Şimdi Ara

Ryzen anakart bios coktu acil yardim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Geçen hafta alıpta kullanamadığım bilgisyarı bugün itibariyle kurdum. Resmi sitedeki son bios'u indirdim ve asus"un yardımcı aracıyla bios güncellemesi yaparken yaklaşık %70lerde yükleme durdu. Yaklaşık 30 dk beklememin ardından birden bire bilgisayar kapandı ve şuan ekrana hiç bir görüntü gelmiyor.

Bu tip yeni nesil anakartlarda dual bios olmuyormu? Nerden aktif edebilirim? Yada başka hangi işlem yapilabilir bilen arkadaşlardan yardim rica ediyorum. Bilgisayar bileşenleri aşağıdaki gibidir

Amd ryzen5 1600
    Asus Prime b350m-a
    8 gb 2666mhz
    Gigabyte gtx1070

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• intel işlemcili sistemlerde bios u usb disk e atarsınız...anakartlarda özel usb portu var...sata kablolarını söküp çalıştırdığınız da ekran geliyor ve bios u tekrar yüklemeye başlıyorsunuz... büyük ihtimal sizin anakartlara da böyle birsey vardır...denemekte yarar var...çalıştıramazsanız servise göndermek zorundasınız...son kullanıcının uygulayacağı başka bir yöntem yok.inşallah yardımcı olabilmişimdir.. iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismailpeker -- 22 Nisan 2017; 14:6:27 >
  • Dual bios sadece gigabyte anakartlarda var.

• Anakartın üstünde CLRTC diye bir 3 pinli (fan giriş soketi gibi) bir soket olması gerek o soketin üstünde bir jumper vardır muhtemelen bu jumper 1,2'ye takılıdır
    o jumperi 2,3 konumuna almanız gerek. (eğer jumper yok ise soket üstünde tornavida yardımı ile bu işi yapabilirsiniz tornavidanın ucunu aynı anda hem 2 hemde 3. diş'e değecek şekilde 10 15 saniye bekleyerek kısa devre yaptırabilirsiniz)

sistemi kapatın, CLRTC soketinin üstünde ki jumperı çıkarıp 2,3 konumuna alın 10 15 saniye bekleyin sonra tekrar jumperı çıkarıp 1,2 konumuna alıp sistemi açmayı denermisiniz.

Eğer anakartın üstünde CLR_CMOS düğmesi var ise sistem kapalı haldeyken (elektrik fişi takılı olmasın) bu düğmeye basıp tekrar sisteme elektrik verip deneyebilirsiniz. (Bu yöntemde clrtc jumper işlemi yapmanıza gerek kalmaz)
  • O da Türkiye'de yok

Nanokatolog linki vermeyinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GENERAL006 -- 22 Nisan 2017; 16:47:2 >
  • Hocam anakartın kitapçığını açın ASUS CrashFree BIOS 3 Utility kısmını okuyun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akay KLC

Anakartın üstünde CLRTC diye bir 3 pinli (fan giriş soketi gibi) bir soket olması gerek o soketin üstünde bir jumper vardır muhtemelen bu jumper 1,2'ye takılıdır
    o jumperi 2,3 konumuna almanız gerek. (eğer jumper yok ise soket üstünde tornavida yardımı ile bu işi yapabilirsiniz tornavidanın ucunu aynı anda hem 2 hemde 3. diş'e değecek şekilde 10 15 saniye bekleyerek kısa devre yaptırabilirsiniz)

sistemi kapatın, CLRTC soketinin üstünde ki jumperı çıkarıp 2,3 konumuna alın 10 15 saniye bekleyin sonra tekrar jumperı çıkarıp 1,2 konumuna alıp sistemi açmayı denermisiniz.

Eğer anakartın üstünde CLR_CMOS düğmesi var ise sistem kapalı haldeyken (elektrik fişi takılı olmasın) bu düğmeye basıp tekrar sisteme elektrik verip deneyebilirsiniz. (Bu yöntemde clrtc jumper işlemi yapmanıza gerek kalmaz)

hocam sen gecen hafta nerdeydin ........................................

• Asusun bıos updater mıdır ne dır
    Kullanmayın
    buyuk sıkıntı bu tarz uygulamalar
  • quote:

Orijinalden alıntı: InsideR

Asusun bıos updater mıdır ne dır
    Kullanmayın

evet sıkıntı cok kişinin canı yanmıs ... biri de ben
  • quote:

Orijinalden alıntı: axe190780

quote:

Orijinalden alıntı: InsideR

Asusun bıos updater mıdır ne dır
    Kullanmayın

evet sıkıntı cok kişinin canı yanmıs ... biri de ben

ben o tarz programları kurmuyorum bıle

herseyı otomasyona baglamak mantıklı olmuyor
  • quote:

https://www.youtube.com/watch?v=mVPxn-521eg

olayın cozumu

Sen ne yaptın usta çözebildin mi sorunu

• quote:

Orijinalden alıntı: Gamer_9139

quote:

https://www.youtube.com/watch?v=mVPxn-521eg

olayın cozumu

Sen ne yaptın usta çözebildin mi sorunu

garantiye verdim ben geldi ...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.