böyle allak bullak etmiş mevzuyu.hani bu ara sorun yaşayan olursa ben genel ryzen kullananlar için de diyorum sıkıntı yapmayın şu WHQL çıksın baya uzun sürdü sonra bir daha bakalım yani az sayıda usb sorunu yaşayan var diye bizi böyle ortada bırakmayacaklar herhalde illa ki bir çözüm gelir.belki bugüne kadar bu yüzden bu usb işine girmediler en alttaki taş şimdi perişan etmeyelim herkesi diye?

• Oc yapacaklara tavsiye sakın c14 3200 mhz gibi bir fantazi yapmayın oyunlar için. 3600 cl18 bile dövüyor :) MHZ abanmakta fayda var kısacası.

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.